Προς το περιεχόμενο

H Nintendo ανακοίνωσε τα νέα 3DS και 3DS XL


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε georgepppo, κάνεις το λάθος να γενικεύεις μια πολύ συγκεκριμένη και περιορισμένη εικόνα που έχεις από το περιβάλλον σου λογικά. Από τα νούμερα αλλά και από τις εμπειρίες σχεδόν όλων των υπόλοιπων, φαίνεται ότι αυτό που λες δεν ισχύει. Φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ειμαι 33 και παιζω Mario, Pokemon, Luigi και οτι αλλο "λουλουδιστικο" παιχνιδι μπορεις να φανταστεις στο 3ds μου (και οχι μονο). Παιζω επισης Tearaway, flower και αλλα στο Vita μου. Να σου κανω λιστα με παιχνιδια που παιζω και στο PC μου και στις οικιακες μου κονσολες επισης να τρελαθεις? 

 

Ορισμενοι εχετε μπερδεψει τα μπουτια σας με το τι εστι πραγματικα παιχνιδι. Αφου ειπαμε μονο μπαμ-μπουμ και αιμα και παιχνιδια που ξεστομιζουν τη λεξη fuck 15 φορες σε μια προταση ειναι για "μεγαλους", ολα τα αλλα ειναι για "πιτσιρικαδες". Η διαφορα ειναι οτι εγω δεν αποριπτω παιχνιδια βαση του look τους. Υπαρχει λογος που σχεδον ολα τα "σοβαρα" παιχνιδια (κατα τα δικα σου δεδομενα) εχουν μεσο ορο ηλικιας 17 ετων (13-21 ετων). Γιατι μονο αυτες οι ηλικιες αναρωτιουνται "τι θα πει καποιος αν με δει να παιζω Mario? Ας παιξω λοιπον κολοντιουτι να μας χαρακτηρισει "αντρες" και "σοβαρους"".

 

Κατι ακομα, γελαω με τα "σοβαρα" και "ρεαλιστικα" παιχνιδια. Ρεαλισμο θες? Παιξε καποιο κανονικο simulation και εκει δεν θα σου πω τιποτα. Αλλα οχι και "ρεαλιστικο" το Resident Evil, Call of duty και δεν ξερω και εγω τι αλλο που με πιανει μια αισθηση του να θελω να μεινω τυφλος και κουφος απο το να ανεχτω τον "ρεαλισμο"  και "σοβαροτητα" τους.  

 

Εδιτ: Για να ειμαι και ον-τοπικ, διαβαζω γυρω γυρω οτι η επεξεργαστικη εξτρα δυναμη μπηκε βασικα λογο της καμερας που θα προσπαθει να σε βλεπει για να ριχνει και το σημα στην καταλληλη πλευρα για να μην σπαει το 3d καθως και να μπορει να προσφερει ιδια εμπειρια με και χωρις 3d ανοιχτο (γιατι αρκετοι τιτλοι ριχνουν framerate με ανοιχτο 3d). Κατι σαν το kinect δηλαδη που χρησιμοποιει εξτρα πορους απο το Xbox ενα πραγμα. Οπως ειναι φυσικο ομως μονο η nintendo θα μπορεσει να αξιοποιησει αυτην την εξτρα δυναμη και για κατι παραπανω στα παιχνιδια. Ετσι τουλαχιστον λεγεται προς το παρον στα διαφορα φορα. 

καλα κανεις φιλε μου.εγω αυτο που βλεπω απο τον κυκλο μου ειναι οτι κανεις δεν παιζει αυτα.ο καθενας εχει τα δικα του γουστα ναι.εγω δε θα παιζα μαριο ποκεμον κτλ.τα εχω παιξει πιο παλια και μου αρεσαν ναι.και οχι δε παιζω  gow k cod kai re επειδη ειναι ρεαλιστικα η για να μη με πουν μικρο.παιζω οτι μου αρεσει ειτε λεγεται προ ειτε child of light

