Προς το περιεχόμενο

Ευρώ ή δραχμή{μέρος 2}


capten-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλη ιδέα.

Πάντως η δημοτικη καφετέρια στο Ηράκλειο μια χαρά πήγαινε μέχρι πριν 2 χρόνια που την επισκεφθηκα...τιγκα ηταν. Τωρα δε ξέρω βέβαια...

 

 

Στο εξωτερικό το κάνουν αρκετά πάντως αυτο. Ισως εκει ειναι λιγότερο έξυπνοι απο εμάς. Εμεις μονο με φορολογία θα σωθουμε και αn διωξουμε ολους τους δ.υ. και τους αντικαταστησουμε με χαρατσοκλέφτες τσιφτετελάδες και μπομπολες :P :P (το τελευταιο ηταν τρολάρισμα...μη δινεις σημασία :P )

Το ότι ήταν τίγκα δεν σημαίνει ότι πήγαινε και μια χαρά! Εγώ όσα παραδείγματα ξέρω από τέτοιου είδους δημοτικές-δημόσιες επιχειρήσεις (καφετέριες, μαγαζιά, καταλύματα, αεροπορικές) όλα μέσα μπαίνουν-έμπαιναν! (ό,τι συμβαίνει και στις δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς δηλαδή, φυσικό είναι αφού όπως έγραψα και πριν και όπως ξέρουμε όλοι, δεν υπάρχει έλεγχος)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Δε καταλαβαίνω τι σε προβληματιζει. Ο συνταξιουχος είτε δ.υ. είτε ι.υ. δε θα πάρει σύνταξη? Μπορεις να το αποφύγεις? Φευγει και αφήνει ένα κενό. Ποιο το πρόβλημά σου? Δεν αντισταθμιζω τιποτε. Εφόδον φευγει, έφυγε. Η θέση έμεινε κενή τέλος. Δεν πληρωνεις άλλον στην ιδια θέση. Το οτι του δινεις συνταξη ειναι η ιδια που θα έδινες και σε ένα ι.υ. 

2. Ψάξτο οπως σου ειπα. Κάποιοι γκάριζαν για τους επιορκους παλαιότερα.

3.Οι 6μηνοι, οι 12μηνοι, οι 24μηνοι, οι αναπληρωτές, πληρωνονται όλοι απ το Ελληνικο δημόσιο. Η μη ανανέωση της σύμβασής τους ειναι οικονομικό κέρδος, άσχετα με τις συνέπειες και τα κενά στην υπηρεσία που εργάζονται. Και ειναι χιλιάδες!

4. Μια καφετέρια σε έναν αρχαιολογικό χώρο έχει κέρδος ή οχι? Ακομα και μια καντινα έχει. Γιατι αυτο να μην ηταν δημοσιο να κονομάει το κράτος?

5. Όλοι ξέρουμε απο που προηλθαν. Το θέμα ειναι τι έκαναν.

 

Θα το πάρω ήρεμα γιατί καμιά φορά μπορεί ο άλλος και να μη ξέρει. 

 

1. Ο Δ.Υ. θα πάρει σύνταξη στα 50. Έγινε πρόσφατα και παλιότερα γίνονταν και χειρότερα. Ο Ι.Υ. στα 67. Πέραν των εισφορών που είναι δυσανάλογες και πλασματικές σε μεγάλο βαθμό του δημοσίου  αυτά τα όρια είναι που προβληματίζουν. 

 

2.http://www.aftodioikisi.gr/proto-thema/dimosio-562-apoliseis-epiorkon-to-2014-sti-lista-kleftes-paiderastes-kopanatzidesμια γρήγορη αναζήτηση το 2014 απολύθηκαν 562 επίορκοι, 133το 2012 και 218 το 2013. Νούμερα που ζαλίζουν. Παράλληλα , σε αρκετούς δήμους και περιφέρειες δεν αποστέλονται οι λίστες για να βρουν τα πλαστά δικαιολογητικά με τα οποία διεκδίκησαν αρκετοί δημόσιο αξίωμα. Πράγμα που μας κάνει σαφές τι κάνουν οι διοικητές των Δ.Υ. αλλά και πόσο συμπαθείς μας είναι αυτοί, που κατείχαν θέση που δεν τους άνηκε. Και παράλληλα πόσο συμπαθείς είναι οι νόμιμοι Δ.Υ που υπερασπίζουν αυτούς που δεν είναι. Μας χωρίζουν σε στρατόπεδα οι έξω μάλλον.

