Προς το περιεχόμενο

H Nintendo ανακοίνωσε τα νέα 3DS και 3DS XL


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά παιχνίδια και πολύ διασκεδαστικά έχει τόσο το 3DS όσο και το WiiU, η σοβαρότητα ενός παιχνιδιού δεν κρίνεται από το ποσοστά ωμής βίας που περιέχει. Ειδικότερα ο Mario υπήρξε πάντα (και όχι άδικα imho) από τα πολύ δυνατά χαρτιά της Nintendo.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μια χαρά παιχνίδια και πολύ διασκεδαστικά έχει τόσο το 3DS όσο και το WiiU, η σοβαρότητα ενός παιχνιδιού δεν κρίνεται από το ποσοστά ωμής βίας που περιέχει. Ειδικότερα ο Mario υπήρξε πάντα (και όχι άδικα imho) από τα πολύ δυνατά χαρτιά της Nintendo.

o mario μόνο παλιούς θα τραβήξει ;-) και δεν λέω πως η βία είναι το θέμα που πρέπει επικρατεί για να υπάρχει επιτυχία,υπάρχουν τόσα άλλα είδη όπως racing,ποδόσφαιρο τύπου fifa-pro που δεν υπάρχουν σε αυτή την κονσόλα.

και όταν όλα τα παιχνίδια μιας κονσόλας έχουν το ίδιο θέμα δηλαδή το διασκεδαστικό στύλ του mario ε δεν θα απευθυνθεί σε μεγάλο κοινό αλλά σε πολύ λίγους γιατί άμα ρωτήσεις τώρα έναν δεκαπεντάχρονο τι είναι το mario θα σου πει ποιος μάριος.

 τα νούμερα λένε άλλα! (για τις φορητές κονσόλες τουλάχιστον, που αφορά και το θέμα) 

που οι ίδιες οι φορητές κονσόλες έχουν πατώσει εδώ και καιρό απο τα smartphone,κατέχει ένα μεγάλο ποσοστό ενός μικρόυ ποσοστού της αγοράς ;-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nintendo δεν μπορεί να καταλάβει πως τα κινητά είναι απόλυτες φορητές παιχνιδομηχανές.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

ε ναι γιατι βοηθαει και ο χειρισμος πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

που οι ίδιες οι φορητές κονσόλες έχουν πατώσει εδώ και καιρό απο τα smartphone,κατέχει ένα μεγάλο ποσοστό ενός μικρόυ ποσοστού της αγοράς ;-) 

Στην κατηγορία των φορητών κόνσολών η Nintendo παίζει μόνη της εδώ και χρόνια πάντως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o mario μόνο παλιούς θα τραβήξει ;-) και δεν λέω πως η βία είναι το θέμα που πρέπει επικρατεί για να υπάρχει επιτυχία,υπάρχουν τόσα άλλα είδη όπως racing,ποδόσφαιρο τύπου fifa-pro που δεν υπάρχουν σε αυτή την κονσόλα.

και όταν όλα τα παιχνίδια μιας κονσόλας έχουν το ίδιο θέμα δηλαδή το διασκεδαστικό στύλ του mario ε δεν θα απευθυνθεί σε μεγάλο κοινό αλλά σε πολύ λίγους γιατί άμα ρωτήσεις τώρα έναν δεκαπεντάχρονο τι είναι το mario θα σου πει ποιος μάριος.

 

που οι ίδιες οι φορητές κονσόλες έχουν πατώσει εδώ και καιρό απο τα smartphone,κατέχει ένα μεγάλο ποσοστό ενός μικρόυ ποσοστού της αγοράς ;-)

 

Και γιατί πρέπει να αποτελεί για μένα κριτήριο το αν ένας 15χρονος γνωρίζει ή όχι τον Mario; Κατ' εμέ τα 15χρονα του σήμερα μεγαλώνουν, σε γενικές γραμμές, με τα χειρότερα παιχνίδια (και δεν αναφέρομαι στα γραφικά), τη χειρότερη μουσική, το χειρότερο (και με μεγάλη διαφορά) τηλεοπτικό πρόγραμμα, το χειρότερο εκπαιδευτικό σύστημα και πολλά άλλα στα οποία δεν θα αναφερθώ γιατί θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα.

 

Ο κύριος λόγος που ο κόσμος επιλέγει κινητά και tablets για gaming είναι γιατί μπορεί να τα φορτώσει με πλειάδα παιχνιδιών που τα βρίσκει είτε τζάμπα, είτε πειρατικά, είτε σε εξευτελιστικές τιμές. Όμως το touch screen gaming κάνει μόνο για κλασσικά board games, οποιοδήποτε άλλο είδος παιχνιδιού παίζεται πολύ καλύτερα σε χειριστήριο, πληκτρολόγιο ή ποντίκι απ' ότι στο μαρτύριο της touch screen.

