Προς το περιεχόμενο

Προσαρμοσμένο αυτοκόλλητο Ν για νέους οδηγούς


josdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν δεν εχει αλλαξει κάτι απο οταν εδωσα δίπλωμα την περασμένη δεκαετία ήταν 1 χρόνο εντός πολη και 3 εκτος...

Από την περασμένη δεκαετία έχουν αλλάξει πολλά. Πλέον είναι 1 χρόνος (δεν παίζει ρόλο εντός/εκτός πόλης), λήγει το δίπλωμα στα 15 χρόνια κι όχι στα 50-60 πόσο ήταν, και διάφορα άλλα. Μέχρι και τα βιβλία με τα σήματα έχουν αλλάξει 200 φορές. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περασμένη δεκαετία έχουν αλλάξει πολλά. Πλέον είναι 1 χρόνος (δεν παίζει ρόλο εντός/εκτός πόλης), λήγει το δίπλωμα στα 15 χρόνια κι όχι στα 50-60 πόσο ήταν, και διάφορα άλλα. Μέχρι και τα βιβλία με τα σήματα έχουν αλλάξει 200 φορές. :P

 

το βιβλίο με τα σήματα δε μπορώ να πιστεψω οτι το εχουν αλλαξει... το επισημο του υπουργείου που πωλείται στα βιβλιοπωλεία δε παιζει να το αλλαξαν... απλα το πηραν και το κοπιαραν οι σχολές οδηγών σε άλλα...

 

Ο κοκ αλλαξε παντως όντως γιατι τοτε το θυμαμαι για 3 χρονια και ειχα λιώσει στο γελιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ερωτήσεις (τις έχω πρόσφατες :P ) έλεγε "τουλάχιστον 1 χρόνο" 

Και ρωτώντας τον δάσκαλο, μου είχε πει ότι μετά το χρόνο, το βγάζεις όποτε θεωρείς εσύ ότι έχεις πάψει να οδηγείς επικίνδυνα. 

 

 

αν δεν εχει αλλαξει κάτι απο οταν εδωσα δίπλωμα την περασμένη δεκαετία ήταν 1 χρόνο εντός πολη και 3 εκτος...

 

 

άρθρο 102 του ΚΟΚ

ρίχτε ένα βλέφαρο

Ακόμα δεν ξέρουμε όμως σίγουρα αν σε γράφουν και πότε αν δε το βγάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βιβλίο με τα σήματα δε μπορώ να πιστεψω οτι το εχουν αλλαξει... το επισημο του υπουργείου που πωλείται στα βιβλιοπωλεία δε παιζει να το αλλαξαν... απλα το πηραν και το κοπιαραν οι σχολές οδηγών σε άλλα...

 

Ο κοκ αλλαξε παντως όντως γιατι τοτε το θυμαμαι για 3 χρονια και ειχα λιώσει στο γελιο...

Κάποιες από τις ερωτήσεις έχουν αφαιρεθεί, κάποιες ήταν λάθος και απλά σου δίνουν τις λάθος απαντήσεις ίσα για να περάσεις (μου έτυχε σε 2 ερωτήσεις την ώρα των εξετάσεων και είχα αγχωθεί μην τυχόν αλλάξανε τις λάθος με τις σωστές απαντήσεις και δεν περάσω :P ) και τώρα κάπου (λέγαν από Σεπτέμβρη) θα αλλάξουν ξανά το βιβλίο για να βγάλουν και τις ηλίθιες αυτές ερωτήσεις. Μάλιστα γι'αυτό με πίεζαν από τη σχολή να δώσω τώρα το καλοκαίρι για να μην χρειαστεί να χάσω χρόνο με άλλες ερωτήσεις. 

 

 

Για ποιο λόγο να σε γράψουν άμα δεν το βγάλεις; 

Αν σε σταματήσουν και σου πουν "έχεις 2 χρόνια το δίπλωμα γιατί δεν βγάζεις το Ν;" έχεις κάθε δικαίωμα να πεις ότι δεν θεωρείς ακόμα ότι είσαι έμπειρος οδηγός γιατί πχ δεν κάνεις αποστάσεις ή δεν παίρνεις το αυτοκίνητο συχνά. 

