Προς το περιεχόμενο

[Router] XIAOMI Portable WIFI Router - Merimobiles 4.5$/3.43e


panagiotisr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αγοράσει εδώ και λιγο καιρό 4 τεμάχια από το εν λόγω wifi router. Καλή φάση για την δουλειά που το θέλω. Αξιοπρεπές και φθηνό.

Το Wifi που δημιουργεί τι εμβέλεια έχει; Μπορεί πχ να φτάνει έναν όροφο κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

OFF TOPIC

Υπάρχουν και προγράμματα που μετατρέπουν την ασύρματη κάρτα σε access point, όπως το connectify. Κάποτε, όταν πρωτοβγήκε στην αγορά, το έδιναν δωρεάν και θυμάμαι πως έκανε καλή δουλειά, καθώς με μία και μοναδική κάρτα μπορούσες και να συνδεθείς στο ρούτερ και να συνδεθούν άλλες συσκευές σε σένα.

Επίσης, για όσους δεν το γνωρίζουν, υπάρχει η ανέξοδη λύση της επιλογής tethering (ad hoc ονομάζεται) των Windows (και στο Linux υπάρχει σίγουρα, όπως, φαντάζομαι, και στα υπόλοιπα λειτουργικά), εφόσον υπάρχουν δύο κάρτες δικτύου στον υπολογιστή. Δηλαδή, σε ένα λάπτοπ για παράδειγμα, συνδέεται κάποιος μέσω ethernet στο ρούτερ κι, έπειτα, από τις επιλογές δημιουργίας νέας σύνδεσης τύπου ad hoc διαμοιράζει μέσω της ασύρματης κάρτας του το ίντερνετ σε άλλες συσκευές. Τα αρνητικά του ad hoc είναι πως δουλεύει με κλειδί ασφαλείας τύπου WEP, ενώ κάποιες φορητές συσκευές είναι μη συμβατές και δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο! παιζει κανενα κουπονι εκτπωτικό για τοσο μικρή αγορά (ξεμεινε η prepaid με 3€ και δε παιζει να παω να βαλω... :P)

 

Κουπόνι 313 για 3% έκπτωση!

:-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15% θελει για να του βγει κατω από 3 ευρω. :P

 

το βρηκα απο την άλλη σελίδα στα 2.96... θελω να πιστευω οτι ειναι εμπιστη, γενικά κομπλε μου φάνηκε...

 

Ευχαριστώ ιδιαίτερα τον TS αλλα και το φίλο που ποσταρε το εναλλακτικό σαιτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OFF TOPIC

Υπάρχουν και προγράμματα που μετατρέπουν την ασύρματη κάρτα σε access point, όπως το connectify. Κάποτε, όταν πρωτοβγήκε στην αγορά, το έδιναν δωρεάν και θυμάμαι πως έκανε καλή δουλειά, καθώς με μία και μοναδική κάρτα μπορούσες και να συνδεθείς στο ρούτερ και να συνδεθούν άλλες συσκευές σε σένα.

Επίσης, για όσους δεν το γνωρίζουν, υπάρχει η ανέξοδη λύση της επιλογής tethering (ad hoc ονομάζεται) των Windows (και στο Linux υπάρχει σίγουρα, όπως, φαντάζομαι, και στα υπόλοιπα λειτουργικά), εφόσον υπάρχουν δύο κάρτες δικτύου στον υπολογιστή. Δηλαδή, σε ένα λάπτοπ για παράδειγμα, συνδέεται κάποιος μέσω ethernet στο ρούτερ κι, έπειτα, από τις επιλογές δημιουργίας νέας σύνδεσης τύπου ad hoc διαμοιράζει μέσω της ασύρματης κάρτας του το ίντερνετ σε άλλες συσκευές. Τα αρνητικά του ad hoc είναι πως δουλεύει με κλειδί ασφαλείας τύπου WEP, ενώ κάποιες φορητές συσκευές είναι μη συμβατές και δεν μπορούν να το ανιχνεύσουν.

Δεν έχω το χρονο τώρα να γράψω αναλυτική απάντηση. Αλλά καλό είναι να είμαστε σίγουροι πως οτι γράφουμε είναι σωστο και τα περισσότερα απο αυτά που έγραψες είναι λανθασμένα η ανακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το χρονο τώρα να γράψω αναλυτική απάντηση. Αλλά καλό είναι να είμαστε σίγουροι πως οτι γράφουμε είναι σωστο και τα περισσότερα απο αυτά που έγραψες είναι λανθασμένα η ανακριβή.

Επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά αμέτρητες φορές, για πες μου κι εμένα τι είναι λανθασμένο ή ανακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά αμέτρητες φορές, για πες μου κι εμένα τι είναι λανθασμένο ή ανακριβές.

Έχοντας ασχοληθεί-κάμποσο παλιότερα-με ασύρματα δίκτυα είχα την εντύπωση πως ad hoc σύνδεση είναι αποκλειστικά μεταξύ δυο συσκευών και μονο, έχοντας συνδέσει πριν παρα πολλά χρόνια δυο συσκευές με αυτό τον τροπο δοκιμαστικα. Αυτή ηταν η εντύπωση που αποκόμισα απο τον(σχετικα έμπειρο) φιλο που με βοηθαγε στο στησιμο του κομβου τοτε. Επίσης νόμιζα οτι αποκλείεται να υπάρχει περιορισμός στις επιλογές ασφαλειας.

 

Ψαχνοντας για να σου απαντησω αναλυτικα, διαπιστωσα οτι για τον συγκεκριμένο τροπο σύνδεσης που μάλλον φυσιολογικά ελάχιστοι γνωριζουν και χρησιμοποιουν αυτά που γνώριζα/υπέθετα ηταν λανθασμένα.

 

Για το connectify είχα ακούσει και ψάξει ελάχιστα στο παρελθον και δεν εννοούσα αυτό όταν έγραφα οτι αυτά που ελεγες ηταν ανακριβή.

 

Συνεπώς απο όσο εψαξα(και κατάλαβα) νομιζω οτι αυτά που έγραψες ηταν σωστα και το λάθος ειναι όλο δικο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως τώρα το έχουν 4,70 στο Tmart πάντως. Καλά δε χάθηκε ο κόσμος το παράγγειλα από merimobiles με 3,37...

 

Αν κατάλαβα σωστά είναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμουν... δλδ να μπορώ να μοιράζω το ιντερνετ που έχω στο λάπτοπ μου  (από οποιαδήποτε πηγή πχ στικάκι Vodafone που έχω ή κάποιο ασύρματο δίκτυο wifi που πιάνω από μακριά με κεραία και το κινητό δεν το πιάνει )  σε smartphone, tablet ή άλλα λάπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...