Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι δίσκοι SSD σε έναν σταθερό Η/Υ έχουν κάποιο θέμα, στον να ζεσταθούν??? 

με τιποτα. τουλαχιστον οσο σε μενα με 4 μηχανικους μεσα πανω κατω, κανενα θεμα θερμοκρασιας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοιταζοντας στο eshop τους δισκους SSD στα χαρακτηριστικα τους ειδα να αναγραφεται Μ.2, Μ.2 2242 και Μ.2 2280 τι σημαινουν ακριβως αυτα? Πχ στο δικο μου laptop εχει δυνατοτητα να προστεθει δευτερος δισκος Μ.2 αν βαλω καποιον με Μ.2 2242 ή Μ.2 2280 υπαρχει καποια ασυμβατοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ενω ο PHISION S11 αναφερεται οτι ειναι DRAM - LESS design η liteon αναφερει ενα 32MB DRAM cache SRAM μεσα?

 

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwi7uqf4wJnRAhURdFAKHXCeCkcQFggkMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.liteonssd.com%2Fdatasheet%2FMU3%2FMU3%25202016_datasheet_EN_v1.pdf&usg=AFQjCNEVFBRcMarkxsHkljWvRceQhPLTQg


κοιταζοντας στο eshop τους δισκους SSD στα χαρακτηριστικα τους ειδα να αναγραφεται Μ.2, Μ.2 2242 και Μ.2 2280 τι σημαινουν ακριβως αυτα? Πχ στο δικο μου laptop εχει δυνατοτητα να προστεθει δευτερος δισκος Μ.2 αν βαλω καποιον με Μ.2 2242 ή Μ.2 2280 υπαρχει καποια ασυμβατοτητα?

 

 

πρεπει να δεις τα keys εαν ειναι B ή M ή B+M

 

κατα τα αλλα ολα συμβατα ειναι και διαφερουν στο υψος. οποτε πρεπει να ξερεις και αν χωραει στο κουτι. Οσο μεγαλυτερη χωρητικοτητα τοσο ψηλοτερα γινονται γιατι θελουν παραπανω τσιπακια

 

 

 

M2S-C%20V1.1_2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως ενω ο PHISION S11 αναφερεται οτι ειναι DRAM - LESS design η liteon αναφερει ενα 32MB DRAM cache SRAM μεσα?

 

 

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwi7uqf4wJnRAhURdFAKHXCeCkcQFggkMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.liteonssd.com%2Fdatasheet%2FMU3%2FMU3%25202016_datasheet_EN_v1.pdf&usg=AFQjCNEVFBRcMarkxsHkljWvRceQhPLTQg

 

 

 

 

 

τελικα τα 32MB DRAM cache ειναι ενσωματωμενα στον controller. οποτε ειναι DRAM-less γιατι δεν χρειαζεται ξεχωριστη DRAM

 

 

επισης κατι που παρατηρησα για να ξερετε με τον crucial MX300 SSD ειναι πως σε μεγαλο φορτο κανει θορυβο.

 

ναι και εγω εξεπλαγην. πηγα σε SSD για να μην ακουω τιποτα αλλα δημιουργειται ηλεκτρονικος θορυβος ακουστικης υψηλης συχνοτητας απο τα κυκλωματα.

 

περισσοτερα μπορειτε να διαβασετε εδω

 

http://forum.crucial.com/t5/Crucial-SSDs/M4-Electronic-noise-under-load/td-p/50110

 

 

εμενα ο θορυβος μου προκυπτει οταν τρεχω το crystaldiskmark στα 4K READ WRITE

 

για να μη νομισει καποιος πως ειναι προβλημα. το φοβηθηκα για μια στιγμη να πω την αληθεια :P

 

πρεπει να βαλετε το αυτι σας αρκετα κοντα στο μηχανημα. στο κουτι ισως να μην ειναι αντιληπτος. σε λαπτοπ ειναι ακουστος, σε δωματιο με ησυχια

αλλα το coclusion ειναι πως και οι SSD παραγουν θορυβους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κάποιος έχει έναν ssd στα 240Gb γεμάτο μέχρι τα π.χ. 160Gb. Σβήνει-γράφει συνέχεια μεγάλα αρχεία της τάξης των 30-40 Gb στον χώρο των 80Gb που απομένει. 

Τί συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση με τη διάρκεια ζωής; Όταν δηλαδή δεν είναι τόσο εύκολο να γράφεις σε περιοχές που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πολλές φορές, γιατί ήδη είναι κατειλημμένες από δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κάποιος έχει έναν ssd στα 240Gb γεμάτο μέχρι τα π.χ. 160Gb. Σβήνει-γράφει συνέχεια μεγάλα αρχεία της τάξης των 30-40 Gb στον χώρο των 80Gb που απομένει. 

