Προς το περιεχόμενο

Editorial: Μερικές Βασικές Γνώσεις Πάνω στα Solid State Drives (SSDs)


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις ένα δίκιο περί ύφους, οπότε ας επιστρέψουμε στα επιχειρήματα.

  • Θα πει κάποιος ότι η χωρητικότητά των SSD είναι πολύ μικρή και δεν χωράει δισκογραφίες, φιλμογραφίες κτλ. Αν χρειαζεσαι storage, δηλαδή να βάλεις αρχεία «να κάθονται», δεν σκέφτεσαι καν τους SSD. Αν θέλεις να δουλέψεις με αρχεία, εκεί δεν έχουν αντίπαλο οι SSD.
  • Οι SSD πια δεν χαλάνε: http://techreport.com/review/27062/the-ssd-endurance-experiment-only-two-remain-after-1-5pb
  • Ένας EVO 120GB κοστίζει περίπου όσο ένας σκληρός δίσκος. Άρα δεν είναι ακριβό σπορ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^ Bασικά, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, θα προτιμούσα το ~75άρι για τον EVO, να το έδινα για έναν 1TB Black (8x χωρητικότητα / 2 επιπλέον χρόνια εγγύηση αντικατάστασης, οι βασικοί λόγοι).

Και για την ακρίβεια, αν ήδη είχα σκληρό για το λειτουργικό, δεν θα τα έδινα για να βάλω SSD στη θέση του, αλλά θα τα έδινα (συν ένα 10άρικο ακόμη βέβαια) για έναν WD της AV σειράς στα 2TB (με 3 χρόνια εγγύηση, όπως κι ο EVO, και x16 ώφελος στην χωρητικότητα).

Θεωρώντας ότι οι ταχύτητες που μου προσφέρει ο SSD, δεν είναι ΕΠΑΡΚΕΣ (...για εμένααααααααα!) κίνητρο να παραγνωρίσω το "συμφέρον" του HDD. Συνεπώς, όταν ΥΠΑΡΧΕΙ το "φθηνότερο", που καθορίζει και το "ακριβότερο", νομίζω πως ναι, ΕΙΝΑΙ (ακόμα) "ακριβούτσικο σπορ", όπως για την ακρίβεια είχα γράψει.

Πράγμα που (δικαίως) πχ δεν θα μπορούσαν να πουν, είτε η κοπέλα, είτε η αδερφή του Νικόλα, στην αναζήτηση για "ένα κάτι" ώστε να ξαναζωντανέψουν τα παλιά τους λαπιτόπια.

 

Προφανώς είναι θέμα προτεραιοτήτων και επιλογών όπως είπα και πιο πριν, λοιπόν. ΚΑΙ διαθέσιμων χρημάτων.

ΔΕΝ υπάρχει "απόλυτη αλήθεια" στο θέμα αυτό.

Και φυσικά, ούτε "εξυπνοι", ούτε "βλάκες" (από οποιαδήποτε "όχθη").

Να το θυμάστε όσοι ποστάρετε από εδώ και πέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν είχα καμία διάθεση για τσακωμούς ..Απλά απορώ πως κάποιος που δεν έχει δουλέψειSSD μπορεί και τους απορρίπτει τόσο εύκολα. .και μάλιστα όταν μιλάς σε ένα φόρουμ όπου διαβάζουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν συνολική εικόνα. .

Ξανά λέω λοιπόν, συμφωνώ ότι οι hdd είναι πιο αξιόπιστοι. .είναι όμως και πολύ πολύ πιο αργοί. Τόσο σε ένα νέο σύστημα όσο και σε ένα παλιότερο όπου το ανασαίνω, ειδικά όταν σε καλύπτει έτσι όπως πάει..

Τέλος ερωτώ τι είμαι πιο φθηνο: 2 καλοί hdd πχ 2x1tb caviar black συν 8 go ram τουλάχιστον (για raid+ramdisk) ή 4go ram,1ssd 256gb και ένας 1to πιο φθηνός, πχ caviar blue για αποθήκη? ??

 

Εγώ πιστεύω ότι είναι πάνω κάτω το ίδιο. .

