Προς το περιεχόμενο

The Leftovers (2014 - )


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ήταν ποτέ ο λόγος της εξαφάνισης στο βασικό κορμό του σεναρίου.

 

Αναφέρθηκα πιο γενικά στο Sudden Departure (όχι μόνο στο λόγο που έγινε). Μέχρι το τέλος της πρώτης season δε περίμενα να μάθω κάτι για το φαινόμενο. Μετά, στη δεύτερη season άρχισαν τα υπερφυσικά και φυσιολογικά θεώρησα ότι συνδέονται με το κύριο υπερφυσικό γεγονός της σειράς οπότε, για μένα τουλάχιστον, άλλαξε το focus της σειράς. 

 

 

Τώρα σκέφτομαι τι πανικός θα είχε γίνει σε κάποιες φάσεις αν η σειρά είχε το μισό κοινό από το Lost. Πχ τέλος δεύτερης season στον Hangman που του ψιθυρίζει κάτι στο αυτί και μαθαίνουμε στο προτελευταίο επεισόδιο της σειράς ότι του είπε "you are the most powerful man on the planet" ή κάτι τέτοιο. Τι νόημα έχει να του το πει εκείνη την ώρα και γιατί να μη το ακούσουμε? Δεν ήταν και κάτι ανατρεπτικό. Ίσως να μην έχω καταλάβει καλά τι παιζόταν με εκείνο το κόσμο.

 

Το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι σιχαίνομαι τις ιστορίες του Lindelof και το Lost μου έχει αφήσει κουσούρια :P.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εμάς που δε γουστάραμε το τέλος του Lost και θέλουμε να μαθαίνουμε το πως και το γιατί, στο τέλος μαθαίνουμε τελικά για την εξαφάνιση; 

 

Το είχα σταματήσει στα μέσα της 1ης, αλλά διαβάζοντας τα θετικά σχόλια, έλεγα να της δώσω μια 2η ευκαιρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για εμάς που δε γουστάραμε το τέλος του Lost και θέλουμε να μαθαίνουμε το πως και το γιατί, στο τέλος μαθαίνουμε τελικά για την εξαφάνιση; 

 

Το είχα σταματήσει στα μέσα της 1ης, αλλά διαβάζοντας τα θετικά σχόλια, έλεγα να της δώσω μια 2η ευκαιρία...

 

Σιγά μη σου πούμε! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις ξεκίνησα την τρίτη.Τελειωνει σε αυτήν η συνεχίζεται,έχει και τεταρτη?

 

Τελειώνει στην τρίτη, πάπαλα.

 

Από εμένα 9αράκι στη σειρά. Περίμενα λίγο δυνατότερο τέλος, αλλά και έτσι ικανοποιημένος είμαι.

 

Lost δεν έχω δεί, δεν ήμουν προκατειλημένος, αλλά η σειρά παρότι αργή σε πολλά σημεία της είναι ένα βιβλίο στην κυριολεξία και αφήνει τη φαντασία σου να δημιουργήσει αντί να την παγιδεύει.

 

Haters καθήστε στον άξονα με αυτό το φινάλε! :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δεύτερη σεζόν με κούρασε. Με το ζόρι την είδα όλη. Τώρα στη τρίτη, δε με τραβάει ούτε να την κατεβάσω. Ίδωμεν.

 

Επίσης, το γεγονός πως εαν χάσεις κάποιες συγκεκριμένες φάσεις κλειδιά της σειράς, παίζει να μη καταλάβεις και τι γίνεται παρακάτω. Ένα μικρό ψιλό μπέρδεμα το διαισθάνθηκα και ομολογουμένως μ΄ενόχλησε. Αν και δεν είμαι απ΄αυτούς που χάνουν εύκολα το νόημα, παρόλα αυτά, με ώθησε περαιτέρω στην αποξένωση.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει ουτε εμενα με ενθουσιασε. Πιστευω πως το να αφηνεις ποσα ερωτηματα ανοιχτα για να βαλεις τον θεατη να χρησιμοποιησει τη φαντασια του, ειναι σαν να μου δειχνεις οτι δεν εχεις καποια καλη ιδεα για να αιτιολογησεις αυτα που μου δειχνεις. Γιατι αμα ειχες ωραιες ιδεες θα μου τις εδειχνες. 