 

Η Nintendo για 'μένα είναι από τις λίγες εταιρείες που ξεχωρίζουν. Έβγαζε πάντα, και εξακολουθεί να βγάζει, παιχνίδια τα οποία είναι ταυτόχρονα ποιοτικά, διασκεδαστικά, με εθιστικό gameplay που απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες, τόσο λόγω της απουσίας βίας όσο και της απλοϊκότητας στον χειρισμό τους. Προσωπικά αν ήμουν γονέας θα προτιμούσα χίλιες φορές το παιδί μου να παίζει με Super Mario και Tetris, παρά με Resident Evil ή Call of Duty. Και ευτυχώς για 'μάς, υπάρχουν emulators που αναβιώνουν αυτές τις εποχές και δεν κοστίζουν και τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιτυχία μιας κονσόλας βασίζεται στους τίτλους και όχι το hardware/επιδόσεις.....

με το mario kart και τις λοιπές παπαγιές δεν θα καταφέρει ποτέ να τραβήξει κόσμο που παίζει σοβαρά παιχνίδια.

δεν λέω υπάρχει ακόμα κόσμος που του αρέσουν αυτά αλλά η πλειοψηφία δεν ασχολείται με τέτοια παιχνίδια.

αντί να ασχοληθεί να βγάλει κανα παιχνίδι τύπου god of war,κανα racing κανά ραλάκι κανα pro μου βγάζει όλα τα καρναβάλια των βρεφονηπιακών σταθμών.

 

Είναι ακριβώς όπως το είπες. Η επιτυχία έρχεται από τους τίτλους. Για αυτό εδώ και δεκαετίες η Nintendo είναι νούμερο ένα στα φορητά.

 

Και με "σοβαρά" παιχνίδια δεν τραβάει κόσμο. Τρανό παράδειγμα το PS Vita που είναι κομμένο και ραμμένο για τα γούστα σου. Αλλά πάει άπατο γιατί ο κόσμος δεν θέλει τα παιχνίδια που παίζει στις κονσόλες να τα έχει και στο φορητό.

 

Οπότε κάτι μπερδεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ακριβώς όπως το είπες. Η επιτυχία έρχεται από τους τίτλους. Για αυτό εδώ και δεκαετίες η Nintendo είναι νούμερο ένα στα φορητά.

 

Και με "σοβαρά" παιχνίδια δεν τραβάει κόσμο. Τρανό παράδειγμα το PS Vita που είναι κομμένο και ραμμένο για τα γούστα σου. Αλλά πάει άπατο γιατί ο κόσμος δεν θέλει τα παιχνίδια που παίζει στις κονσόλες να τα έχει και στο φορητό.

 

Οπότε κάτι μπερδεύεις.

ειναι μεγαλο θεμα αυτο.και εγω πιο πολυ ευχαριστιεμαι πολυ με το vita παρα με το 3δσ που μου αρεσουν μονο 3 παιχνιδια.και ειναι και ακριβα,και το vita  στην ιαπωνια πουλαει πολυ.στην ευρωπη παιζουν πιο μικσρες ηλικιες και το μαριο τραβαει.αλλα και 200 μαριο παει πολυ και ας ειναι καλα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλο θεμα αυτο.και εγω πιο πολυ ευχαριστιεμαι πολυ με το vita παρα με το 3δσ που μου αρεσουν μονο 3 παιχνιδια.και ειναι και ακριβα,και το vita  στην ιαπωνια πουλαει πολυ.στην ευρωπη παιζουν πιο μικσρες ηλικιες και το μαριο τραβαει.αλλα και 200 μαριο παει πολυ και ας ειναι καλα παιχνιδια