Τί συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση με τη διάρκεια ζωής; Όταν δηλαδή δεν είναι τόσο εύκολο να γράφεις σε περιοχές που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πολλές φορές, γιατί ήδη είναι κατειλημμένες από δεδομένα;

 

 

λογω του wear leveling θα πρεπει να μετακινει τα δεδομενα σε διαφορετικες θεσεις ασχετα με το εαν ειναι υπαρχουν αλλα δεδομενα ή οχι. δηλαδη θα πρεπει να μετακινει τα δεδομενα σε αλλες θεσεις και μετα να γραφει εκει που πρεπει για να τηρει το wear leveling.

 

γιαυτο και πεφτει η ταχυτητα καθως γεμιζει ο δισκος. κανε παραπανω εγγραφες επανεγγραφες. δεν προκειται σε καμια περιπτωση να χαλασει μονο το μερος της nand που δεν εχει μονιμα δεδομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημέρα, μια μικρή ερώτηση γιατί δεν είμαι σίγουρος... 

Έχω ένα παλιό σύστημα με amd phenom II 955, mobo 890 chipset, κάποια στιγμή θα κάνω αναβάθμιση, αλλά χρειάζομαι ένα ssd λίγο άμεσα... Έχω αποφασίσει να πάω στον Samsung 960 Evo, m2 αλλά δεν έχω θύρα στο υπάρχον, ώστε να τον χρησιμοποιήσω και τώρα και στο επόμενο setup... Παίζει να λειτουργήσει με adapter πάνω σε μια pcie 4x ή επειδή δεν υπάρχει controller στην μητρική μου το ξεχνάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Str είπε

Καλημέρα, μια μικρή ερώτηση γιατί δεν είμαι σίγουρος... 

Έχω ένα παλιό σύστημα με amd phenom II 955, mobo 890 chipset, κάποια στιγμή θα κάνω αναβάθμιση, αλλά χρειάζομαι ένα ssd λίγο άμεσα... Έχω αποφασίσει να πάω στον Samsung 960 Evo, m2 αλλά δεν έχω θύρα στο υπάρχον, ώστε να τον χρησιμοποιήσω και τώρα και στο επόμενο setup... Παίζει να λειτουργήσει με adapter πάνω σε μια pcie 4x ή επειδή δεν υπάρχει controller στην μητρική μου το ξεχνάω;

αν και δεν γράφεις τη μητρική σου, αν δεν εχει nvme support (που μάλλον δεν εχει) δεν θα μπορεις να μπουτάρεις τα windows απο εκεί ακόμα και αν παρεις κάποιον adapter. Σαν 2ος δίσκος για δεδομενα στα windows θα δουλευει χωρις προβλημα.

ο samsung 950 pro και ο plextor m8pe εχουν δικο τους bios option rom οπότε "θεωρητικά" θα bootαρουν ακομα και σε μητρικές χωρις nvme support

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα και σόρυ για πιθανό οφ τοπικ.

Το θέμα είναι συγκεκριμένο, θέλω να πάρω έναν ssd και να περάσω ένα steam  game(το νέο pillars) σε αυτόν.

Δε με νοιάζει για τα windows αυτή τη στιγμή να τα περάσω στον ssd,μπορώ άμεσα με το που θα συνδέσω τον ssd να περάσω

το παιχνίδι στον ssd( είτε ξανακατεβάζοντας το παιχνίδι,είτε μεταφέροντας το)?Η πρέπει οπωσδήποτε στον νέο 

ssd να έχω λειτουργικό  κλπ? Διαφορετικά αν δε γίνεται πείτε μου αν είναι εύκολο ένα γρήγορο τρόπο να περάσω τα  εγκατεστημένα

windows 10 στον ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎11‎/‎05‎/‎2018 στις 10:09 ΠΜ, avenger είπε

Καλημέρα και σόρυ για πιθανό οφ τοπικ.

Το θέμα είναι συγκεκριμένο, θέλω να πάρω έναν ssd και να περάσω ένα steam  game(το νέο pillars) σε αυτόν.

Δε με νοιάζει για τα windows αυτή τη στιγμή να τα περάσω στον ssd,μπορώ άμεσα με το που θα συνδέσω τον ssd να περάσω

το παιχνίδι στον ssd( είτε ξανακατεβάζοντας το παιχνίδι,είτε μεταφέροντας το)?Η πρέπει οπωσδήποτε στον νέο 

ssd να έχω λειτουργικό  κλπ? Διαφορετικά αν δε γίνεται πείτε μου αν είναι εύκολο ένα γρήγορο τρόπο να περάσω τα  εγκατεστημένα

windows 10 στον ssd...

