Προς το περιεχόμενο

Με κατασκευαστικό πρόβλημα τα πρώτα Samsung Galaxy Note 4; (Update: Επίσημη τοποθέτηση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201409/20140926113431077/SM-N910_UM_EU_Kitkat_Eng_Rev.1.0_140926.pdf

 

Σελίδα 180,

A small gap appears around the outside of the device case
This gap is a necessary manufacturing feature and some minor rocking or vibration of parts may occur.
Over time, friction between parts may cause this gap to expand slightly.

 

Κοινώς, το κενό αυτό είναι για απορρόφηση κραδασμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201409/20140926113431077/SM-N910_UM_EU_Kitkat_Eng_Rev.1.0_140926.pdf

 

Σελίδα 180,

A small gap appears around the outside of the device case

This gap is a necessary manufacturing feature and some minor rocking or vibration of parts may occur.

Over time, friction between parts may cause this gap to expand slightly.

 

Κοινώς, το κενό αυτό είναι για απορρόφηση κραδασμών.

 

Και αμορτισερ δηλαδή στο Note4? :P

 

Και άντε πες πως -και καλά- το έκαναν επίτηδες, δεν σκέφτηκε κανείς πως εκεί μέσα θα μαζεύει με τον καιρό ...γλίτσα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αμορτισερ δηλαδή στο Note4? :P

 

Και άντε πες πως -και καλά- το έκαναν επίτηδες, δεν σκέφτηκε κανείς πως εκεί μέσα θα μαζεύει με τον καιρό ...γλίτσα???

 

Ε, αν μαζέψει γλίτσα, πέρνα μια κάρτα (αφού χωράει) και καθάρισέ το. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερες οτι βρισκεις φαρμακεια εχεις cloud και τα σχετικα, να σου αναφερω οτι με ενα κινητο 150€ τα χριστουγεννα απο αυστραλια εβαλα μπροστα τον υπολογιστή στα Χανια (WakeMyPC), συνδέθηκα με Remote Desktop Connection, αντεγραψα ενα αρχειο excel απο τα εγγραφα μου (γιατι δεν τα συγχρονιζω) στον φακελο του SkyDrive (γιατι το βλεπεις ως φακελο) και μου το εστειλε στο κινητο. Μόλις το πήρα, διαβασα αυτα που ηθελα απο το κινητο (γιατι δεν χρειαζεσαι excel, τα διαβαζει και κανει edit επι τοπου) μπήκα σε πελάτη με teamviewer, συνδεθηκα μεσω του υπολογιστή του σε access point, αλλαξα το configuration, το εσωσα στον υπολογιστή του και το ανεβασα στο skydrive μou. Εκανα τις απαραιτητες αλλαγες στο excel, οι οποιες αμεσως πηγαν στο κινητό (για να εχω τα settings παντα μαζί και να μην ρωτάω), οποτε απευθείας είχα ενημερωμένο αρχειο excel ΚΑΙ το ROM του access point, οποτε οταν επεστρεψα χανια ειχα ηδη ετοιμο το αρχειο των ρυθμισεων και το rom για την επομενη χρηση

 

150€. 750 θα εδινα μονο αν επαιρνα 5 φορες το ιδιο κινητο ωστε αν παθει κατι να εχω καβατζα (και συγχρονισμενο, γιατι τα windows phone σου κρατανε (εαν θες) synced τα παντα οποτε εισαι ετοιμος με την μια

 

αλλαγη απο HD2 σε 8S, βαζεις καρτα, βαζεις email και ολα ερχονται με την μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201409/20140926113431077/SM-N910_UM_EU_Kitkat_Eng_Rev.1.0_140926.pdf

 

Σελίδα 180,

A small gap appears around the outside of the device case

This gap is a necessary manufacturing feature and some minor rocking or vibration of parts may occur.

Over time, friction between parts may cause this gap to expand slightly.

 

Κοινώς, το κενό αυτό είναι για απορρόφηση κραδασμών.

 

Πού ακριβώς το γράφει ότι είναι για απορρόφηση κραδασμών;

Αντίθετα, λέει ότι θα κάνει τάκα τούκα και θα πηγαινοέρχεται, και επίσης με το χρόνο θα μεγαλώνει, σαν σεισμογενές ρήγμα.

Αν κάποιος τα παίρνει σοβαρά αυτά και μιλάει μετά για πρόβατα άλλων εταιριών, τι να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το κενό. Αλλού είναι τα προβλήματα του "τηλεφώνου".

 

Είναι μεγάλο, είναι βαρύ, σπάει εύκολα σε πτώσεις, δεν προστατεύει επαρκώς τα δεδομένα του χρήστη και έχει αυτονομία του κώλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το κενό. Αλλού είναι τα προβλήματα του "τηλεφώνου".

 

Είναι μεγάλο, είναι βαρύ, σπάει εύκολα σε πτώσεις, δεν προστατεύει επαρκώς τα δεδομένα του χρήστη και έχει αυτονομία του κώλου.

 

Η αυτονομία τι έχει? Ισα ίσα είναι λίγο παραπάνω από το μέσο όρο των συσκευών αυτής της κατηγορίας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε διαβάσεις πάντως προσεκτικά, θα καταλάβεις απόλυτα τι συμβαίνει στην "ψυχή" όλων των φανατικών της κάθε εταιρίας στα topics. Για να "κρύψεις" την ενόχλησή σου το έφερες στα μέτρα σου με την τελευταία φράση περί "έξυπνων" αγοραστών που είναι λίγοι και καλοί (που αν της μείνουν μόνο αυτοί ...bye bye samsung mobile)! Δεν είχες όμως και την ίδια ευελιξία στις περιγραφές στα topics του iphone...

