Προς το περιεχόμενο

Χρεος προς τον ΟΤΕ


AntiCambeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας κάνει ένα διακανονισμό, κάτι.

Σε περίπτωση μη εξόφλησης και δικαστικής διαμάχης να έχει κάτι υπέρ του σε φάση " ορίστε είχα όλη τη καλή διάθεση αλλά αδυνατώ "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχετε δικιο παιδια,δεν ειναι κανα φοβερο ποσο που δεν μπορει να εξοφληθει.Οι λυσεις που προτεινετε ειναι λογικες.Οτι πρεπει να εξοφληθει το ποσο ειτε ντουκου ειτε με διακανονισμο.

 

Επειδη τα πηρα στο κρανιο θα κατσω να του μιλησω και αναλογα πως θα απαντησει θα πραξω αναλογα.Θα μιλησω και στην μητερα μου μηπως καταλαβει καλυτερα και τον πεισει.Αν μου τα

μασησει μαι μου το παιξει ξερολας μπορει να μην κανω τιποτα και να τον αφησω στην μοιρα του.

 

Γιατι αν του πληρωσω εγω το χρεος με αυτη την λογικη αυτος μπορει να παρει καποιο δανειο πχ,να εχει φυγει απο την ζωη και να χρεωθω εγω.

 

Και ειμαι εδω και καιρο σε φαση να φυγω να νοικιασω μονος μου ρε γαμωτο.Και για να γινει αυτο πρεπει να εχω καποιο ποσο στην ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το θεμα οπως ειπε και κάποιος παραπάνω θα τρελαθούμε, μεχρι τωρα έφταιγε ο πάτερα σου και ολα καλά, εσυ τωρα τι φοβάσαι μην παθαίνει 60 χρονών άνθρωπος και κληρονομήσεις το χρέος  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραδεχομαι οτι ο πατερας μου ειναι λαθος.Θα τον δικαιολογουσα μονο αν πραγματικα δεν ειχε καθολου λεφτα να πληρωσει.Τοτε επαιρνε αρκετα παραπανω χρηματα απο την συνταξη.Δεν ξερω πως την ειδε τοσο πολυ στα αρ@@@ια του,ισως φταιει και η μανα μου λιγο εως πολυ.Και αν προχωρησει σε δικαστηριο το θεμα και χτυπα ξυλο ο πατερας μου δεν ζει τοτε θα την πληρωσω εγω.Ξερω 60ρηδες που εχουν "φυγει".Και ο πατερας μου δεν νομιζω να ειναι καλα απο θεμα υγειας λογω ποτου,ισως νομιζει οτι ειναι.

 

Αλλα οχι να μου γραφει ο αλλος απο πανω οτι τετοια ατομα θα επρεπε να τα γ@@@σουν.Δηλαδη ο καθε ενας που χρωσταει σε ιδιωτικες εταιριες επιβαρυνει τον Ελληνα?Μιλαμε για ιδιωτικη επιχειρηση,οχι για δημοσιο.

 

 

Θα μπορουσε να γραψει πιο διακριτικα.Εγραψε βρισια πισω απο 1 Pc.Μαγκας θα ηταν αν το ελεγε μπροστα μου.Ισως τοτε να ηταν η τελευταια του προταση...

 

Φίλε αν είχε λεφτά και δε πλήρωνε τους λογαριασμούς είναι λάθος για ηθικούς και πρακτικούς λόγους μη γίνει καμία στραβή. Μπορεί να είναι πατέρας σου αλλά λογικό να τον αποδοκιμάζουν, να είσαι ρεαλιστής και να κάνεις και εσύ το ίδιο για τέτοιου είδους τακτικές. Στο λέω για καλό δικό σας, χέστηκα για τον κάθε ΟΤΕ αλλά τέτοιες παπάτζες μπορεί να καταστρέψουν όλη σας την οικογένεια απο το πουθενά, σαν οικογενειάρχης θα έπρεπε να είναι περισσότερο υπεύθυνος!

 

Αν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα θα σου λεγα σιγά τον ΟΤΕ που φέσωσε. Δεν είναι κανένα μικρομάγαζο να τον βλάψει και οι μεγάλες επιχειρήσεις ως γνωστόν κρύβουν πίσω τους πλούσιους που είναι πρώην ή ήδη απατεώνες και έχουν πατήσει επι πτωμάτων.

 

Όσον αφορά το χρέος, απ' όσο ξέρω αυτές οι εταιρίες έχουν δικούς τους δικηγόρους  που πάνε δικαστικά τους οφειλέτες.

Επεξ/σία από johnkal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδεχομαι οτι ο πατερας μου ειναι λαθος.Θα τον δικαιολογουσα μονο αν πραγματικα δεν ειχε καθολου λεφτα να πληρωσει.Τοτε επαιρνε αρκετα παραπανω χρηματα απο την συνταξη.Δεν ξερω πως την ειδε τοσο πολυ στα αρ@@@ια του,ισως φταιει και η μανα μου λιγο εως πολυ.Και αν προχωρησει σε δικαστηριο το θεμα και χτυπα ξυλο ο πατερας μου δεν ζει τοτε θα την πληρωσω εγω.Ξερω 60ρηδες που εχουν "φυγει".Και ο πατερας μου δεν νομιζω να ειναι καλα απο θεμα υγειας λογω ποτου,ισως νομιζει οτι ειναι.

