Προς το περιεχόμενο

Σαν σήμερα [17/08/1982]: H Philips παρουσιάζει το πρώτο Compact Disk (CD)


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως άλλο 1982 και άλλο 1994-1995

 

Το αρθρο δεν μιλαει για cd-rom αλλα για cd audio. To cd-rom ηρθε λιγα χρονια αργοτερα, το 1985 αν και οι τελικες του προδιαγραφες πρεπει να καθυστερησαν ως το 1988

 

Πολυ πριν το 94 σιγουρα ειχαμε αρκετες συσκευες. Απο το 90-91 ειχαμε ηδη τις κονσολες(!) που αρχισαν να τα παιρνουν ως hardware add-ons. Το 94 κυκλοφορησε το Playstation που ειχε μονο cd-rom. Ηταν ηδη διαδεδομενο φορματ

 

 

@gbras 

 

εγώ σε καθηγητές έχω δώσει εργασίες με προγραμματισμένα excell(υδραυλικές στροβιλομηχανές),αρχεία inventor με μηχανισμούς στα στοιχεία μηχανών,στην χημεία στο 1ο εξάμηνο ο καθηγητής δεχόταν και σε cd τις εργασίες γιατί για να τυπώσεις 10-15 σελίδες θες λεφτά ενώ το cd συμφέρει πιο πολύ.

 

οι περισσότεροι απο αυτούς δεν δέχονταν σε email κλπ και εγώ τι θα έπρεπε να κάνω ? να τους δίνω στικάκια ? 

 

και εγώ όταν κάνω φορματ στικάκια χρησιμοποιώ και τα cd έχουν αντικατασταθεί σε πολλούς τομείς αλλά πιστεύω ακόμα έχουν ψωμιά.

 

Καλα δε λεμε οτι ηδη πεθανε το φορματ, απλα οι μερες του ειναι μετρημενες. Και οι καθηγητες που λες και ολοι οι αλλοι θα προσαρμοστουν

 

Και γω θυμαμαι πριν 10 χρονια που ειπα οτι κατηργησα τις δισκετες οτι πολλοι ακομα τις χρησιμοποιουσαν. Τωρα ειναι οντως νεκρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασες τον συναιτερο.Μια αλλη τεραστια εταιρεια που τις χρωσταμε πολλα στον οπτικοακουστικο τομεα και οχι μονο.

 Την SONY που εφτιαξε και το πρωτο CD PLAYER.

 Το CDP-101sony-cdp-101.html

 https://www.youtube.com/watch?v=sj6DL2nJ-68

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φίλε που δεν θα σκαγαν μύτη να μας πουν το πόσο πιο γ@@τος ήχος βγαίνει από το γρατζούνισμα μιας βελόνας ενώ η ψηφιακή αναπαραγωγή είνα ένας ηχιτικός βόθρος...

 

Newsflash: 

 

Εάν η διαφορά στην ποιότητα μεταξύ ενός ποιοτικού mp3 και βινυλίου ήταν κάτι σοβαρά υπολογίσιμο τότε το μέλλον δεν θα ήταν στα ψηφιακή μουσική. Για να ΑΚΟΥΣΕΙΣ την διαφορά ποιότητας μεταξύ ενώς πολύ καλού κομματιού mp3 και ενός δίσκου βινυλίου χρειάζεσαι εξοπλισμό που ξεπερνάει το χιλιάρικο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν σήμερα πριν από 32 χρόνια, στις 17 Αυγούστου του 1982, ήταν η ημέρα κατά την οποία η Philips παρουσίασε το γνωστό σήμερα σε όλους μας, Compact Disk ή εν συντομία CD το οποίο είχε κατασκευαστεί σε ένα εργοστάσιο της εταιρείας λίγο έξω από το Ανόβερο.Η εφεύρεση του CD, έφερε την επανάσταση στο χώρο της μουσικής βιομηχανίας και όχι μόνο καθώς έτσι σηματοδοτήθηκε η μετάβαση από την αναλογική στην ψηφιακή τεχνολογία. Το εργοστάσιο στο οποίο κατασκευάστηκε το πρώτο CD, ανήκε στην εταιρεία Polygram, μια δισκογραφική εταιρεία της οποίας ιδιοκτήτης ήταν η Philips. Έτσι το πρώτο CD δεν παρουσιάστηκε άδειο, αλλά είχε γραφτεί σε αυτό το άλμπουμ "The Visitors" των ΑΒΒΑ.

