Προς το περιεχόμενο

The Leftovers (2014 - )


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Που η mary ειναι εγκυος ξαφνικα

 

 

 

Τι εννοεις ξαφνικα; Εξηγει στο δευτερο κυκλο τι εγινε. Την αφησε εγγυο ο Ματτ.

 

Για τα υπολοιπα, παρα παρα πολλα εξηγουν στο δευτερο επεισοδιο του τριτου κυκλου. Αν δεν σου αρεσει τωρα το γενικοτερο υφος που υπηρχε και στο Lost, δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφτασα μεχρι 2.5 και την σταματαω. Μεγαλυτερη μπαρουφα ειχα να δω απο το lost. Ειδικα το 2.5

 

 

Δεν σου αρεσε το lost και πηγες να δεις leftovers; Δικο σου το λαθος.

 

Πισω στις σειρες fastfood τυπου supernatural  τωρα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σου αρεσε το lost και πηγες να δεις leftovers; Δικο σου το λαθος.

 

Πισω στις σειρες fastfood τυπου supernatural  τωρα :P

Μπα μαλλον το αντιθετο, αυτη ειναι fastfood σειρα μπροστα στις αγαπημενες μου. Whatever makes you happy ομως, και καλα ειναι για εξυπνους το μυστηριο οταν ειναι αυτοσκοπος αντι για εργαλειο να πεις μια ιστορια. Να δω τι θα λες οταν φας ενα lost v2.0 στη μαπα στο τελος 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τεραστιος φαν του Lost(οχι οτι εχει καμια σχεση, επειδη απλα αναφερθηκε), δυστηχως δεν καταφερε να με κρατησει.

Δημιουργει μια βαση πανω στην οποια θα επρεπε να χτισει και εν τελει, ειναι απελπιστικα αργη και το αρχικο μυστηριο διατηρειται απλα και μονο στο background. Συνεχως εισαι με την εντυπωση οτι τωρα θα ξεκολλησει αλλα τελικα δεν ξεκολαει με τιποτα.

Ειδα εως το τριτο επεισοδιο της δευτερης σαιζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα ολα μεχρι το χθεσινο απλα για να δω ποσο μακρια θα παει η βαλιτσα. Το 3.2 δεν καταλαβαινω γιατι σας δινει υποσχεσεις ισα ισα προδιαγραφει το αναμενομενο απογοητευτικο φιναλε:

 

 

Που θα καταληξει ο κεβιν μεσα σε αυτη τη μηχανη και θα υπαρχει μια λαμψη φωτος και μια τελικη σκηνη οπου θα ειναι ambiguous δηλαδη θα μπορει να ερμηνευθει και οτι εξαυλωθηκε και οτι πηγε εκει που ειναι οι departed

 

 

Αν δεν ειχε μεσα το παραφυσικο και ηταν καθαρα για τον πονο των επιζωντων και αποδεικνυε πως ολα τα παραφυσικα ηταν coping mechanisms ισως να ηταν πιο αξιολογη, οπως το εκαναν υπαρχουν πολλες σεναριακες τρυπες που καλυπτονται με το "γιατι υπαρχει θεος/ανωτερη δυναμη/εξτρα διασταση" κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ειδα ολα μεχρι το χθεσινο απλα για να δω ποσο μακρια θα παει η βαλιτσα. Το 3.2 δεν καταλαβαινω γιατι σας δινει υποσχεσεις ισα ισα προδιαγραφει το αναμενομενο απογοητευτικο φιναλε:

 

 

Που θα καταληξει ο κεβιν μεσα σε αυτη τη μηχανη και θα υπαρχει μια λαμψη φωτος και μια τελικη σκηνη οπου θα ειναι ambiguous δηλαδη θα μπορει να ερμηνευθει και οτι εξαυλωθηκε και οτι πηγε εκει που ειναι οι departed

 

 

Αν δεν ειχε μεσα το παραφυσικο και ηταν καθαρα για τον πονο των επιζωντων και αποδεικνυε πως ολα τα παραφυσικα ηταν coping mechanisms ισως να ηταν πιο αξιολογη, οπως το εκαναν υπαρχουν πολλες σεναριακες τρυπες που καλυπτονται με το "γιατι υπαρχει θεος/ανωτερη δυναμη/εξτρα διασταση" κλπ.

Στο fast forward τα ειδες? Το θέμα είναι πως οτι και να γίνει στο τέλος εχεις πείσει τον εαυτό σου οτι δεν πρόκειται να σου αρέσει όποτε απορώ γιατί κάθεσαι και την βλέπεις.

 

Όσο για το spoiler καμιά σχέση με το που το πάει η σειρά στην τελευταία season.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Εχω πεισει τον εαυτο μου οτι δεν θα μ αρεσει". Ναι κοινως ειναι μια μπαρουφα που ΔΕΝ μου αρεσει σκετο, την βλεπω γιατι εμειναν 7 επεισοδια και εχω φιλους που την βλεπουν. Μεγαλο μπονους τα salty tears των groupies οπως εσυ οταν θα σκασει το φιναλε. 7 εβδομαδες εμειναν εδω θα μαστε να δουμε που θα παει.

