Προς το περιεχόμενο

Αποστολή Λονδίνο: Ανταπόκριση από το λανσάρισμα των iPhone 6 και 6 Plus


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Inside Info: Ο Hal9000 έχει και το iPhone 6 και το iPhone 6 Plus στα χέρια του και ετοιμάζει σε λίγο hands-on με τις συσκευές.

Από ότι μου είπε, η φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά λειτουργεί εξαιρετικά (δήλωσε εντυπωσιασμένος από το χαρακτηριστικό), και πως το μικρό του άρεσε περισσότερο.

Γενικά, κάνει λόγο για δύο συσκευές πολύ καλά φτιαγμένες. Για να δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Inside Info: Ο Hal9000 έχει και το iPhone 6 και το iPhone 6 Plus στα χέρια του και ετοιμάζει σε λίγο hands-on με τις συσκευές.

Από ότι μου είπε, η φωνητική πληκτρολόγηση στα ελληνικά λειτουργεί εξαιρετικά (δήλωσε εντυπωσιασμένος από το χαρακτηριστικό), και πως το μικρό του άρεσε περισσότερο.

Γενικά, κάνει λόγο για δύο συσκευές πολύ καλά φτιαγμένες. Για να δούμε...

 

Αυτό με τα Ελληνικά πρέπει να είναι πολύ κουλ και γ*μάτο....

Ας ελπίσουμε να δουλεύει καλά μπας και η γκουγκλ φιλοτιμηθεί να κάνει καμια κίνηση γιατί αυτό με το Ok Google έχει αρχίσει και μου τη σπάει....

 

 

Ακριβώς! Οι περισσότεροι που κάθονται εκεί το κάνουν για την πλάκα τους, και γιατί όχι και να τους πάρει κανένα Foto το τάδε τεχνολογικό site και να βγει και η φάτσα τους στο διαδίκτυο. 

Άλλοι σπάνε πλάκα με το κάθονται έξω από το Apple store για να πάρουν πρώτοι το iPhone και (μερικοί) να κάνουν drop test στο Youtube, και άλλοι σπάνε πλάκα με το γελάνε με την τιμή του iPhone(στο Insomnia).  

 

 

Γιατί τραγικό, τι ακριβώς είναι τόσο παράξενο δηλαδή?

Την πρώτη φορά που κοιμόντουσαν έξω από το Apple store μπορεί να μας φάνηκε τραγικό/παράξενο. Τώρα πια έχει γίνει μόδα/συνήθεια για αυτούς που θα κατασκηνώσουν εκεί. 

 

 

 Όπως αναφέρω πιο πάνω ο καθένας μας έχει διαφορετική αίσθηση του χιούμορ. Ο κάθε ένας "σπάει" πλάκα διαφορετικά.

 

Η Google μπορεί να τα δίνει φτηνά αλλά σε καμία περίπτωση "τσάμπα". Ο καθένας μας που χρησιμοποιεί τις υπηρεσίες της(Google) πληρώνει ακριβώς με αυτό που είπες: η Google κατέχει την παγκόσμια πληροφορία(μας).

 

Apple άστο "δεν πιάνει ρε", γι'αυτό όλοι μιλάνε γι'αυτήν. Ακόμη και αυτοί που δεν τους αρέσει. 

Γιαυτό εδώ και μια εβδομάδα όχι μόνο ο πάροχος μου αλλά και οι άλλοι πάροχοι στέλνουν βροχή τα mail για να κάνεις προ παραγγελία το iPhone. 

Όταν βγήκε πχ το Note 4(που είναι και κινητάρα-άποψη μου), γιατί δεν έπεσαν τα mail απο τους παρόχους για να γίνουν προ παραγγελίες?

Κατα τα τ'άλλα δεν πιάνει.

 

Φτηνα πήγαινε για τα nexus τσάμπα πήγαινε για αυτά που δίνει τσάμπα...

Προφανώς και μιλάνε όλοι για την Αππλ , η αππλ το δημιούργησε αυτό με το μάρκετινγκ που κάνει.

Αλλά όταν λέω δεν πιάνει εννοώ ότι δεν πιάνει στην αγορά.

Όσα διαφημιστικά και να στείλουνε.

Που κάθε χρόνο το κάνουν, ούτως ή άλλως.

Δεν πιάνει ρε παιδί μου.

Δες το και μόνος σου.

http://www.statista.com/statistics/266136/global-market-share-held-by-smartphone-operating-systems/

 

Όση διαφήμιση και να φάμε.

