Προς το περιεχόμενο

πεθερα


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν εχεις ορεξη για κουβεντα δεν ειναι κακο να το δειξεις, απλα και ευγενικα

 

"δεν ειμαι καλα, εχω προβληματα στη δουλεια" πετα και 2-3 ορολογιες να χαωθει να το βουλωσει

"θελω να μεινω μονος μου"

 

ή ασχολεισαι με το να την κατανοησεις και να φτασεις σε ενα συμπερασμα για το πως εξελιχθηκε σε τοσο μαλακισμενη. Θα σου φαινεται πιο υποφερτη μετα και θα εχεις στοιχεια για να την μανιπιουλαρεις (1)

 

ή το βλεπεις σαν παρακμη που δεν αλλαζει, και την αρχιζεις στο δουλεμα και το τρολαρισμα, αν εχεις ορεξη. Αν πατησεις πανω σε θεματα τυπου θρησκειας πχ, και το συνδυασεις με το (1) μπορεις να κανεις παπαδες

 

μερικες φορες οι γεροι προτιμουν την παρεα των νεων, επειδη τους βοηθαει να αισθανονται και αυτοι πιο νεοι* και νομιζουν οτι χρειαζομαστε την σκατοεμπειρια τους

 

*εδω 30 χρονων πας βολτα σε γηροκομειο και σε πιανει η ψυχη σου, σκεψου οτι ο ηδη γερος μολις μπει θα πει "παει τελειωσε η ζωη μου"

 

 

παιζουν ομαδες απο τους δημους για ζωγραφικες βιτρο, αγιογραφιες, αγγειοπλαστικες κλπ, ή ακομα και η ενασχοληση με τον συρφετο του παπαδαριου

 

κανε μια ερευνα και φερτο στην κουβεντα χωρις να φανει οτι θελεις να την ξεφορτωθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κόψε τις ψεύτικες ευγένειες και τις δικαιολογίες και αντιμετώπισε την. Παίζει με τα νεύρα σου? Παίξε με τα δικά της αν το θες. Παίξτο τρελή. Παίξτο αδιάφορη. Μίλησε της ωμά. Έχουμε τα προβλήματα μας, έχουμε και την κάθε στερημένη καρακαηδόνα να μας τα πρήζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως δεν την αφηνω απλά να λέει ο,τι να ναι, της απαντάω με την γνώμη μου. Μετά βέβαια μουλαρώνει και συνεχίζει να επιμένει στα κουλά, ώσπου κάποια στιγμή παίρνει ένα συγκαταβατικό ύφος και λέει πως έχω δίκιο. Να της κάνω το ίδιο λέτε? Γιατί μέχρι τώρα θεωρούσα πιό καλό να της λέω το σωστό σε διάφορες χωριατοαντιλήψεις που έχει, μπας και ξεστραβωθεί λίγο.

Αλλά εκείνη δείχνει να με "λυπάται" που δεν ξέρω τι λέω και μου κάνει μάθημα από πάνω. Μετά όπως είπα μπορεί να συμφωνήσει μαζί μου με φανερά ψεύτικο τρόπο ώστε να αλλάξουμε θέμα. Μήπως να της λέω κι εγώ για ψεκασμούς, εβραιομασόνους και προϊόντα τελεμάρκετινγκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, αν απο την αρχη δε τους παρεις τον αερα (των πεθερικων) και δε ξεκαθαρισεις μερικα πραγματα με τον δικο σου προ του γαμου, δυσκολα τα αλλαζεις μετα χωρις να δημιουργηθουν τριβες και παρεξηγησεις

 

και γω εχω τα πεθερικα σε αποσταση που το φαγητο ερχεται ζεστο και η δικια μου καθε τρεις κ λιγο μπλα μπλα στο τηλ της με τη μανα της. καποια στιγμη στις αρχες που μετακομισαμε μαζι -προ γαμου- πηγε μια-δυο φορες να παιξει το συστημα "περναω απο κατω και χτυπαω κουδουνι και αν ειστε μεσα ανεβαινω" και εκει επεσε βετο. η ξεκοβεις τα πολλα πολλα και τα απροειδοποιητα η λος πουλος.

 

βεβαια αναγκαστικα κατα καιρους τη τρωω στη μαπα, ειναι και ισχυρογνωμων ανθρωπος, αλλα και γω λιγο αναισθητος, "πεταει ο γαιδαρος?πεταει!" εκτος κ αν εναι τοσο φαουλ που θα της τη πω στα ισια, θα ξυνισει λιγο και μετα θα της περασει. τι να κανουμε ετσι ειναι τα γεροντια, της υπομονης.

 

παρτην με το μαλακο, δειξε λιγο ενδιαφερον που και που. αμα δε γουσταρεις να ακους απλα μην ακους και ασχολησου με το κινητο σου ξερω γω. αλλα μη τερλλενεσαι, δε θα αλλαξει ο γερος τωρα. και πιστεψε με, θα μπορουσε να ειναι και πολυ χειροτερα και να σφαζεστε. πιστεψε με, καλυτερα να εχεις τυπικα καλες σχεσεις, ειδικα αν βγει κανενα κουτσουβελο στη μεση θα αναθεωρησεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μα.... γιατί να διαφωνησεις μαζι της? Οταν μιλατε απλά κανε αντιγραφή των εκφρασεων της, πχ οταν λεει κατι χαριτωμένο χαμογελα, οταν λεει κατι συνταρακτικό (για εκείνη) δειξε εκπληκτη και πετα και κανενα "μπα?" που και που.

