Προς το περιεχόμενο

Αριθμός ρεκόρ 4 εκατομμυρίων προπαραγγελιών σε 24 ώρες για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Iphone Ipad ios  : πληρώνεις το IOS (κλέφτες θα γίνουν οι προγραμματιστες) , οτι πιο εύχρηστο και user friendly.(60 χρόνοι άσχετοι απο τεχνολογία στέλνουν email με φώτο , και κανουν upload selfies στο facebook) ,εύκολο cloud backup + μετάβαση σε νεα συσκευη.Βαρετό interface ,απουσία widgets κτλ.Απουσία multitasking , file browsing , c/p.
  • android : Πολλες ενεργές εκδοσεις (μείον).Κακο hardware επωνύμων κατασκευαστων δινει κακο ονομα στο android, (οι συσκευες nexus ειναι παρα πολυ αξιοπιστες και μπορεις να τις αγοράσεις με κλειστα ματια , ολες οι αλλες θελουν ψαξιμο πρωτα).Παιχνιδιαρικο interface,multitasking.Απευθύνεται σε ποιο advance users.
  • windows phone: πληρωνει ακομα την αμαρτια των κακων παλαιων hardware , και τις παλιες εκδοσεις windows phone (επρεπε να εισουν microsoft certified professional για να βαλεις το hotmail σου σε ενα windows phone).Με την νεα πολιτικη τους να λανσαρουν software + hardware δικο τους , πιστευω θα ειναι το next big thing τα επομενα χρονια.

ενας user android , ios , windows mobile

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 221
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα είναι θέμα μάρκετινγκ, η apple έχει δημιουργήσει αυτό το οικοσύστημα που λέτε με κατάλληλη διαφήμιση από τα πρώτα iPhone που βγήκαν μέχρι και σήμερα που στην ουσία το μεγαλύτερο ποσοστό που τα αγοράζουν δε τους νοιάζει καν τα χαρακτηριστικά που έχει. Το 90% των ατόμων που ξέρω που είναι κάτοχοι iPhone είναι μόνο και μόνο επειδή αυτό το κινητό είναι ποθητό και απλά το θέλουν χωρίς κάποιο αντικειμενικό κριτήριο και ας μπένουν απλά facebook. Μην κοιτάτε μόνο στον μικρόκοσμο ενός τεχνολογικού φόρουμ που προφανώς τα μέλη ασχολούνται με την τεχνολογία περισσότερο και έχουν άλλες απαιτήσεις από τις συσκευές, ο περισσότερος κόσμος έξω δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία και προφανώς έχει άλλα κριτήρια αγοράς που μπορεί να μας φανούν παράλογα.

Ειδικά στην Αμερική η apple έχει παίξει μεγάλη "μπάλα" σε αυτόν τον τομέα με τα προιόντα της να είναι πολύ πιο δημοφιλής από όλα τα άλλα(ενδεικτικό το ότι λένε τα τάμπλετ ipad).

Από εκεί και πέρα έχει φτάσει σε ένα σημείο που δε την νοιάζει η κριτική των άλλων γιατί ότι και να βγάλει οι χρήστες τις είναι εκεί για να το αγοράσουν ανεξαρτήτως αν είναι 2πύρηνο ή 4πύρηνο από την στιγμή που δεν έχουν απαιτήσεις πέρα από αυτές που τους έχει πλασάρει η εταιρία. Προφανώς για να διατηρείται όλο αυτό, κάτι καλά θα κάνει ή λόγω μάρκετινγκ θα φαίνεται έτσι και το κάθε βήμα που κάνει είναι προσεκτικό (αλλαγές στα επόμενα κάθε φορά iOS,iphone) γι' αυτό π.χ. η μετάβαση σε μεγαλύτερη οθόνη άργησε να έρθει ενώ η αγορά την είχε υιοθετήσει εδώ και καιρό. Οι μεταβάσεις και οι αλλαγές κάθε φορά θεωρούνται μικρές αλλά τι σημασία έχει αυτό αφού η εταιρία έχει γίνει η κότα με τα χρυσά αυγά.

Τέλος πιστεύω όσοι κάνουν σκληρή κριτική πέρα από τις άλλες εταιρίες που το κάνουν για να πουλήσουν και αυτές τα δικά τους προϊόντα είναι γιατί μερικές φορές - και το πιστεύω και εγώ - φαίνεται εξοργιστικό και προκλητικό ο τρόπος που αυτή η εταιρία ελίσσεται με μοναδικό σκοπό το κέρδος και την τιμολογιακή της πολιτική στα ύψη και παρόλα αυτά να καταφέρνει. Η αγορά όμως είναι ελεύθερη και λειτουργεί έτσι, όχι ότι οι άλλες εταιρίες δεν έχουν σκοπό το κέρδος αλλά μπορείς να πάρεις lg g3 με 395€ (σκρουτζ) φετινό μοντέλο ενώ το iphone 5s έχει 529 και είναι περσινό ενώ το 6 θα έχει 700-800 κτλ. Κάπου εκεί βλέπεις την διαφορά της apple με τους υπόλοιπους ανεξαρτήτως τι υπηρεσίες προσφέρει(καλύτερες ή χειρότερες) τις πουλάει και τις πουλάει ακριβά και με επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ θεωρείς πως αν η apple έβλεπε πως η νέα της συσκευή χρειάζεται επιπλέον ram, θα το προσπερνούσε? Να μου πεις πως το θέλουμε για ψυχολογικούς λόγους, να συμφωνήσω και γω μαζί σου. 

