Προς το περιεχόμενο

Το 72% των χρηστών κινητής τηλεφωνίας αναμένουν από το πάροχο τους συνεχή αυξημένη απόδοση δικτύου


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με έρευνα της εταιρείας τηλεπικοινωνιών Vasona Networks, το 72% των χρηστών κινητής τηλεφωνίας αναμένουν από το πάροχό τους να είναι συνεχώς στη κορυφή προσφέροντας συνέχεια και αδιάκοπα καλές επιδόσεις όσον αφορά τη λήψη δεδομένων.Από την άλλη, όταν αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα ο πρώτος που θα κατηγορήσουν θα είναι ο εκάστοτε πάροχος. Πέρυσι, παρόμοια έρευνα έδειξε ότι το 64% των χρηστών κινητής τηλεφωνίας είχε τη προσδοκία ότι ο πάροχός του θα λειτουργούσε χωρίς προβλήματα οποιαδήποτε ώρα της μέρας.

 

Η ίδια έρευνα δείχνει πως το 55% των χρηστών smartphone και tablet κατηγορούν το πάροχο κινητής τηλεφωνίας αν μια εφαρμογή δε λειτουργεί σωστά. Όταν τη περσινή χρονιά το ποσοστό αυτό έφτανε το 40%. Το 42% των χρηστών είπαν πως θα πρότειναν το πάροχο κινητής τηλεφωνίας τους σε κάποιο φίλο που αναζητούσε "υψηλές ευρυζωνικές επιδόσεις", ενώ μόλις το 9% ανέφερε πως δε έκανε κάτι τέτοιο. Όσον αφορά στη ποιότητα του δικτύου, το 32% από τους ερωτηθέντες ανέφερε πως η ποιότητα του δικτύου παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή παρόχου, ενώ αντίστοιχα το ποσοστό αυτό πέρσι έφτανε το 29%.

 

Σε δήλωσή του ο John Reister, αντιπρόεδρος marketing και διαχείρισης προϊόντων της Vasona Networks, ξεκαθάρισε πως καθώς οι πάροχοι επεκτείνουν τις υπηρεσίες 4G, οι καταναλωτές θέτουν ακόμα πιο υψηλά το πήχη για τις ευρυζωνικές επιδόσεις, ενώ συνεχίζουν να γίνονται προσπάθειες και επενδύσεις αλλά το δίκτυο συνεχίζει να παρουσιάζει συμφόρηση. Τόνισε δε, πως με τη φετινή έρευνα φαίνεται πως η παράδοση μιας καλύτερης εμπειρίας κινητής ευρυζωνικότητας είναι ένας συνεχής αγώνας και ένας κινούμενος στόχος καθώς οι απαιτήσεις των πελατών ολοένα αυξάνονται. Η έρευνα διενεργήθηκε από τις 7 ως τις 11 Αυγούστου σε 1.111 άτομα.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή speedtest.net με cosmote 4g 2 γραμμές σήμα μου έβγαλε 8.82/4.44Mbps και με φουλ 5 γραμμές στο h+ 1.93/0.31.δεν ξαναέκανα το τεστ ένεκα έλλειψης δεδομένων αλλά αν γενικά είναι έτσι η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, γι' αυτό με παίρνουν συνέχεια τηλέφωνα το μεσημέρι για να μου προσφέρουν εξαιρετικές προσφορές με 300ΜΒ το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον στην Ελλαδα τα πακετα που δινουν με τις τιμες που τα δινουν ειναι για τα πανηγυρια οσο καλο δικτυο και να εχουν δεν μας πολυ νοιαζει.Πιανω 60mb ταχυτητα με 4g εδω που ειμαι αλλα με τις τιμες των πακετων δεν σε αφηνουν να τα ευχαριστηθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία πακετάκια έχουν στο εξωτερικό . Πήγα ταξίδι και ο guide tour δεν έκλεινε ποτέ το 3g/4g . Ολη μέρα ανοιχτό με 15$ το μήνα . Εμεις πότε θα τα δούμε  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία πακετάκια έχουν στο εξωτερικό . Πήγα ταξίδι και ο guide tour δεν έκλεινε ποτέ το 3g/4g . Ολη μέρα ανοιχτό με 15$ το μήνα . Εμεις πότε θα τα δούμε  ?

Μόνο αν γίνουμε μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν γίνουμε μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού :-(

Έτσι ακριβώς . Διότι και να κατέβουν τόσο οι τιμές , το σήμα σε πολλές περιοχές είναι πολύ αδύναμο λόγω ανεπάρκειας κεραιών .

