Προς το περιεχόμενο

Με κατασκευαστικό πρόβλημα τα πρώτα Samsung Galaxy Note 4; (Update: Επίσημη τοποθέτηση)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε όλα αντιγράφουν την Apple αυτοί οι Κορεάτες....

 

Μη βγάλει κατασκευαστικό πρόβλημα το iPhone, αμέσως να το αντιγράψουν....

 

Περιμένω και ανακοίνωση του στυλ:

Έτσι πρέπει να είναι, για να παίρνει αέρα το κινητό....

 

Α ρε Apple ακόμα και στα προβλήματα μπροστά είσαι....

Όλοι σε ακολουθούν!!!!....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, δεν διανοούμαι να χρησιμοποιήσω Android, για πολλούς λόγους, με κυριότερο το privacy. Δεν δεχομαι ο κάθε πικραμένος developer να ξέρει ποιο είναι το email μου και που ζώ και κινούμαι, χωρίς να προσφέρει τίποτε στη λειτουργία της εφαρμογης του αυτή η πληροφορία.

 

Και μονο για αυτό το λόγο εγώ "πρέπει" να πάρω iOS και δέχομαι να το πληρώσω ευχαρίστως, γιατί μου έχει διπλασιάσει τις ώρες εργασίας. (Αν θέλεις μπορώ να αναφέρω και πολλά ακόμη, αλλά δεν θα συμφωνίσουμε και θα καταλήξουμε σε apple vs android)

 

Οπότε εγώ είμαι κώτσος, και εσύ έξυπνος που πήρες σουπερ κινητό με 150€.

 

 

 

ΥΓ.

Τωρα πες μου λίγο αν εχεις καποιο ζευγαρι ΝΙΚΕ ή καποιο καλό ρολοι, και πες μου γιατί δεν πήρες παπουτσια των 30€ και ρολοι των 50€. Δεν πιστεύω να σε έχει πιάσει κώτσο καμμια τετοια εταιρία ? Δεν πιστεύω να φορεσες ποτε κανενα Levi's !

Δεν τις αφορίζω τις μάρκες αυτές, απλά όλοι κάνουν τους οικονόμους στο κινητό και πάνε και δίνουν 180€ σε παπουτσια

αν νομιζεις οτι η αππλε δεν τα κανει αυτα εισαι γελασμενος. απλα δεν το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη κιολας, αλλα πιστευεις οτι αυτο ειναι μονο "προνομιο" των android εφαρμογων?

θεωρεις ας πουμε οτι η apple διαφυλαττει το απορρητο της προσωπικης σου ζωης με θρησκευτικη ευλαβια?

Προφανώς αγνοείς για ποιο πράγμα μιλάω.

Δεν αναφέρομαι στην apple. Αναφέρονται στο δικαίωμα που εχει οποιοσδήποτε developer μια android εφαρμογής να μαθαίνει ανα πάσα στιγμη που βρίσκομαι, και ποιο ειναι το email μου, με μοναδικό μου όπλο, να αρνηθώ την εγκατάσταση.

Το facebook πχ, ξέρει που βρίσκομαι που μένω, κλπ.

Στο iPhone οταν ζητηθεί πρόσβαση στο gps μου, απλα την αρνούμαι. Το ιδιο και στις επαφές μου. Δεν θελω το facebook να ξέρει ποια ειναι η γυναίκα μου με το ετσι θελω. Θα ξέρει οσα του δινω εγώ.

 

 

Αν κατάλαβες, εχει καλως. Αν οχι διάβασε για τα permissions του android και πρόσεξε λιγο περισσότερο τι σου ζητά καθε εφαρμογή οταν εγκαθίσταται (τα κερατά της ζητάει)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν νομιζεις οτι η αππλε δεν τα κανει αυτα εισαι γελασμενος. απλα δεν το ξερεις.

Με τετοια επιχειρήματα με έπεισες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ένα μηνιάτικο είναι για εσένα. Για άλλους είναι το 5% του μισθού τους (USA) και για άλλους το 100% του ετησιου εισοδήματος (Σομαλία).

Δεν είναι κριιτήριο αυτό για να μας επιτραπεί να συζητήσουμε (ή όχι)  ένα τεχνολογικό θέμα...

 

 

2. Άχρηστη είναι η συσκευή για εσένα. Και ο πατέρας μου το ίδιο λέει. Όταν πλήρωσα τη ΔΕΗ του απο το κινητό, βρήκα ανοικτό φαρμακείο στα 50 μέτρα (συνηθως ψάχνει στις βιτρίνες για το διανυκτερευον και μετά στους περιπτεράδες για τη διευθυνση) και τσέκαρα την ΙΡ κάμερα του σπιτιού για να δω αν επέστρεψε στο σπίτι η γυναίκα μου, τότε σταμάτησε να κοροιδεύει. Όταν δε, ανέτρεξα σε κάποιες ιατρικές εξετάσεις μου της περασμένης 10ετίας, που τις είχα στο cloud (encrypted για να μην βιαστούν οι έξυπνοι), τότε άρχισε να παραμιλάει για το "διαβολοπραγμα".