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κανεις φιλε μου.εγω αυτο που βλεπω απο τον κυκλο μου ειναι οτι κανεις δεν παιζει αυτα.ο καθενας εχει τα δικα του γουστα ναι.εγω δε θα παιζα μαριο ποκεμον κτλ.τα εχω παιξει πιο παλια και μου αρεσαν ναι.και οχι δε παιζω  gow k cod kai re επειδη ειναι ρεαλιστικα η για να μη με πουν μικρο.παιζω οτι μου αρεσει ειτε λεγεται προ ειτε child of light

 

Ειπες δε νομιζεις ο τριανταρης να κατσει και να παιξει τετοια παιχνιδια (δεν ξερω απο που εβγαλες τετοιο συμπερασμα) και εδω μεσα σου το λεμε οτι ειμαστε μεγαλυτεροι απο τριανταρηδες και οτι μια χαρα παιζουμε τετοια παιχνιδια. Εγω δεν θα επαιζα οποιοδηποτε παιχνιδι απλα υποτιμα τη νοημοσυνη μου σαν gamer (δηλαδη το 95% των συγχρονων παιχνιδιων) και επισης εγω παιζω παιχνιδια για τη χαρα του παιχνιδιου και οχι απλα για να σκοτωνω χρονο (αυτο που κανουν δηλαδη οι περισσοτεροι "gamers" του σημερα).

 

Αυτο σημαινει για εμενα οτι πρεπει να ειμαι -εξαιρετικα- επιλεκτικος στα παιχνιδια μου και το γεγονος οτι τα Mario, Pokemon και τα υπολοιπα "λουλουδατα" παιχνιδια βγαινουν 20-30 χρονια μετα με την ιδια και καλυτερη ποιοτητα απο οταν πρωτοεμφανιστηκαν τοτε αυτο σημαινει οτι και εγω σαν gamer θα γουσταρω να τα παιζω σημερα οπως τα γουσταρα και τοτε. Αντιθετα τα "σοβαρα" (και καλα) παιχνιδια ηρθαν, περασαν και μην τα ξαναειδατε. Καθε φορα που πιανω στα χερια μου ενα high profile "σοβαρο" παιχνιδι με πιανουν ταυτοχρονα γελια και κλαμματα προσπαθοντας να καταλαβω πως διαολο μπορει αυτο το εξαμβλωμα να λεγεται "παιχνιδι".  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες δε νομιζεις ο τριανταρης να κατσει και να παιξει τετοια παιχνιδια (δεν ξερω απο που εβγαλες τετοιο συμπερασμα) και εδω μεσα σου το λεμε οτι ειμαστε μεγαλυτεροι απο τριανταρηδες και οτι μια χαρα παιζουμε τετοια παιχνιδια. Εγω δεν θα επαιζα οποιοδηποτε παιχνιδι απλα υποτιμα τη νοημοσυνη μου σαν gamer (δηλαδη το 95% των συγχρονων παιχνιδιων) και επισης εγω παιζω παιχνιδια για τη χαρα του παιχνιδιου και οχι απλα για να σκοτωνω χρονο (αυτο που κανουν δηλαδη οι περισσοτεροι "gamers" του σημερα).

 

Αυτο σημαινει για εμενα οτι πρεπει να ειμαι -εξαιρετικα- επιλεκτικος στα παιχνιδια μου και το γεγονος οτι τα Mario, Pokemon και τα υπολοιπα "λουλουδατα" παιχνιδια βγαινουν 20-30 χρονια μετα με την ιδια και καλυτερη ποιοτητα απο οταν πρωτοεμφανιστηκαν τοτε αυτο σημαινει οτι και εγω σαν gamer θα γουσταρω να τα παιζω σημερα οπως τα γουσταρα και τοτε. Αντιθετα τα "σοβαρα" (και καλα) παιχνιδια ηρθαν, περασαν και μην τα ξαναειδατε. Καθε φορα που πιανω στα χερια μου ενα high profile "σοβαρο" παιχνιδι με πιανουν ταυτοχρονα γελια και κλαμματα προσπαθοντας να καταλαβω πως διαολο μπορει αυτο το εξαμβλωμα να λεγεται "παιχνιδι".  

το συμπερασμα το εβγαλα συζητωντας με παιδια φιλους γνωστους φιλους στο πσν και απο οτι θες.2 στους 10 παιζουν τα λουλουδατα παιχνιδια οπως τα λες.απο ενα μικρο συνολο βγαζω συμπερασματα.