 

3. Η μη ανανέωση της σύμβασής τους ήταν αναμενόμενη. Δεν τους θεωρώ λοιπόν Δ.Υ. με την κλασική έννοια αλλά και ούτε με προβληματίζουν. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο περίεργος τρόπος που τους  μονιμοποιούν στο Δημόσιο τα δικαστήρια με την ανοχή του Κράτους και πάλι καθώς στις περισσότερες δίκες, το Δημόσιο δεν κατεβαίνει καν.

 

4. Μία μονοπωλιακή αγορά μέσων μαζικής μεταφοράς έχει κέρδος ή όχι. Το ελληνικό κράτος αποδεικνύει πως όχι ενάντια σε κάθε πρόβλεψη. Φαντάσου να ανταγωνιστεί κιόλας. Μπορούμε να αναζητήσουμε και άλλα παραδείγματα. Και τα τρόλλευ btw γεμάτα είναι.

 

5. Τι να κάνουν τα παιδιά. Πολεμάνε κάθε είδους μηχανογράφηση για να υπάρχουν θέσεις εργασίας για πεθαμένες υπηρεσίες και για να τσιμπάνε κανένα χαρτζηλικάκι. Είναι δύσκολο πχ. να σβήσεις μια κλήση όταν περνάει απευθείας στον υπολογιστή ή να κρύψεις και να παραποιήσεις μια φορολογική δήλωση όταν βρίσκεται στο σύστημα κλπ. κλπ. 

 

Τέλος πάντων να μη τα πολυλογούμε, όλοι ξέρουμε πως οι Δ.Υ. ανά την Ελλάδα, είναι τίμιοι , δουλευταράδες, αξίζουν τη θέση τους και δεν είναι αρκετοί. Αλλά και το αντίθετο να συμβαίνει, το Δημόσιο εν γένει, είναι μια τίμια , οργανωμένη, καλολαδωμένη και αποδοτική μηχανή με μικρό κόστος για τον Έλληνα και ανταποδοτικό. 

 

Βασικά θέλω να την τελειώνω την κουβέντα με το Δημόσιο, γιατί το τρώμε στη μάπα που το τρώμε , δε μπορούμε να λέμε και τα αυτονόητα. Αν είχαμε λεφτά και μπορούσαμε όλα να τα κάνουμε ιδιωτικά, δε θα πάταγε κανείς σε Δημόσιο οτιδήποτε. Οϋτε σχολείο, ούτε νοσοκομείο ούτε μεταφορες κλπ. κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ισχύει πλέον αυτο για τους Δ.Υ. Ρώτα όσα παιδιά πέρασαν απο ΑΣΕΠ εδω και μπήκαν στο δημοσιο να δεις ποτε θα πάρουν συνταξη και άμα. Μην μιλάμε για τα παλιά. Για το τωρα ας μιλήσουμε.

 

2. Μια γρηγορη αναζητηση θα σου δειξει οτι έχουν βρεθει πάνω απο 5000 άτομα με πλαστά δικαιολογητικά και βρισκονται στην έξοδο. Αυτοί θα φυγουν. Δεν γινεται να μείνουν. Και μάλιστα θα τους ζητηθεί να επιστρέψουν και χρήματα. Ότι ισχύει με όσους έπαιρναν παράνομες συντάξεις νεκρών κτλ

 

3. Δεν γινεται να μη σε προβληματιζουν 50.000 με 100.000 υπάλληλοι. Τόσοι ειναι οι συμβασιούχοι και οι αναπληρωτές κάθε χρόνο. Μόνο η εκπαιδευση παιρνει 20.000 το χρόνο...

 

4. Υποτιθεται οτι τωρα έχουμε και τον έλεγχο των εταίρων απο πάνω μας. Αποδεικνύεται όμως για πολλοστή φορά οτι αυτοι οι διοικητές του κράτους, οι δημοσιοι υπάλληλοι οπως λες και εσυ που επιλέχθηκαν απο εμάς όπως επιλέχθηκαν (με απειλες για χρεοκοπία κτλ κτλ...δεν νομιζω οτι γράφω κάτι που δεν ισχύει έτσι? ) κάνουν ότι μπορουν για να συνεχιστεί αυτό το κακό.

5. Το ίδιο ισχυει με το απο πάνω :-)

 

Οπως βλέπεις και εγω τα έχω με τους δ.υ. Αλλά όχι με τον κλητήρα και τον κυρ μητσο τον εφοριακό. Με συγκεκριμένου ειδους δ.υ.