Όσους σελέμπριτυ και να επιστρατεύσουν.

Όσο και να μας τα πρήζουν τα μίντια.

Δες τον πίνακα και πες μου τώρα ποιο από όλα θεωρείς επιτυχία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ούτως ή άλλως αυτό που κάνει η αππλ είναι μόδα και πιάνει μόνο στο Αμέρικα....

Και φαίνεται από τα νούμερα αυτό....

 

 

Ξεχνάς νομίζω την Κίνα... Που ως γνωστόν an μαζεφτούν όλοι και φτυσουν μία φορά ο καθένας στην Αμερική οι Αμερικάνοι θα πνιγούν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κέρδη αυξάνονται, δεν μεγιστοποιούνται.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο....

 

Ούτως ή άλλως αυτό που κάνει η αππλ είναι μόδα και πιάνει μόνο στο Αμέρικα....

Και φαίνεται από τα νούμερα αυτό....

 

Δεν είναι όλη η αγορά Αμερίκα....

Γενικά εκεί στο θέμα μόδα και μάρκετινγκ, τους έχουν κάνει πολύ πρόβατα....

 

Εδώ η Beats Audio με κακά ακουστικά για τα λεφτά τους είναι πρώτη μούρη εκεί για τον ίδιο λόγο....

 

Αλλά όπως ξαναείπα δεν είναι όλος ο κόσμος Αμέρικα....

Γιατι δεν κανεις μια αιτηση στο τμημα ανθρωπινου δυναμικου της apple ,πας χαμενος εδω και τα φωτα σου θα δωσεις να παει η εταιρεια καλυτερα και εσυ θα κανεις ζηλευτη καριερα.

Εχεις δικιο στο τελευταιο δεν ειναι ολος ο κοσμος "Αμερικα" ,υπαρχουν και πολλες τριτοκοσμικες χωρες οπως η δικη μας .Ευτυχως που δεν ειμαστε Αμερικη...

Αυτο που πιστευετε πως το marketing απο μονο του χωρις δυνατο προιον μπορει να εχει  τεραστια επιτυχια σε παγκοσμιο επιπεδο να μας πειτε που το μαθατε να γελασουμε λιγο ,σε Ελληνικο πανεπιστημιο θα ηταν σιγουρα κατα την διαρκεια γενικης συνελευσης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν κανεις καμια αιτηση στο τμημα ανθρωπινου δυναμικου της apple ,πας χαμενος εδω και τα φωτα σου θα δωσεις να παει η εταιρεια καλυτερα και εσυ θα κανεις ζηλευτη καριερα.

Εχεις δικιο στο τελευταιο δεν ειναι ολος ο κοσμος "Αμερικα" ,υπαρχουν και πολλες τριτοκοσμικες χωρες οπως η δικη μας .Ευτυχως που δεν ειμαστε Αμερικη...

 

Γιατί δεν ξέρω πως να τους κάνω να κατακτήσουν την παγκόσμια αγορά....

Παρολαυτά ξέρω να διαβάζω πίνακες κλπ για να δω ότι μια εταιρία που κατέχει μερίδιο 11% στο λειτουργικό απέναντι σε μια άλλη που κατέχει μερίδιο 80% κάπου τα 'χει σκατώσει δεδομένου ότι στο παρελθόν κατείχε μεγαλύτερο ποσοστό....

Τώρα αν εσύ θες να κοροϊδεύεις οκ δε με νοιάζει βασικά.....

 

Γενικά έχω φάει αρκετές φορές μπαν από διάφορα παρόμοια φόρα (και εδώ), γιατί όταν κοροϊδευα εγώ, υποτιμούσα τους άλλους.

Εσύ ας πούμε δεν το κάνεις τώρα....

 

Στην τελική και προϊόντα της αππλ έχω....

Απλά σταμάτησα να είμαι πρόβατο εδώ και καιρό χωρίς να σημαίνει ότι δεν βγάζει και καλά πράματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό....

 

Και στην τελική χέστηκα κιόλας αν το μάρκετινγκ της αππλ πιάνει ή οχι.

Εγώ καταναλωτής είμαι και δεν γουστάρω να πληρώνω το μαρκετινγκ της αππλ στο κινητό μου.

Αν εσυ γουστάρεις τράβα αγορασέ το.

Εγώ όμως έχω κάθε δικαίωμα να κρίνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όση διαφήμιση και να φάμε.

Όσους σελέμπριτυ και να επιστρατεύσουν.

Όσο και να μας τα πρήζουν τα μίντια.