Οσο γιαυτους που τους αρεσε η σειρα και ειδικα το τελευταιο επεισοδιο:

 

Το οτι σε ολη τη σειρα περιμενουμε να μαθουμε τι γινεται, και ειδικα το πως θα τελειωσει, και μας βαζει τη Νορα να μας διηγειται μεσα σε 10 λεπτα το τι εγινε δεν ειναι οτι πιο ηλιθιο; Ειδικα για φιναλε σειρας. Βλεπω σειρα γιατι θελω να δω με σκηνες τι γινεται, οχι να μου τα πει καποιος σαν παραμυθι. Υπαρχει κανενας που να του αρεσε αυτο το πραμα ; Αν ναι για ποιο λογο;

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις την ολοκλήρωσα κι εγώ. Απο τις παρα πολύ καλές σειρές που έχω δει. Της ταιριάζει γάντι "δεν εχει σημασία τόσο ο προορισμός αλλά το ταξίδι". Μια σειρά με έμφαση στους χαρακτήρες και την ερμηνεία. Σίγουρα υπήρχαν καποια καμμένα επεισόδια, αλλά η συνολική εικόνα μου άφησε θετικό πρόσημο. Και το φιναλε κορυφή. Και η μουσικές τέλειες.

 

Απλά δεν είναι σειρά της μάζας. Όχι με την έννοια για ψαγμένους και χαζομάρες. Αλλά οτι δεν εχει απήχηση σε πολύ κόσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Το 2017 τελειώνει και βλέποντας λίστες από το εξωτερικό ή σειρά ήταν στο τοπ 3 των κριτικών ακόμη και για την 3η του σεζόν που προσωπικά θεωρώ αρκετά δυνατή κι αυτή αλλά αγαπημένη μου ήταν η 2η. Καταλαβαίνω το hate που τρώει και τις συγκρίσεις με Lost αλλά αν πας με αυτό το σκεπτικό να την παρακολουθήσεις άστο καλύτερα. Ναι θέλει τον χρόνο της ναι δεν είναι έτοιμη τροφή ναι δεν είναι στο στυλ και τον ρυθμό που έχουν συνηθίσει ειδικά οι νεότερες ηλικίες 16-23. Αλλά ρε παιδιά και μόνο για το acting της Carrie Coon και του Theroux την ξανάβλεπα κι ας μου μαυριζε τη ψυχή σε κάποια σημεία. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν είναι bingewatch σειρά επ ουδενί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέποντας τις διάφορες λίστες με τις καλύτερες σειρές, αποφάσισα και εγώ και είδα το Leftovers.

Τί να πώ που δεν έχει ειπωθεί ήδη? Είναι σειρά με πολύ σούρεαλ ιστορία, πολλά μικρά και μεγάλα μυστήρια, και ένα τέλος που εμένα με άφησε με γλυκιά πίκρα, και να αναρωτιέμαι τί είναι τελικά αυτό που είδα. Πολλά αναπάντητα πράγματα.

Καταπληκτικές ερμηνείες, υπέροχη μουσική, δεν βαρέθηκα στιγμή. Πολύ αξιόλογη σειρά, δικαίως βρίσκεται στις τόπ θέσεις των καλύτερων σειρών.

Δεν είναι για όλους. Σίγουρα όμως ήταν για μένα :-)

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
7 ώρες πριν, liakinen είπε

Θα εμπιστευτώ τους δύο από πάνω 🙄 και θα την ξεκινήσω 😊

Τεραστια σειρα, καλη απολαυση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω ότι η σειρά δύσκολο να έβγαζε τα ίδια συναισθήματα αν δεν είχε το συγκεκριμένο μουσικό κομμάτι που έπαιζε σε όλες τις σεζόν:

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλύτερο soundtrack που έχει γραφτεί ποτέ για σειρά για μένα. Τρομερά επιδραστικό συναισθηματικά και στην όλη εμπειρία γενικότερα.

Προσωπικό αγαπημένο κομμάτι το παρακάτω.

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...