Δεν έχω πρόχειρα νούμερα αλλά έχω την εντύπωση ότι ειδικά στην Ιαπωνία πάει πολύ καλά η Nintendo, ανέκαθεν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί πρέπει να αποτελεί για μένα κριτήριο το αν ένας 15χρονος γνωρίζει ή όχι τον Mario; Κατ' εμέ τα 15χρονα του σήμερα μεγαλώνουν, σε γενικές γραμμές, με τα χειρότερα παιχνίδια (και δεν αναφέρομαι στα γραφικά), τη χειρότερη μουσική, το χειρότερο (και με μεγάλη διαφορά) τηλεοπτικό πρόγραμμα, το χειρότερο εκπαιδευτικό σύστημα και πολλά άλλα στα οποία δεν θα αναφερθώ γιατί θα ξεφύγουμε πολύ από το θέμα. Ο κύριος λόγος που ο κόσμος επιλέγει κινητά και tablets για gaming είναι γιατί μπορεί να τα φορτώσει με πλειάδα παιχνιδιών που τα βρίσκει είτε τζάμπα, είτε πειρατικά, είτε σε εξευτελιστικές τιμές. Όμως το touch screen gaming κάνει μόνο για κλασσικά board games, οποιοδήποτε άλλο είδος παιχνιδιού παίζεται πολύ καλύτερα σε χειριστήριο, πληκτρολόγιο ή ποντίκι απ' ότι στο μαρτύριο της touch screen. Η Nintendo για 'μένα είναι από τις λίγες εταιρείες που ξεχωρίζουν. Έβγαζε πάντα, και εξακολουθεί να βγάζει, παιχνίδια τα οποία είναι ταυτόχρονα ποιοτικά, διασκεδαστικά, με εθιστικό gameplay που απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες, τόσο λόγω της απουσίας βίας όσο και της απλοϊκότητας στον χειρισμό τους. Προσωπικά αν ήμουν γονέας θα προτιμούσα χίλιες φορές το παιδί μου να παίζει με Super Mario και Tetris, παρά με Resident Evil ή Call of Duty. Και ευτυχώς για 'μάς, υπάρχουν emulators που αναβιώνουν αυτές τις εποχές και δεν κοστίζουν και τίποτα.

τα 15χρονα σήμερα είναι τελείως αποχαυνομένα,αλλά το ανέφερα για να δείξω ότι δεν έχει απήχηση σε ευρύ κοινό το gaming τέτοιου στυλ γιατί όσοι είναι μεγάλοι δεν παίζουν παιχνίδια και ελάχιστοι κάνουν την διαφορά και οι νέοι στα 15 και κάτω που παίζουν πιο πολύ δεν στρέφονται εκεί.

 

ναι το να έχω άπειρα games σε εξευτελιστικές τιμές η να τα κατεβάζω τσάμπα με μια αναζήτηση στο google είναι μεγάλο κίνητρο και το touch screen δεν είναι εμπόδιο γιατί υπάρχουν και controllers για τα android που μπορείς να προσαρτήσεις.

 

ο λόγος που τα καινούρια παιχνίδια δεν αρέσουν  σε παλιούς είναι γιατί παλιά είχαν σαν στόχο την διασκέδαση ενώ τώρα τον ρεαλισμό,θυμάμαι κάτι φλιπεράκια που έπαιζα(κανονικά) που ήταν εθιστικά και είχαν φάση,κάτι που δεν βλέπεις σε κανένα ηλεκτρονικό παιχνίδι.

 

προσωπικά άν ήμουν γονέας δεν ήθελα να παίζει γενικά παιχνίδια αλλά να ασχολείται με άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι μεγαλο θεμα αυτο.και εγω πιο πολυ ευχαριστιεμαι πολυ με το vita παρα με το 3δσ που μου αρεσουν μονο 3 παιχνιδια.και ειναι και ακριβα,και το vita  στην ιαπωνια πουλαει πολυ.στην ευρωπη παιζουν πιο μικσρες ηλικιες και το μαριο τραβαει.αλλα και 200 μαριο παει πολυ και ας ειναι καλα παιχνιδια

 

Japan

 

3DS - 16,121,372

PS VITA - 3,148,136

 

Aπο vgchartz.com

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Japan

 

3DS - 16,121,372

PS VITA - 3,148,136

 

Aπο vgchartz.com

Ε λίγα είναι 3εκ κομμάτια? :P  (πέρα από την πλάκα και γω αν έπαιρνα φορητό vita θα έπαιρνα, τα παιχνίδια του είναι πιο κοντά στα γούστα μου. Αυτό όμως είναι άσχετο με το γεγονός ότι η Nintendo ήταν και είναι ο βασιλιάς της κατηγορίας χωρίς ποτέ να απειληθεί σοβαρά!)

 

ΥΓ τον χρήστη nicoc89 τι τον έχεις? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι έχοντες τα παλια τα κουβαδακια σας και αλλου.εδω θα βγάλουμε τα σπασμένα του wiiu.και ναι είναι νέα κονσόλα από τη στιγμή που θα παίζει παιχνίδια που δε θανπαιζει η παλια

 

Μπλά μπλα΄μπλά. Απ' την στιγμή που υπάρχουν οι υπολογιστές και πολύ καλύτερη κονσόλα αυτή είναι άχρηστη πλέον. Απλά για να μην κλίσει η εταιρεία και χάσει την μεγάλη ιστορία που είχαν τα game boy του 80-90 έβγαλαν αυτή και κάποιες νεώτερες για να αγοράζει κανένας που και που και να λένε οτι κάτι κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...