Αν πιστευετε οτι η εξωτερικη διοικηση θα μας βοηθούσε, ας το δουμε και αυτο. Τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δραχμη η ευρω δε χρειαζεται να αναλυθει περαιτερω το εκαναν εδω αυτο αλλοι συμφορουμητες με πολυ σαφη και κατανοητο τροπο

χαιρομαι που διαβαζω μεσα στο ινσομνια και σοβαρες αποψεις γιατι το σαιτ ειχα την εντυπωση οτι παει κατα διαολου  

εγω παντως προσωπικα για μενα θα μιλησω εμαθα οτι  μπορω να ζω με πολυ λιγοτερα ευρω ανετα χωρις τις σπαταλες του παρελθοντος. για την σημερινη μου οικονομικη κατασταση δεν θεωρω οτι οφειλετε η κριση που μας επεβαλαν οι δανειστες μας αλλα οι προσωπικες μου επιλογες

αν δεν επαιρνα 2 υπολογιστες 4 κινητα και δε ξερω τι αλλο σε μια κριση καταναλωτικης μανιας, που μου την εθρεφαν οι τραπεζες με το αζημιωτο, και ειχα ψαχτει σοβαρα για δουλεια θα ημουν πολυ καλυτερα τωρα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ισχύει πλέον αυτο για τους Δ.Υ. Ρώτα όσα παιδιά πέρασαν απο ΑΣΕΠ εδω και μπήκαν στο δημοσιο να δεις ποτε θα πάρουν συνταξη και άμα. Μην μιλάμε για τα παλιά. Για το τωρα ας μιλήσουμε.

 

2. Μια γρηγορη αναζητηση θα σου δειξει οτι έχουν βρεθει πάνω απο 5000 άτομα με πλαστά δικαιολογητικά και βρισκονται στην έξοδο. Αυτοί θα φυγουν. Δεν γινεται να μείνουν. Και μάλιστα θα τους ζητηθεί να επιστρέψουν και χρήματα. Ότι ισχύει με όσους έπαιρναν παράνομες συντάξεις νεκρών κτλ

 

3. Δεν γινεται να μη σε προβληματιζουν 50.000 με 100.000 υπάλληλοι. Τόσοι ειναι οι συμβασιούχοι και οι αναπληρωτές κάθε χρόνο. Μόνο η εκπαιδευση παιρνει 20.000 το χρόνο...

 

4. Υποτιθεται οτι τωρα έχουμε και τον έλεγχο των εταίρων απο πάνω μας. Αποδεικνύεται όμως για πολλοστή φορά οτι αυτοι οι διοικητές του κράτους, οι δημοσιοι υπάλληλοι οπως λες και εσυ που επιλέχθηκαν απο εμάς όπως επιλέχθηκαν (με απειλες για χρεοκοπία κτλ κτλ...δεν νομιζω οτι γράφω κάτι που δεν ισχύει έτσι? ) κάνουν ότι μπορουν για να συνεχιστεί αυτό το κακό.

5. Το ίδιο ισχυει με το απο πάνω :-)

 

Οπως βλέπεις και εγω τα έχω με τους δ.υ. Αλλά όχι με τον κλητήρα και τον κυρ μητσο τον εφοριακό. Με συγκεκριμένου ειδους δ.υ.

Αν πιστευετε οτι η εξωτερικη διοικηση θα μας βοηθούσε, ας το δουμε και αυτο. Τι να πω.

 

1. Για το τωρα. Φιλος μου και γειτονας μου, στην ΕΑ, συνταξη περιπου στα 50 το 2013. Δεν δεχομαι κανενα ελαφρυντικο (εκτος απο αναπηρια ανω του 67% το οποιο θεωρω σωστο, αλλα αυτος δεν το εχει). Με οποιοδηποτε αλλο κριτηριο, πες μου εναν που θα παρει στον ιδιωτικο τομεα, στα 50 του συνταξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Δημαρχαίοι, σε τεράστιο ποσοστό, είναι υπέρ των πλαστογράφων.

"Μα να διώξουμε τους ανθρώπους; ν' αυξήσουμε την ανεργία;" Ούτε καν στοιχεία δεν δίνουν.

Σε ποιά άλλη χώρα θα γινόταν τέτοια κουβέντα;

Δεν σωζόμαστε με τίποτα.

