Προς το περιεχόμενο

πεθερα


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερω νεο ζευγαρι (αυτη τωρα 23 αυτος 29) με παιδακι μηνων που χωρισανε με τον νομο.  Τα κουτσομπολια λενε οτι ο γαμπρος δεν χωνευε την οικογενεια της νυφης επειδη καθε μερα, τωρα με το μικρο, τους ειχε συνεχεια απο πανω του (μεταφορικα μιλωντας).

 

Αυτό δυστυχώς είναι πολύ σύνηθες. Για αυτό οι εργένηδες του φορουμ να προσέξουν να μην πάρουν σύζυγο (άντρα ή γυναίκα) που έχει μεγάλη συναισθηματική εξάρτηση από τους γονείς του γιατί είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα οδηγήσει σε δυσεπίλυτα προβλήματα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν δει τα μάτια μου (όπως και πολλών εδώ μέσα πιστεύω) τραγικες καταστάσεις με πεθερες.

Είναι λογικο απ'τη μια γιατι μιλάμε συνήθως για γυναίκες μετα τα 55-60, δεν έχουν και τοσο σεξουαλικη-προσωπικη ζωη (μπορει να τα'χει τινάξει ο άντρας τους κιολας), τρώνε λίγο-πολυ και το πακέτο της μοναξιας απ'το γράψιμο των παιδιων, ε δε θέλει και πολυ, με κάτι θα πρέπει να ασχοληθει και εκεινη. Και σε μια ηλικια κιολας που τίποτα δεν τους νοιάζει, οπότε...

 

Γνωμη μου, ο μονος που μπορει να τη βάλει στη θεση της είναι η κόρη (όπως στην περίπτωσή σου) ή ο γιος της.

Στην περιπτωση της κόρης είναι ελαφρως χειρότερα γιατι οι κοπέλες πάντα υπολογίζουν περισσότερο την οικογένεια.

 

 

 

Μην κάτσεις να τσακωθεις μαζι της. Απλα αγνοεις και μιλας με κάθε ειλικρίνια στη δικια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω νεο ζευγαρι (αυτη τωρα 23 αυτος 29) με παιδακι μηνων που χωρισανε με τον νομο.  Τα κουτσομπολια λενε οτι ο γαμπρος δεν χωνευε την οικογενεια της νυφης επειδη καθε μερα, τωρα με το μικρο, τους ειχε συνεχεια απο πανω του (μεταφορικα μιλωντας).

 

Το ακουσα και εγω στην Τατιανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα προβληματα με τα πεθερικα νομιζα πως ηταν μονο στην τηλεοραση και τα ανεκδοτα. Τελικα ο,τι κοροϊδευεις το λουζεσαι γιατι εφτασα να βλεπω την πεθερα μου με το ζορι και να σφιγγομαι ωστε να μην κανω καμια αγενεια. Με νευριαζουν διαφορα, με κυριο το γεγονος οτι κανει ο,τι της καπνισει. Ειναι καποια πραγματα που μας ενοχλουν, τα εχουμε τονισει απειρες φορες αλλα τιποτα, επιμενει να τα κανει. Αυτο εχει επεκταση και στις συζητησεις, οπου πρεπει να εχει παντα δικιο. Ειναι και πολλα αλλα μικροτερα ή παράγωγα αυτων.

Η αντιμετωπιση η δικη μου ειναι πολυ λεπτη και με τακτ, καθως νιωθω οτι το παιδι της μπορει να ερθει σε αντιπαραθεση με εκεινη αλλα εγω οχι. Της τα λεει, δεν εχω παραπονο, ομως χωρις αποτελεσμα. Ετσι κι εγω ηρθα εδω να κραξω για να ξαλαφρωσω.

Πειτε οι πιο εμπειροι καμια στρατηγικη αντιμετωπισης ωστε να μην μου γινονται τα νευρα τσαταλια.

