Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

αν κάνει και το DX12 win8/9 only, δεν θέλει και τρομακτική προσπάθεια, αργά ή γρήγορα εκεί θα πάνε οι περισσότεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι και μόνο από την προσθήκη του Start Menu, οι περισσότεροι θα αλλάξουν.Ειδικά αν βάλει και κάνα νέο γαμάτο interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ειναι παντως τα 9 να εχουν ουσιαστικές αλλαγές και οχι μονο να γίνει ολη η φασαρία για το start menu τώρα θα μου πεις μην περιμένεις και κοσμογονικές αλλαγές, είδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα νέο interface εξ' ολοκλήρου αν είναι δυνατόν, κάτι σαν την αλλαγή XP -> (s)Vista αλλά βέβαια το κενό ήταν πολύ μεγαλύτερο από ότι τώρα, οπότε δεν ξέρω.Μακάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή από εμένα στο θέμα αυτό και να μας ενημερώνεται σχετικά με την επικείμενη κυκλοφορία της επόμενης έκδοσης των Windows.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η Microsoft δεν θα αλλάξει το UI αλλά θα κρατήσει αυτό των Windows 7/8 που ξέρουμε όλοι μας, τα γνωστά μας παράθυρα. Δεν νομίζω δηλαδή ότι η Microsoft να τα αλλάξει όλα με τα Windows 9. Ίσως δούμε μια τέτοια αλλαγή στα Windows 10 και πάλι ίσως. Τα live tiles δεν θα καταργηθούν αντίθετα θα υπάρχουν αλλά δεν θα είναι εκ πρώτης όψεως ορατά. Με το boot to desktop και το Start Menu η Microsoft θα θελήσει να κρύψει αλλά όχι να καταργήσει τα live tiles.

 

Προσωπικά θα ήθελα ο χρήστης να έχει την επιλογή ένος start menu ή όχι. Κάποιοι ίσως θελήσουν να μην υπάρχει το start menu και να υπάρχει μόνο το start button που να σε πηγαίνει στα live tiles. Άλλοι πάλι θέλουν ένα start menu όπως αυτό των Windows 7. Για μένα σωστό θα ήταν η Microsoft να σου δίνει μέσω επιλογής μέσα από τα Windows αν θέλεις ή όχι ένα start menu, και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

Διαφωνώ με αυτούς που αφορίζουν. Όσοι λένε ότι τα Windows 8/8.1 είναι τα νέα Vista έχουν άδικο πιστεύω. Ήμουν και εγώ ένας χρήστης των Windows 7 και τώρα τρέχω τα Windows 8. "Αναγκάστηκα" (εντός εισαγωγικών") να πάω στα 8/8.1 γιατί το pc μου φοράει μοντέρνο επεξεργαστή κλάσης i7 και θέλω το λειτουργικό σύστημα να εκμεταλλεύεται πλήρως τον επεξεργαστή μου. Αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή το boot to desktop να γίνεται το πολύ σε 10 δευτερόλεπτα. Η Microsoft έχει κάνει αρκετές αλλαγές στο λειτουργικό της σύστημα που είναι πραγματικά κρίμα μόνο και μόνο επειδή της λείπει ένα start menu να αφορίζεται ολόκληρο λειτουργικό. Όπως είπα και πάνω όμως η Microsoft αυτή τη φορά πιστεύω θα ακούσει και τουλάχιστον θα ήταν κάλλιστο να δίνεται στον χρήστη η επιλογή αν θέλει ή όχι να έχει ένα start menu.

 

Είχα παρακολουθήσει ένα βιντεάκι στο YT σχετικά με τα interactive live tiles. Το επόμενο βήμα στα tiles. Προσωπικά μου είχε αφήσει ωραίες εντυπώσεις. Δεν ξέρω κάτα πόσο είναι έτοιμη αυτή η τεχνολογία για την ενσωματώσει στην επόμενη έκδοση. Για όποιον θέλει μπορεί να δει εδώ:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά θα ήθελα ο χρήστης να έχει την επιλογή ένος start menu ή όχι. Κάποιοι ίσως θελήσουν να μην υπάρχει το start menu και να υπάρχει μόνο το start button που να σε πηγαίνει στα live tiles. Άλλοι πάλι θέλουν ένα start menu όπως αυτό των Windows 7. Για μένα σωστό θα ήταν η Microsoft να σου δίνει μέσω επιλογής μέσα από τα Windows αν θέλεις ή όχι ένα start menu, και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

Αυτο θα ηταν το καλυτερο και θα σταματουσαν και οι γκρινιες ετσι.

 

 

Διαφωνώ με αυτούς που αφορίζουν. Όσοι λένε ότι τα Windows 8/8.1 είναι τα νέα Vista έχουν άδικο πιστεύω.