Εγώ πχ σίγουρα θα το αφήσω πάνω από χρόνο γιατί οι μετακινήσεις μου είναι από το σπίτι μου μέχρι να κατέβω στη Λ.Μαραθώνος να πάρω το μετρό. Τι θα κάνω; ξαφνικά θα μπω μετά το χρόνο στη Μαραθώνος ή τη Μεσογείων χωρίς το Ν; 

Εν τω μεταξύ, στην ασφάλεια που έκανα, λέει άπειρους τους οδηγούς που έχουν δίπλωμα μέχρι 2 χρόνια... Ενώ σε άλλες είναι 1 χρόνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν ξέρουμε όμως σίγουρα αν σε γράφουν και πότε αν δε το βγάλεις

Όπως ο νέος οδηγός που δανείζεται το αυτοκίνητο του πατέρα, αδερφού, φίλου του πρέπει να βάλει στο καθένα το Ν, τότε και ο πατέρας που οδηγάει 20 χρόνια, φαντάζομαι μπορεί να το αφήσει. Δεν θα είναι βάλε - βγάλε το Ν. Όποτε λογικά δεν σε γράφουν. Αν και άσχετα από αυτή την δικαιολογία, λίγο τρελό να σε γράψουν επειδή το έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιος από τους πιο νέους οδηγούς να μου όταν μπαίνει κάποιος σε πλατεία, ποιος έχει προτεραιότητα, ο εισερχόμενος ή αυτός που ήδη κινείται στην πλατεία;

Την έχουν αλλάξει τη μαλακία που ισχύει τόσα χρόνια στο Ελλαδιστάν, ή όχι ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιος από τους πιο νέους οδηγούς να μου όταν μπαίνει κάποιος σε πλατεία, ποιος έχει προτεραιότητα, ο εισερχόμενος ή αυτός που ήδη κινείται στην πλατεία;

Την έχουν αλλάξει τη μαλακία που ισχύει τόσα χρόνια στο Ελλαδιστάν, ή όχι ακόμα;

αυτός που μπαίνει στη πλατεία από τα δεξιά (επειδή έρχεται από δεξιά τελοσπάντων) έχει προτεραιότητα, αν και πολύ συχνά στη ελλάδα αυτός που μπαίνει σε πλατεία έχει στοπ 

(γιατί οι περισσότεροι από τους μαλάκες που είναι στη πλατεία δε το γνωρίζουν, οπότε για να τον προστατέψουν βάζουν στοπ) 

 

 

πάντα έτσι ήταν από όσο ξέρω, άσχετα αν οι περισσότεροι νομίζουν ότι μπορούν να κινούνται στη πλατεία αμέριμνοι

 

εγώ φτάνω  στη πόρτα τους για να καταλάβουν, αλλά και πάλι με κοιτάζουν απορημένοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός που μπαίνει στη πλατεία από τα δεξιά (επειδή έρχεται από δεξιά τελοσπάντων) έχει προτεραιότητα, αν και πολύ συχνά στη ελλάδα αυτός που μπαίνει σε πλατεία έχει στοπ 

(γιατί οι περισσότεροι από τους μαλάκες που είναι στη πλατεία δε το γνωρίζουν, οπότε για να τον προστατέψουν βάζουν στοπ) 

 

 

πάντα έτσι ήταν από όσο ξέρω, άσχετα αν οι περισσότεροι νομίζουν ότι μπορούν να κινούνται στη πλατεία αμέριμνοι

 

εγώ φτάνω  στη πόρτα τους για να καταλάβουν, αλλά και πάλι με κοιτάζουν απορημένοι

 

Παλιά, πολύ παλιά δεκαετία 70, ίσχυε το ανάποδο, προτεραιότητα είχε ο κινούμενος στην πλατεία. Αλλά επειδή οι έλληνες έκαιγαν πολλά εγκεφαλικά κύτταρα το άλλαξαν και έδωσαν προτεραιότητα στον εισερχόμενο από τα δεξιά, ουσιαστικά σβήνοντας τα όποια πλεονεκτήματα δίνει η δημιουργία πλατείας. Παίζει να είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο που προτεραιότητα έχει ο εισερχόμενος, εκτός και αν έχει άλλη σήμανση, στοπ ή ανάποδο τριγωνάκι δηλαδή.

 

Ακόμα δεν το έχουν αλλάξει δηλαδή στον νέο κ.ο.κ.

Η μαλακία δίνει και δέρνει ακόμα......

 

Τα στοπ που έχουν βάλει σε μερικές πλατείες στους εισερχόμενους, δεν είναι για να προστατέψουν τους εισερχόμενους επειδή οι άλλοι είναι μαλάκες που ήδη κινούνται, αλλά επειδή κάποιοι δήμοι έχουν συνειδητοποιήσει το πόσο άτοπο και βλακώδες είναι να έχει προτεραιότητα ο εισερχόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τι κάνουν σε άλλες χώρες και τι θεωρούμε εμείς σωστό, αλλά το τι ισχύει και πόσοι το γνωρίζουν.