 

Ασε τη γυναίκα σου να καθαρίσει γιατι αν τσακωθείς μπορεί να γινουν τα πράγματα χειρότερα. Αν και εγω στη θέση σου θα τους τα έκανα λίμπα, δε στο προτείνω. 

 

Το ακουσα και εγω στην Τατιανα.

Βλέπεις Τατιάνα ?ουιιιιχχχ .... ξου ξου ελεος !!!!1.. δες λιγο Λαμπίρη να ανοίξει το ματάκι σου κούκλα μουυυυυ 
edit - ωχ sorry άντρας εισαι , τώρα ειδα το samurai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Ασε τη γυναίκα σου να καθαρίσει γιατι αν τσακωθείς μπορεί να γινουν τα πράγματα χειρότερα. Αν και εγω στη θέση σου θα τους τα έκανα λίμπα, δε στο προτείνω. 

 

Βλέπεις Τατιάνα ?ουιιιιχχχ .... ξου ξου ελεος !!!!1.. δες λιγο Λαμπίρη να ανοίξει το ματάκι σου κούκλα μουυυυυ 
edit - ωχ sorry άντρας εισαι , τώρα ειδα το samurai

 

 

H Λαμπιρη δεν κανει γκοσιπ κεφτε.Ειναι σοβαρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Idomenea.

Παραθετω  λυσεις και ιδεες.Μπορεις να εφαρμοσεις μια απ αυτες και γιατι οχι,και πιο πολλες ταυτοχρονα.

1)Αγνοεις σε βαθμο προκλησης οτι εφαρμοζει και λεει (εγω δεν θα το εκανα,ειμαι παρα πολυ εκρηκτικος,χωρις ιχνος υπομονης)

 

2)Τονιζεις ομορφα και για τελευταια φορα στην συζυγο οτι η υπομονη σου εχει ξεπερασει τα ορια και οτι δεν απεχεις πολυ απ το να γινει καμια αιματοχυσια.

 

3)Παιρνεις την συζυγο(αν δεν πιασει η λυση (2) )και πατε σε αλλη γειτονια,μακρινη,και αν τα οικονομικα επιτρεπουν και σε αλλη πολη.

 

4)Εφ οσον εφαρμοστει η λυση (3) ειτε ολικα, ειτε εν μερει,αλλαξτε νουμερα σε τηλεφωνα σε fax σε email (αν και ειναι δυσκολο, θα θελει επικοινωνια με την κορη της).

 

5)Τελευταια λυση και ακρως εξτρεμιστικη...Αγοραζεις, πριν εφαρμοσεις τις λυσεις (2),(3) και (4) και αφου δεν εχει πιασει τοπο η λυση (1),,,μια καραμπινα (εστω δανεισου μια) και την ωρα που κοιμαται ξυπνα την, προτεινε της την εν λογω οπλαρα, και πες την οτι της δινεις μια ακομη τελευταια ευκαιρια να κοψει το βιολι ,αλλιως θα σε τρωνε τα λεφτα οι μεγαλοδικηγοροι μεσα απ την φυλακη,αλλα θα ησυχασεις(και αυτη το ιδιο).


Φιλε Idomenea....

Παραθετω  λυσεις και ιδεες.Μπορεις να εφαρμοσεις μια απ αυτες και γιατι οχι,και πιο πολλες ταυτοχρονα.

1)Αγνοεις σε βαθμο προκλησης οτι εφαρμοζει και λεει (εγω δεν θα το εκανα,ειμαι παρα πολυ εκρηκτικος,χωρις ιχνος υπομονης)

 

2)Τονιζεις ομορφα και για τελευταια φορα στην συζυγο οτι η υπομονη σου εχει ξεπερασει τα ορια και οτι δεν απεχεις πολυ απ το να γινει καμια αιματοχυσια.

 

3)Παιρνεις την συζυγο(αν δεν πιασει η λυση (2) )και πατε σε αλλη γειτονια,μακρινη,και αν τα οικονομικα επιτρεπουν και σε αλλη πολη.