 

Και πως θα το ενισχύσουν εάν δεν έχουν αρκετά κέρδη , όταν ήδη δεν το κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον στην Ελλαδα τα πακετα που δινουν με τις τιμες που τα δινουν ειναι για τα πανηγυρια οσο καλο δικτυο και να εχουν δεν μας πολυ νοιαζει.Πιανω 60mb ταχυτητα με 4g εδω που ειμαι αλλα με τις τιμες των πακετων δεν σε αφηνουν να τα ευχαριστηθεις.

...Το θέμα είναι όμως ότι εδώ στην Ελλάδα δεν είναι μόνο η τιμολόγηση αισχρή αλλά και το δίκτυο / υποδομές είναι αισχρά ....με την Cosmote απλά να είναι λίγο πιο μπροστά απο τα άλλα δύο ''τσακάλια'' 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ας μαζέψουμε μερικές υπογραφές για να κατέβει η κεραία στη γειτονιά...

 

...γμτ τι σκατά σήμα είναι αυτό?!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια έρευνα δείχνει πως το 55% των χρηστών smartphone και tablet κατηγορούν το πάροχο κινητής τηλεφωνίας αν μια εφαρμογή δε λειτουργεί σωστά.

 

Το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπροστά, μάλλον φταίει ο ΟΤΕ.

 

Πέρα από την πλάκα, καταλαβαίνω ότι κάποιοι τεχνολογικά αναλφάβητοι δεν θα καταλάβαιναν την διαφορά, αλλά δεν περίμενα να ήταν τόσο μεγάλο το ποσοστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για τα δεδομένα του εξωτερικού...

Στην Ελλάδα ειναι άλλη φάση γιατι κανένας (ή πάρα πολύ λίγοι) δεν στέλνουν επιστολές ή κλήσεις για παράπονα... απλά το αποδέχονται και το πολύ πολύ να γκρινιάζουν σε επίπεδο φόρουμ όποτε οι εταιρίες έχουν ενα λιγότερο κίνητρο... (δεν παραπονιέται κανένας οπότε χτύπα στο ψαχνό και αυτούς τους λίγους που το κάνουν ειναι οι "περίεργοι" )

Εγώ ας πούμε έστειλα επίσημη επιστολή στον ΟΤΕ για ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω (υπάρχουν όλες οι προϋποθέσεις για να έχω vdsl στο wizard κάλυψης δικτύου μου δείχνει ότι μπορώ να έχω γειτονικές πολυκατοικίες έχουν πάραυτα στο κατάστημα ή σε παραγγελία online ή μέσω τηλεφώνου δεν μπορούν να μου προχωρήσουν καμία αίτηση.. γιατι; δεν ξέρουν βγάζει κόκκινη σημαιούλα λένε και σταματάει εκει το θέμα)

και ακόμη να μου απαντήσουν (αν και πήρα mail που λέει ότι λάβανε το δικό μου και θα προωθηθεί στο αρμόδιο τμημα) και μετράμε ενα μήνα αναμονής... 

 

Γιατι; γιατι προφανώς όλοι με παρόμοιο θέμα (να μπορούν να έχουν μια υπηρεσία αλλά να σκαλώνει κάπου -ανθρώπινο λάθος bug στο σύστημα κτλ) απλά το αποδέχονται και πάνε σε adsl... 

και το ίδιο ισχύει με τα προγράμματα κινητής... δεν υπάρχει κανένας που να δίνει καλύτερο οκ.. τι να κάνουμε δεν θα βάλουμε ή θα βάλουμε την σούπερ προσφορά 300 MB internet...

εγώ το θεωρώ καταρχήν προσβλητικό για την νοημοσύνη του πελάτη να υπάρχουν τέτοια προγράμματα με αυτή την χρέωση...  

Συγχαρητήρια σου κάναμε δώρο 100MB επειδή ανανέωσες 20€ χρόνο ομιλίας -που με φόρους ειναι μικρότερος απο 20€ - = σου κάναμε δώρο τιποτα... 100ΜΒ = 5 βιντεάκια στο youtube... ωωω τι τέλειο δώρο..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως η vodafone απο μεσα Ιουλιου μεχρι μεσα Σεπτεμβριου, δινει στους πελατες vodafone 4sharing απεριοριστο internet. οχι "απεριοριστο" με πολιτικη ορθης χρησης και βλακειες.

πραγματικα απεριοριστο, οσα Gb θελεις. 2 μηνες το εχω καταευχαριστηθει.

 

εφτασα να ελπιζω οτι μπορει να το κανουν δοκιμαστικα για να δουν πως θα ανταποκριθει το δικτυο τους σε αυξημενους ογκους και οτι σταδιακα θα προσφερουν ισως μεγαλυτερα πακετα δεδομενων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...