Προς το περιεχόμενο

Αυξηση στα εσητήρια ΟΑΣΘ


Kenny McCormick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος τα περισσότερα δυτικά λεωφορεία είναι παλιατζούρες. Πρόσφατα ξαναβάλαν πάλι τα κόκκινα που τα χαν καταργήσει μια δεκαετία πριν.  :P

 

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί στις ακριβότερες περιοχές βάζουν τα πιο καινούρια και καλά λεωφορία και στις πιο υποβαθμισμένες βάζουν ότι παλιατζούρα υπάρχει.

Ρατσισμός και στον ΟΑΣΘ?

 

Πάντως η αλήθεια είναι πώς όντως προς τα Δυτικά το θέμα δρομολόγια κάπως μπάζει και όταν θέλω να πάω προς τα εκεί πάντα δεν ξέρω πώς να πάω και θα χρειαστεί να περπατήσω κιόλας πόση ώρα .

 

Αντίθετα εγω που μένω Νότια , για να γυρίσω σπίτι έχω 3-4 επιλογές (31,3,39,7,2)

 

Νότια? Μιλάς για Θεσσαλονίκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μην αρχίσουμε πάλι τα μαθήματα τοπογραφίας

Τα 2,3 απο Μαρτίου δεν περνάνε;Απο εκεί προς παραλία θα εννοεί

 

 

Το σημαντικό είναι να ενωθούμε ώστε να συμφωνήσουμε ότι πρέπει να πληρώνει τα εισιτήρια μας κάποιος άλλος

Κατά προτίμηση ευρωπαίος γιατί μας πουλούσαν τα μερσέντες τους και μας γέμισαν χρέη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια βλακώδης σύγχυση μεταξύ του τι ΕΙΝΑΙ Νοτια και του πως αποκαλείται . Και μιλάμε για βασικές γνώσεις γεωγραφίας επιπέδου Γ' τάξης  Δημοτικού . Του πως να διαβάσει κανείς έναν χάρτη δηλαδή .

 

 

Τελοσπάντων , το σχόλιο δεν πηγαίνει σε εσένα προσωπικά , είμαι σίγουρος οτι το αντιλαμβάνεσαι .

 

Δες λίγο την παρακάτω φωτογραφία και πες μου που ειναι ο Βορας , που ο Νότος και που η Ανατολή .

 

Πώς γίνεται δηλαδή ο Εύοσμος κλπ απο τη στιγμή που ειναι "Δυτικά" (δεκτον , ετσι ειναι και έτσι αποκαλώ και εγω αυτες τις περιοχές) η Μπότσαρη και η Μαρτίου και η Καλαμαριά να είναι  "Ανατολικά" ;

Αρα ο Χορτιάτης και το Πανόραμα είναι Βόρεια και το Ωραιόκαστρο Δυτικά ;


Καλή μην αρχίσουμε πάλι τα μαθήματα τοπογραφίας

Τα 2,3 απο Μαρτίου δεν περνάνε;Απο εκεί προς παραλία θα εννοεί

 

 

Το σημαντικό είναι να ενωθούμε ώστε να συμφωνήσουμε ότι πρέπει να πληρώνει τα εισιτήρια μας κάποιος άλλος

Κατά προτίμηση ευρωπαίος γιατί μας πουλούσαν τα μερσέντες τους και μας γέμισαν χρέη

 

Εντάξει , το τοπογραφικό δεν είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα , αλλά the point is αν θέλουμε να λύσουμε ( ή να "λύσουμε" ) σοβαρά προβλήματα καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσουμε , να κατανοήσουμε και να αντιληφθούμε απλούστερα (και "απλούστερα" ) ζητήματα .

post-190624-0-15077700-1412500947_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα λυθεί το κυκλοφοριακό ας πούμε η το πρόβλημα της καθαριότητας αν πούμε ότι η Καλαμαριά είναι νότια και όχι ανατολικά;

 

Έχει καθιερωθεί να λέμε τις περιοχές απτην έκθεση και μετά "ανατολικά" γιατί έτσι βολεύει να συνεννοηθείς όταν είναι στον δρόμο

Εντάξει στον χάρτη είναι νότια, κέρδισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια βλακώδης σύγχυση μεταξύ του τι ΕΙΝΑΙ Νοτια και του πως αποκαλείται . Και μιλάμε για βασικές γνώσεις γεωγραφίας επιπέδου Γ' τάξης  Δημοτικού . Του πως να διαβάσει κανείς έναν χάρτη δηλαδή .

