Προς το περιεχόμενο

Με κατασκευαστικό πρόβλημα τα πρώτα Samsung Galaxy Note 4; (Update: Επίσημη τοποθέτηση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο android σίγουρα υπάρχουν εφαρμογές που σου παίρνουν προσωπικά στοιχεία....

Εδώ θυμάμαι ήταν ένας που γκρίνιαζε γιατί μια εφαρμογή dialer είχε πρόσβαση στις επαφές του....

 

Λολ....

 

Οι πιο "κοινές"  3rd party εφαρμογές ζητάνε φυσιολογικά permissions.... Και στο άιφον αν θέλει ο dev σου παίρνει προσωπικά δεδομένα.

Αν έχεις μια 3rd party εφαρμογή για κάποια υπηρεσία π.χ....

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο κλάμα.

 

Στο παρελθόν η apple είχε κατηγορηθεί ότι παίρνει κρυφά την τοποθεσία των πελατών της.... Ψάξε βρες το....

 

Και στο android αν θες το κλείνεις, αλλά δεν έχεις gps....

 

Το ότι η Google τα κάνει αυτά, τα κάνει, το ότι τα κάνει και η Apple, πολύ πιθανόν, αλλά όσον αφορά τις 3rd party εφαρμογές δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το ότι ο χ developer του android σε παρακολουθεί, ενώ ο y developer του iOs δεν σε παρακολουθεί;;;;

Επειδή στο google play σου λέει τα permissions;;;;....

 

 

Στο ios ο developer ΔΕΝ εχει πρόσβαση σε ευαίσθητα δεδομένα, οπως μηνύματα.. ΔΕΝ μπορει να δει ποιες εφαρμογές τρέχεις εκεινη τη στιγμη, ΔΕΝ εχει πρόσβαση στον αποθηκευτικό σου χώρο, κλπ. ΔΕΝ εχει πρόσβαση στην ταυτότητα σου ή στα wifi δίκτυα που εχεις γύρω σου.

Και σε οσα μπορει να εχει πρόσβαση ( επαφές, τοποθεσια, φωτογραφίες, μικρόφωνο) στο ζητάει και μπορεις να αρνηθείς.

 

 

Έγινα κατανοητός;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποιος που πάει να '' σκασει'' 700 ευρώ για συσκευή δεν κοιτάει μόνο λειτουργικότητα αλλά εμφάνιση και ανώτερα τεχνικά χαρακτηριστικά (καλύτερη οθονη). Είναι ασύγκριτη η ποιότητα κατασκευής ενός κινέζικου στα 200 ευρώ σε σχεση με ένα iPhone ή ένα HTC m8. Είναι σαν να συγκρίνεις ποιότητα Fiat με BMW. Όπως επίσης είναι χαζό να κριτικαρουμε αρνητικά τις εταιρείες για τις τιμολογιακες πολιτικές τους γιατί? Γιατι για χώρες όπως Γερμανία Ολλανδία αγγλικά κτλ αυτά τα ποσά ένα ελκυστικά όχι μόνο από τους μισθούς αλλά και από τις επιδοτήσεις των εταιρειών κινητής. Η Ελλάδα των 5 εκατ εργατικού δυναμικού λέτε να ενδιαφέρει τέτοιες εταιρείες για να ρίξουν τις τιμές τους?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κανει το 750 ευρω κινητο σου που δεν κανει ενα 300 ευρω;;;;

Σωστο πενακι με φοβερη ακριβεια, πληθωρα αισθητηρων, φοβερη οθονη, τεραστιο dev support. Και ολα αυτα με 400€ πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατασκευαστικά και ποιοτικά λάθει, παντού θα τα βρείτε. Στα αυτοκίνητα, τηλεοράσεις, ρολόγια, κινητά, κλπ.

 

Όπως και Bugs στης πρώτες εκδώσεις τον λογισμικών.
 

Το θέμα δεν είναι, ότι υπάρχουν, αλλά τι κάνουν η εταιρίες για να αποζημιώσουν τους πελάτες τους, και να βελτιώσουν το πρόβλημα τους. Μερικά θα φανούν στην χρήση (Iphone 6+) και άλλα φαίνονται στο Unboxing (Note 4) κλπ.

