Προς το περιεχόμενο

[Router] XIAOMI Portable WIFI Router - Merimobiles 4.5$/3.43e


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σας κάνει αποσυνδέσεις εσάς ; Εμένα συχνά μου πετάει στο άσχετο, μήνυμα ότι η συσκευή usb δεν αναγνωρίστηκε και πρέπει να το βγάλω και να το ξαναβάλω για να δουλέψει πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  τελειωσε και καποιος θελει να μοιράσει ασύρματο ιντερνετ σε ενα σπιτι μεσω ένος υπολογιστή που έχει ήδη ιντερνετ (πχ κλασσική περιπτωση εχει τραβηξει UTP καλωδιο απο αλλο διαμερισμα)  το μονο που χρειαζεται ειναι ενα ρουτερ παλιο που νομιζω ολοι μπορουμε να βρουμε τσαμπα.

 

Η διαδικασια ειναι η εξης.

-Στον υπολογιστή που εχει ήδη ιντερνετ παταμε Εναρξη->εκτελεση->cmd->ipconfig για να δουμε το default gateway (προεπιλεγμενη πυλη ip) του ρουτερ που εχουμε συνδεθει ενσυρματα

-ανοιγουμε ενα browser, πληκτρολογούμε το default gateway ip μπαινουμε στο μενου του ρουτερ και βρισκουμε στις ρυθμισεις ασυρματου δικτυου το ονομα SSID πχ LInksys2104 και τον κωδικο (αν ο κωδικός εχει τελιτσες την στρουμφοκατσαμε..πρεπει να τον βρειτε αν δεν το ξερετε ρωτωντας). Τα γραφουμε σε ενα χαρτάκι

-αποσυνδεουμε το UTP απο την πλατη του υπολογιστη. και συνδεουμε το νεο ρουτερ με το οποιο θα μοιρασουμε ασυρματο ιντερνετ στο χωρο μας.

-Παλι αν δεν διαθετουμε το default gateway το βρισκουμε οπως παραπανω απο τη γραμμη εντολων cmd

-Ανοιγουμε ενα browser πληκτρολογούμε το default gateway και πηγαίνουμε στι ρυθμίσεις ασυρματου δικτύου. Ρυθμίζουμε το ιδιο ονομα SSID ακριβως! που σημειωσαμε παραπανω και θετουμε ακριβως τον ιδιο κωδικο SSID στις ρυθμισεις ασφαλειας με το ιδιο πρωτοκολλο ασφαλειας που ειχε το 1ο ρουτερ πχ WPA2 

-απενεργοποιούμε την επιλογή DHCP server στις ρυθμίσεις (συνηθως ολα το εχουνε).

-Πηγαινουμε στις ρυθμίσεις lan και ''καρφώνουμε'' μια ip του ίδιου υποδικτύου ip που μοιράζει το 1ο ρουτερ που αρχικά μας εδινε ιντερνετ μεσω utp, αλλα φροντίζουμε να ειναι εκτος του ευρους που μοιραζει. πχ αν το 1ο ρουτερ μοιράζει ip απο 192.168.1.1 εως 192.168.1.120 εμεις θα καρφωσουμε στο 2ο ρουτερ πχ την 192.168.1.121

 

Προς το παρον ειμαστε συνδεμενεοι ενσυρματα με το 2ο ρουτερ. Το αποσυνδέουμε. Συνδεουμε το UTP που εχουμε κατεβασει απο το 1ο ρούτερ, στο LAN1 του 2ου ρουτερ που θα μοιράσει ασύρματο πλεον ιντερνετ (και ενσυρματο αν θελουμε). Σε 1-2 λεπτά θα δουμε στα κινητά και τα λάπτοπ μας να εμφανίζεται το ασύρματο δικτυο με το ονομα SSID που ειχαμε γραψει στο χαρτάκι και τον κωδικο. Αν ο υπολογιστης μας δεν εχει καρτα ασυρματου συνδεουμε με UTP το LAN2 του ρουτερ με την καρτα δικτύου του υπολογιστή και τελος.

 

Η παραπανω διαδικασια μπορει να λειτουργησει και με δυο ρουτερ εντος του ιδιο σπιτιου, σαν Wi-Fi extender αν εχουμε μεγαλο σπιτι πχ μεζονετα και αδυναμο ρουτερ και δεν καλυπτεται ολο σε σημα. θα έχουμε ενα SSID ενα ιντερνετ provider και η συσκευη μας θα συνδεεται αυτοματα με το ρουτερ με το ισχυροτερο σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........