Δεδομένου ότι η αξιοπιστία στους SSD έχει βελτιωθεί και είναι πολύ καλή πλέον, εσείς τι θα κάνατε από τη στιγμή που σχεδόν όλοι έχετε μερικούς hdd??

Τι θα κάνατε αν έχετε ένα laptop 5ετιας ή ένα σταθερό με Sata2???

Εγώ νομίζω ότι όλοι Θα πηγάινατε σε SSD και αν είχατε την άνεση να τον δοκιμάσετ σίγουρα δε θα τον αλλάζατε. .

 

Αυτό ήταν το νόημα όσων ήθελα να πω που αφορούν τους περισσότεροτς. . Τώρα αν η πλειοψηφία κάνει raidπου απαιτεί καλό mb και ακριβούς hdd και ramdisk,τι να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν είχα καμία διάθεση για τσακωμούς ..

 

...ναι βρε Νικόλα, αλλά δεν γίνεται ΚΑΙ "τσακωμούς να μη θες", ΚΑΙ να είσαι ο πρώτος που σε αυτό 

 

Δεν είμαι κατά των SSD. Ίσα ίσα που θεωρώ ότι είναι μια πολλά υποσχόμενη τεχνολογία... [...]

Δεν κατηγορώ όσους τους αγόρασαν και ούτε τους λέω "άχρηστους", απλά δεν αντικαθιστούν (ακόμα) έναν μηχανικό, λόγω χωρητικότητας, τιμών και αξιοπιστίας. Αν κάποιος το δει μόνο από τον τομέα των επιδόσεων, τότε σίγουρα, είναι μονόδρομος. [...]

 

απαντά ως

 

μαρεσει που επιμενεις να κρινεις κατι που δεν εχεις δει..και επιμενεις σε αυτο! [...]

 

Αυτα που λες δεν ισχυουν [...]

 

Δεν μπορεις να το κατανοησεις αν δεν το ζησεις.. [...]

 

Μιλας για ασχετα πραγματα, [...]

 

Αν δεν μπορεις να το κατανοησεις μην μιλας για μια τεχνολογια που δεν ξερεις. [...]

 

Ας μιλαμε λοιπον λογικα και κυριως με γνωση..οχι μονο θεωρητικη! [...]

 

Αν εισαι εξυπνος λοιπον, [...]

 

το οποίο είναι προβοκατόρικο και "patronizing" - μόνο και μόνο επειδή θεώρησες πως το εν λόγω μέλος "είναι απλά άσχετος"... 

 

 

- - - 

 

 

Απλά απορώ πως κάποιος που δεν έχει δουλέψειSSD μπορεί και τους απορρίπτει τόσο εύκολα

 

...μα δεν τους "απορρίπτει" (...Το δηλώνει ο άνθρωπος ότι δεν τους απορρίπτει. Γιατί το παραβλέπεις...; )

Και ούτε καν "τόσο εύκολα", όπως θες να υποστηρίζεις.

 Υπό συνθήκες και ΚΥΡΙΩΣ για τον εαυτό του, τα θέλω του και τις προτεραιότητές του μιλάει. Και για ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, λέει ότι δεν είναι ακόμη η ώρα γι' αυτόν να πάρει SSD. Σε 5 πες χρόνια που μάλλον/ίσως θα έχουν πέσει ακόμη πιο ουσιαστικά οι τιμές τους, θα το ξαναδεί.

 

Κι ούτε "απορείς απλά", αλλά τον βάζεις ήδη στη γωνία και του "κάνεις κήρυγμα", περί "καταννόησης", "ασχετοσύνης", "λογικής" - "εξυπνάδας", ακόμα....

Δεν έχει λοιπόν καθόλου άδικο που στη συνέχεια (τον "αναγκάζεις" και) σου απευθύνει λόγο περί "κουβεντοφασισμού"...Τί σόι επιχειρηματολογία είναι δηλαδή το "πάρε πρώτα, και μίλα μετά"...;

 

 

- - -

 

 

και μάλιστα όταν μιλάς σε ένα φόρουμ όπου διαβάζουν άνθρωποι που θέλουν να έχουν συνολική εικόνα

 

...ακριβώς αυτό που λες είναι το θέμα : "η ΣΥΝΟΛΙΚΗ εικόνα". Την οποία, "αν σε άκουγε", ΔΕΝ θα την είχαν οι συμμετέχοντες. Θα ήταν μόνο το δικό σου (κατά βάση) κομμάτι.

