Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει σημασία αρκεί να είναι σε AHCI οταν περάσεις τα windows.

Silverage είμαι σε windows 10. Διάβασα ότι οι τελευταίες γενιές των windows έχουν by default ενεργοποιημένες ρυθμίσεις για ahci, αρκεί να είναι συμβατή η μητρική σου. Εγώ στο ΒΙΟS δε βρίσκω με τίποτα τη ρύθμιση για να αλλάξω από IDE σε AHCI. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι στο device manager των windows βλέπω αυτη τη φωτό παρακάτω, με οδηγεί στο συμπερασμα ότι τρέχω ήδη σε ahci. 

Eίμαι σωστός ή δεν έχω καταλάβει τί μου γίνεται;;

post-224812-0-83604900-1450135577_thumb.png

Επεξ/σία από mandoctor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά παιδιά το rapid mode αξίζει η όχι?Σε benchmarks τα νούμερα ανεβαίνουν απίστευτα στην ουσία όμως δεν βλέπω κάποια διάφορα στην ταχύτητα γενικά!Πέρα από αυτό μου τρώει σχεδόν το 75 % της μνήμης οπότε σκέφτομαι από 8 να πάω σε 16!Αξίζει όμως το rapid mode η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά το rapid mode αξίζει η όχι?Σε benchmarks τα νούμερα ανεβαίνουν απίστευτα στην ουσία όμως δεν βλέπω κάποια διάφορα στην ταχύτητα γενικά!Πέρα από αυτό μου τρώει σχεδόν το 75 % της μνήμης οπότε σκέφτομαι από 8 να πάω σε 16!Αξίζει όμως το rapid mode η όχι?

φυσικα και δεν αξιζει, δεν βλεπεις διαφορα στις επιδοσεις ενω αν γινει μια διακοπη ρευματος ή τελος παντων καποιο θεμα με το ρευμα, ενδεχεται να εχεις προβλημα αφου ολα τρεχουν απο τη ραμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ναι κανω μια ερωτηση παιδια. ποιος ειναι οτροπος συνδεσης ενος SSD δισκου. ειναι τυπου SATA η εχει καποιο αλλο ?

θελω να κανω αναβαθμηση και δεν ξερω εαν θα πρεπε να κοιταξω κατι απο πλευρας μητρικης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ναι κανω μια ερωτηση παιδια. ποιος ειναι οτροπος συνδεσης ενος SSD δισκου. ειναι τυπου SATA η εχει καποιο αλλο ?

θελω να κανω αναβαθμηση και δεν ξερω εαν θα πρεπε να κοιταξω κατι απο πλευρας μητρικης....

 

το ποιο κοινο για ολους SATA II ή SATA III οι περισσοτεροι δισκοι πλεον. Για ποιο "περιπλοκο" και ποιο ακριβο πας αλλου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δεν έχει σημασία αρκεί να είναι σε AHCI οταν περάσεις τα windows.

 

Καλησπέρα. Μόλις έβαλα και γω τον Samsung 850 EVO 250GB. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να βάλω σε AHCI mode τον ssd πριν εγκαταστήσω τα windows 10. Τώρα μπορώ να το κάνω από το BIOS ή θα έχω πρόβλημα; Ή γενικά δε θα δω καμία διαφορά γιατί έβαλα πρώτα τα Windows 10. Και με το benchmark δε πήρα καθόλου καλές μετρήσεις 360 read 355 write (Χονδρικά σας τα γράφω πάντως ήταν κάτω από 400!!!!

Ρε παιδιά το άλλαξα από το BIOS σε AHCI και τώρα δεν μπουταρει! Δεν κάηκε γιατί τον αναγνωρίζει το BIOS. Τι να κάνω δε ξέρω!!! Please help!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κάηκε, απλώς δεν έχει τους drivers για να ξεκινήσει. Η μια σου λύση είναι να ξαναγυρίσεις το BIOS στην παλιά ρύθμιση και έτσι τα windows θα ξεκινήσουν κανονικά. Μετά θα ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ https://iguru.gr/2015/09/15/51320/enable-in-windows-8-and-windows-10/

Η άλλη λύση είναι με ενεργοποιημένο το ahci να κάνεις format και να ξαναεγκαταστήσεις τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κάηκε, απλώς δεν έχει τους drivers για να ξεκινήσει. Η μια σου λύση είναι να ξαναγυρίσεις το BIOS στην παλιά ρύθμιση και έτσι τα windows θα ξεκινήσουν κανονικά. Μετά θα ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ https://iguru.gr/2015/09/15/51320/enable-in-windows-8-and-windows-10/

Η άλλη λύση είναι με ενεργοποιημένο το ahci να κάνεις format και να ξαναεγκαταστήσεις τα windows.

 

Εν τέλη έκανα την δεύτερη λύση και όλα οκ. Είδα μεγάλη διαφορά στο benchmark με το AHCI mode, αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω. Π.χ. 520-530 reading and 500-510 writing. Εν τέλη είναι εντάξει τα αποτελέσματα του benchmark;

post-208244-0-93145800-1468074730_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής δε μου έχουν λείψει οι επιδόσεις και το RAM disk με καλύπτει όταν οι καταστάσεις το απαιτούν. Δε θα έλεγα όχι σε ένα γρήγορο σκληρό, άλλά όχι μόνο για χάρη των επιδόσεων. Θα ήθελα ένα σκληρό που μπορεί να ξεπεράσει τους μηχανικούς σε όλους τους τομείς για να μπορεί να τους αντικαταστήσει πλήρως. Όπως άλλωστε συμβαίνει και στην πλειονότητα όλων των ειδών τεχνολογίας. Μέχρι τότε περιμένω.

Δε λέω ότι αν το δοκιμάσω δε θα μου αρέσουν οι επιδόσεις, απλά δε μου αρέσει το τίμημα. Θέλω να μην έχω στο νου μου ότι πρέπει να αποφεύγω τις εγγραφές για να μην φθείρεται ο δίσκος. Ακόμα κι αν τα TB είναι πολλά, δεν παύει να είναι ψυχολογική παράμετρος που προσωπικά με αγχώνει. Θεωρώ όμως δικαίωμα του καθενός να ξοδεύει τα λεφτά του όπως θέλει. Απλά δεν είναι για μένα ακόμα...

 

Σε περσινό τεστ έγκυρου site υπήρξαν ssd (όλοι παλαιότερα μοντέλα και χωρητικότητας περί τα 240 - 256 gb) που άντεξαν 2 PB εγγραφές.

http://techreport.com/review/27909/the-ssd-endurance-experiment-theyre-all-dead/4

 

Έχεις μετρήσει πόσες εγγραφές κάνεις στο σύστημά σου ημερησίως;

Ακόμα κι αν βάλουμε μέσο όρο αντοχής τα 500 TB δεδομένων είναι τεράστιο νούμερο....Δεν υφίσταται πλέον θέμα αντοχής για τους ssd, εκτός ίσως από εξαιρετικά ακραίες χρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...