 

4)Εφ οσον εφαρμοστει η λυση (3) ειτε ολικα, ειτε εν μερει,αλλαξτε νουμερα σε τηλεφωνα σε fax σε email (αν και ειναι δυσκολο, θα θελει επικοινωνια με την κορη της).

 

5)Τελευταια λυση και ακρως εξτρεμιστικη...Αγοραζεις, πριν εφαρμοσεις τις λυσεις (2),(3) και (4) και αφου δεν εχει πιασει τοπο η λυση (1),,,μια καραμπινα (εστω δανεισου μια) και την ωρα που κοιμαται ξυπνα την, προτεινε της την εν λογω οπλαρα, και πες την οτι της δινεις μια ακομη τελευταια ευκαιρια να κοψει το βιολι ,αλλιως θα σε τρωνε τα λεφτα οι μεγαλοδικηγοροι μεσα απ την φυλακη,αλλα θα ησυχασεις(και αυτη το ιδιο).

ΥΓ..αν δεν δωσει σοβαρη λυση η γυναικα σου γενικως,δυσκολα τα πραματα φιλαρακι..Να της μιλησει (της πεθερας)αμεσα και ομορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γονείς θέλουν το παιδί τους να το προσέχουν όπως το πρόσεχαν και εκείνοι όταν το είχαν κοντά τους. Και όταν στραβώνουν τα πεθερικά, σημαίνει ότι δεν τους γεμίζεις το μάτι π.χ. μπορεί να είσαι τσιγκούνης ή να της μιλάς απότομα ή να μην την βγάζεις έξω ή να μην έχεις καλή δουλειά. Μπορεί να έχουν δίκιο, μπορεί και όχι. Αν περνάει κάτι από το χέρι σου και μπορείς να το διορθώσεις για να τους δείξεις ότι είσαι αντάξιος της, κάντο. Αλλιώς αν είναι απλά υπερβολικοί, άσε τη γυναίκα σου να τους χειρίζεται και εσύ μένε ουδέτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γονείς θέλουν το παιδί τους να το προσέχουν όπως το πρόσεχαν και εκείνοι όταν το είχαν κοντά τους. Και όταν στραβώνουν τα πεθερικά, σημαίνει ότι δεν τους γεμίζεις το μάτι π.χ. μπορεί να είσαι τσιγκούνης ή να της μιλάς απότομα ή να μην την βγάζεις έξω ή να μην έχεις καλή δουλειά. Μπορεί να έχουν δίκιο, μπορεί και όχι. Αν περνάει κάτι από το χέρι σου και μπορείς να το διορθώσεις για να τους δείξεις ότι είσαι αντάξιος της, κάντο. Αλλιώς αν είναι απλά υπερβολικοί, άσε τη γυναίκα σου να τους χειρίζεται και εσύ μένε ουδέτερος.

αμα η γυναίκα του τον γουστάρει γιατι να μπει στη διαδικασία να αποδείξει στα πεθερικά οτι ειναι αντάξιος κ δε ξερω τι? αυτή παντρεύτηκε οχι τα πεθερικά 

εγώ στη θέση του θα τους έλεγα if u dont like me then gtfo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός να της κάνεις ενα........ψυχικό...........το έχεις σκεφθεί? Πραγματικά θα έλυνε πολλά προβλήματα(και θα πρόσθετε άλλα τόσα.....)

 

Σοβαρά τώρα. Όλοι είχαμε μάνες , που είναι τώρα στα 55+ , 60+ , οι οποίες ήταν και είναι υστερικές ! Η υστερία μπορεί να  ειπωθεί και αλλιώς ως η "πάθηση της μανας"

 

Ας μπούμε λίγο στην θέση τους. Το 80% αυτών των γυναικών , γεννηθήκανε το 50 , σε ένα άθλιο χωριό , με έναν πατέρα αυστηρο , χωρίς ιδιαίτερα δικαιώματα και με μια μάνα που ήτανε υπό.