Τόσα χρόνια ύφεση και κρίση και η αρρωστημένη νοοτροπία του παρελθόντος είναι ακόμα κυρίαρχη. :-( 

Μετά, μας φταίει το Ευρώ.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουρναρα στους ένστολους ισχυε αλλο καθεστος απ οσο ξερω. 35ετιας.
Παρολαυτα πρόσφατα πηρε γνωστός συνταξη απο ιδιωτικη τραπεζα στα 56 του. Δουλευει απ τα 20 κ δεν ειναι αμεα. Προφανώς υπάρχουν εξαιρεσεις. Το γενικο πλαισιο των νεοδιόριστων ειναι στα 67 παντως. Γιαυτο λεω να μιλάμε βαση του τι ισχυει τωρα όχι βαση των παλαιων νομων που χρησιμοποιησαν καποιοι κ απεκτησαν δικαίωμα.
Παρεμπιπτοντως εργαζομαι με ενσημα σπ τα 18. Μεχρι τα 67 μου θα εχω κοντά 50 ετη. Πιθανον θα παρω ενιαία συνταξη των 300 ευρω. Το θεωρουμε δικαιο?


Οι Δημαρχαίοι, σε τεράστιο ποσοστό, είναι υπέρ των πλαστογράφων.

"Μα να διώξουμε τους ανθρώπους; ν' αυξήσουμε την ανεργία;" Ούτε καν στοιχεία δεν δίνουν.

 

Noμίζω (οχι νομίζω, ειμαι σιγουρος βασικά) οτι μόνο 5 δεν έδωσαν στοιχεία και πάνε δικαστικός. Άρα για ποιό τεράστιο ποσοστό μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω και μισο κιλο πληθωρισμο?

Ναι να βαλεις μισο κιλο.Δεν θελεις 37 % , ειναι πολυ ? Αν ηταν 33 % ?

το χρεος μου βγαινει 700 γραμμαρια παραπανω να τ'αφησω?

Εχω τετοια εμπειρια στο inso που πλεον μπορω να με quotαρω σε ποστ που εχω κανει πριν απαντησει καποιος. Και να κανω και διαλογο :P

 

Κατα τα αλλα αν κανουμε τετοιες μπακαλοσυζητησεις εμεις εδω, νεοι ανθρωποι μεσα στην πληροφορια, με αμεση προσβαση σε οτιδηποτε χρειαστουμε, οι περισσοτεροι ανωτατης/ανωτερης εκπαιδευσης, σκεφτομαι κατι παππουδια που νομιζουν οτι το PSI ειναι αναψυκτικο, να πινουν ελληνικο κατω απο μια βεραντα, να βγαζουν οικονομικα πλανα και να συζητανε για το τι θα ψηφισουν και με πιανει μια μικρη απελπισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι προτεινω? [...]

 

Κοινη εξωτερικη πολιτικη, εγγυηση απο τις βορειες χωρες οτι το νομισμα ειναι ενα και δεν αλλαζει, οτι η ΕΕ/Ευρωζωνη ειναι ενωση κι οχι μπουρδελακι με τσατσα τη Γερμανια και τραπεζικη (γενναιοδωρη) παρεμβαση οπου χρειαζεται. Η οποια παρεμβαση μπορει να γινει μονο αν αποδεχτουν οι χωρες οτι η Ευρωπαικη τραπεζα θα μπορει να επηρεασει (βλεπε: πειραξει) μικροσυμφεροντα οπου χρειαστει. Εχει αποδειχτει οτι δουλευει, δεν το βγαλα απο το κεφαλι μου, γαμω τα Harvardiανα οικονομικα και την ιστορια τους.

Μετασχηματισμός του ευρωπαϊκού χρηματοπιστωτικού συστήματος

 

Από τις 4 Νοεμβρίου, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (ΕΚΤ) θα έχει τον αποκλειστικό ρόλο του επόπτη στο ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα. Θα είναι ο απόλυτος supervisor. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Οτι, μεταξύ άλλων, δεν θα μπορεί να κουνάει το δάχτυλο σε κανέναν κεντρικό τραπεζίτη καμίας χώρας–μέλους, κατηγορώντας τον για ελλιπή έλεγχο, όπως συνέβαινε στο πρόσφατο παρελθόν (σ.σ. την τελευταία σχετική εμπειρία είχε ο διοικητής της κεντρικής τράπεζας της Πορτογαλίας, με αφορμή την Banco Esperito Santos). Γι’ αυτό και, λειτουργώντας κάπως υστερόβουλα στη Φρανκφούρτη, έκαναν τους όρους του τρέχοντος ελέγχου τόσο αυστηρούς.

Πηγη:

http://www.kathimerini.gr/788687/article/oikonomia/epixeirhseis/metasxhmatismos-toy-eyrwpaikoy-xrhmatopistwtikoy-systhmatos

Δακρυα χαρας. Πάμε δυνατά!111

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...