 

 

Billdanos και άλλοι που έχουν το iPhone έχετε παρατηρήσει μήπως το Insomnia app, όταν είσαι εκεί και κάνεις double click το Home button και πας σε ένα άλλο app και μετά ξαναγυρίσεις στο Insomnia σε πετάει έξω και σε ξανακάνει login απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς αποκατάσταση της αλήθειας σχετικά με το marketing & διαφήμιση της apple: κάποιοι άλλοι ξοδεύουν απίστευτα ποσά- γιατί άραγε?

 

 

 

post-114628-0-76548900-1410867024_thumb.jpg

 

 

 

post-114628-0-35774900-1410867038_thumb.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 4, Nexus 5 = 0 lag. Χάλια μπαταρία αλλά...0 lag. Oneplus one = 0 lag. HTC One = 0 lag. LG G2 με aosp = 0 lag.

nexus 5 επειδή τυγχάνει και αυτό έχω αυτή τη στιγμή τα έχει τα lagάκια του..για τα άλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. πάντως είναι γεγονός ότι το nexus προσφέρει την ιδανικότερη εμπειρία σε android!! ios όμως δεν είναι..και μιλάω εκ πείρας και στα 2 λογισμικά...και εσύ έχεις και στα 2 πείρα και καταλαβαίνεις τι εννοώ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ θεωρείς πως αν η apple έβλεπε πως η νέα της συσκευή χρειάζεται επιπλέον ram, θα το προσπερνούσε? Να μου πεις πως το θέλουμε για ψυχολογικούς λόγους, να συμφωνήσω και γω μαζί σου. 

Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει η ψυχολογία μου όσον αφορά τα 2 GB. Με πειράζει όμως το refresh στις σελίδες του safari κάθε φορά που αλλάζω tab. Οπότε πλέον είναι επιτακτική ανάγκη η παραπάνω ραμ. Επίσης η παραπάνω ραμ θα έδινε τη δυνατότητα σε developers να αναπτύξουν αρκετά ποιο απαιτητικές εφαρμογές. Just a thought :)

nexus 5 επειδή τυγχάνει και αυτό έχω αυτή τη στιγμή τα έχει τα lagάκια του..για τα άλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. πάντως είναι γεγονός ότι το nexus προσφέρει την ιδανικότερη εμπειρία σε android!! ios όμως δεν είναι..και μιλάω εκ πείρας και στα 2 λογισμικά...και εσύ έχεις και στα 2 πείρα και καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Κοίτα επειδή πέρασαν από τα χέρια μου note 3, s4, s5...ναι αυτές οι συσκευές έχουν LAG. Όταν πήρα το nexus 5 έπαθα πλάκα με το smoothness και την όλη εμπειρία. Θα το κρατούσα σαν daily driver αν είχε καλή μπαταρία. Το iphone 4s,5,5s που είχα ήταν το ίδιο smooth με τα nexus 5, oneplus one, htc m8 και G2 (με το οποίο και έμεινα εν τέλει λόγω εξαιρετικής μπαταρίας). Πρόσεξε όμως. Όταν μιλάμε για smoothness δεν μιλάμε για κάτι microstuttering που κάνουν τα animations. Μιλάω για απόκριση κινήσεων και άνοιγμα εφαρμογών. Το ios είναι φοβερά optimized στα animations του, το οποίο όμως καθυστερεί παραπάνω το άνοιγμα μίας σελίδας ή εφαρμογής (μιλάμε για 0.5 sec διαφορά ε, κοινώς αστεία πράγματα). Ο λόγος που το nexus 5 έχει αυτά τα σπάνια microstuttering είναι λόγω της 1080 οθόνης, κάτι που θα παρατηρήσεις και στα ipad air και ipad mini retina και γενικότερα σε όποια mobile συσκευή έχει ανάλυση 1080 και άνω. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα animations στο nexus 5 και κάνε ένα reboot και παίξε μετά με τη συσκευή για να δεις απόκριση και ταχύτητα που κανένα iphone δεν έχει. Anyway καθότι άρρωστος με καθετί που βγαίνει αναμένω το 6 plus και το note 4...ένα από τα δύο θα το τσιμπήσω :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι βρεθηκαν 2-3  χρηστες να μιλησουν αντικειμενικα σε θρεαντ που αφορα iphone με κανουν να νομιζω οτι ειμαι σε λαθος φορουμ.Εσυ bill δε μετρας εισαι mod.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?ui=2&ik=bf72745028&view=fimg&th=1487e25

