Προς το περιεχόμενο

Apple: Μεγάλη αύξηση πωλήσεων για iPhone και Mac, συνεχίζεται η πτώση των iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ριξτε καμια τιμουλα στα iPad...να δείτε μετά κ.Apple.

Δεν εχει να κανει με την τιμη. Πριν 3 χρονια δεν ειχες κανεις tablet γιατι δεν υπηρχαν tablet. 

Βγηκαν τα ταμπλετ αγορασαν σιγα σιγα ολοι. Πλεον εχουν ολοι tablet. Ποσοι θα κανουν αλλαγη καθε χρονο η καθε δυο χρονια? Εγω προσωπικα ειμαι ακομα με ενα ipad 2. 

Για αυτο υπαρχει μειωση στις πωλησεις. 

Ειναι σαν να λεμε οτι βγαινουν φετος ιπταμενα αυτοκινητα. Απο 0 ιπταμενα αυτοκινητα φετος θα παμε μεσα σε ενα χρονο σε 10,000,000 ιπταμενα αυτοκινητα σε ενα χρονο σε 20,000,000 σε δυο χρονια κτλ. Οταν πλεον θα εχουμε ολοι ιπταμενα αυτοκινητα οι πωλησεις μοιραια θα πεσουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πραγματι πολυ ακριβες τιμες!Ολο αυτο λεμε αλλα αμα δεν φτανει η αλεπου.........

 

Sent from my iPad using Insomnia

φίλε μου δεεν ξέρω για σένα , αλλά οι υπόλοιποι ζούμε σε εποχές που μετράμε και το ευρώ, τελειο το iplad δεν διαφωνεί κανείς, αλλά με 150 το πολύ 200 ευρώ πάιρνεις την αιχμή της τεχνολoγίας σε tablet, κάνεις αυτά που θες, σου φεύγει η καύλα και είσαι και χαρούμενος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορά την "πραγματική/καθεαυτού" τιμή του καθε νέου iphone για ένα χρήστη, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας οτι τουλάχιστον στην Αμερική, προωθείται (και επιδοτείται γενναία) και από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας. Είναι το "δωράκι" που κάνουν στους καλούς πελάτες ή για να σε κάνουν να αναβαθμίσεις πρόγραμμα....

 

Με το ipad δεν συμβαινει το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και λέω πως το μοναδικό που θα αγόραζα από την apple είναι το ipad mini που στα σκρουτζομάγαζα είναι λίγο πάνω από 200ευρώ.

 

tablet από 300 και πάνω είναι άχρηστο όταν με 50 ευρώ παραπάνω θα πάρεις λαπτοπάκι με καλά specs και θα το χρησιμοποιήσεις επιπλέον για κάτι που ένα tablet δεν θα μπορούσε να κάνει ποτέ!

 

Και εδώ η ποιότητα κατασκευής παύει να ισχύει επειδή μιλάμε για μια συσκευή η οποία ουσιαστικά είναι εντελώς άχρηστη!

 

Με smartphone στο χέρι ( ειδικά τον τελευταίο καιρό που τα περισσότερα τα βρίσκουμε στις 4,5 - 5,0 ίντσες  ), με pc στο σπίτι+ λάπτοπ που εγώ προσωπικά το μεταφέρω παντού και βολεύομαι περισσότερο από tablet.... εεε τι να το κάνεις το tablet και ειδικά στις τιμές που αναφέρονται... με τόσα λεφτά κάνω pc μπόμπα! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δεεν ξέρω για σένα , αλλά οι υπόλοιποι ζούμε σε εποχές που μετράμε και το ευρώ, τελειο το iplad δεν διαφωνεί κανείς, αλλά με 150 το πολύ 200 ευρώ πάιρνεις την αιχμή της τεχνολoγίας σε tablet, κάνεις αυτά που θες, σου φεύγει η καύλα και είσαι και χαρούμενος...

 

Με κάποιες παραχωρήσεις πάντα. Γιατί αν πάω σε Nexus9 (που προσωπικά έχω και στα υπόψιν) θα έχω κάτι το οποίο θα έχει μια αντιστοιχεία σε τιμή, ποιότητα κατασκευής, υποστήριξη λογισμικού κλπ. με ένα iPad2 Air. Μπορώ να κατέβω και μέχρι το 1/3 της τιμής των προηγούμενων με ένα κάτι σε Pipo, Onda, Teclast κλπ αλλά αν το πάρω από την αρχή θα πρέπει να περιμένω Ν updates για να διορθωθούν τα περισσότερα ποναλάκια, θα μείνω κολλημένος στην περσυνή έκδοση του λειτουργικού με μηδαμινές εώς καθόλου ενημερώσεις για αυτό. Τη δουλειά σου την κάνεις, αλλά δεν είναι και τυχαίο ότι γλυτώνεις τόσα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες ακυρώνεται από το ρεκόρ εσόδων της από τα iphone 6

Αν εννοείς ότι οι χαμηλές πωλήσεις των ipad συμπληρώνονται από τις πωλήσεις των iphone... από πότε μια εταιρία χρησιμοποιεί αυτή τη μορφή εσόδων;

 

Άλλη πώληση το ipad και άλλη το iphone, είναι τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, άχρηστα τα iPads... Με τα ίδια λεφτά πέρνει κανεις ενα netbook, η ενα λαπτοπ... Των 400 € τούμπανο.... Πια η διαφορα ενός iPad Air και ενός iPad 2... Τα ίδια πραγματα ειναι....