 

 

Τελοσπάντων , το σχόλιο δεν πηγαίνει σε εσένα προσωπικά , είμαι σίγουρος οτι το αντιλαμβάνεσαι .

 

Δες λίγο την παρακάτω φωτογραφία και πες μου που ειναι ο Βορας , που ο Νότος και που η Ανατολή .

 

Πώς γίνεται δηλαδή ο Εύοσμος κλπ απο τη στιγμή που ειναι "Δυτικά" (δεκτον , ετσι ειναι και έτσι αποκαλώ και εγω αυτες τις περιοχές) η Μπότσαρη και η Μαρτίου και η Καλαμαριά να είναι  "Ανατολικά" ;

Αρα ο Χορτιάτης και το Πανόραμα είναι Βόρεια και το Ωραιόκαστρο Δυτικά ;

 

Καλά μην συγχίζεσαι, προφανώς και το σχόλιο πάει σε μένα προσωπικά μιας και εγώ έκανα την ερώτηση του δημοτικού.

 

Έχοντας συνηθίσει τόσα χρόνια τον διαχωρισμό των συνοικιών στην Θεσσαλονίκη σε Δυτικές και ανατολικές (καθώς τον διαχωρισμό σε νότιες πρώτη φορά τον ακούω) είπα να ρωτήσω ποιές εσύ εννοείς Νότιες καθώς αν εμπλέκεις και τον νότο διατηρώντας και τις ανατολικές και δυτικές τότε προφανώς και τίθεται θέμα ορίων αν δεις τον χάρτη σου.

 

Δεν ξέρω αν υφίσταται ο διαχωρισμός αυτός και δεν έτυχε εγώ να τον ακούσω ή αν κάνεις την προσωπική σου επανάσταση με νέους ορισμούς και εξοργίζεσαι όταν σε ρωτάνε για τέτοιες αυτονόητες και παιδαριώδης διευκρινήσεις. :wacko:

 

Οπότε άκυρη η ερώτηση και άδικο το ανέβασμα των φωτογραφιών σου με τις οποίες μας έκανες και την χάρη να μας εξηγήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελοσπάντων , οτι νομίζετε . Κουβέντα κάνουμε . Εχει και ντερμπυ σημερα .

 

( "εξοργισμος" , "επανάσταση" ... αχοαχοχαο κλαίω ρε φανμπρέηκερ )

 

ΟΚ no prob.

Σε ποιό ντέρμπι αναφέρεσαι? Ελπίζω να είστε ΠΑΟΚ τουλάχιστον εκεί στον νότο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παίζει ο ΜΠΑΟΓΚ σήμερα στην Τούμπα, η Δυτικοί θα έχουν τα καινούρια λεωφορεία σχεδόν όλη μέρα! Για Βόρειους και Νότιους δεν ξέρω, εγώ απο μικρός μόνο ανατολή και δύση ξέρω στην Σαλλλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα οι δυτικές συνοικίες είναι όντως και δυτικότερα από τις ανατολικές καθώς η θεσσαλονίκη ειναι χτισμένη περιμετρικά του κόλπου.

Φυσικά οι δυτικές είναι και βορειότερα αλλά ένας προσδιορισμός αρκεί.
Τώρα πως προέκυψε αυτός δεν ξέρω, ίσως είναι όντως από το γύρισμα του χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως απο το - για λόγους "ευκολίας" κατατοπισμού - γύρισμα του χάρτη αριστερόστροφα .

Παρέθεσα και σχετικές φώτο απο το google Earth απο ψηλά προς χαμηλότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...