Εχω διατηρησει πολλες φορες συζήτηση έτσι μεχρι να βαρεθεί ο αλλος και να σταματήσει. Τωρα αν νιώθεις πως δεν της αξιζει κατι τετοιο, απλα σταματα να περνας χρονο μαζι της. Το να της πας κοντρα δε ξερω που θα βοηθουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ duende με νιώθεις, κι εμάς τα κάνει αυτά του "χτυπάω το κουδούνι αμα δω ανοιχτά πατζούρια" (μένει λίγο πιό κατω). Την έχουμε πιάσει να πετάει τα σκουπίδια της στον δικό μας κάδο και μετά να μας φωνάζει απο κάτω να βγουμε στο μπαλκονι, δήθεν ότι πέρναγε τυχαία. Δεν μπορώ να το κόψω γιατί ερχεται πάντα να μας φέρει κάτι (που δεν το θέλουμε) ή να δει το μωρο (και να του κάνει διάφορα ατσούμπαλα με άπλυτα χέρια, που επίσης δεν θέλω). Δηλαδή έρχεται "για καλό" που άμα της το κόψω θα γίνω κακιά νύφη που τύλιξε τον γιόκα και τέτοια.

@Storm, ελά, παραδέξου το, ή δεν έχεις πεθερά ή είναι πολύ μακριά. Να βαρεθεί και να σταματησει να μιλάει δεν παίζει. Σήμερα μου έκανε ανάλυση τι είδους πόδια είχε ο καθένας στο σόι της μέχρι τους προπάππους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νταξ ομολογω πως δεν εχω πεθερα αλλα ποσο διαφορετικό μπορεί να ναι μωρε απο τους τόσους βαρετους του εκαστοτε κύκλου? :lol:

 

Αλλα αυτο με την κοντρα ισχυει, μην ανοιξεις καναν πόλεμο οχι τιποτα αλλο αλλα για τον σύζυγό σου που θα τα ακο υ ει ξερωγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα υπαρχει και μωρο στη μεση, αστο..ειναι win-win φαση για τη πεθερα. θα τη χρειαστειτε αναγκαστικα (να λες καλα που υπαρχει)

 

να πω την αληθεια, φοβαμαι πως θα τραβηξω τα ιδια αμα σκασει κανα κουτσουβελο..εχω δει πως ειναι με τα αλλα εγγονια τους, φρικη λεμε, δε ξεκολλανε. ευτυχως ταξιδευω συχνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετακομιστε γιατι "εχετε προβληματα με τους γειτονες" (δεν ειναι και τοσο ψεμα) σε μια αποσταση κοντα αλλα να μην μπορει να την περπατησει αυτη

 

Ή αν υπαρχουν 2 αυτοκινητα, καπου στο 5 λεπτο

 

εναλλακτικα σπαστε της τα γονατα


"θα παμε για καφε τωρα, απο δω και μπρος θα παιρνεις τηλ αν θες να ερθεις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπαστικό με την κρίση είναι ότι πολλά ζευγάρια πλέον ζητάνε οικονομική ενίσχυση από τα πεθερικά τους και φυσικά αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν καμία ανεξαρτησία. Ό,τι πουν αυτοί θα κάνεις και εσύ πρέπει να στέκεσαι σούζα και να μην αντιμιλάς! :P

 

Πραγματικά πρέπει να είναι η χειρότερη εποχή για να παντρευτεί κανείς στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο σεναριο παιζει, το δευτερο φιλε δε γινεται, θα πρεπει να φροντιζει μωρο και πεθερα μαζι. εκει να δεις γκρινια

 

μπορειτε να παρετε ενα σκυλο και να το εκπαιδευσετε να ειναι μονιμα εχθρικο με τη πεθερα. θα φοβαται να ερθει σπιτι

 

η κανενα φιδι για κατοικιδιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να παρετε ενα σκυλο και να το εκπαιδευσετε να ειναι μονιμα εχθρικο με τη πεθερα. θα φοβαται να ερθει σπιτι

 

 

γαματη ιδεα, χωρια που θα κανει πολυ καλο στο παιδι το να μεγαλωσει παραλληλα με σκυλο. Η μονη μαλακια ειναι οτι γυρω στην εφηβεια θα φαει το πενθος του σκυλου

 

Καπως πρεπει να συνδεσετε την μυρωδια της πεθερας με κατι κακο για τον σκυλο. Ξεκινηστε κλεβοντας καμμια καλτσα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ηξερε το άλλο της παιδί που μετακόμισε 5 ώρες μακριά μέσα στην κρίση, ενώ είχε καλή δουλειά εδώ και εκεί που πήγε σκίζεται στις υπερωρίες για τα μισά λεφτά. Μια φορά πήγε να τους "βοηθήσει" με τα μωρα και την έδιωξαν μέσα σε 2-3 μέρες, τους τα έκανε όλα μπάχαλο μιλάμε. 'Οταν γύρισε και για πολλούς μήνες μετά, μας έλεγε με κάθε ευκαιρία πόσο "αχάριστοι" είναι και πόσο άσχημα της φέρθηκαν.

Duende πες τίποτα που κάνει η δικιά σου να τις συγκρίνουμε στην παραφροσύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...