 

Μέχρι τη στιγμή που τα πρώτα CDs βγήκα, στην αγορά, τον Νοέμβριο του 1982, υπήρχε ένας κατάλογος με περίπου 150 παραγωγές, οι οποίες είχαν σχέση κυρίως με την κλασσική μουσική. Τα πρώτα CDs και CD Players έκαναν την εμφάνισή τους στην αγορά της Ιαπωνίας ενώ λίγο αργότερα, συγκεκριμένα τον Μάρτιο του 1983, ακολούθησαν και οι αγορές των ΗΠΑ και της Ευρώπης.

 

Η υιοθέτηση του νέου μέσου υπήρξε πολύ γρήγορη, το ίδιο και η εξέλιξή του. Λίγο αργότερα, όπως ήδη γνωρίζετε εμφανίστηκαν και εγγράψιμα ή επανεγγράψιμα CDs ενώ φυσικά μετά από αρκετά χρόνια εμφανίστηκαν τα DVD καθώς και τα πιο σύγχρονα, Blu-Ray discs.

 

wax.axd?c=1x1

wax.axd?c=1x1

 

Link.png Site: Geekzone

 

 

 

Πριν 32 χρονια η PHILIPS παρήγαγε τεχνολογία και σήμερα είναι πουλημένη στην Κινέζικη TPL και παίρνει φασόν από τρίτους ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη θυμαμαι το πρωτο CD μου, τοτε τα CD ηταν ασημενια και ειχαν με τυπικη γραματοσειρα το ονομα του γκρουπ και τα τραγουδια με τον χρονο του καθενος. Μετα βαλαν γραφικα και χρωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε με τα cd είναι η εγγενής αδυναμια επανεγγραφης τους και η αμφίβολης ποιότητας εγγραφή τους. Ενω οι ψηφιακές εγγραφές στο εργοστάσιο -πρεσσα και σε ορισμένα πανάκριβα δισκάκια υπο προϋποθέσεις εξασφαλίζουν διατηρησιμοτητα για 100χρονια απο οτι λενε , σε επίπεδο χρήστη τα πραγματα ηταν τραγικά. Για εμας που ξεκινήσανε με κάτι scsi 2x caddy, η αν αμφίβολο αν οι εγγραφές Πετυχαιναν παντα, τα cd "καιγονταν", καξ περ πέ να κάνεις suface

sorry αλλα απλα δεν ηξερες να γραφεις cd

 

 

το cd δεν θα πεθάνει ,είναι ο ποιο οικονομικός τρόπος να δώσεις κάτι σε κάποιον και να μη χρειάζεται να το πάρεις πίσω όπως τα στικάκια,τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν cd player (παρότι υπάρχουν και κόλπα στην αγορά με στικάκια) κλπ.

άχρηστα δεν είναι απλά θα περιορίζεται η χρήση τους εξ εξαιτίας τως usb sticks,και πάλι θα βρήσκουν χρήσεις.