 

Όταν ήρθανε στην Αθήνα , αναγκαστήκανε να επιβιώσουνε με κάθε τρόπο , και να είναι δυναμικές γιατί αλλιώς δεν έβγαινε.

 

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα , να μην ξέρουνε να το διαχειριστούνε , και αντί για δυναμικές , να γίνουνε αντρογυναίκες ! Εχει διαφορά , ΝΑΙ , αλλο δυναμική , άλλο αντρογυναίκα ! Απο πίσω υπήρχε ένα φοβισμένο κοριτσάκι με πολλά συμπλέγματα και dady isues.

 

Παντρευτήκανε , συνήθως όχι απο έρωτα , αλλά γιατί η ηλικία ανέβαινε , πιο πολύ ως ότι έπρεπε πια να παντρευτούνε.Άλλο αν λένε σήμερα ότι αγαπάνε τον άντρα τους.

 

Αυτό τον ανδρογυνισμό , τον μεταφεραν στις οικογένειές τους , όπου ο πατέρας συνήθως είτε δεν βοηθούσε , είτε αν βοηθούσε "δεν έκανε τίποτε σωστά". Βγάζανε όλα τα απωθημένα τους στον άντρα !

Τα παιδιά φασαρία , οι δουλειες σε συνδυασμό όλα με την δουλειά την πρωινή , καόλου χρόνος για τίποτε και ατελείωτοη κούραση !

 

Υστερία !!!

 

Επίσης , όντας τρομερά ανασφαλής , ητανε και τρομερα χειριστική. Πρεπει να συμφωνήσεις μαζί της , και να περάσει το δικό της , διότι αυτή τα ξέρει όλα , βάλε και τον ανδρογυνισμό , και τον μπαμπά της που την έλεγε άχρηστη , την κάνει να χώνει την μύτη της σε όλα , διότι ξέρει πάντα καλύτερα ! Απο υδραυλικά μέχρι το πως να κάνεις φορμάτ στον υπολογιστή !

Έχει παντα μα πάντα γνώμη.

 

Οταν βλέπει ότι δεν της περνάει , χρησιμοποιεί είτε το κλάμα , είτε την φωνή. Όταν η φωνή δεν πιάνει , πιάνει το κλάμα , τον "Ξανθόπουλο" . "εγώ , που σας μεγάλωσα , που χαράμισα τα νειάτα μου , που παιδευτηκα , που που που που ....."

 

Θα μπορούσα να γράψω σελίδες , αλλά δεν λέει.

Θα σας αποκαλύψω λοιπον πως να χειρίζεστε τέτοιες μανάδες / πεθερές !

 

Φίλε μου  τόπικ στάρτερ , και όσοι έχετε τέτοιες μανάδες / πεθερές τέτοιες.

Σήμερα κιόλας , και για τις επόμενες 10 μέρες κάντε ένα πείραμα.

 

Πάρτε ένα λουλουδάκι και πηγαίντε το / πάρτε τηλέφωνο και πέστε :" Μάνα / πεθερά , πολύ σε αγαπάω".

Η συμπεριφορά της θα γίνει χειρότερη στην αρχή , προειδοποιώ.

 

Επαναλάβετε την επόμενη μέρα. Στην βδομάδα θα έχει μαλακώσει , και στο τέλος θα πάψει να σας πρήζει.

Προσοχή , η συμπεριφορά της προς όλους τους άλλους , ΔΕΝ θα αλλάξει , μόνο προς εσάς ! Με λίγα λόγια , θα πει απο μέσα της : "Ok , αυτόν τον έχω , είναι δίκός μου , δεν χρειάζεται να κάνω τα παιχνίδια μου για να τον έχω...."

 

Σας μιλώ ειλικρινά , θα μπαίνετε στο σπίτι και θα σκίζετε να σας φτιάξει φαγητό ή οτιδήποτε.