 

Τώρα, για τα πόσα θα στάξω για το κινητό μου, είναι δική μου επιλογή.

Ο φίλος που λέει ότι του κάνει το κινητό με 150 ευρό, έχει απόλυτο δίκιο. Προτιμά να δώσει 150 ευρό για κινητό και 750 για τηλεόραση; Υπολογιστή; Ταξίδι; Φωτογραφική;
Πιστεύω ότι δεν πέφτει κανέναν λόγος, να κρίνει, πόσα λεφτά θα ξοδέψει ο άλλως και σε τι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με αυτά που γράφεις τι αποδεικνύεις;

Ότι σε έχουν πιάσει κώτσο;

 

 

Αυτά που γράφεις τα κάνουν και τα smartphones των 150 ευρώ.

 

Εγώ έδωσα 220 ευρώ για το thl5000 από minideal, επειδή ήθελα δίκαρτο 8πύρινο mediatek, full hd 5 ιντσών gorilla glass 3 οθόνη, με 13 mpixel κάμερα+led flash,

kit kat stock rom,

gps, ota, otg, όλους τους γνωστούς σένσορες,

και 5 χιλιάδες μιλλιαμπέρ μπαταρία που κρατάει 50 ώρες για πλάκα..

 

Και μου δώσανε 2 micro sd κάρτες (μία 32, μία 8 giga),

θήκη σιλικόνης και θήκη βιβλίο..

 

Το προηγούμενο μου επώνυμο κινητό ήταν το note 2 και το είχα πάρει γύρω στα 600 ευρώ.

 

Μήπως να το ξανασκεφτείς για το πόσο μεροκάματο σε κάνουν οι μεγάλες μάρκες;

 

Να παιρνες sony τουλάχιστον που είναι και water safe...

πες τα ρε μεγαλη....εγω εχω για τη δουλεια το galaxy mini και μια χαρα κανω αυτα που λεει ο αλλος

Δε μας νοιάζει τι έχεις πάρει εσυ φίλος.. Ο καθένας απο μας έχει δικιά του οντότητα, προσωπικότητα, τσέπη, γούστο, ασχολίες κ.α.Αν γουστάρει κάποιος να δώσει 1000 για κινητο τηλέφωνο μαγκιά του.. Απο σένα τα πήρε; Καλή νύχτες..Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισγωρει η εισχωρει? (για γνωστες)

 

λογικα ειναι θεση για τις business cards,μιας και ειναι μοντελο που εχει μεγαλη απηχηση σε επαγγελματιες

8232564

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κανει το 750 ευρω κινητο σου που δεν κανει ενα 300 ευρω;;;;

 

Πουλάει μούρη (γνωστό και ως πουλ μουρ) Παλιά ο Έλληνας είχε το αυτοκίνητο για επέκταση του φαλού του, μετά απόκτησε και σπίτι, τώρα ε επέκταση αυτή έχει πιάσει και τα κινητά. Μια και μεγάλωσε τόσο ρε παιδιά δεν την κάνετε κάτι χρήσιμο; (σβούρα από πίσω κτλ...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

153tGE.jpg

Tα Κατααααφερααα!!!!

(Εχω και καλυτερη Φωτο απ τον ερασιτεχνη που τραβηξε τις επιμαχες!!!)

Να ζητήσω αντικατάσταση μετά απο ένα χρόνο???

Ελεεεοςς!!!:wacko::wacko::wacko:

Οχι αλλη προβοκατσια...στο Θηριο!!!

 

Mine too! Παμε service; ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αγνοείς για ποιο πράγμα μιλάω.

Δεν αναφέρομαι στην apple. Αναφέρονται στο δικαίωμα που εχει οποιοσδήποτε developer μια android εφαρμογής να μαθαίνει ανα πάσα στιγμη που βρίσκομαι, και ποιο ειναι το email μου, με μοναδικό μου όπλο, να αρνηθώ την εγκατάσταση.

Το facebook πχ, ξέρει που βρίσκομαι που μένω, κλπ.