 

Αλλα οχι να μου γραφει ο αλλος απο πανω οτι τετοια ατομα θα επρεπε να τα γ@@@σουν.Δηλαδη ο καθε ενας που χρωσταει σε ιδιωτικες εταιριες επιβαρυνει τον Ελληνα?Μιλαμε για ιδιωτικη επιχειρηση,οχι για δημοσιο.

 

 

Θα μπορουσε να γραψει πιο διακριτικα.Εγραψε βρισια πισω απο 1 Pc.Μαγκας θα ηταν αν το ελεγε μπροστα μου.Ισως τοτε να ηταν η τελευταια του προταση...

Και εμένα ακουει διαφορα και χρωστάμε xx.000 σε τραπεζες ,ταμεία ,εφορίες :P . Θα προτεινα εφοσον και αν εχεις να βαλεις και εσυ τιποτα γιατι μπορει στο τελος να τα κληρονομήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μόνο εγώ διαβάζω το θέμα και τραβάω τα μαλλιά μου;

Άκου λογική, χρωστάω αλλά δε γουστάρω να πληρώσω μιας και μου είπαν οι γνωστοί μου ότι δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα.

 

Συγνώμη αλλά κάτι τέτοια άτομα πρέπει να τα μ@μήσουν κανονικά.

νταξει οκ εχει πει 10 φορες το παιδι οτι καταλαβαινει πως ειναι λαθος ο πατερας του  κ πρεπει να πληρωσει ..

εσυ ρε μπαγλαμαουα βγαινεις κ γραφεις οτι πρεπει να τον γ@$%σουν τον πατερα του κανονικα ?

δε γραφονται αυτα οτι αποψη κι αν εχεις για το θεμα, δε το καταλαβαινεις , στοκος εισαι ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σύνταξη παίρνει ο πατέρας σου αν επιτρέπεται?

Τοτε επαιρνε 1700€ καθαρα εκτος τα δωρα.Μετα τις περικοπες που εκαναν σε ολο τον κοσμο παιρνει καπου 1200€ χωρις καθολου δωρα,αφου τα εκοψαν τελειως.Και η εφορια περυσι του ηρθε κανα 2χιλιαρο.Η μητερα μου δεν εργαζεται.Τα μονα περιουσιακα που εχει ο πατερας μου ειναι το σπιτι που ειναι πολυ μικρο και παλιο,ουτε καν αμαξι δεν εχει.Αλλα με το μυαλο που κουβαλαει ειναι ικανος να το χασει.Δεν δικαιολογειται με τετοια συνταξη να μην πληρωσει τον ΟΤΕ.Ισως εκεινη την περιοδο να ειχε πολλα εξοδα μαζεμενα και εφορια αλλα και παλι επρεπε να πληρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο παιδια,δεν ειναι κανα φοβερο ποσο που δεν μπορει να εξοφληθει.Οι λυσεις που προτεινετε ειναι λογικες.Οτι πρεπει να εξοφληθει το ποσο ειτε ντουκου ειτε με διακανονισμο.

 

Επειδη τα πηρα στο κρανιο θα κατσω να του μιλησω και αναλογα πως θα απαντησει θα πραξω αναλογα.Θα μιλησω και στην μητερα μου μηπως καταλαβει καλυτερα και τον πεισει.Αν μου τα

μασησει μαι μου το παιξει ξερολας μπορει να μην κανω τιποτα και να τον αφησω στην μοιρα του.

 

Γιατι αν του πληρωσω εγω το χρεος με αυτη την λογικη αυτος μπορει να παρει καποιο δανειο πχ,να εχει φυγει απο την ζωη και να χρεωθω εγω.

 

Και ειμαι εδω και καιρο σε φαση να φυγω να νοικιασω μονος μου ρε γαμωτο.Και για να γινει αυτο πρεπει να εχω καποιο ποσο στην ακρη.