 

Τώρα γιατί δουλεύει αυτό , είναι θέμα ψυχολογικό και θέλει πολύ ανάλυση.

 

Να θυμάστε πάντα όμως , ότι ο χειριστικός / υστερικός άνθρωπος , ΔΕΝ μπορει να αναγνωρίσει ότι κάνει μαλακίες , και για όλα φταίνε οι άλλοι ! Για την μιζέρια της , για τα λ8άθη της , για την οικονομική της κατάσταση , για για για για.....

 

Οπότε αφού δεν το αναγνωρίζει , επειδή αδυνατεί , δεν μπορεί και να το αλλάξει !

 

Το μόνο που μπορείτε να αλλάξετε είναι το πως συμπεριφέρεται σε εσάς μόνο , όχι γενικά !

 

 

 

Αυτά ! Ελπίζω να βοήθησα!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα με τα πεθερικα νομιζα πως ηταν μονο στην τηλεοραση και τα ανεκδοτα. Τελικα ο,τι κοροϊδευεις το λουζεσαι γιατι εφτασα να βλεπω την πεθερα μου με το ζορι και να σφιγγομαι ωστε να μην κανω καμια αγενεια.

 

Καθόλου στη σφαίρα της φαντασίας δεν είναι.

Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι έτσι ειναι και ανακατεύονται εκεί που δεν πρέπει. Επίσης δε βάζουν μυαλό ούτε με παρατηρήσεις ούτε με τπτ. 

Αν ο άντρας της την εβαζε στη θεση της θα σας εβγαζε απο μπελαδες αλλα απο οτι καταλαβα μαλακας θα ειναι και αυτος για να μην κανει κατι... (σορρυ μπορει να πεφτω και εξω)

 

Τι μπορεις να κανεις: αφου συζητησεις με τη γυναικα σου καλο ειναι να της προτεινεις να μιλησει αυτη με τους δικους της και να τους πει να μπει ενα οριστικο τερμα σε αυτο που σας ενοχλει. Αν δε βγει ακρη αρχιστε να ξεκοβετε σιγα σιγα με τα πεθερικα, δλδ μακρυα και αγαπημενοι που λεμε και να βλεπεστε το πολυ σε καμια γιορτη.

 

Αν η γυναικα σου κανει νερα η δεν ξεκαθαρισει τη θεση της πανω σε αυτα επειδη συνηθως οι γυναικες εχουν δεσιμο με τους δικους τους, δυο λυσεις εχεις : η τα κανεις ολα λιμπα η τα καταπινεις ολα και συνεχιζεις ετσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μπορει να μην ειχα πεθερικα αλλα ειδα τα πεθερικα των γονιων μου να γινονται η αιτια για να χωρισουν. Φιλε μου πιανεις τη κοπελα σου και της λες. Εγω εσυ και η οικογενια μας(εαν εχεις παιδια). Οι γονεις θα ερχονται λες και εχουνε ραντεβου στο Ικα και αμα θελουν. Αν μπλεξουν τα πεθερικα τα ζευγαρια χωριζουνε 100%....Πες της με ωραιο τροπο της γυναικας σου οτι ειστε εσεις οι 2. Και πες στην μαμα της (πεθερα σου). Εδω ειναι σπιτι μου και της γυναικας μου. Σας παρακαλω πολυ περιορισμενες οι κινησεις σας. Αμα σας αρεσει αλλιως θα βαλουμε επισκεπτηριο. Το λεω πες επειδη δεν μου αρεσει να ανακατεβονται στο σπιτιι μου. Και να θυμοσουνε φιλε σκορδοκαιλα σου. Αν ειναι δυνατον πια. Παντου να χωνουνε τη μυτη τους. Τουρμπο με εκανες :P

 

Κι απο δω τα ίδια...Απ τα πεθερικά της μιας πλευράς όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...