Μπορώ να σου απαντήσω στο δεύτερο σκέλος του ερωτήματός σου. Οι περισσότεροι SSD δίσκοι έρχονται με κάποια εφαρμογή που κάνει με πολύ εύκολο τρόπο μεταφορά των εγκατεστημένων Windows σ' αυτούς.

Για το πρώτο σκέλος μπορώ να σου πω ότι μάλλον θα χρειαστεί να ξαναπεράσεις το παιχνίδι για να έχεις σωστές και ενημερωμένες εγγραφές στη registry.

Υπάρχει τρόπος να το κάνεις χειροκίνητα αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν έχω την εμπειρία για να σου πω αν θα είσαι ΟΚ ή όχι και το πόσο εύκολο θα είναι τελικά. Σου δίνω δύο link:

https://www.youtube.com/watch?v=RO4qMi_SyJI

http://www.tomshardware.co.uk/forum/294557-32-guide-move-software-games-drive-reinstalling

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,
σε νέο σύστημα με Z370 Μητρική και M2 960 evo χρειαζεται να περασω καποιον driver περα από τα intel INF και rapid storage?
επισης χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στo bios (πχ στους SSD sata βαζαμε Mode AHCI)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Μου κανανε δωρο εναν ssd intenso 240gb. Μπορειτε να μου πειτε αμα ειναι καλυτερος απο τον ηδη υπαρχον samsung 840; Και πιος απο τους δυο ειναι καλυτερος για να τον χρησιμοποιησω στο βασικο φπολογιστη; (Σταθερο) και ο αλλος θα χρησιμοποιηθει σε ενα λαπτοπ sata2. Παραθετω εικονες απο τους δυο δισκους. Δεν γνωριζω τπτ για ssd για αυτο και ρωταω τη συγκεκριμενη ερωτηση. Η χωρητικοτητα δεν μας ενδιαφερει τοσο. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα στον 840 εχει ηδη γραμμενα πραγματα (γυρω στα 50γβ). Ενω ο ιντενσο ειναι καινουριος. E4C37AE2-D049-4099-AAB3-6A1A0EE5BDD8.png.abfc7bd2cca7ce3d97dbbabf7e2a0d5d.png6768F0C3-31D2-4E13-B795-38275D759601.jpeg.8fed11226ef3d0575a5f75eeb31aabdc.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2018 στις 8:12 ΜΜ, sotiris123 είπε

Καλησπερα. Μου κανανε δωρο εναν ssd intenso 240gb. Μπορειτε να μου πειτε αμα ειναι καλυτερος απο τον ηδη υπαρχον samsung 840; Και πιος απο τους δυο ειναι καλυτερος για να τον χρησιμοποιησω στο βασικο φπολογιστη; (Σταθερο) και ο αλλος θα χρησιμοποιηθει σε ενα λαπτοπ sata2. Παραθετω εικονες απο τους δυο δισκους. Δεν γνωριζω τπτ για ssd για αυτο και ρωταω τη συγκεκριμενη ερωτηση. Η χωρητικοτητα δεν μας ενδιαφερει τοσο. Δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα στον 840 εχει ηδη γραμμενα πραγματα (γυρω στα 50γβ). Ενω ο ιντενσο ειναι καινουριος. E4C37AE2-D049-4099-AAB3-6A1A0EE5BDD8.png.abfc7bd2cca7ce3d97dbbabf7e2a0d5d.png6768F0C3-31D2-4E13-B795-38275D759601.jpeg.8fed11226ef3d0575a5f75eeb31aabdc.jpeg

Πολυ πεσμενα τα writes σου στον 840.Κανε ενα search στο insomnia η ριξε μια ματια εδω μπας και τον στρωσεις->https://www.techpowerup.com/forums/threads/840-evo-slow-write-speed.228427/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Πολυ πεσμενα τα writes σου στον 840.Κανε ενα search στο insomnia η ριξε μια ματια εδω μπας και τον στρωσεις->https://www.techpowerup.com/forums/threads/840-evo-slow-write-speed.228427/

δεν είναι ο evo, ο απλος 840 είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο evo είναι ο απλός. Δες για τα writes γιατί υπήρχε θέμα με κάποιο firmware νομίζω. Σαφώς και δεν είναι αυτές οι δυνατότητες του 840...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...