Προς το περιεχόμενο

The Leftovers (2014 - )


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 20/05/2023 at 15:55, liakinen said:

Λίγο υπερβολικούς σας βρίσκω. Χωρίς καθόλου σκέψη το παρακάτω έπος μου έρχεται στο μυαλό.

Twin Peaks

H σειρά που βλέπω τώρα.

Άργησα λίγο, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Το "Just you and I" που τραγουδάει ο James όλα τα λεφτά 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@panther_512

Τεράστια έκπληξη μου προκαλεί ότι δεν την έχεις δει. 

All time favorite για μένα (δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό) και σειρά σταθμός στην τηλεόραση είτε αρέσει είτε όχι. 

Υπάρχει και η ταινία όπως θεωρώ ότι θα γνωρίζεις, που ΠΡΕΠΕΙ να δεις. 

Κάθε 2 - 3 χρόνια την ξαναβλέπω όπως και το Mulholland Dr.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakinen said:

@panther_512

Τεράστια έκπληξη μου προκαλεί ότι δεν την έχεις δει. 

All time favorite για μένα (δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό) και σειρά σταθμός στην τηλεόραση είτε αρέσει είτε όχι. 

Υπάρχει και η ταινία όπως θεωρώ ότι θα γνωρίζεις που ΠΡΕΠΕΙ να δεις. 

Κάθε 2 - 3 χρόνια την ξαναβλέπω όπως και το Mulholland Dr.

Χεχε, απλά δεν έτυχε. Τώρα είμαι 2η σεζόν, μετά θα δώ την ταινία και ακολούθως τη σειρά του 2017.

Mulholland Dr το είδα μιά φορά όταν πρωτοβγήκε. Δεν θα το ξαναδώ ποτέ.  Silencio for ever. 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χθες το βράδυ έπεσαν οι τίτλοι τέλους και ένιωσα μία στεναχώρια. Όταν αυτό συμβαίνει σε μένα πάει να πει ότι αυτό που είδα ή έπαιξα (αν πρόκειται για game) θα μείνει στην καρδιά και στο μυαλό μου. Μέσα στις 10 καλύτερες ever για μένα. Στο τελευταίο επεισόδιο ένιωσα κάπως περίεργα. Όχι ότι δεν μου άρεσε, ούτε και είχα κάποια σκέψη για κάτι διαφορετικό. Έδωσε απαντήσεις (αυτές που μπορούσαν να δώσουν οι δημιουργοί σε μία σειρά που είχε και fantasy - mindfuck στοιχεία). Καταλαβαίνω και αυτούς που θα πουν ότι έχτιζε μεγάλα πράγματα κυρίως στην τρίτη σαιζόν και το φινάλε ήταν κάπως απλοϊκό και μάλιστα το βιώσαμε μέσα από μία συζήτηση χωρίς εικόνα. Δεν με πείραξε καθόλου εμένα μόνο με έκανε να νιώσω δύσκολα, στενάχωρα, γλυκόπικρα 

Spoiler

για τα χαμένα χρόνια (δεκαετίες) που έζησαν χώρια ο Kevin και η Nora

Δεν με κούρασε κανένας κύκλος, κανένα επεισόδιο το αντίθετο. Το μεγαλύτερο θετικό της σειράς ήταν ότι δεν ποντάρει στο fantasy ή στις mindfuck στιγμές αλλά στους ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ και στο πως βίωσαν αυτό που συνέβη, τις ψυχολογικές μάχες που έδιναν να κατανοήσουν, να αφήσουν πίσω, να κλειδώσουν σε μία άκρη του μυαλού τους τον πόνο, την απώλεια και να κάνουν τα επόμενα βήματα στην ζωή τους. Ειδικά τα "προσωπικά" επεισόδια της τρίτης κυρίως σαιζόν ήταν "ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ". 

Carrie Coon & Justin Theroux έδωσαν ερμηνείες για Oscar. Βέβαια δεν ήταν οι μόνοι καθώς σχεδόν το σύνολο των βασικών χαρακτήρων ήταν καταπληκτικοί (Christopher Eccleston, Scott Glenn, Amy Brenneman & Ann Dowd).

Τέλος αφορμή για να δω την σειρά ήταν ο @panther_512 και ο @DeadOrganPlayer που ζωντάνεψαν μετά από χρόνια το thread και τους ευχαριστώ. Ειλικρινά δεν την γνώριζα, δεν την είχα ακούσει ποτέ μου και αυτό μου προκαλεί μεγάλη έκπληξη και δείχνει και από την συμμετοχή στο thread ότι είναι απίστευτα UNDERRATED. 

Μπορεί να μην είναι για όλους αλλά κάντε μια προσπάθεια και μπορεί να μπει στις αγαπημένες σας.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε τόσο! Ελπίζω το πολύ ωραίο και περιγραφικό ποστ σου να γίνει αφορμή να το δούνε και άλλοι που τους έχει διαφύγει...

Επίσης, καταλαβαινεις τώρα γιατί δεν είμαστε υπεβολικοί για το soundtrack...?

"Ακούγεται" τελειώς διαφορετικά όταν συνοδεύεται από το βάθος των συναισθημάτων που σου προκαλεί η εκάστοτε σκηνή...από όταν το ακούς σκέτο από το youtube...

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

Επίσης, καταλαβαινεις τώρα γιατί δεν είμαστε υπεβολικοί για το soundtrack...?

"Ακούγεται" τελειώς διαφορετικά όταν συνοδεύεται από το βάθος των συναισθημάτων που σου προκαλεί η εκάστοτε σκηνή...από όταν το ακούς σκέτο από το youtube...

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε συνδυασμό με σκηνές σε χτυπάει σαν κύμα με τα συναισθήματα να ξεχειλίζουν.

Δεν μπορώ να χωνέψω ακόμα ότι δεν είχα ακούσει / δεί το παραμικρό για την σειρά τόσα χρόνια. Βρε παιδί μου ούτε σε κάποιο άλλο thread δεν την είχε αναφέρει κάποιος σαν παράδειγμα, ούτε τους ηθοποιούς, πχ να γράψει κάποιος για τον τάδε που έπαιξε στην σειρά κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...