Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 σε πραγματικές συνθήκες και νομίζω πως μπορώ να γνωρίζω τι συμβαίνει και τις αδυναμίες και των δύο. Ειδικά όταν η σύγκριση γίνεται μεταξύ κινητών με τόση χρονική απόσταση μεταξύ τους και το ένα σε μια πλατφόρμα στην πιο ανώριμη μορφή της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2 σε πραγματικές συνθήκες και νομίζω πως μπορώ να γνωρίζω τι συμβαίνει.

Και μου λες ότι δεν λαγκάρουν καθόλου; Και μάλιστα μονοπυρηνο κιόλας τα πάει καλύτερα από n5;

Έχω δουλέψει κινητό wp με ίδιο soc με το nexus σου και λαγκαρε μια χαρά κι αυτό

 

Βασικά όλα τα λειτουργικά τα έχω δει να λαγκάρουν, αλλά το stuttering που πλέον πολύ αραιά συμβαίνει στο android είναι ανυπέρβλητο πρόβλημα για αρκετούς..

 

Γούστα είναι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβανω πως δεν βαζω επισημες τιμες αντιπροσωπειες.

Βαζω τιμες skroutz μετα απο 1-2 μηνες που εχουν κυκλοφορησει τα κινητα ωστε να υπαρχει επαρκη διαθεσιμοτητα και να εχουν ομαλοποιηθει οι τιμες.

 

Αλλωστε βασει αυτων των τιμων διαμορφωνονται και οι τιμες μεταπωλησςη των μεταχειρισμενων.

 

 

Ναι, το διάβασα και πιο πριν, απλά είναι λάθος ή απλά βολεύει για να "βγει" το παράδειγμα. Γιατί ούτε το G3 είχε 400 σε "1-2 μήνες" ούτε το iPhone είχε 739€ σε "1-2 μήνες". Όταν κάνουμε οποιαδήποτε σύγκριση, καλό είναι να είναι τα ίδια κριτήρια για όλα τα αντικείμενα της σύγκρισης και όχι στη μια πλευρά τιμές skroutz "για να εχουν ομαλοποιηθει οι τιμες" και από την άλλη "739€". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά, όλα τα παραπάνω έχουν νόημα μόνο αν κάποιος θεωρεί πως μπορεί να βολευτεί με όποιο από τα δύο λειτουργικά και να διαλέξει. Αν κάποιος θεωρεί πως ένα από τα 2 είναι μακράν καλύτερο από το άλλο, δεν έχει νόημα το παραπάνω, ακόμα και 1000€ διαφορά να έβγαινε. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι τόσο ακριβό το iPhone όσο παρουσιάζεται. Ό,τι τον βολεύει τον καθένα.

Πρέπει να κανεις μεγαλο εξοδο στην αρχη (740€) και καθε χρόνο να κανεις αλλο ενα σημαντικό εξοδο γυρω στα 300€, οπως ειπες και εσυ:

 

Οπότε φέτος και για κάθε επόμενο έτος, μπορεί με 300€ τον χρόνο να παίρνει το νέο μοντέλο. Όχι κι άσχημα.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Ναι, το διάβασα και πιο πριν, απλά είναι λάθος ή απλά βολεύει για να "βγει" το παράδειγμα. Γιατί ούτε το G3 είχε 400 σε "1-2 μήνες" ούτε το iPhone είχε 739€ σε "1-2 μήνες". Όταν κάνουμε οποιαδήποτε σύγκριση, καλό είναι να είναι τα ίδια κριτήρια για όλα τα αντικείμενα της σύγκρισης και όχι στη μια πλευρά τιμές skroutz "για να εχουν ομαλοποιηθει οι τιμες" και από την άλλη "739€". :)

Οπως ειδες σε προηγουμενο ποστ, δεν υπολογισα 739€, αλλα λιγο χαμηλοτερα.

(υπολογισα 750€ αντι για 670€ για τα lg και 1400 αντι για 1440€ για τα iphone)

 

Οι τιμες ειναι στο περιπου και ειναι 1-2 μηνες αφοτου εχουν ερθει τα κινητα στην Ελλαδα ωστε να υπαρχει επαρκη διαθεσιμοτητα και να εχουν ομαλοποιηθει οι τιμες..

Μπορει να μην ειναι με μεγαλη ακριβεια, αλλα καταλαβαινουμε την ταξη μεγεθους:

απο την μια ειχαμε να κανουμε με συνολικο κοστος(με υπολογισμενες τις μεταπωλησεις) 670€ για 3 κινητα(nexus 4->nexus 5->lg g3) και απο την αλλη 1440€ για 3 κινητα(iphone 5->iphone 5s->iphone 6 plus) .