 

Εδω θιγεις ενα θεμα για το οποιο εχω κανει ομηρικους καυγαδες με φιλους και γνωστους.Αφοριζουν το 8 και οταν τους ρωτας να σου πουνε τα αρνητικα που βρισκουν στο συγκεκριμενο λειτουργικο σου λενε "αλλαξαν θεση το κουμπακι","δεν μ αρεσει το start button","δεν μπορω να βρω το ενα η το αλλο" κτλ κτλ.Εχω διαβασει τουλαχιστον 15-20 φορουμ(Ελληνικα και ξενα) και το 80% εχει αυτην την νοοτροπια,δεν εχω ακουσει σχεδον κανενα να θιξει ουσιωδη θεματα οπως ας πουμε για παραδειγμα την σταθεροτητα του λειτουργικου και την συμπεριφορα του.Βαζουν το 8,βλεπουν το γραφικο περιββαλον,δεν του αρεσει και αρχιζουν και κραζουν.Δουλεψε το ρε εναν μηνα,κανε καθε μερα ολες τις διεργασιες που κανεις και μετα κρινε που υπερτερει και που υστερει,με βαση την ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ του και την ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ του και οχι με το που πηγαν τα ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ.

 

Τωρα οσον αφορα το 9 ελπιζω να αλλαξουν αυτο το συστημα που εχουν με τα updates στο 7 το οποιο ειναι λιγο του μπελα.Ειδικα εγω που εχω αυτην την περιοδο ενα παναρχαιο λαπτοπ τρωω κατι 4ωρα για να κανω τα updates.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο αλλα ωραια θα ηταν μετα απο φορματ να κανεις τα updates σου και οσο κατεβαινουν να κανεις εσυ την δουλεια σου και οχι αυτα τα αλλεπαληλα restart και να περιμενεις μπροστα απο μια μπλε οθονη να κατεβασει αυτος οτι ειναι να κατεβασει μετα να ξαναμπαινεις και να σου βγαζει κι αλλα και ξανα μανα την ιδια διαδικασια.

Δεν μπορουν να σου βγαλουν οτι Updates ειναι να κανεις με την μια(σε γραφικο περιββαλον) και να τελειωνεις?

 

Αυτο ειναι μονο το μελανο σημειο που βρισκω στα 7 και ελπιζω ν αλλαξουν,εκτος απ αυτο το θεωρω παρα πολυ καλο λειτουργικο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Μακαρι το 9 να το ξεπερασει,θα ηταν καλο για ολους,εξαλλου εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το Metro UI ήρθε για να μείνει, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, ίσα ίσα που είναι κάτι νέο και μ' αρέσουν τα νέα/φρέσκα.Τα νέα Windows 9 λένε, θα είναι All-In-One, αλλά ανάλογα τη συσκευή που θα τα βάζεις, θα αναγνωρίζουν αν είναι Tablet/Desktop/Laptop και ανάλογα θα διαμορφώνεται το interface.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το Metro UI ήρθε για να μείνει, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, ίσα ίσα που είναι κάτι νέο και μ' αρέσουν τα νέα/φρέσκα.Τα νέα Windows 9 λένε, θα είναι All-In-One, αλλά ανάλογα τη συσκευή που θα τα βάζεις, θα αναγνωρίζουν αν είναι Tablet/Desktop/Laptop και ανάλογα θα διαμορφώνεται το interface.

Βασικα απ'οτι καταλαβα θα μπορει ομως χειροκινητα να αλλαζει το interface,απλα για καθε συσκευη θα διαλεγει ενα για default.

 

Για μενα το πιο παραγωγικο κομματι του metro ui ειναι οταν θα το συνδεσω στην 55αρα TV και θα κατσω στα 3+ μετρα μακρια και θα μπορω να διαβαζω τα παντα,χωρις εξτρα ρυθμησεις και να το χειριζομαι υπερβολικα ευκολα,ειτε με ποντικι,ειτε με πληκτρολογιο!

Με τα 7(desktop) επρεπε καθε φορα να σηκωνομαι και να πηγαινω στο 1-1.5 μετρο για να βλεπω τι κανω ή τι γραφει ο καθε φακελλος ή η καθε ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows Threshold: Partners get access to the builds

 

1.Windows 9 Confirmed by Microsoft, but No Logo Revealed

Το logo από πάνω είναι concept και είναι fake, έλεγαν ότι και καλά η M$ το αποκάλυψε ''καταλάθος'', μπούρδες.

 

2.Δεν ξέρουμε ακόμα αν τα Windows 9 Preview θα έχουν τα Windowed Metro Apps ή το Start Menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...