-Πηγαινουμε στις ρυθμίσεις lan και ''καρφώνουμε'' μια ip του ίδιου υποδικτύου ip που μοιράζει το 1ο ρουτερ που αρχικά μας εδινε ιντερνετ μεσω utp, αλλα φροντίζουμε να ειναι εκτος του ευρους που μοιραζει. πχ αν το 1ο ρουτερ μοιράζει ip απο 192.168.1.1 εως 192.168.1.120 εμεις θα καρφωσουμε στο 2ο ρουτερ πχ την 192.168.1.121

 

......

Να ρωτήσω κάτι στο παραπάνω;

Το 1ο ρουτερ συνήθως δίνει ΙΡ από 192.168.1.1 έως 154. Συνεπώς πρέπει να το αλλάξουμε και να του πούμε να δίνει ως πχ 100 ώστε να δώσουμε εμείς στο 2ο ρουτέρ το 101πχ;

Ή μήπως μπορούμε να δώσουμε την 192.168.1.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι στο παραπάνω;

Το 1ο ρουτερ συνήθως δίνει ΙΡ από 192.168.1.1 έως 154. Συνεπώς πρέπει να το αλλάξουμε και να του πούμε να δίνει ως πχ 100 ώστε να δώσουμε εμείς στο 2ο ρουτέρ το 101πχ;

Ή μήπως μπορούμε να δώσουμε την 192.168.1.0;

 

δεν ειμαι των δικτύων την παραπανω μέθοδο την εχω εφαρμοσει σε σπιτι κολλητου μου που παιρνει ιντερνετ απο 3 οροφους πανω.

 

Αν το 1ο ρουτερ δινει μεχρι το .154 καρφωσε στο 2ο την ip 192.168.1.155 

Το θεμα ειναι να εισαι εκτος του ευρους διευθυνσιοδότησης του κύριου ρούτερ, για να μην έχεις κάποια διένεξη ip αργότερα.

 

λογικά και το 192.168.1.0 θα δουλεψει αν ειναι εκτος του εύρους διευθυνσιοδότησης του κύριου ρούτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα μετά από πολύ καιρό (και ένα refund μιας και δεν ήρθε ποτέ) το MiWifi. Άρχισα να παίζω εδώ και κάνα 2 ώρες με το πραματάκι αλλά τσατίστηκα με το Software που είναι στα Κινέζικά. Οπότε κάθισα και ασχολήθηκα. Αποτέλεσμα να ανακαλύψω πως η Xiaomi μάλλον ετοιμάζει αγγλική έκδοση και περιλαμβάνει ήδη τα αρχεία μετάφρασης μέσα στο πρόγραμμα. Τουλάχιστο στην έκδοση 2.4.831 που έχω.

 

Λίγο Hex - resource editing και έτοιμο! Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο στο φάκελο του προγράμματος (πιθανώς C:\Program Files (x86)\XiaoMi\MiWiFi) και αντικαταστήστε το αρχείο MiWiFi.exe με αυτό που δίνω. Εννοείτε πως έχετε κλειστό το πρόγραμμα και αποσυνδεδεμένο το stickάκι κατα την διάρκεια αλλαγής του αρχείου.

Πλέον το πρόγραμμα είναι σχεδόν εξολοκλήρου στα αγγλικά.(Εκτός του Cloud U Disk)

 

 

EDIT!!!! Είμαι τελειομανής! 6/12/2014 1.52π.μ 2.38π.μ. 1.31μ.μ. ανέβασα πλέον ακόμη μία νέα έκδοση (με 2-3 διορθώσεις στη μετάφραση και στο παράθυρο αλλαγής μεταξύ Hotspot και Wifi client που δεν εμφανίζονταν τα κουμπιά). Κάθισα και μετέφρασα τα πάντα. Μερικά ίσως είναι ανόητες μεταφράσεις αλλά όσο μπόρεσα τα σουλούπωσα από το Google translate. Η επιλογή "Reload MiWiFi" μάλλον είναι hardcoded οπότε δεν αλλάξε πλέον διορθώθηκε. Αν υπάρχει κάποιο prob λέτε.

 

Προτείνετε αλλαγές στη μετάφραση!

Επεξ/σία από kamui
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα μετά από πολύ καιρό (και ένα refund μιας και δεν ήρθε ποτέ) το MiWifi. Άρχισα να παίζω εδώ και κάνα 2 ώρες με το πραματάκι αλλά τσατίστηκα με το Software που είναι στα Κινέζικά. Οπότε κάθισα και ασχολήθηκα. Αποτέλεσμα να ανακαλύψω πως η Xiaomi μάλλον ετοιμάζει αγγλική έκδοση και περιλαμβάνει ήδη τα αρχεία μετάφρασης μέσα στο πρόγραμμα. Τουλάχιστο στην έκδοση 2.4.831 που έχω.