 

Ας πουμε πιο χοντρικα οτι ηταν 750€ εναντι 1400€. Φαινεται η τεραστια διαφορα.

 

Θελεις να το βαλουμε πιο κατω το iphοne, πχ στα 1300€; Δεκτο.

Τοτε ας πουμε ακομα πιο χοντρικα οτι ηταν 750€ εναντι 1300€(αν περναμε την επισημη τιμη αντιπροσωπειας θα ηταν ~1440€). Φαινεται η τεραστια διαφορα.

 

 

Εδω πχ ενδεικτικη τιμη του iphone 5 2 μηνες μετα την διαθεση του:

( 29-12-2012 : 699€ )

Image%202014-09-25%20at%2012.29.15%20AM.

 

Εδω ενδεικτικη τιμη του lg g3 2 μηνες μετα την διαθεση του:

( 30-08-2014 : 419€ )

Image%202014-09-25%20at%2012.32.54%20AM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, να δω τι άλλο θα σκεφτείς για να αποδείξεις το λάθος για σωστό. Πετάς και το plus στη συνάρτηση για να γεμίσει το νούμερο. Έχεις λάθος τιμές προς τα κάτω φυσικά σε όλα τα android και χρεώνεις το iPhone 740€ σε κάθε περίπτωση. FYI, το 5S είχε 659€ 2 μήνες μετά την κυκλοφορία του... Συνέχισε τις αλχημείες, σε λίγο θα βγει κανένα 3χίλιαρο η διαφορά. Δημιουργική λογιστική :)

 

 

Για την ιστορία, σου έδειξα με πραγματικές τιμές και όχι τιμές που βολεύουν για να βγει το παράδειγμα, πως η διαφορά συνολικού κόστους είναι 175€/χρόνο για τις συσκευές που εσύ διάλεξες τυχαία (η Nexus 4 μάλιστα έχει τόσο χάλια οθόνη που μόνο flagship δεν την λες). Αν πάμε σε πραγματικά flagship όπως π.χ. Galaxy S, HTC One κλπ, τότε το iPhone βγαίνει πιο φτηνά.

 

Over and out, έχουμε να δουλέψουμε το πρωί να βγάλουμε λεφτά να πάρουμε iPhone :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, να δω τι άλλο θα σκεφτείς για να αποδείξεις το λάθος για σωστό. Πετάς και το plus στη συνάρτηση για να γεμίσει το νούμερο. Έχεις λάθος τιμές προς τα κάτω φυσικά σε όλα τα android και χρεώνεις το iPhone 740€ σε κάθε περίπτωση. FYI, το 5S είχε 659€ 2 μήνες μετά την κυκλοφορία του... Συνέχισε τις αλχημείες, σε λίγο θα βγει κανένα 3χίλιαρο η διαφορά. Δημιουργική λογιστική :)

To ειπα και πιο πριν οτι βαλαμε το 5.5" iphone 6 plus απο την στιγμη που βαλαμε το 5.5" lg g3 .

 

Μαλιστα αν ηθελε να παει σε 5.5" συσκευη οπως το lg g3,θα επρεπε να παει στο iphone 6 plus που θα κοστιζει 840€, 

 

 

Οσο για τις τιμες, υπαρχουν τα screenshot που επιβεβαιωνουν αυτα που ειπαμε.

Και οπως λες το iphone 5s ειχε 659€ 2 μηνες μετα την ΕΠΙΣΗΜΗ κυκλοφορια του στην Ελλαδα(και πανω απο 3μηνο απο την διαθεσιμοτητα του στα skroutzoμαγαζα). Δηλαδη 80€ φθηνοτερα απο 739€.

Το iphone 5 ειχε 699€, 2 μηνες αργοτερα, δηλαδη 40€ φθηνοτερα απο 739€.

Σην μια περιπτωση γλυτωνες 40€ και στην αλλη 80€, συνολο δηλαδη γλυτωνες 120€ για τα 2 αυτα κινητα.

Οποτε αντι για 1440€, ειναι 1320€ το κοστος για τα 3 iphone.

Αντι για 1320€, εγω το υπολογισα ακομα πιο χαμηλα προηγουμενως στα 1300€ με δεδομενο οτι και το iphone 6 plus θα το παρει λιγο αργοτερα:

 

Θελεις να το βαλουμε πιο κατω το iphοne, πχ στα 1300€; Δεκτο.

