Προς το περιεχόμενο

OS X Yosemite


Gi0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 560
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρατήρησα ότι έφιαξε το πρόβλημα με το να στέλενει "???? ?? ?????" στο Outlook 2011... Έστειλα αρκετά mail και φαίνεται εντάξει

Κάποιος άλλο που το είδε;

Απλα ειχες κανει προεπιλεγμενο το outlook δεν εφταιγε το λειτουργικο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω macbook pro retina και μια εξωτερική οθόνη 27άρα 1400p, την Dell U2713HM. Μέχρι και το mountain lion είχε το γνωστό πρόβλημα που την αναγνωριζε σαν  TV με max resolution 1080p. Αναβάθμισα σε yosemite. Ακόμα μου την εμφανίζει σαν TV και όχι σαν monitor αλλά τουλάχιστον μπορώ να επιλέξω 2560x1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου καλοί. Μετά από μια μέρα με το καινούριο λειτουργικό .... έχω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο όμορφα όσο αναφορά την διαχείριση της μνήμης τουλάχιστον . Έχοντας 8 giga ram η συμπεριφορά του μηχανήματος σε απόλυτα νούμερα πάνω -κάτω είναι ακριβός η ίδια . Ίσος και λίγο χειρότερα όταν αναφέρομαι στο safari που με ένα  tab ανοιχτό καταναλώνει  περί των 300mb από τη μνήμη , να σημειώσω ότι δεν έχω πλήθος adons έκτος από ένα για mail και ένα για μετάφραση . Στην ίδια κατάσταση ο firefox 170.Για να δούμε τι θα κάνουν με τις αναβαθμίσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά ως τώρα. 2 σημεία κλειδιά...

 

1) Μου έφτιαξε μόνο του το πρόβλημα που έγραφε "Service Battery" στο Battery Status.

 

2) Τα video στο YouTube στο Safari παίζουν κανονικά άμα τα προχωρήσεις στο πλαίσιο που δείχνει να έχει φορτώσει! Ακριβώς όπως παλιά. 

 

Σχεδόν έκλαψα από την χαρά μου, είχα ξεχάσει σχεδόν πώς είναι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, όταν κάνω boot τον iMac (late 2011), στην άσπρη οθόνη με το  γκρι μήλο της apple που βλέπεις όσο περιμένεις να φορτώσει το λειτουργικό, εμφανίζεται μια μαύρη μπάρα η οποία προχωραέι σταδιακά στην αρχή αργά, μετά σαν να σταματάει και τέλος ολοκληρώνει οπότε φορτώνει και το λειτουργικό. Αυτό συμβαίνει κάθε φορά. Είναι φυσιολογικό. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο net. Άλλοθ λένε πως είναι φυσιολογικό και άλλοι προς πρόκειται για πρόβλημα στο δίσκο. Σε εσάς τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάρα σαν ένδειξη νομίζω ότι είναι η σωστή , τώρα για την ταχύτητα που φορτώνει νομίζω ότι έχει να κάνει με το τι δίσκο φοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, όταν κάνω boot τον iMac (late 2011), στην άσπρη οθόνη με το  γκρι μήλο της apple που βλέπεις όσο περιμένεις να φορτώσει το λειτουργικό, εμφανίζεται μια μαύρη μπάρα η οποία προχωραέι σταδιακά στην αρχή αργά, μετά σαν να σταματάει και τέλος ολοκληρώνει οπότε φορτώνει και το λειτουργικό. Αυτό συμβαίνει κάθε φορά. Είναι φυσιολογικό. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη στο net. Άλλοθ λένε πως είναι φυσιολογικό και άλλοι προς πρόκειται για πρόβλημα στο δίσκο. Σε εσάς τι συμβαίνει;

 

Είναι φυσκιολογικό. Σε όλους συμβαίνει. Στο δικό μου macbook pro retina με ssd φορτώνει περίπου σε 5-6 δευτερόλεπτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου καλοί. Μετά από μια μέρα με το καινούριο λειτουργικό .... έχω να πω ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο όμορφα όσο αναφορά την διαχείριση της μνήμης τουλάχιστον . Έχοντας 8 giga ram η συμπεριφορά του μηχανήματος σε απόλυτα νούμερα πάνω -κάτω είναι ακριβός η ίδια . Ίσος και λίγο χειρότερα όταν αναφέρομαι στο safari που με ένα  tab ανοιχτό καταναλώνει  περί των 300mb από τη μνήμη , να σημειώσω ότι δεν έχω πλήθος adons έκτος από ένα για mail και ένα για μετάφραση . Στην ίδια κατάσταση ο firefox 170.Για να δούμε τι θα κάνουν με τις αναβαθμίσεις ...

Ναι αλλά εγώ απαλλάχθηκα από το εκνευριστικό πρόβλημα του Safari που μου πέταγε "Out of application memory" σφάλμα, και μου ζήταγε να κλείσω προγράμματα.

Επίσης θεωρώ πολύ σημαντικό χαρακτηριστικό που στο Activity Monitor, στην καρτέλα της μνήμης, σου εμφανίζει σαν ξεχωριστά processes το κάθε tab του Safari. Έτσι βλέπεις ακριβώς ποια σελίδα/tab τρώει πολύ μνήμη και κάνεις τα κουμάντα σου. Στο Mavericks δεν μπορούσες να το δεις αυτό, απλά έβλεπες όλο τον Safari και την συνολική μνήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέεται κανείς μέσω ethernet στο internet ή σε τοπικό δίκτυο ? Μπορεί να κοιτάξει κάποιος την ταχύτητα του port ? Σε mid 2010 χωρίς κανένα λόγο το 1000base όποτε θέλει το χάνει και το ρίχνει σε 100 . Χειροκίνητα πολλές φορές δεν το δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα σε imac late 2012, fusion drive.... κανει το διπλο χρονο να ανοιξει ή να επανεκινηση σε σχεση με τα  maverics. Δεν ξερω αν φταιει που εκανα upgrade και οχι clean install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσατίλα...

Matlab και Comsol θέλουν μαντούνια και update για να δουλέψουν. Δεν μου αρέσει αυτό, έχασσα πόσο χρόνο να βρω τη λύση (και πήγη η ψυχή μου στην κούλουρη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...