 

Λίγο Hex editing και έτοιμο! Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο στο φάκελο του προγράμματος (πιθανώς C:\Program Files (x86)\XiaoMi\MiWiFi) και αντικαταστήστε το αρχείο MiWiFi.exe με αυτό που δίνω. Εννοείτε πως έχετε κλειστό το πρόγραμμα και αποσυνδεδεμένο το stickάκι κατα την διάρκεια αλλαγής του αρχείου.

Πλέον το πρόγραμμα είναι σχεδόν εξολοκλήρου στα αγγλικά.

 

Σωραίος.....!!!! Thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα μετά από πολύ καιρό (και ένα refund μιας και δεν ήρθε ποτέ) το MiWifi. Άρχισα να παίζω εδώ και κάνα 2 ώρες με το πραματάκι αλλά τσατίστηκα με το Software που είναι στα Κινέζικά. Οπότε κάθισα και ασχολήθηκα. Αποτέλεσμα να ανακαλύψω πως η Xiaomi μάλλον ετοιμάζει αγγλική έκδοση και περιλαμβάνει ήδη τα αρχεία μετάφρασης μέσα στο πρόγραμμα. Τουλάχιστο στην έκδοση 2.4.831 που έχω.

 

Λίγο Hex editing και έτοιμο! Κατεβάστε και αποσυμπιέστε το αρχείο στο φάκελο του προγράμματος (πιθανώς C:\Program Files (x86)\XiaoMi\MiWiFi) και αντικαταστήστε το αρχείο MiWiFi.exe με αυτό που δίνω. Εννοείτε πως έχετε κλειστό το πρόγραμμα και αποσυνδεδεμένο το stickάκι κατα την διάρκεια αλλαγής του αρχείου.

Πλέον το πρόγραμμα είναι σχεδόν εξολοκλήρου στα αγγλικά.

 

 

EDIT!!!! Είμαι τελειομανής! 1.52π.μ 2.38π.μ. ανέβασα πλέον ακόμη μία νέα έκδοση (με 2-3 διορθώσεις στη μετάφραση και στο παράθυρο αλλαγής μεταξύ Hotspot και Wifi client που δεν εμφανίζονταν τα κουμπιά). Κάθισα και μετέφρασα τα πάντα. Μερικά ίσως είναι ανόητες μεταφράσεις αλλά όσο μπόρεσα τα σουλούπωσα από το Google translate. Η επιλογή "Reload Wifi" μάλλον είναι hardcoded οπότε δεν αλλάξε. Αν υπάρχει κάποιο prob λέτε.

 

Και γω ακομα δεν εχω παραλαβει παραγγελια απο τελη αυγουστου. Ελπιζω να μου ρθει οπως και σας. Το χα ψαξει λιγο στο site για refund και ελεγε καπου οτι δεν φερουν ευθυνη απ τη στιγμη που εχει αποσταλλει η παραγγελια. Πως ακριβως το κανες το refund??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γω ακομα δεν εχω παραλαβει παραγγελια απο τελη αυγουστου. Ελπιζω να μου ρθει οπως και σας. Το χα ψαξει λιγο στο site για refund και ελεγε καπου οτι δεν φερουν ευθυνη απ τη στιγμη που εχει αποσταλλει η παραγγελια. Πως ακριβως το κανες το refund??

 

Μάλλον πρέπει να βρεις και να διαβάσεις κάποιον οδηγό χρήσης του paypal. Δεν έχει νόημα να σου εξηγώ από εδώ. Πολύ περιληπτικά. Κάθε παραγγελία που κάνεις με Paypal, μπορείς μέσα σε 45 ημέρες από τη μέρα πληρωμής να την δυσφημίσεις (dispute). Ξεκινάει μία διαδικασία επικοινωνίας με τον πωλητή και αν "δεν τα βρείτε", μπαίνει το Paypal ως απομηχανής θεός (Claim) να λύσει το πρόβλημα.

 

Αν χρησιμοποιείς paypal και δεν χρησιμοποιείς - ξες αυτή τη υπηρεσία, No offense αλλά, τσάμπα το 'χεις

 

Ορίστε μελέτη! https://www.paypal.com/c2/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/CaseManagement/customerservice/EducationBuyerOverview-outside

 

Επίσης ανέβασα παραπάνω ακόμη μία έκδοση του αγγλικού patch με κανα 2 διορθώσεις και πλέον σε zip γιατί φοβάμαι με το 7z όλο και κάποιος θα παραπονεθεί πως δεν ανοίγει.

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...