 

Υποθετεις οτι οι υπολογιστες θα εχουν για πολυ καιρο ακομα μεσο εγγραφης/αναγνωσης οπτικων δισκων

 

Δεν ξερω αν ισχυει. Εγω παντως αν και γνωρισω οτι ειμαι η εξαιρεση σκοπευω στον επομενο υπολογιστη μου να μην εχω καθολου συσκευη τετοιου ειδους. Τα στικακια με καλυπτουν πληρως, ακομα και για εγκατασταση λειτουργικου. Τις δε δισκετες τις εχω καταργησει απο το 2004

 

Ισως ενα εξωτερικο slim usb drive για καποια εκτακτη αναγκη εφοσον εχουν φθηνηνει και αυτα

 

Το οποιο μολις μου θυμισε οτι πρεπει επιτελους να μετατρεψω ολα μου τα cd μουσικης σε αρχεια. Σε μερικα χρονια ισως ειναι πιο δυσκολο

δηλαδη θα προτιμησεις ενα πιο ακριβο εξωτερικο drive που πιανει και εξτρα χωρο εκτος pc case απο ενα εσωτερικο αορατο και πανφθηνο drive μονο και μονο για να το παιξεις μπροστα.Η πρακτικοτητα σου με ξεπερναει.

<p>Δυστηχως η ευκολια παντα υπερνικαει την ποιοτητα.</p>

<p> </p>

<p>Ναι το βινυλιο εχει καλυτερο ηχο, αλλα οταν ειναι ολοκαινουριο, σε καλο pickup, με καλη βελονα, με καλο προενισχυτη, σε καλο ενισχυτη με καλα ηχεια και με μηδενικη ευκολια για τον χρηστη, αλλαγη τραγουδιου ισον σηκωνεσαι απο τον καναπε και παιδευεσαι με την βελονα να βρεις το επομενο τραγουδι. LONG DEAD, revamped ως διακοσμητικο και background για selfie στο instagram.</p>

<p> </p>

<p>CD εχει καλυτερο ηχο απο το mp3 και απο το βινυλιο στην περισσοτερες των περιπτωσεων, αλλα πρεπει να ειναι γνησιο, οχι μετατροπη απο mp3 σε audio γραμμενο σε data cd (κλασικο cd μαυρου) επισης θελει πολυ καλο ηχοσυστημα, με καλο audio cd player κτλ κατα: κακο για φορητες συσκευες, ευκολια μικρη, χωρητικοτητα μικρη, τιμη αλμυρη. DEAD</p>

<p> </p>

<p>Sacd, τα παραπανω + ακομα ακριβοτερο ηχοσυστημα για να καταλαβεις διαφορα. DEAD BEFORE BORN</p>

<p> </p>

<p>Κασετα, πολυ καλη λυση στα 80s 90s κυριως για φορητες συσκευες, επισης φθηνη, χωρις απαιτησεις για καλο ηχοσυστημα, ευκολη αντιγραφη, η αρχη της πειρατειας, ο πραγματικος προγονος των mp3 players, κακος ηχος, λιγες ευκολιες, μικρη χωρητικοτητα τα μειον, χαλια αντοχη, κοινος το μεσο του λαου.</p>

<p> </p>

<p>Mp3, πολυ καλη λυση εδω και πολλα χρονια (1996), βοηθησε την πειρατεια, την τσεπη μας, δεν θελει super ηχοσυστημα για να ακουσεις, παιζει σε μικρες συσκευες, δεν απαιτει φυσικο μεσο. HALF DEAD.</p>

<p> </p>

<p>Online streaming, το μελλον, δεν χρειαζεται να ψαχνεις, δεν χρειαζεσαι τεραστιους δισκους, επιλογες για το φορητο player/κινητο σου, πολυωρες ταξινομησεις και μετατροπες, μια μικρη συνδρομη ή και καθολου (youtube) ακους οτι μπορει να σου ερθει στο μυαλο, η ευκολοτερη λυση, αρα η καλυτερη λυση και δεν χρειαζετε να γινεις και πειρατης. NOW AND THE FUTURE.</p>

 