Περιέργως, σε διάφορες περιπτώσεις, εξανίστασαι για πράγματα που έχεις ο ίδιος, πρώτος-πρώτος, "παραβιάσει".......

 

- - - 

 

 

 

Τέλος ερωτώ τι είμαι πιο φθηνο: 2 καλοί hdd πχ 2x1tb caviar black συν 8 go ram τουλάχιστον (για raid+ramdisk) ή 4go ram,1ssd 256gb και ένας 1to πιο φθηνός, πχ caviar blue για αποθήκη? ??

Εγώ πιστεύω ότι είναι πάνω κάτω το ίδιο. .

 

Προσωπικά δεν θα σταθώ στον υπολογισμό σε συνολικό χρήμα (που όντως στα ίδια περίπου πρέπει να έρχεται, με μια ματιά), αλλά θα σταθώ στο μεγάλο σφάλμα -για 'μένα- του "ρίσκου" του να πάρει κανείς HDD 2χρονης εγγύησης..."Έγκλημα" είναι, τη στιγμή που ένα 20άρι μπαίνει ανάμεσα στις + 1100 μέρες εγγύησης αντικατάστασης (με αντίτιμο την απόκτηση έναν "υπεργρήγορο SSD").

Χοντρικά είναι σα να χάνεις 5x15E σε χρόνια εγγύησης (3 από τον Μπλου και 2 από τον SSD), μείον κανένα 15άρι από τα +250GB του SSD. 

Σούμα, γύρω στο 60άρι "χαμένο", αν επιλέξεις "το σετ που περιλαμβάνει τον SSD"...Kι από ταχύτητες, μάλλον καλύτερη φάση θα είναι τελικά το RAID + RAMDisk, ειδικά όταν θα παίζει στο δικό σου σενάριο κι ένας Μπλου...

Συν το "άγχος" των 3ων χρόνων, όπου οι δίσκοι "σου" θα είναι χωρίς εγγύηση αντικατάστασης...

 

Καλύτερα λοιπόν δεν θα ήταν να μείνεις στο πόσο χρήσιμος είναι ένας SSD, σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ περιπτώσεις; Στα λάπτοπ που λέγαμε (και μάλιστα στην ΑΚΟΜΗ πιο συγκεκριμένη περίπτωση, που ο χρήστης αδιαφορεί ΠΑΝΤΕΛΩΣ για την ύπαρξη μεγάλου αποθηκευτικού χώρου). Εκεί, μαζί σου...

 

 

- - -

 

 

Αυτό ήταν το νόημα όσων ήθελα να πω που αφορούν τους περισσότεροτς. . Τώρα αν η πλειοψηφία κάνει raidπου απαιτεί καλό mb και ακριβούς hdd και ramdisk,τι να πω!

 

...τίποτα να μην πεις, γιατί με αυτό και ΠΑΛΙ "λαϊκίζεις" : έχει ήδη δηλωθεί (ΚΑΚΩΣ όχι ΚΑΙ από τον Jophiel με τον οποίο είχατε την γνωστή "κόντρα"), από εμένα τουλάχιστον, ότι ΟΝΤΩΣ η πλειοψηφία που περιλαμβάνει γιαγιάδες, θειάδες, κοπέλες και παιδιά ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ, όχι RAID δεν κάνει, αλλά ούτε καν ανασυγκρότηση. Και όπως επίσης έχει δηλωθεί, ένας SSD ΕΙΝΑΙ λύση εύκολη, γρήγορη, ικανοποιητική για όλους αυτούς. Οπότε, τί το θες το "τί να πω"; Έτσι όπως το χειρίζεσαι, χάνεις -για 'μένα- τα καλά point που έθεσες σε κάποια πράγματα.

 

 Ο αντίλογος είναι ΑΠΛΩΣ ότι "υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι στην πράξη όμως". Και ότι ίσως θα ήταν καλό να τους ξέρει ο κόσμος. Κι ας μετά συνεχίσει να επιλέγει SSD, για τους δικούς του λόγους ο καθένας.