Να ρωτησω και κατι, αντε εγω ειπα εναν δυο λογους που η σειρα ειναι για τον καδο απορριματων, εσυ εκτος απο εξυπναδες του στυλ "hurr durr ειναι για εξυπνους και εσυ εισαι χαζος" κανα επιχειρημα εχεις? Γιατι εισαι fanboy σε επιπεδα οπαδου του holy wayne?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αυτο-αναιρεθηκα και την συνεχισα(μην εχοντας κατι αλλο να δω). Υπαρχει οντως βελτιωση οσο προχωραει η σαιζον και ειμαι περιεργος να δω πως θα τελειωσει(μου εμειναν αλλα 2 απο την δευτερη).

Εχει διαβασει κανεις το βιβλιο στο οποιο βασιζεται; ειναι τοσο "παρανοικο" ή ο lindelof το εχει παει σε αλλο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εκτος απο εξυπναδες του στυλ "hurr durr ειναι για εξυπνους και εσυ εισαι χαζος" κανα επιχειρημα εχεις? Γιατι εισαι fanboy σε επιπεδα οπαδου του holy wayne?

 

Φυσικά. Copy paste προηγούμενο σχόλιο μου :

 

"....Ερμηνείες ,φωτογραφία, σκηνοθεσία και ειδικά η μουσική ήταν πάντα στα ύψη. Το σενάριο τώρα ειναι αυτό που ξενίζει κάποιους που θέλουν να εξηγούνται συνεχώς τα πάντα."

 

Όταν σε κάποιον λοιπόν αρέσει ΚΑΙ το σενάριο η σειρά γίνεται σχεδόν αψεγάδιαστη.

 

Τελοσπαντων οπως και να χει δεν εχω θεμα προφανώς με άτομα που δεν τους αρέσει η σειρά άπλα με ενοχλεί να προσπαθούν να πείσουν τους υπολοίπους οτι πρόκειται περί μπαρούφας επειδή δεν αρέσει στους ίδιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτη season πολύ καλή, οι άλλες 2 ήταν Lost wannabe. Κάπου στη δεύτερη season άρχισε να μου βρωμάει το πράμα. Το "τίποτα" περίεργα διατυπωμένο, flash backs με γνωριμίες φαινομενικά άσχετων χαρακτήρων, θαυματουργή τοποθεσία κτλ. Κάτι μου θύμιζε το όνομα Lindelof αλλά νόμιζα ότι τον θυμόμουν για κάτι καλό. Όταν το googlara έριξα ένα επικό facepalm. Τουλάχιστον εκεί στην HBO το ακύρωσαν γρήγορα και δε πρόλαβε να ξεφύγει πολύ.

 

Πάντως imo τη πρώτη season αξίζει να τη δει κάποιος (και ας προσπεράσει τις επόμενες 2 αν δε του άρεσε το Lost). Δεν ασχολείται σχεδόν καθόλου με το μυστήριο της εξαφάνισης όπως οι επόμενες 2, περισσότερο εστιάζει στο πως το Sudden Departure έχει επηρεάσει τους ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρώτη season πολύ καλή, οι άλλες 2 ήταν Lost wannabe. Κάπου στη δεύτερη season άρχισε να μου βρωμάει το πράμα. Το "τίποτα" περίεργα διατυπωμένο, flash backs με γνωριμίες φαινομενικά άσχετων χαρακτήρων, θαυματουργή τοποθεσία κτλ. Κάτι μου θύμιζε το όνομα Lindelof αλλά νόμιζα ότι τον θυμόμουν για κάτι καλό. Όταν το googlara έριξα ένα επικό facepalm. Τουλάχιστον εκεί στην HBO το ακύρωσαν γρήγορα και δε πρόλαβε να ξεφύγει πολύ.

 

Πάντως imo τη πρώτη season αξίζει να τη δει κάποιος (και ας προσπεράσει τις επόμενες 2 αν δε του άρεσε το Lost). Δεν ασχολείται σχεδόν καθόλου με το μυστήριο της εξαφάνισης όπως οι επόμενες 2, περισσότερο εστιάζει στο πως το Sudden Departure έχει επηρεάσει τους ανθρώπους.

 

Δεν ήταν ποτέ ο λόγος της εξαφάνισης στο βασικό κορμό του σεναρίου.

 

Από τις καλύτερες σειρές που είδα τελευταία με -επιτέλους- ένα φινάλε που προσωπικά με ικανοποίησε. Οι ερμηνείες στο φινάλε είναι σχεδόν συγκλονιστικές.

 

Προφανώς ο σεναριογράφος έφαγε τρελά βρισίδια απο το Lost και "έβαλε μυαλό"! :P

 

Προφανώς όσοι δεν το έχετε ολοκληρώσει ΔΕΝ πατάτε στα παρακάτω links.

 

http://variety.com/2017/tv/features/the-leftovers-series-finale-review-carrie-coon-justin-theroux-damon-lindelof-christopher-eccleston-mimi-leder-1202453079/

 

http://www.thedailybeast.com/the-leftovers-finale-damon-lindelof-on-whether-nora-is-telling-the-truth

 

http://uproxx.com/sepinwall/the-leftovers-finale-carrie-coon-recap-interview/3/

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πως έχει ιδιαίτερη σημασία αλλά είμαι περίεργος να δω αν θα το σνομπάρουν πάλι στα emmys.

Carrie Coon και soundtrack κανονικά πρέπει να πάρουν βραβείο με κλειστά μάτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...