Δες τον πίνακα και πες μου τώρα ποιο από όλα θεωρείς επιτυχία....

 

Γνωρίζω ότι το Android έχει το μεγαλύτερο ποσοστό. Μέσα σε αυτό συμπεριλαμβάνετε και τα low cost smartphones που φυσικά δεν είναι η ίδια εμπειρία χρήσης, αλλά τέσπα δεν θέλω να καταλήξω εκεί.

Η Apple με ένα τηλέφωνο είναι 2η σε τεμάχια και market share πίσω απο την Samsung:

 

140213_gartner_phones_01.png?w=590&h=208

 

Αυτό εγώ το θεωρώ σχετικά λίγο ή πολύ επιτυχία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ότι το Android έχει το μεγαλύτερο ποσοστό. Μέσα σε αυτό συμπεριλαμβάνετε και τα low cost smartphones που φυσικά δεν είναι η ίδια εμπειρία χρήσης, αλλά τέσπα δεν θέλω να καταλήξω εκεί.

Η Apple με ένα τηλέφωνο είναι 2η σε τεμάχια και market share πίσω απο την Samsung:

 

140213_gartner_phones_01.png?w=590&h=208

 

Αυτό εγώ το θεωρώ σχετικά λίγο ή πολύ επιτυχία. 

 

Αυτό που λες είναι εν μέρη σωστό.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν η Apple έβγαζε 15 τηλέφωνα θα ήταν πρώτη (δεν σημαίνει και το αντίθετο όμως).

Γενικά η σχέση δεν είναι γραμμική πως να το πω.

Δεν σημαίνει απαραίτητα 2πλάσια μοντέλα, 2πλάσιες πωλήσεις.

 

Η γκουγκλ αυτό που έκανε είναι ότι εφάρμοσε scaling όπως λέμε εμείς, αλλά στο μάρκετινγκ.

Γενικά η γκουγκλ είναι obssessed με το scaling....

 

Έδωσε διαθέσιμο κάτι που τρέχει παντού. Από πάμφτηνες συσκευές με κακά χαρακτηριστικά μέχρι πανάκριβες συσκευές.

 

Κάποιος που δεν έχει 700 και 800 ευρώ να σκάσει μπορεί να έχει smartphone. Η αππλ διαφωνεί με αυτή τη λογική....

Και εκεί πάτησε η γκουγκλ και γέμισε ο κόσμος αντροιντ.

 

Τώρα όσον αφορά τα low end που λες.

Μπορείς να βρεις κινητό με high end specs σε low end τιμή και μάλιστα πολύ πολύ καλό γιατί αυτά τα μοντέλα δεν πουλάνε διαφήμιση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση για το insomnia και για τα άτομα που ενδιαφέρονται να δουν άμεσα το review της apple...

 

Ελεεινή και τρισάθλια η εικόνα με τους βλαμμένους στο δρόμο. Πραγματικά δεν έχω καμιά όρεξη να το προχωρήσω παρακάτω επειδή όλες οι μέρες τις ζωής μου δεν θα μου φτάσουν να γράφω αυτό το χάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που λες είναι εν μέρη σωστό.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν η Apple έβγαζε 15 τηλέφωνα θα ήταν πρώτη (δεν σημαίνει και το αντίθετο όμως).

Γενικά η σχέση δεν είναι γραμμική πως να το πω.

Δεν σημαίνει απαραίτητα 2πλάσια μοντέλα, 2πλάσιες πωλήσεις.

 

Η γκουγκλ αυτό που έκανε είναι ότι εφάρμοσε scaling όπως λέμε εμείς, αλλά στο μάρκετινγκ.

Γενικά η γκουγκλ είναι obssessed με το scaling....

 

Έδωσε διαθέσιμο κάτι που τρέχει παντού. Από πάμφτηνες συσκευές με κακά χαρακτηριστικά μέχρι πανάκριβες συσκευές.

 

Κάποιος που δεν έχει 700 και 800 ευρώ να σκάσει μπορεί να έχει smartphone. Η αππλ διαφωνεί με αυτή τη λογική....

Και εκεί πάτησε η γκουγκλ και γέμισε ο κόσμος αντροιντ.

 

Τώρα όσον αφορά τα low end που λες.

Μπορείς να βρεις κινητό με high end specs σε low end τιμή και μάλιστα πολύ πολύ καλό γιατί αυτά τα μοντέλα δεν πουλάνε διαφήμιση....

 

Δεν στέκουν τυτόχρονα οσα λες απο τη στιγμή που βάζεις στο παιχνίδι τα γούστα του καθενός και ταυτόχρονα διάφορες πρακτικές marketing!