εχεις μερικα λαθη σε αυτα που εγραψες με σημαντικοτερο τον καλυτερο ηχο του cd εναντι του βινυλιου.Μπορω σου εξηγησω το γιατι αλλα καλυτερα ψαξτο μονος σου.Tip:οταν ακους ενα κομματι σε βινυλιο δεν ακους μονο το κομματι οπως ηχογραφηθηκε στο στουντιο (οπως στην περιπτωση του cd)

 

 

Εμένα αυτό που δεν μου άρεσε με τα cd είναι η εγγενής αδυναμια επανεγγραφης τους και η αμφίβολης ποιότητας εγγραφή τους. Ενω οι ψηφιακές εγγραφές στο εργοστάσιο -πρεσσα και σε ορισμένα πανάκριβα δισκάκια υπο προϋποθέσεις εξασφαλίζουν διατηρησιμοτητα για 100χρονια απο οτι λενε , σε επίπεδο χρήστη τα πραγματα ηταν τραγικά. Για εμας που ξεκινήσανε με κάτι scsi 2x caddy, η αν αμφίβολο αν οι εγγραφές Πετυχαιναν παντα, τα cd "καιγονταν", καξ περ πέ να κάνεις suface

 

μία συμβουλή...

Taiyo Yuden! δεν θα βρεις καλυτερη μάρκα.. εχω cd 15ετιας που δεν εχουν κανενα προβλημα. (και στα dvd αυτη την μαρκα να δοκιμασεις)

 

και εγω θυμαμαι τις εποχες που πρωτοεμφανιστηκαν τα cd recorders στους υπολογιστες και κοστιζαν 200.000δρχ τουλαχιστον.. ωραιες εποχες! εδινες χοντρα λεφτα για αδεια cd και απλα ηλπιζες να μην καουνε.

TAIYO YUDEN..για αυτους που ξερουν!

<p>Εάν η διαφορά στην ποιότητα μεταξύ ενός ποιοτικού mp3 και βινυλίου ήταν κάτι σοβαρά υπολογίσιμο τότε το μέλλον δεν θα ήταν στα ψηφιακή μουσική. Για να ΑΚΟΥΣΕΙΣ την διαφορά ποιότητας μεταξύ ενώς πολύ καλού κομματιού mp3 και ενός δίσκου βινυλίου χρειάζεσαι εξοπλισμό που ξεπερνάει το χιλιάρικο...</p>

το ακουσαμε κι αυτο..

παιδια οσοι τα υποπτευεστε οτι ειναι ετσι τα πραγματα αλλα δεν ειστε απολυτως σιγουροι καλυτερα μην τα πετατε ετσι κι οποιον παρει ο χαρος.Αν μπει κανενας audiophile εδω μεσα θα αυτοπυρποληθει και θα το χετε κριμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται οτι τα cd-dvd δισκάκια δε πεθάνανε

 

το cd δεν θα πεθάνει ,είναι ο ποιο οικονομικός τρόπος να δώσεις κάτι σε κάποιον και να μη χρειάζεται να το πάρεις πίσω όπως τα στικάκια,τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουν cd player (παρότι υπάρχουν και κόλπα στην αγορά με στικάκια) κλπ.

άχρηστα δεν είναι απλά θα περιορίζεται η χρήση τους εξ εξαιτίας τως usb sticks,και πάλι θα βρήσκουν χρήσεις.

 

Πεθάνανε. Δείτε απλά πχ. την Apple που δεν εχει ενσωματώσει cd drive στα μακμπουκ της. Ανάλογα κινούνται-θα κινηθούν και οι άλλες εταιρίες. Εδώ έτσι όπως πάει θα πεθάνει και το έθερνετ αφού μόνο wireless interface βάζουν πλέον για οικονομία χώρου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε azuli έγραψα ότι το βινύλιο υπό προϋποθεσεις μπορεί να παράγει καλύτερο ήχο, άλλα αυτές οι προϋποθέσεις δεν είναι το pickup του παππού ένας ενισχυτής των 100ε και τα ηχεία από τον γύφτο σε συνδυασμό με έναν δίσκο των 30 χρόνων που τον έχει φάει η σκόνη. Το cd και το mp3 από την άλλη θα βγάλει έναν αξιοπρεπέστατο ήχο για χιλιάδες φορές και πολλά χρόνια (για το mp3 πάντα) στο ηχοσυστημα των 100ε που θα βρεις σε όλα τα ηλεκτρικά είδη,

 

Με βινύλιο με 100ε το μόνο που θα ακούς ειναι το χρατσα χρουτσα της βελόνας.