 

Μην πιάσουμε την κουβέντα, λοιπόν, για το πόσο χρήσιμο είναι ένα smartphone. Για εσένα αξίζει 150€ και για εμένα 750€

 

Τι κανει το 750 ευρω κινητο σου που δεν κανει ενα 300 ευρω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε Note 3 δοκίμασα αλλά δεν μπόρεσα να βάλω κάποια κάρτα, δεν έχει κενό. Στο myphone άλλος κάτοχος Note 3 έβγαλε φωτογραφία το κινητό του με μια κάρτα σφηνωμένη σε κενό με δυσκολία βέβαια όπως έγραψε. Μάλλον υπάρχει κάποιο θέμα σε αρχικές παρτίδες και ευελπιστώ οτι η Samsung θα αναγνωρίσει το όποιο πρόβλημα και θα κάνει το αυτονόητο.

 

Edit: Τώρα είδα οτι την ανέβασε και εδώ την φώτο.

 

Πιστεω φιλε να καταλαβες το Χιουμορ...το τηλεφωνο δεν εχει το παραμικρο κενο....επειδη εχω tempered εκατσε η καρτα στο κενο....

Αλλα ηθελα να δειξω φυσικα..οτι ειναι ευκολο...να ειναι σκηνοθετημενο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κανει το 750 ευρω κινητο σου που δεν κανει ενα 300 ευρω;;;;

 

Αν είναι αυτό που νομίζω το έχω και εγώ και λυγίζει.... αν το πιέσεις για κανα μισάωρω για να πείς ότι τα κατάφερες... το δικό σου λυγίζει που έχει 300 euro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αγνοείς για ποιο πράγμα μιλάω.

Δεν αναφέρομαι στην apple. Αναφέρονται στο δικαίωμα που εχει οποιοσδήποτε developer μια android εφαρμογής να μαθαίνει ανα πάσα στιγμη που βρίσκομαι, και ποιο ειναι το email μου, με μοναδικό μου όπλο, να αρνηθώ την εγκατάσταση.

Το facebook πχ, ξέρει που βρίσκομαι που μένω, κλπ.

Στο iPhone οταν ζητηθεί πρόσβαση στο gps μου, απλα την αρνούμαι. Το ιδιο και στις επαφές μου. Δεν θελω το facebook να ξέρει ποια ειναι η γυναίκα μου με το ετσι θελω. Θα ξέρει οσα του δινω εγώ.

 

 

Αν κατάλαβες, εχει καλως. Αν οχι διάβασε για τα permissions του android και πρόσεξε λιγο περισσότερο τι σου ζητά καθε εφαρμογή οταν εγκαθίσταται (τα κερατά της ζητάει)

 

Στο android σίγουρα υπάρχουν εφαρμογές που σου παίρνουν προσωπικά στοιχεία....

Εδώ θυμάμαι ήταν ένας που γκρίνιαζε γιατί μια εφαρμογή dialer είχε πρόσβαση στις επαφές του....

 

Λολ....

 

Οι πιο "κοινές"  3rd party εφαρμογές ζητάνε φυσιολογικά permissions.... Και στο άιφον αν θέλει ο dev σου παίρνει προσωπικά δεδομένα.

Αν έχεις μια 3rd party εφαρμογή για κάποια υπηρεσία π.χ....

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο κλάμα.

 

Στο παρελθόν η apple είχε κατηγορηθεί ότι παίρνει κρυφά την τοποθεσία των πελατών της.... Ψάξε βρες το....

 

Και στο android αν θες το κλείνεις, αλλά δεν έχεις gps....

 

Το ότι η Google τα κάνει αυτά, τα κάνει, το ότι τα κάνει και η Apple, πολύ πιθανόν, αλλά όσον αφορά τις 3rd party εφαρμογές δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το ότι ο χ developer του android σε παρακολουθεί, ενώ ο y developer του iOs δεν σε παρακολουθεί;;;;

Επειδή στο google play σου λέει τα permissions;;;;....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αυτό που νομίζω το έχω και εγώ και λυγίζει.... αν το πιέσεις για κανα μισάωρω για να πείς ότι τα κατάφερες... το δικό σου λυγίζει που έχει 300 euro?

 

Όχι, αλλά πατάει κάτω το Galaxy S5 για πρωϊνό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πτι διαβαζω, τετοια κενα δεν ειναι κατι καινουριο για συσκευες της σαμσουγκ.

Και σε κατι νοτε 2, νοτε3 κλπ διαβαζω, υπαρχει ειδικη θεση για....επαγγελματικη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα από αυτό το κενό και όχι να υποθέτουμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτό το μικρό κενό σε περίπτωση που πέσει κάτω και χτυπήσει στο πλαίσιο του κινητού ποιο πολύ καλό θα του κάνει παρά κακό μιας και δίνει μια μικρή απόσταση ασφαλείας από το τζάμι της οθόνης. Αν κατά τα άλλα γύρο του δεν υπάρχει τρόπος να εισχωρήσει στο εσωτερικό του σκόνη/νερό τότε ποιος ο λόγος να το συζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα από αυτό το κενό και όχι να υποθέτουμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Αυτό το μικρό κενό σε περίπτωση που πέσει κάτω και χτυπήσει στο πλαίσιο του κινητού ποιο πολύ καλό θα του κάνει παρά κακό μιας και δίνει μια μικρή απόσταση ασφαλείας από το τζάμι της οθόνης. Αν κατά τα άλλα γύρο του δεν υπάρχει τρόπος να εισχωρήσει στο εσωτερικό του σκόνη/νερό τότε ποιος ο λόγος να το συζητάμε;

αυτο που εξεταζουμε ειναι η κατασκευαστικη ατελεια και το quality control...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...