Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

trim enable βάζουμε κανονικά; ή θα χουμε θέματα με το πρόγραμμα;

 με μια δυο προσπαθειες το πηρε τελικα..πρεπει να ειναι ανενεργό το text signing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο εγινε install το yosemite..Πολυ καλο!!Το transparency μου αρεσει παρα πολυ.Δινει ωραια αισθηση στο λογισμικο.

 

 

Σε macbook air mid 2013 τρεχει μια χαρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο προβλημα που εχω βρει εως τωρα ειναι πως υπαρχει μια καθυστερηση 3 περιπου δευτερολεπτων στα κουμπια play/pause,skip και rewind οταν ακουω μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα. Όλα μέχρι τώρα δείχνουν καλά . Δεν δείχνει να έχει σοβαρή βελτίωση στη διαχείριση μνήμης .... Έχω ένα mac mini 2009 core2duo 2.26  8giga ram και τα πράγματα δείχνουν ως είχαν . Θα δούμε και στη συνέχεια . Α να μη ξεχάσω ... έπρεπε να ξαναπεράσω τα γλωσσικά εργαλεία από την αρχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbook Pro early 2011 με 10GB ram, μια χαρά πάει το μηχάνημα. Έχω την εντύπωση πως η διαχείριση μνήμης, ειδικά στον Safari, είναι βελτιωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι πιο συγκρατημένος απέναντι στο Yosi.

Η καλή πλευρά είναι ότι πράγματι με την βοήθεια της Public η πρώτη έκδοση είναι απαλλαγμένη από τις πολλές "παιδικές ασθένειες"που είχαν όλες οι υπόλοιπες "πρώτες". Λειτούργησε το beta δηλαδή.

Η κακή πλευρά είναι ότι δεν δικαίωσε ακόμα τουλάχιστον τις προσδοκίες μας που ήταν κάτι ανάλογο με αυτό που έκανε η ms με τα Win 8 αντίστοιχα,δηλαδή οκ γυρίσαμε στο 2D αλλά κερδίσαμε η διαθέσαμε αυτούς τους πόρους για να έχουμε ένα συνολικά αρκετά πιο γρήγορο λειτουργικό.Κάπου διάβασα για 68% ταχύτερο και θ'απαντησω σε αυτό ότι η ταχύτητα δεν μπορεί να είναι στα χαρτιά η στα "εξαρτώμενα"- φιλικά forum πρέπει να είναι στο πληκτρολόγιο του χρήστη.

Ένα λειτουργικό λοιπόν που πάντα η ευκολία του και το δυνατό του σημείο ήταν αυτό ακριβώς,η ταχύτητα και η απλότητα,το έχουμε φορτώσει με υποτίθεται "πιασαρικες"δυνατότητες που εκμεταλλεύονται ελάχιστοι χρήστες (οι περισσότεροι περιορίζονται μόνο στο να λένε ότι τις έχουν) και έτσι δεν κερδίζουμε ούτε το πισωγύρισμα ούτε το μεγάλο μερίδιο χρηστών,πόσο μάλλον δεν κερδίζουμε καινούριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είπα ότι λείπει,ίσα ίσα είπα το αντίθετο.

Οι προσδοκίες που μας έχτισε η Apple με τις πρώτες beta για ένα κατά πολύ ταχύτερο λειτουργικό έναντι του υπερφορτωμένου Mavericks (όλοι λίγο πολύ αναβάθμισαν μνήμες έβαλαν ssd για αυτό),και οι όποιες περικοπές σε πόρους,χάθηκαν σε άχρηστα "κερασάκια"που ναι μεν όλοι θέλουμε στο πιάτο μας,αλλά στο τέλος το κάνουμε στην άκρη και τρώμε την τούρτα. (χαχα)

τώρα κάθονται και γράφουν ότι σε μερικές λειτουργίες ειναι 68% ταχύτερο.. οκ είναι το θέμα είναι ότι αν δεν το γράψεις θα το δει κανείς ? η συνολική αίσθηση ταχύτητας δίνει σε κανέναν αυτή την εντύπωση ? η απλά ακόμα μια φορά συνεχίζουμε από εκεί που σταματήσαμε ?

και χωρίς να θέλω να μπω σε συγκρίσεις αλλά μόνο επειδή βοηθάει στην κατανόηση αυτού που γράφω,ξαναγράφω ότι δεν έκανε την διαφορά που έκανε αντίστοιχα στα Win 8 η ms.

Εγώ τουλάχιστον κάτι τέτοιο περίμενα κ θα ήμουν ευχαριστημένος.Θα ηθελα να ανοίξω τον υπολογιστή μετά την αναβάθμιση και να βγάζει σπίθες.

και φαντάσου ότι αυτό στο γράφω εγώ που τρέχω και osx σε ίσης δυνατοτήτων hardware και τα δυο λειτουργικά.

Η beta 3 ήταν σε πολύ καλό σημείο και έδειχνε ότι αν εξελισσόντανε ακόμα λίγο θα μπορούσε να το πετύχει,αντιθέτως η εξέλιξη ήρθε ... προς τα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περασα και εγω την αναβαθμιση απο το Store αλλα λογω trim enabler μου βγαζει το απαγορευτικο σημα στο boot και δεν ξερω πως να ξεκινησω ... 

http://www.cindori.org/update-on-trim-in-yosemite/

 

Το μονο link που βρηκα αλλα δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει μιας και δεν εχω εμπειρια απο terminal κλπ ... 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει ...  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...