Προς το περιεχόμενο

Η Tesla παρουσίασε "τηλεκατευθυνόμενο... πύραυλο", το Tesla Model S P85D


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είμαι και πολύ σχετικός (τελείως άσχετος θα έλεγα) από υπερηχητικά σόναρ, αλλά άμα 2 αμάξια με τέτοιο σύστημα ανίχνευσης διασταυρωθούν (προσπέραση, κίνηση σε αντίθετα ρεύματα, συνάντηση σε συμβολή δρόμων) δε θα κάνει παρεμβολές το ένα στο άλλο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όλες οι οδηγάρες στην Ελλάδα (αν ποτέ βρουν τα φράγκα για αγορά) θα χρησιμοποιούν το insane mode και μόνο, είτε μέσα στην πόλη είτε εκτός.

Αλλά μάλλον δεν θα το αγοράσουν ποτέ λόγω του ότι το ηχοσύστημα που θα βάλουν θα αδειάζει τις μπαταρίες σε 10 λεπτά και δεν βγαίνει και σε κίτρινο :-D :-D :-D

Πέρα από την πλάκα το μέλλον για το καλό του πλανήτη και το δικό μας είναι ηλεκτρικό και το Tesla είναι μια καλή (αν και ακριβή όπως πάντα) αρχή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να πατηθεί το πρώτο παιδάκι σε πλούσιο προάστιο της Αμερικής θα διαρκέσει η "επανάσταση"

Εδώ που τα λέμε βέβαια αν δεν μπορεί να το αποφύγει το σύστημα μάλλον ούτε ο οδηγός θα μπορούσε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε βέβαια αν δεν μπορεί να το αποφύγει το σύστημα μάλλον ούτε ο οδηγός θα μπορούσε.

Ναι αλλά οι άνθρωποι δεχόμαστε ότι κάνουν λάθη από τη φύση τους τα μηχανήματα όχι

 

Κοίτα εφ'όσον θέλουν να το προωθήσουν δεν υπάρχει γυρισμός και δε μιλάω για τη tesla, μιλάω για σοβαρές αυτοκινητοβιομηχανίες που πουλάνε εκατομμύρια αυτοκίνητα και κάνουν κανονικό r&d

 

Αλλά να σκοτωθεί κανείς από κάνα bug είναι χοντρό, εδώ κολλαγαν γκάζια και είχε γίνει γιγάντιο θέμα

 

Θα δούμε τη πρώτη φορά που θα γίνει ποιες θα είναι οι αντιδράσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι και άμεσοι ανταγωνιστές αυτά τα 2. :P

Για λόγους αυτονομίας γίνεται αυτό. 

δεν είναι ανταγωνιστές απλά ένα αμάξι που κάνει 120 χιλιάρικα και βγάζει 691 άλογα τα 250 μου φαίνονται λίγα και τα 210 απο αμάξι που βγάζει 470 άλογα ? το passat του πατέρα μου βγάζει 220 που είναι 135 άλογα μετά απο λίγη υπομονή :P

πάντως τα ηλεκτρικά μοτέρ όσο ανεβαίνουν οι στροφές χάνουν ροπή

πχ να ένα διάγραμμα που δείχνει πως όσο ανεβαίνουν οι στροφές πέφτει η ροπή 

motorcurve.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μόνο που δεν έκανες τον κόπο να δεις ότι το Tesla έχει AC κινητήρα και όχι PMDC, οπότε το παραπάνω γράφημα είναι άσχετο (για να μην επεκταθώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ βρήκα αυτό το γράφημα για το συγκεκριμένο όχημα (αν δε κάνω λάθος), λογικά αυτό που ισχυρίζεται ο κατασκευαστής

 

και ας μειώνεται η ροπή η ιπποδύναμη διαρκώς αυξάνεται και μένει σχεδόν σταθερή, αυτό έχει σημασία και αυτό δε το συναντάς σε πολλά αυτοκίνητα έτσι κι αλλιώς

 

image008.269191236_std.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και να ξερετε, ο επικεφαλης σχεδιασμου των ηλεκτροκινητηρων της Tesla, ειναι Ελληνας, αποφοιτος ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Παιζει ρολο η εθνικοτητα του?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος το μετάφρασε,αλλά παιδιά δεν υπάρχουν υπερηχητικά σόναρ.

Το σόναρ είναι βασισμένο στον ήχο και de facto ο ήχος δεν γίνεται να διαδίδεται υπερηχητικά. :wacko:

Ο ποιητής ήθελε να πει σόναρ υψηλών συχνοτήτων(ultrasound),δηλαδή πάνω από το ανθρώπινο ακουστικό φάσμα και το μπλιμπλίκι του έβγαλε υπερηχητικό(supersonic)και μπερδεύτηκε.

Δεν είμαι και πολύ σχετικός (τελείως άσχετος θα έλεγα) από υπερηχητικά σόναρ, αλλά άμα 2 αμάξια με τέτοιο σύστημα ανίχνευσης διασταυρωθούν (προσπέραση, κίνηση σε αντίθετα ρεύματα, συνάντηση σε συμβολή δρόμων) δε θα κάνει παρεμβολές το ένα στο άλλο?

Όχι.Υπάρχουν τεχνικές,που εφαρμόζονται και στα bluetooth/wifi κ.ο.κ., που επιτρέπουν την παράλληλη λειτουργία συσκευών που χρησιμοποιούν την ίδια μπάντα σε κοντινή απόσταση.Δεν είναι τίποτα σπουδαίο ή τίποτα εξωτικό σε αυτό.

Όλες οι συσκευές που έχεις σπίτι το κάνουν και υποχρεούνται να το κάνουν λόγω νόμων και κανονισμών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...