 

Η προτεραιότητα αυτού που έρχεται από δεξιά είναι κάτι απλό να θυμάσαι και πολύ εύκολο να τηρείς.

 

Εγώ πάντως που μια ζωή αυτό ξέρω μου φαίνεται φυσιολογικό και δε με προβληματίζει, αν μου το άλλαζαν φυσικά και θα με μπέρδευε.

 

Και πρόσεξε, το πρόβλημα δεν είναι ότι μπορεί να μην το ξέρει κάποιος μεγαλύτερος οδηγός που πήρε δίπλωμα το '70, αλλά ότι οι νεότεροι δεν έχουν ιδέα από κοκ, απλά έχοντας μάθει στη παπαγαλία αποστηθισαν μερικές ερωτήσεις και πήγαν και πέρασαν τα σήματα χωρίς να καταλάβουν τη σημασία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τι κάνουν σε άλλες χώρες και τι θεωρούμε εμείς σωστό, αλλά το τι ισχύει και πόσοι το γνωρίζουν.

Η προτεραιότητα αυτού που έρχεται από δεξιά είναι κάτι απλό να θυμάσαι και πολύ εύκολο να τηρείς.

Εγώ πάντως που μια ζωή αυτό ξέρω μου φαίνεται φυσιολογικό και δε με προβληματίζει, αν μου το άλλαζαν φυσικά και θα με μπέρδευε.

Και πρόσεξε, το πρόβλημα δεν είναι ότι μπορεί να μην το ξέρει κάποιος μεγαλύτερος οδηγός που πήρε δίπλωμα το '70, αλλά ότι οι νεότεροι δεν έχουν ιδέα από κοκ, απλά έχοντας μάθει στη παπαγαλία αποστηθισαν μερικές ερωτήσεις και πήγαν και πέρασαν τα σήματα χωρίς να καταλάβουν τη σημασία τους

Όταν έχεις στοπ ή ανάποδο τριγωνάκι (όχι σε πλατείες, παντού) γιατί δεν σε μπερδεύει η αριστερή προτεραιότητα;

Και όσον αφορά τους μαλάκες της παπαγαλίας, αυτοί τις μαλακίες τις κάνουν παντού, δεν περιμένουν να βρεθούν σε πλατεία για να κάνουν την βλακεία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι τι κάνουν σε άλλες χώρες και τι θεωρούμε εμείς σωστό, αλλά το τι ισχύει και πόσοι το γνωρίζουν.

 

Βασικά το θέμα είναι τι είναι λογικό και πρακτικό ταυτόχρονα.

 

Αν προτεραιότητα έχει ο εισερχόμενος τότε θεωρητικά μπορεί όσο έρχεται κίνηση από μία είσοδο να σταματήσει πρώτα όποιος είναι μέσα, μετά αυτοί που μπαίνουν από άλλη είσοδο γιατί δεν έχουν πια χώρο να κινηθούν, και τέλος να σταματήσει και η κίνηση από την αρχική είσοδο γιατί γέμισε όλη η πλατεία. Σ' αυτή τη φάση αν κάποιος δε βρίσκεται ακριβώς μπροστά στην έξοδό του τότε για να λυθεί το κοκομπλόκο θα πρέπει να αρχίσει να κινείται το γαϊτανάκι που έχει γεμίσει την πλατεία (παραβιάζοντας στα χαρτιά την προτεραιότητα) μέχρι κάποιοι να βγουν και να ανοίξει χώρος, οπότε θα βρει άνοιγμα κάποιος να μπει (θεωρητικά πρέπει να σταματήσουν να τον αφήσουν), να ξαναγίνει κοκομπλόκο κλπ.

 

Αντίθετα αν προτεραιότητα έχει αυτός που είναι ήδη μέσα τότε το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να φτάσεις στην είσοδο ενώ από άλλη είσοδο μπαίνει και κινείται μέσα στην πλατεία ένα ατελείωτο τρέιλερ, οπότε μπορεί να σταματήσει αναγκαστικά η κίνηση πριν από μία ή περισσότερες εισόδους αλλά δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να σταματήσει η κίνηση γενικά.

 

Νομίζω το συμπέρασμα βγαίνει μόνο του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...