 

Επίσης, αν είναι κάποιος να επενδύσει σε ηχεία, ηχοσυστημα, καλύτερα να το κάνει με γνώμονα τoν ψηφιακό ήχο, να έχει καλή απόδοση και με mp3, να βλέπει και τις ταινίες του, αν είναι και audiophile, να πάρει και ένα sacd player, φτάνει ο ενισχυτής να το υποστηρίζει και τα ηχεία να μπορούν να βγάλουν την διαφορά, αλλιώς και το cd, όπως επίσης και .wav και .dts αρχεία είναι υπεραρκετά και καλύτερα από mp3, όπως επίσης και πολυκαναλα που με βινύλιο το ξεχνάς, εκτός και εάν έχεις στα χέρια σου quadrophonic δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε azuli έγραψα ότι το βινύλιο υπό προϋποθεσεις μπορεί να παράγει καλύτερο ήχο, άλλα αυτές οι προϋποθέσεις δεν είναι το pickup του παππού ένας ενισχυτής των 100ε και τα ηχεία από τον γύφτο σε συνδυασμό με έναν δίσκο των 30 χρόνων που τον έχει φάει η σκόνη. Το cd και το mp3 από την άλλη θα βγάλει έναν αξιοπρεπέστατο ήχο για χιλιάδες φορές και πολλά χρόνια (για το mp3 πάντα) στο ηχοσυστημα των 100ε που θα βρεις σε όλα τα ηλεκτρικά είδη,

 

Γιατί το πας έτσι βρε κούκλε μου. Το πας αντίστροφα. 

 

Για να δεις ηχητική διαφορά πρέπει να τα σκάσεις από χιλιάρα και πάνω. Οπότε δεν μην πιάνεσαι με ηχεία "γύφτου". Και τα ακριβότερα ηχεία που έχει ο Κοτσόβολος/Πλαίσιο (πχ ονόματα) δεν θα σου δώσουν διαφορά ήχου μεταξύ βινυλίου και ενώ καλού MP3 rip. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο οικονομικος τροπος για να δωσεις σε καποιον 700MB ειναι να τα στειλεις μεσω δικτυου με υπηρεσιες οπως το wetransfer.. Απλα μερικοι εχουν συνηθισει οπως οι παππουδες , ενα τροπο και τους φαινεται περιεργο να χρησιμοποιησουν κατι αλλο.

κατσε να σου στείλω 700 mb με 90kb/s upload

περιμένεις;

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφεύρεση του CD, έφερε την επανάσταση στο χώρο της μουσικής βιομηχανίας και όχι μόνο καθώς έτσι σηματοδοτήθηκε η μετάβαση από την αναλογική στην ψηφιακή τεχνολογία.

wax.axd?c=1x1

wax.axd?c=1x1

 

Link.png Site: Geekzone

 

 

Ποιος έγραψε τέτοια πατάτα Αμαλιάδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τωρα η philips καταντησε mid-low budget εταιρια...

Η εν λογω εταιρια (εστω η μαμα κινεζικη) φιλε τα παιρνει απο καθε μεγαλη τωρινη μονο και μονο απο τις πατεντες που εχει κατοχυρωμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχην, οσο αφορα στα βυνιλια...οι αποψεις διιστανται, ακομα και για μηχανηματα πολλων χιλιαδων ευρω...ομοιως με λαμπατους και τσιπατους ενισχυτες...ο καθενας εχει τα + - δεν υπερτερει κατι...αλλα ειναι μια μεγαλη κουβεντα που δεν εχει νοημα να ανοιχτει...