Αν και είμαι πελάτης της Apple (δεν είχα ποτέ Android) ειλικρινά συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω αφίσα και είναι ο λόγος που δηλώνω απογοητευμένος... Η Apple πρέπει να είναι μπροστά και όχι πίσω 2 και 3 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει η ψυχολογία μου όσον αφορά τα 2 GB. Με πειράζει όμως το refresh στις σελίδες του safari κάθε φορά που αλλάζω tab. Οπότε πλέον είναι επιτακτική ανάγκη η παραπάνω ραμ. Επίσης η παραπάνω ραμ θα έδινε τη δυνατότητα σε developers να αναπτύξουν αρκετά ποιο απαιτητικές εφαρμογές. Just a thought :)

Κοίτα επειδή πέρασαν από τα χέρια μου note 3, s4, s5...ναι αυτές οι συσκευές έχουν LAG. Όταν πήρα το nexus 5 έπαθα πλάκα με το smoothness και την όλη εμπειρία. Θα το κρατούσα σαν daily driver αν είχε καλή μπαταρία. Το iphone 4s,5,5s που είχα ήταν το ίδιο smooth με τα nexus 5, oneplus one, htc m8 και G2 (με το οποίο και έμεινα εν τέλει λόγω εξαιρετικής μπαταρίας). Πρόσεξε όμως. Όταν μιλάμε για smoothness δεν μιλάμε για κάτι microstuttering που κάνουν τα animations. Μιλάω για απόκριση κινήσεων και άνοιγμα εφαρμογών. Το ios είναι φοβερά optimized στα animations του, το οποίο όμως καθυστερεί παραπάνω το άνοιγμα μίας σελίδας ή εφαρμογής (μιλάμε για 0.5 sec διαφορά ε, κοινώς αστεία πράγματα). Ο λόγος που το nexus 5 έχει αυτά τα σπάνια microstuttering είναι λόγω της 1080 οθόνης, κάτι που θα παρατηρήσεις και στα ipad air και ipad mini retina και γενικότερα σε όποια mobile συσκευή έχει ανάλυση 1080 και άνω. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα animations στο nexus 5 και κάνε ένα reboot και παίξε μετά με τη συσκευή για να δεις απόκριση και ταχύτητα που κανένα iphone δεν έχει. Anyway καθότι άρρωστος με καθετί που βγαίνει αναμένω το 6 plus και το note 4...ένα από τα δύο θα το τσιμπήσω :)

Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες, συμφωνώ αλλά η εμπειρία ενός λογισμικού δεν έχει να κάνει μόνο με αυτά αλλά και με τις εφαρμογές ( λέγε με fragmentation ). Πάντως το nexus 5 είναι φοβερό αν και μου έρχεται να το σπάσω όταν καμιά φορά κολλάει το ξυπνητήρι και δεν κλείνει με τίποτα (bug)!!!! χαχαχαχαχαχα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bugs και προβλήματα όλοι έχουν. Android και IOS. Windows phone δεν έχω δοκιμάσει εκτενώς.

Από την αρχή η έκδοση IOS 7 είχε lags και restarts ακόμα και στο ipad air. Έπρεπε να περιμένουμε την 7.1 για να λυθούν σχεδόν όλα τα προβλήματα.

Μην θεοποιείτε την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που μιλάτε για specs. Το λογότυπο μηλαράκι  και το λευκό χρώμα είναι το βασικό κριτήριο του μέσου αγοραστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που μιλάτε για specs. Το λογότυπο μηλαράκι και το λευκό χρώμα είναι το βασικό κριτήριο του μέσου αγοραστή.

Το μαύρο θα προτιμηθεί περισσότερο στο 6αρι. Δεν είναι τυχαίο οτι αυτό προωθεί η Apple στις διάφορες φωτογραφίες/ διαφημιστικές καμπάνιες για να μην φαίνονται τόσο τα bezels όπως θα φαίνονταν στο λευκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η επόμενη έκπληξη είναι να πουλήσει και το apple watch

 

 

τα apple watch και google glasses με ενδιαφερει να δω πως θα πανε, και αν θα καταφερουν να δημιουργησουν δυο νεες αγορες.

. Θα πουλησει πιστεψε με :) Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε εχει πλάκα που χαρακτηρίζουν οι μισοί τους άλλους μισούς ως πρόβατα....<br> Μην ξεχνάτε όσοι χαρακτηρίζετε οτι δεν απευθύνεστε μόνο σε κοριτσάκια που απλά ξέρουν ενα όνομα μιας εταιρίας, αλλα και σε ανθρώπους με χρόνια ενασχόλησης με την τεχνολογία, ίσως και περισσότερα και πιο δημιουργικά απο εσάς...<br> Με λίγα λόγια δεν είναι σωστό να χαρακτηρίζεις κόσμο που δεν ξέρεις, θα πρότεινα να χαρακτηρίζετε εταιρίες και προιόντα μόνο...

ναι ειδικα αυτες.... Ξερουν απο κινητα. Ειδικα αυτες δεν ξερουν τιποτα απο καθε αποψη....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...