Στο iPhone οταν ζητηθεί πρόσβαση στο gps μου, απλα την αρνούμαι. Το ιδιο και στις επαφές μου. Δεν θελω το facebook να ξέρει ποια ειναι η γυναίκα μου με το ετσι θελω. Θα ξέρει οσα του δινω εγώ.

 

 

Αν κατάλαβες, εχει καλως. Αν οχι διάβασε για τα permissions του android και πρόσεξε λιγο περισσότερο τι σου ζητά καθε εφαρμογή οταν εγκαθίσταται (τα κερατά της ζητάει)

 

Είχα για καιρό παραπλήσια κολλήματα και απέφευγα γενικά τα smartphones....

Τελικά χρειάστηκε να γράψω μια εφαρμογούλα οπότε αγόρασα ενα κινεζάκι android και αναγκάστηκα να διαβάσω 5 πράγματα για όλα αυτά...

Ναι... πολλοί developers ζητάνε ότι ναναι.... κάποιοι μάλιστα και χωρίς να θέλουν όλα αυτά τα στοιχεία...

Όμως όπως εχει αναφερθεί τόσες φορές δεν τρέχει και τίποτα γιατί σχεδόν πάντα υπάρχει κάποια εφαρμογή αντίστοιχη με αυτή που θες που ζητάει τα permissions που πραγματικά χρειάζεται... απλά διαθέτεις λίγο χρόνο παραπάνω για να βρεις αυτή που σου ταιριάζει...

Και μένα ας πούμε δεν μου αρέσουν τα permissions του facebook... μπαίνω λοιπόν από τον Firefox και τελείωσε το πανυγήρι....

Λύσεις υπάρχουν. Υπάρχουν και stores με αποκλειστικά Open source εφαρμογές που είναι διαμάντια...

Αυτή η ελευθερία του android είναι που με κέρδισε τελικά... για κάποιους είναι πληγή (επειδή πρέπει να σχοληθούν λίγο παραπάνω)... οκ... και γω αμα δεν ήθελα να σκαλίζω το τηλέφωνο μου και να το παραμετροποιώ σε κάθε λεπτομέρεια , θα έπαιρνα ενα με windows και θα τελείωνε η ιστορία...

 

Στο θέμα μας τωρα για τη Samsung... στα μάτια μου είναι κάτι σαν την apple αλλα στο android... δηλαδή ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΑ προϊόντα και μάλιστα γεμάτα bloatware.....

Αφού βιάστηκε να βγάλει ακόμα ένα τηλέφωνο στα τόοοοοσα.... λογικό είναι να κάνει και καμιά πατάτα... ας πρόσεχε...

Πάντως αν δεν μπαίνει σκόνη κάτω από την οθόνη μικρό (ή καθόλου) το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραία,χέρομαι μόνο και μόνο επειδή μερικοί funboys είχαν πέσει με τα μούτρα να κράξουν το μήλο(Απο ένα βίντεο που ούτε καν ίσχυε) να δω τι έχουν να πουν τώρα...Όχι ότι καίγομαι μιας και λεφτά για καμία απι τις δύο εταιρίες έχω,και θεωρώ τα προιόντα ειδικά της apple υπρεκτιμιμένα.Απλά είχε πλάκα όλο αυτό το σκηνικό funboys vs haters και αν μαντεύω σωστά,εδώ θα γίνει η συνέχεια :P

 

1) Ειναι χαιρομαι και οχι χερομαι

 

2) Ειναι fanboys και οχι funboys

 

3) Ειναι υπερεκτιμημενα και οχι υπερεκτιμιμενα.

 

Επισης, γραμματικη και συνταξη;;;

Θα ξεχασουμε τα Ελληνικα μας (και τα Αγγλικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα μπορουσα να τρολλαρω ασυστολα για να να δείξω ακριβως τι κάνατε μερικοί σε αλλά topics αλλά δεν θα κάνω τίποτα. Θα σας κοιτάζω απλα με τα ματια μου τεραστια όπως της Κάντυ Κάντυ όταν πεθανε ο γκομενος της... :P

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...