 

τωρα για το cd...ημασταν πολλοι τυχεροι που εμφανιστηκε...data σε μεγαλες ποσοτητες, ποιοτητα σχεδον παντου και παντα, ευκολια μεταφορας και χαμηλο κοστος...ειδικα δε οταν εμφανιστηκαν και τα recorders για τα σπιτια καναμε παρτυ...μερικοι μαλλον δε προλαβατε δισκους μερικων gb, οπου τα 600mb ενος cd ηταν μεγαλο θεμα...

 

οσο για τα δισκακια, οτι πληρωνες επαιρνες...υπηρχαν του κιλου για να γραφεις βλακειες, υπηρχαν και καλα....

 

παντως ακομα δε πεθαναν και ουτε θα πεθανουν, η δυνατοτητα αποθηκευσης σε ογκο θα ειναι παντα μπροστα απο οποιαδηποτε flash...και οσο ανεβαινουν οι ταχυτητες ιντερνετ και τα φορματ ηχου/βιντεο γινονται ολο και πιο πυκνα, τα gb που προσφερουν απλοχερα ειναι καλοδεχουμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1982 γεννήθηκα κι εγώ. Φυσικά 32 τώρα και, δυστυχώς, όχι ακόμα 25.

Στο δημοτικό αγόρασε ο πατέρας το πρώτο ηχοσύστημα με cd player. Το πρώτο cd που έβαλα; Μαγεία. Κάποιο cd κλασσικής μουσικής. Αδιάφορο το περιεχόμενο, η τεχνολογία ενθουσίαζε.

Στο γυμνάσιο/λύκειο άρχισαν τα cd μουσικής να αντικαθιστούν για τα καλά τις κασσέτες. Κάποιοι τυχεροί είχαν και cd recorders στο pc! Ορισμένα cd players δεν έπαιζαν και καλά τα αντιγραμμένα. Και το δικό μου. Ατυχία! Ξερογλειφόμουν για κάτι ζουμπουρλούδικα φορητά sony cd players τύπου walkman, που ποτέ τελικά δεν πήρα. Ήταν λίγο ακριβούτσικα, είκοσι χιλιάδες δραχμές! Προτίμησα ένα μικρό φορητό ηχοσύστημα, με ραδιοφωνο, ηχεια. Πιο ολοκληρωμένο.

Το 2000 που έφτιαξα το καινούριο pc, έβαλα και cd recorder. Πανεπιστήμιο πλέον. Έσκασε και το internet και το mp3. Ριπάρισμα δανεικών cd για άκουσμα στο pc και nero για γράψιμο κενών cd για άκουσμα στο αυτοκίνητο. Ύστερα το νέο ράδιο-cd στο αυτοκίνητο έπαιζε και cd με mp3 μέσα. Επανάσταση! 100+ τραγούδια μαζί σου. Ότι πρέπει για τα μεγάλα ταξίδια της επιστροφής από την πόλη που σπούδαζα στο πατρικό.

Έτσι βγάλαμε και το πανεπιστήμιο, μέχρι που ήρθαν τα ηχοσυστήματα με usb. Κοτσαρα ένα σκληρό σε ένα τέτοιο και πλέον όλη η μουσική συλλογή μαζί μου στο αυτοκίνητο. Το cd audio από τότε πέρασε για μένα στην ιστορία. Μένει η μακρόστενη σχισμή σαν υπόλειμμα του παρελθόντος, όπως έβλεπα το ραδιοκασσετόφωνο στο αυτοκίνητο των γονιών στην παιδική μου ηλικία.

RIP cd audio, μας συντρόφευσες σε όλη μας την νεότητα, δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...