 

ο καθενας βλεπει διαφορετικα το καθε παιχνιδι.εσενα σου αρεσει το μαριο οκ ναι,και εγω επαιξα λιγακι το galaxy  και το εβγαλα...και ενα αλλο paper  καπως ετσι....δε τη παλεψα.απο την αλλη απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει ειναι  to mass effecτ  και το uncarted και το last o us.ειναι τι θες απο καποιο παιχνιδι...επισης δε ξερω καποιο παιχνιδι να υποτιμα την νοημοσυνη μου...δε ξερω τι εννοεις.οσο για τα σοβαρα παιχνιδια που ηρθαν και φυγαν εννοεις δε τα επαιξες.οχι απο πωλησεις ετσι...οτι εκανα και εγω με τα μαριο και τα luigi...κατανοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο ikaruga24 είναι... Υπάρχει πολύς κόσμος που παίζει ακόμα Pac-Man, Galaxian, Bubble Bobble κλπ. για τον απλούστατο λόγο ότι το εθιστικό gameplay τους, αλλά και το παρεΐστικο κλίμα που γενικά δημιουργούν, δεν τα βρίσκεις σε κανένα σύγχρονο παιχνίδι. Ακόμα και τα First Persons Shooters, που είναι σχετικά από τα πιο πρόσφατα είδη παιχνιδιών, ήταν πολύ πιο διασκεδαστικά την δεκαετία του '90 - έστω και με τα πιξελιασμένα γραφικά τους - παρά στη σύγχρονη εποχή. Όσοι θέλετε να πάρετε μια ιδέα του τι εννοώ, ψάξτε "if Quake 1 was made today" στο YouTube και θα καταλάβετε. Δεν λέω ότι όλα τα σύγχρονα παιχνίδια είναι έτσι, για παράδειγμα μερικά από τα παιχνίδια που ξεχώρισα την τελευταία δεκαετία είναι τα World Of Goo, Portal και Prey, όμως αυτή είναι η πεπατημένη πια. Επίσης η πολυπλοκότητα στα video games δεν είναι κάτι καινούργιο. Υπήρχαν για παράδειγμα ήδη από την δεκαετία του '80 παιχνίδια με πολύ μεγαλύτερη πολυπλοκότητα και δυσκολότερους γρίφους απ' ότι αντίστοιχα σημερινά παιχνίδια, για παράδειγμα τα κλασσικά text adventures της Sierra (Leisure Suit Larry, Space Quest κλπ.). Ή το Descent από την δεκαετία του '90, που ήταν το πρώτο παιχνίδι (και από τα ελάχιστα παιχνίδια μέχρι σήμερα) με πλήρη ελευθερία κινήσεων στο χώρο (6 degrees of freedom). Αν βάλεις έναν πιτσιρικά σήμερα να παίξει αυτά τα παιχνίδια, θα σου πεί ότι δεν μπορεί λόγω... περιπλοκότητας. Όμως ακόμα κι αυτά τα παιχνίδια είχαν και εξακολουθούν να έχουν το φανατικό κοινό τους. Ένα άλλο παράδειγμα από πρόσφατο video του YouTube. Είχαν βάλει διάφορα πιτσιρίκια μπροστά από έναν Commodore 64. Στο video αυτό, είχαν βάλει έναν 15χρονο να παίξει ένα παιχνίδι (τύπου Space Invaders αν θυμάμαι καλά) με joystick. Μετά από πολύ λίγο παρατάει το παιχνίδι και λέει "δεν μπορώ να παίξω... δεν μπορώ να βρώ πώς πυροβολάνε". Το joystick είχε όλο κι όλο... ένα κουμπί.