 

Δεν είναι φάση που ψάχνει "νικητή" το θρεντ, ρε συ Νικόλα......

Κι ούτε πάει κανείς να βγάλει εσένα "ηττημένο". Χαλάρωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 gb ram και hdd σε raid...για gaming? απο ποτε η αποδοση του σκληρου ειναι must για gaming?

 

συγκρινεται ανομοια πραγματα σε τιμη και λειτουργια.

 

Αλλα η απαξιωση των ssd μονο κ με μια πιο ακριβη χαζη λυση ειναι σαν να λεω οτι ο q9300 που εχω στα 3.6ghz δεν χρειαζεται να αναβαθμιστει σε icore.

 

οτι να'ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μα δεν είπα ότι χάνουν από τους HDD σαν storage. Προσωπικά στον κύριο σκληρό μου χρησιμοποιώ 300-350GB. Πόσο θα μου κόστιζε ένας τέτοιος σκληρός σε SSD; Επίσης για χρήση κύριου σκληρού επιβάλλεται και η λειτουργία του page file, την οποία πρέπει να αποφύγω να χρησιμοποιήσω αν θέλω ο SSD να κρατήσει ένα λογικό χρονικό διάστημα. Ως προς την ταχύτητα τοποθετήθηκα :

και συμφωνώ ότι είναι μονόδρομος. Απλά με τις σημερινές τους τιμές σε σχέση με το χρόνο ζωής τους θεωρώ υπερτιμημένους. Σε αυτή την τιμή θα πλήρωνα κάτι τουλάχιστον πιο αξιόπιστο από αυτούς.

Αυτό που γράφεις στο πρώτο μέρος είναι σωστό, αλλά δεν ταιριάζει στην συγκεκριμενη περίπτωση.Πιστεύω ότι μιλάμε για σκληρούς που με έντονη χρήση (και page file) δεν βγάζουν ούτε 1 χρόνο σε ένα gaming σύστημα. Γι αυτό και οι εταιρείες σου λένε να μην βάλεις το page file σε SSD.Ο χρόνος ζωής στους μηχανικούς μετριέται σε ώρες και στους solid state με writes.

Δοκίμασε να βάλεις το photoshop σε RAMdisk (ταχύτητα SSD X 50 φορές) εκεί να δεις φτεράάάάάάάάαάάάάάά.....

Με την τελευταία παράγραφο συμφωνώ, αλλά δε θα είμαι εγώ το πειραματόζωό τους. Όταν θα τελειοποιηθεί η τεχνολογία τους θα αγοράσω. Μέχρι τότε θα προτιμήσω την αξιόπιστη και φτηνότερη λύση των μηχανικών ακληρών.

Jophiel, για εμενα το προβλημα ειναι ενα. Αν σου σκασει το RAID controller θα πρεπει να βρεις το ιδιο ακριβως για να εχεις ξανα προσβαση στα δεδομενα σου (αναλογως τον controller φυσικα). Βλεπω κουβεντες για ταχυτητα, κοστος κλπ και ολες αφορουν τους δισκους αλλα ουτε μια αναφορα στον controller. Τουλαχιστον σε ενα SSD δεν ανησυχεις και γιαυτο!

Βαλε και ολες τις υπολοιπες παραμετρους στην εξισωση, οπως καταναλωση ενεργειας, footprint και εκπεμπουσα θερμοκρασια και προσωπικα καταληγω οτι καλοι οι κλασσικοι δισκοι, αλλα το μελλον ειναι στο Solid State, ασε που οι μεγαλυτερες εταιρεις αντικαθιστουν τα arrays τους στους servers με SSDs. Αυτοι σιγουρα ενδιαφερονται για ταχητυτα και reliability, ειδικα αν σκεφτεις οτι φτιαχναν arrays με 500αρηδες SSDs οταν αυτοι ακομα ειχαν 1500-2000 ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Jo (πάντως), δεν είπε ότι το μέλλον δεν τους ανήκει. Το αντίθετο είπε - και το τόνισε. Όπως επίσης είπε/τόνισε ότι ΔΕΝ "κατηγορεί" όσους χρησιμοποιούν SSD. Κι όσο για RAID κτλ, απλώς ξεκαθάρισε ότι "δεν είναι και Πυρηνική Φυσική", και, κυρίως, ότι ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ, η εν λόγω επιλογή (σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ πάντα μάλιστα με RAMDisk), είναι προτιμητέα. Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥ δηλαδή, ΔΕΝ πάει σε SSD. Όχι έστω πριν πχ καμμία 5ετία, οπότε οι τιμές ΙΣΩΣ να είναι πιο εξισσοροπημένες (και οι SSD ακόμη πιο αξιόπιστοι).