 

Ειδικά στο marketing η apple πέτυχε ακριβώς γιατι δεν υιοθέτησε παρόμοιες απόψεις και συμβουλές από "ειδικούς" του marketing...

 

Και ξεχνάς πως η apple έχτισε ένα δικό της προφιλ που διαφέρει αρκετά από το "χύμα" της google και των άλλων ως προς τη φιλοσοφία της, την εμμονή της σε ασήμαντες (για τους άλλους) λεπτομέρειες κλπ...

Καλή κίνηση για το insomnia και για τα άτομα που ενδιαφέρονται να δουν άμεσα το review της apple...

 

Ελεεινή και τρισάθλια η εικόνα με τους βλαμμένους στο δρόμο. Πραγματικά δεν έχω καμιά όρεξη να το προχωρήσω παρακάτω επειδή όλες οι μέρες τις ζωής μου δεν θα μου φτάσουν να γράφω αυτό το χάλι!

 

Και γω θεωρώ βλαμμένους όσους στέκονται στην ουρά για να αγοράσουν εισιτήρια για ποδοσφαιρικό αγώνα, αλλά όταν τους το λέω με κοιτάζουν σαν εξωγήινο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θεωρώ βλαμμένους όσους στέκονται στην ουρά για να αγοράσουν εισιτήρια για ποδοσφαιρικό αγώνα, αλλά όταν τους το λέω με κοιτάζουν σαν εξωγήινο! 

Απο απόσταση ασφαλείας εννοείται, για τους μετέπειτα αναγκαίους "ελιγμούς", έτσι; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλλο στεκομαι στην ουρα και αλλο κοιμαμαι στον δρομο εξω απο το καταστημα . :P

 

Η ανυπομονησία όμως είναι κοινή και στις 2 περιπτώσεις. Το πως την εκφράζει ο καθένας είναι σχετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@

billdanos Εντάξει μην το χέζεις έτσι, είναι διαφορετική κατάσταση αυτή που αναφέρεις, αν θες να γίνεις πιο πειστικός βρες μια καλύτερη δικαιολογία διότι όπως όλοι ξέρουμε τα εισήρια των αγώνων έχουν όριο πωλήσεων, άρα εάν δεν το πάρεις έγκαιρα χάνεις τον αγώνα σε αντίθεση με το iphone που δεν πρόκειται να το χάσεις από τη στιγμή που βγαίνει στην αγορά! Οπότε έχουμε και λέμε: Ή είναι λεφτάδες και δεν έχουν τι άλλο να κάνουν στη ζωή τους,  ή είναι ελεεινά και τρισάθλια ψώνια και το κάνουν για να λένε ότι "ήμουν από τους πρώτους που πήρε το κινητό" λες και αν το πάρεις την επόμενη βδομάδα, μήνα ή όποτε είναι διαθέσιμο τέλος πάντων... θα γίνει κάτι!!!!!!!! Έλα, ξέρω τι γίνεται και τι μακελειό επικρατεί εκεί έξω, ξέρω τι χαβά βαράνε τα άτομα εκεί πέρα, ας πάνε να βρούνε καμιά δουλειά... λέω εγώ καλύτερα γιατί όλα αυτά είναι χαζομάρες. Τι να μη σκάσει μύτη ο άστεγος για να κράξει ή να μαζευτεί ο κόσμος για διαδήλωση μισθού ή εργατικού δικαίου... επίσης δεν παρακολουθώ ποδόσφαιρο και ο λόγος που σου απάντησα ήταν επειδή αυτό που είπες και δεν στέκει κάπου. Φιλικά!


Αλλο στεκομαι στην ουρα και αλλο κοιμαμαι στον δρομο εξω απο το καταστημα . :P

Συμφωνώ απόλυτα, άλλο να περιμένεις μερικές ώρες ή και μισή μέρα στην ουρά για ένα εισητήριο ( μουσικής, αγώνα, θεάτρου,σινεμά ) και άλλο να κοιμάσαι μερόνυχτα για ένα κινητό τηλέφωνο, δηλαδή συγγνώμη στα νοσοκομεία δεν περιμένει ο κόσμος; Μην τα μπερδεύεται όλα, ΝΑΙ, ουρές είναι σε όλες τις περιπτώσεις άλλα με διαφορετική σημασία!

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει πολυθρόνες, κρεβάτια και σκηνές στις ουρές που ανέφερα παραπάνω... μην τρελαθούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...