 

Εν κατακλείδι, όταν ένα παιχνίδι συνεχίζει να παίζεται μετά από 20, 30 ή και περισσότερα χρόνια, μόνο αποτυχημένο δεν μπορείς να το χαραχτηρίσεις και σίγουρα έχει σχέση με την ποιότητα του παιχνιδιού. Αντίθετα τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια γίνονται μεγάλες επιτυχίες μόλις κυκλοφορούν, αλλά μέσα σε λίγα χρόνια η ίδια νεολαία που κάποτε τα απωθέωσε τα παρατάει για το καινούργιο sequel ή prequel, με το αιτιολογικό ότι στο καινούργιο παιχνίδι... φαίνονται καλύτερα οι ρυτίδες στα πρόσωπα των χαραχτήρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε γενια εχει τα δικα της.Εγω ειμαι της γενιας super nintendo και επειτα nintendo 64.Μια χαρα απολαμβανα παιχνιδια οπως στρουμφακια/ρομποκοπ στο snes οπως και επειτα το εξαιρετικο mario 64/pokemon stadium στο nintendo 64.Και λιωναμε και απειρες ωρες εξω στη γειτονια.Η καθε γενια εχει τα καλα της.Η σημερινη ομως ειναι η χειροτερη.Πας εξω απο ενα ιντερνετ καφε και βλεπεις μεσα παιδια απο 10 ετων μεχρι 50αρηδες να λιωνουν ολη μερα μπροστα σε ενα υπολογιστη.Τα παιδακια οταν γινουν 30+ αυτα θα λησμονουν?Δεν νομιζω.Η γενια μου και ακομα περισσοτερο πιο παλιες ηλικιες λησμονουν πως και πως τετοιες ωραιες εποχες.

 

Και τοτε ευχαριστιομασταν το mario 64 οπως και μερικες παιχνιδαρες στο ps3 και ας μην ειναι mario.

 

Το να παιζει καποιος σε tablet candy crush η αλλες free εφαρμογες το θεωρω απιστευτη χαζομαρα.Αυτα τα παιχνιδια ειναι αθλια το λιγοτερο.Υπαρχουν παρα πολλα εξαιρετικα paid παιχνιδια για να περασεις μια χαρα την ωρα σου στυλ quell/the room/sprinkle/monument valley/world of goo και παρα πολλα ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επιτυχία μιας κονσόλας βασίζεται στους τίτλους και όχι το hardware/επιδόσεις.....

με το mario kart και τις λοιπές παπαγιές δεν θα καταφέρει ποτέ να τραβήξει κόσμο που παίζει σοβαρά παιχνίδια.

δεν λέω υπάρχει ακόμα κόσμος που του αρέσουν αυτά αλλά η πλειοψηφία δεν ασχολείται με τέτοια παιχνίδια.

αντί να ασχοληθεί να βγάλει κανα παιχνίδι τύπου god of war,κανα racing κανά ραλάκι κανα pro μου βγάζει όλα τα καρναβάλια των βρεφονηπιακών σταθμών.

Θα έμπενα στον κόπο να απαντήσω κανονικά αλλά είναι τόσο παραπλιγικό το σχόλιο σου που ούτε καν..Δεν τραβάνε κόσμο,μπες έστω google να δεις τις πωλήσεις πριν την πετάξεις.Και μην συγκρινεις παιχνιδια της μιας βδομάδας με παιχνίδια που έχουν χτίσει για πάνω απο 20 χρόνια το παρασκίνιο των video games

Δεν μου αρέσει καθόλου η στρατιγική της Nintendo πλέον..Πάντα βγάζει κάτι πάρα πολύ κακό για αρχή και μετά το μπαλώνει..Δεν λέω πως και άλλες δεν κάνουν το ίδιο,αλλά πάντα υπάρχει όριο..Π.χ και η Sony έβγαλε μετά το Original PSP το slim αλλά η διαφορά δεν ήταν τεράστια,όχι όπως η διαφορα DS original(fat) με DS lite..Και τώρα απο την κοικλοφορία του 3DS έχουν βγει περσσότερα απο το αποδεκτό νέα μοντέλα...Γενικά οι κονσόλες πάνε πολύ ασχημα σε κάθε εταιρία(πάνε οι χρυσέσ εποχές PS2 με 150m. πωλήσεις) τώρα αν φτάσουν τα μισά χέρονται..και με τις νεές κονσόλες ούτε καν στα μισά...Θέλω να πω πως ειναι δεδομένο πως οι πωλήσεις για όλουσ μειώθηκαν αλλά αυτό δεν σιμαίνει πως πρέπει να βγάζει κάθε χρόνο σχεδόν νέα κονσόλα πολύ καλύτερη απο την προιγούμενη γιατι ο αγοραστής νιώθει οτι τον εξαπατά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...