 

Anyway, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα λοιπόν με τη συσκευή και το πιο πιθανό είναι στην τελική του συσκευασία να βάλουν και ένα εργαλείο σαν το sim ejector του iphone, για να καθαρίζεις που και που ο,τι θα μαζεύεται γύρω από το πλαίσιο του Note4. :P

 

Μόνο που νομίζεις οτι είμαι fanboy της Samsung ενώ απλά λατρεύω την σειρά Note. Δεν έχω ούτε καν τηλεόραση της συγκεκριμένης εταιρίας ούτε άλλη συσκευή. Έχω φίλο με Note 3 που οτιδήποτε έχει στο σπίτι του είναι από Samsung κατασκευασμένο και ο άνθρωπος το λέει. Εγώ είμαι μόνο hater της Apple. Αν βγάλει Note άλλη εταιρία και είναι καλύτερο από της Samsung θα μεταπηδήσω χωρίς 2η σκέψη. Πάντως όσον αφορά αυτό που γράφω δεν εννοώ πουθενά οτι οι έξυπνοι αγοραστές είναι λίγοι και καλοί και παραμένουν στη Samsung, μάλλον το αντίθετο. Αγόρασαν Samsung κάποτε αλλά επέλεξαν τώρα να αγοράσουν κάτι άλλο γιατί έκαναν έρευνα αγοράς, μια έννοια άγνωστη για πολλούς. Fanboy είναι αυτός που πανηγυρίζει για τα οικονομικά αποτελέσματα μιας εταιρείας, ένας καταναλωτής απλά επιθυμεί η εταιρεία να μην μπαίνει μέσα ώστε να συνεχίζει να βγάζει προϊόντα που τον καλύπτουν. Δεν είδα κανέναν να κομπάζει για τα δυσθεώρητα κέρδη της Samsung ως ομίλου όπως κάνουν ορισμένοι για την ακατανόμαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτονομία τι έχει? Ισα ίσα είναι λίγο παραπάνω από το μέσο όρο των συσκευών αυτής της κατηγορίας!

Δεν μου κάνει. Θέλω τουλάχιστον 4 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το βρεις αυτό σε σύγχρονο smartphone.

Το ξέρω. Γι' αυτό δεν έχω.

 

Έχει και μοντέλα η Samsung και άλλες εταιρίες (κάτω των 4ων ιντσών) που κρατάνε 4 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω. Γι' αυτό δεν έχω.

 

Έχει και μοντέλα η Samsung και άλλες εταιρίες (κάτω των 4ων ιντσών) που κρατάνε 4 μέρες.

 

Aν και ξέρω οτι δεν συμφέρει από άποψη πάχους και βάρους, το καλό με τα κινητά που έχουν removable battery είναι οτι μπορείς να βάλεις extended battery. Εγώ μόλις χθες παρέλαβα μία 6400mha και την έβαλα στο Note 3. Σήμερα την δοκιμάζω με πρώτη φόρτιση. Με την stock του Note 3 έβγαζα πάνω από 5 ώρες ανοιχτή οθόνη με φουλ ίντερνετ που είναι πολύ καλά για το μέσο όρο των smartphones αλλά δεν μου αρκούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τι κατασκευάζει; Έχουν αξιόπιστο κύκλωμα προστασίας;

 

Κάποτε η Samsung έδινε 2 μπαταρίες σε μερικά μοντέλα.

 

Yπάρχουν αξιόπιστες εταιρίες όπως η Zerolemon και η Anker. Εγώ πήρα μπαταρία της τελευταίας μετά από σχόλια χρηστών Note 3 που την αποθέωναν. Το μόνο αρνητικό που διάβασα είναι οτι μετά από 6 μήνες μπορεί να χάσει έως και 30 τοις εκατό της δύναμης της αλλά μιλάμε για κόστος 20 ευρώ οπότε αν υπάρχει θέμα ξαναγοράζεις. Δεν έχω διαβάσει για κάποιο πρόβλημα στο Note 3 με τη συγκεκριμένη μπαταρία.

 

Κάποτε η Samsung έβγαζε 2 μπαταρίες και δεν ξέρω γιατί δεν το κάνει και τώρα. Βέβαια με πολύ μεγαλύτερο κόστος.

 

Σε αναμονή πάντως όλα τα σύγχρονα smartphones αυτής της κατηγορίας τα πάνε καλά και με stock μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αγνοείς για ποιο πράγμα μιλάω.

Δεν αναφέρομαι στην apple. Αναφέρονται στο δικαίωμα που εχει οποιοσδήποτε developer μια android εφαρμογής να μαθαίνει ανα πάσα στιγμη που βρίσκομαι, και ποιο ειναι το email μου, με μοναδικό μου όπλο, να αρνηθώ την εγκατάσταση.

Το facebook πχ, ξέρει που βρίσκομαι που μένω, κλπ.

Στο iPhone οταν ζητηθεί πρόσβαση στο gps μου, απλα την αρνούμαι. Το ιδιο και στις επαφές μου. Δεν θελω το facebook να ξέρει ποια ειναι η γυναίκα μου με το ετσι θελω. Θα ξέρει οσα του δινω εγώ.

 

 

Αν κατάλαβες, εχει καλως. Αν οχι διάβασε για τα permissions του android και πρόσεξε λιγο περισσότερο τι σου ζητά καθε εφαρμογή οταν εγκαθίσταται (τα κερατά της ζητάει)

By the way σου Στέλνω screenshot απο το κινητό μου για να σταματήσουν οι αερολογιες και οι κουβέντες χωρίς βαση κλπ.

post-222651-0-39184500-1412183841_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...