 

Την άποψή του με λίγα λόγια κατέθεσε, για μια πρακτική "περιθωριακή" μεν - βιώσιμη δε, που για ΑΥΤΟΝ, δουλεύει και (ακόμα) την προτιμά. Από εκεί και πέρα, πώς κατάφερε το θρεντ να γίνει ολίγον αρένα, είναι άλλο καπέλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ποσο ασφαλες ειναι για τον ssd η δημιουργια partitions? Για 2 λειτουργικα.

Το φορμαριαμα του δισκου σε συντομα χρονικα διαστηματα? Ανα εξαμηνο ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ασφαλες ειναι για τον ssd η δημιουργια partitions? Για 2 λειτουργικα.

Το φορμαριαμα του δισκου σε συντομα χρονικα διαστηματα? Ανα εξαμηνο ας πουμε

γενικα ισχυει οτι οσο περισσοτερο γραφεις τοσο περισσοτερο τον φθειρεις..αρα τα πολλα φορματ δεν ειναι καλη επιλογη, τωρα με 2 το χρονο δε νομιζω οτι παθαινει τιποτα, αλλα αν εχεις SSD δεν κανεις ποτε φορματ γιατι το Pc πεταει ο,τι και να κανεις..θα το διαπιστωσεις αν βαλεις ή αν εχεις. Εγω παντα εκανα ανα 6μηνο περιπου με μηχανικους, σπανια κρατουσε χρονο, τωρα εχω κλεισει χρονο και δεν εχω δει διαφορα απο την 1η μερα σε κανενα απο τα 3 pc που εχω ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζω λειτουργικα επειδη τα βαριεμαι.

Βασικα θελω ν παρω ssd να τον σεταρω με win7+lubuntu.

Αλλαζω λειτουργικα επειδη τα βαριεμαι.

Βασικα θελω ν παρω ssd να τον σεταρω με win7+lubuntu.

Αλλαζω λειτουργικα επειδη τα βαριεμαι.

Βασικα θελω ν παρω ssd να τον σεταρω με win7+lubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επιπλέον partition είναι σα να δημιουργείς έναν...νέο φάκελο. Τίποτε παραπάνω (οπότε...ασφαλές).

 

Το να κάνεις επανεγκατάσταση λειτουργικού κάθε εξάμηνο σε μέσο του οποίου η εγγύηση είναι (συνήθως) 3ων χρόνων, είναι επίσης "αέρας".

Αυτό που θα επιφέρει την φθορά θα είναι ούτως ή άλλως η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ χρήση του λειτουργικού (με πράγματα να γράφονται όλη την ώρα), συν την χρήση παιχνιδιών, και ίσως πάνω απ' όλα, η χρήση Ίντερνετ, και δη YouTube...(γενικά ό,τι δημιουργεί temp αρχεία = γράφει στον δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είδα αυτές τις ημέρες και τον καινούριο Samsung Pro , 10 χρόνια εγγύηση !!!!!!!! :blink: :whistle: , χαχαχα, 3 πισί θα έχω αλλάξει και θα χω τον ίδιο δίσκο !!

Εχουμε κανα HDD να δίνει πάνω απο πενταετία ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα αυτές τις ημέρες και τον καινούριο Samsung Pro , 10 χρόνια εγγύηση !!!!!!!! :blink: :whistle: , χαχαχα, 3 πισί θα έχω αλλάξει και θα χω τον ίδιο δίσκο !!

Εχουμε κανα HDD να δίνει πάνω απο πενταετία ; :P

εχει και οριο ΤΒ που θα γραψεις, καμποσα ΤΒ νομιζω, αλλα δεν ειναι απλα 10 χρονια..οποτε αν κανεις σκληρη χρηση θα βγει εκτος εγγυησης λογω GB..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...