Τοτε ας πουμε ακομα πιο χοντρικα οτι ηταν 750€ εναντι 1300€(αν περναμε την επισημη τιμη αντιπροσωπειας θα ηταν ~1440€). Φαινεται η τεραστια διαφορα.

 

Σημειωτεον οτι και τα android τα αυξησα απο τα 670€ στα 750€, παρολο που ουσιαστικα δεν πολυχρειαζοταν αφου τα υπολογιζουμε 2 μηνες αργοτερα και παρολο τις αρκετα χαμηλες τιμες μεταπωλησης που υπολογισαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haHa

Ξανακοίταξα τις τιμές φίλε μου και έχεις απόλυτο δίκιο. Εντάξει, δεν ψάχνουμε να βρούμε και το τελευταίο ευρώ, αλλά σε γενικές γραμμές είσαι σωστός και δικό μου το λάθος.

Άκου όμως κάτι που μου εκανε τρομερή εντύπωση με τα προϊόντα της Apple. Αγόρασα το iPad2 όταν πρωτοβγήκε το 2011, πολύ ελεφρώς μεταχειρισμένο, για 400 ευρώ (δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς την τιμή καινούριου, αλλά μου φαίνεται ότι είχε γύρω στα 50 ευρώ παραπάνω). Όταν βγήκε το Air, πέρυσι δηλαδή, το πούλησα ΑΜΕΣΩΣ μόλις έβλα την αγγελία για 200 ευρώ. Ομοίως το iphone 4 το αγόρασα μόλις πρωτοκυκλοφόρησε (750 η ζημιά) και το έδωσα πριν λίγους μήνες για 150 (είχα προσφορές και για 200, το είχα όμως υποσχεθεί σε ένα κολλητό μου). Δεν είναι το θέμα μου η ανάλυση των τιμών, απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση η ζήτηση που είχαν οι συσκευές αυτές ακόμα και μετά από τόσα χρόνια και η σχετικά "καλή" τιμή που ακόμα κράταγαν. Αν αντίστοιχα είχα πχ ένα Galaxy S2, δε νομίζω να ενδιαφερόταν κανένας να το αγοράσει αν δεν το έδινα για "ψιλά". Για να μην παρεξηγηθώ: Δε λέω ότι οι άλλες συσκευές είναι κακές, απλά όλο το hype που γίνεται γύρω από το όνομα της Apple την κάνει λίγο πιο περιζήτητη από τον ανταγωνισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Week 2. Και οι ουρές συνεχίζονται. Για όσους το βιάζονται από Ελλάδα καλά Χριστούγεννα και βλέπουμε.

http://www.cultofmac.com/298021/iphone-6-still-draws-crowds-weekend-2/?utm_campaign=twitter&utm_medium=twitter&utm_source=twitter

http://www.china.org.cn/business/2014-09/26/content_33623488.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Week 2. Και οι ουρές συνεχίζονται. Για όσους το βιάζονται από Ελλάδα καλά Χριστούγεννα και βλέπουμε.

http://www.cultofmac.com/298021/iphone-6-still-draws-crowds-weekend-2/?utm_campaign=twitter&utm_medium=twitter&utm_source=twitter

http://www.china.org.cn/business/2014-09/26/content_33623488.htm

 

Σαν τα πρόβατα είναι έτσι μαζεμένα που περιμένουν να μπουν στη στάνη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'εμέ είναι ολίγον tragic να κάθεσαι σε οποιαδήποτε ουρά. Απλώς το iPhone έχει τη δύναμη αυτό να το επιτυγχάνει μαζικά και με μεγάλο βαθμό δυείσδησης στο αγοραστικό κοινό. Γιατί δε στήνεται ο κόσμος για PlayStation στην ουρά; Απλώς αυτοί που το κάνουν (ή που θα το κάναμε άμα δινόταν η ευκαιρία) είναι πιο "νέρντουλες".

 

Τώρα για την Ελλάδα, δεν νομίζω οτι θα δούμε τέτοιες εικόνες. Υπάρχει κόσμος με λεφτά στην Ελλάδα αλλά αμφιβάλλω αν είναι ικανός ο αριθμός ώστε να δημιουργήσει ουρές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν σημειώνουν μόνο τα iPhone πωλήσεις ρεκόρ  αλλά και οι εταιρίες των αξεσουάρ.

https://www.npd.com/wps/portal/npd/us/news/press-releases/new-iphones-drive-record-accessory-sales-according-to-npd/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...