 

Δυστυχώς πολλοί άνθρωποι τέτοιων ηλικιών δεν καταλαβαίνουν χριστό και κάνουν του κεφαλιού τους. Φωνάζω και εγώ στην μάνα μου για διάφορες μαλακίες, όχι τόσο χοντρά να αφήσουμε χρέος αλλά δεν καταλαβαίνει και δεν πάει να μας ακούει όλη η γειτονιά, αυτή θα κάνει του κεφαλιού της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος είναι στο ΟΤΕ και χρωστάει π.χ 300 ευρό και μετά πάει σε άλλη εταιρεία π.χ Hol τα ανεξόφλητο πόσο παίρνει τόκο και πολλαπλασιάζεται; δηλαδή από 300 μπορεί να φτάσει τα 500;

 

Επίσης γίνεται για τέτοια μικρο ποσά να σε πάνε δικαστικός;

 

Εδω στον ΟΑΕΕ χρωστάνε χιλιάδες και όχι επειδή τα έχουν και δεν τα δίνουν αλλα επειδή δεν τα έχουν όταν ερχόταν το ΤΕΒΕ 700 ευρω αλλος εβγαζε 900 τον μηνα πως να πληρωσει το ΤΕΒΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι γονεις σκεφτονται και αντιλαμβανονται την ζωη σαν να ζουν αρκετα χρονια πισω χωρις να το αντιλαμβανονται.Ισως γιατι ετσι τους εμαθαν οι γονεις τους,ετσι εζησαν.Τοτε υπηρχε διαφορετικη νοοτροπια.Ισως αν και οταν γινουμε και εμεις γονεις να ειμαστε στην ιδια κατασταση.

 

Ο πατερας μου δουλευει απο τα 14 και για καποια χρονια στην ζωη του εκανε 2 δουλειες.Δεν μας παραμελησε ποτε.Νιωθω οτι του χρωσταω.οτι του ειμαι υποχρεωμενος.Υπαρχουν πατεραδες που εχουν "κλεισει" τα σπιτια τους λογω χρεους,υπαρχουν τραγικες περιπτωσεις,απλα δεν τις γνωριζουμε.Οπως και η μητερα μου εχει κανει "θυσιες" για εμας.Οπως και η καθε σωστη μητερα.

 

Πιστευω οτι δεν πληρωσε το ΟΤΕ γιατι πιστεψε οτι θα περασει στο ντουκου το θεμα και δεν θα ασχοληθουν μαζι του.1-2 μικροδανεια που ειχε σε 2 διαφορετικες τραπεζες νομιζω τα πληρωσε με δοσεις κανονικα.Γιατι ειχε τον φοβο της τραπεζας και ξερει οτι η τραπεζα μπορει να του παρει ανετα οτι περουσιακο εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε επαιρνε 1700€ καθαρα εκτος τα δωρα.Μετα τις περικοπες που εκαναν σε ολο τον κοσμο παιρνει καπου 1200€ χωρις καθολου δωρα,αφου τα εκοψαν τελειως.Και η εφορια περυσι του ηρθε κανα 2χιλιαρο.Η μητερα μου δεν εργαζεται.Τα μονα περιουσιακα που εχει ο πατερας μου ειναι το σπιτι που ειναι πολυ μικρο και παλιο,ουτε καν αμαξι δεν εχει.Αλλα με το μυαλο που κουβαλαει ειναι ικανος να το χασει.Δεν δικαιολογειται με τετοια συνταξη να μην πληρωσει τον ΟΤΕ.Ισως εκεινη την περιοδο να ειχε πολλα εξοδα μαζεμενα και εφορια αλλα και παλι επρεπε να πληρωσει.

 

14 χιλιαρικα το χρονο... σοβαρα τωρα εχουμε ανοιξει θεμα για πληρωμη οτε;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγε ο πατερας σου σε ενα καταστημα οτε να κατσει με ενα υπευθυνο να ζητησει διακανονισμο, πχ να πληρωνει 40-50 ευρω το μηνα και του ειπαν δε σου κανουμε κοψτο κεφάλι σου? Αν δεν θελει να πληρωσει απλα και οπως ειπες την εχει δει στα τετοια του τοτε και το παρον θεμα δεν εχει νοημα. θα τον πανε δικαστικα και θα πληρωσει τα 3πλασια τουλαχιστον μαζι με τα δικαστικα εξοδα γιατι τη δικη θα την χασει.

 

οπως λεμε και στην κρητη ξασου. Το θεμα δεν ειναι τι θα σου απαντησουμε εμεις, το θεμα ειναι πως θα αλλαξεις εσυ μυαλα στον πατέρα σου μαλλον. Με καθε σεβασμο στο ανθρωπο και σε σενα βεβαια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 χιλιαρικα το χρονο... σοβαρα τωρα εχουμε ανοιξει θεμα για πληρωμη οτε;

 μα το θέμα δεν είναι ότι δε μπορεί, είναι ότι ΔΕ ΘΕΛΕΙ.

μάλλον είναι του Δεν Πληρώνω.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει οκ εχει πει 10 φορες το παιδι οτι καταλαβαινει πως ειναι λαθος ο πατερας του κ πρεπει να πληρωσει ..

εσυ ρε μπαγλαμαουα βγαινεις κ γραφεις οτι πρεπει να τον γ@$%σουν τον πατερα του κανονικα ?

δε γραφονται αυτα οτι αποψη κι αν εχεις για το θεμα, δε το καταλαβαινεις , στοκος εισαι ?

Και λίγα λεει φίλε μου.

Με τις τράπεζες όμως κλάνουν μέντες κάτι τέτοιοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...