Κι εγω που ασχολούμαι με assembly σε z80 μου ειναι άχρηστος ο i7... Όποιος πέρνει Lamborghini ειναι καθυστερημένος γιατι κοστίζει μια περιουσία... Καίει και πολυ βενζίνη... Δε με συμφέρει να πηγαίνω στη λαϊκή και να το γεμίζω με πατάτες και ντομάτες.... Το Hyundai Accent ειναι κλάσεις ανώτερο.... Πια η διαφορα των x64 A7, A8. Και A8X.... Απο τους παλιότερους επεξεργαστές της apple... Απλό marketing ειναι.... Δε ξέρω τι ειναι το νέο metal που αντικαθιστά το open GL.... Αλλά οτι και να ειναι ξέρω οτι ειναι άχρηστο... Ελληναράς ειμαι και τα ξέρω ολα.... Οταν οι άλλοι τρωγαν βελανίδια ΕΓΩ είχα χοληστερίνη....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλός με το ipad δύσκολα κάνεις φιγούρα έξω γιατί είναι μεγάλο και δύσκολα να το κουβαλάς ενώ το iphone είναι ενα είδους '' image maker '' και να φάνε δεν θα έχουν θα το πάρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και λέω πως το μοναδικό που θα αγόραζα από την apple είναι το ipad mini που στα σκρουτζομάγαζα είναι λίγο πάνω από 200ευρώ.

 

tablet από 300 και πάνω είναι άχρηστο όταν με 50 ευρώ παραπάνω θα πάρεις λαπτοπάκι με καλά specs και θα το χρησιμοποιήσεις επιπλέον για κάτι που ένα tablet δεν θα μπορούσε να κάνει ποτέ!

 

Και εδώ η ποιότητα κατασκευής παύει να ισχύει επειδή μιλάμε για μια συσκευή η οποία ουσιαστικά είναι εντελώς άχρηστη!

 

Με smartphone στο χέρι ( ειδικά τον τελευταίο καιρό που τα περισσότερα τα βρίσκουμε στις 4,5 - 5,0 ίντσες  ), με pc στο σπίτι+ λάπτοπ που εγώ προσωπικά το μεταφέρω παντού και βολεύομαι περισσότερο από tablet.... εεε τι να το κάνεις το tablet και ειδικά στις τιμές που αναφέρονται... με τόσα λεφτά κάνω pc μπόμπα! :P

  Ξεχνας ομως οτι υπαρχουν πολλα ατομα που για λαπτοπ δεν θα κοιταξουνε καν στην περιοχη 400 ευρω. 

  Οπως επισης το αχρηστη συσκευη ειναι κατι 100% υποκειμενικο. Την χρηση που το κανω ,πχ το παιρνω σε ταξιδια και καθε βραδυ βλεπω ταινιες στο κρεββατι δεν μπορει να την προσφερει ουτε το κινητο(πολυ μικρο) ουτε το λαπτοπ (πολυ μεγαλο). 

  Αμα δεν εκανα αυτες τις συγκεκριμενες χρησεις θα μπορουσα να ζησω χωρις αυτο η να συμβιβαστω με κατι αλλο? Σαφεστατα, αλλα αυτο το οριζουν οι δυνατοτητες σου. 

  Στο iPad Air πηγα μετα απο ασχημη εμπειρια με nexus 10 και νοτε 8 . Η διαφορα ητανε χαωδη και με κερδισε.  Προφανος και δεν ειναι για καποιον με εισοδημα ομως με 600 ευρω τον μηνα, τα αυτονοητα θα λεμε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 μηνες 50 ευρω τον μηνα ειναι  600ευρω!

Οποιοδηποτε μπορει να αλλαζει καθε χρονο το ipad του αν θελει!

Και αυτοι που κανουν και 2χρονια τους πεφτει απο 25ευρω τον μηνα!

Τα τσιγαρα μου μονο ειναι 600ευρω το χρονο (50 ευρω το μηνα) και ο καφες του Σαββατοκυριακου(10ευρω x 4ΣΚ=40ευρω/μηνα)480ευρω/χρονο!

 

Πολυ λιγη οικονομια να κανει καποιος και να αλλαζει το tablet του καθε 2 χρονια,εχει ανετα οποιο tablet θελει και ας πιανει μισθο 500ευρω τον μηνα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 μηνες 50 ευρω τον μηνα ειναι  600ευρω!

Οποιοδηποτε μπορει να αλλαζει καθε χρονο το ipad του αν θελει!

Και αυτοι που κανουν και 2χρονια τους πεφτει απο 25ευρω τον μηνα!

Τα τσιγαρα μου μονο ειναι 600ευρω το χρονο (50 ευρω το μηνα) και ο καφες του Σαββατοκυριακου(10ευρω x 4ΣΚ=40ευρω/μηνα)480ευρω/χρονο!

 

Πολυ λιγη οικονομια να κανει καποιος και να αλλαζει το tablet του καθε 2 χρονια,εχει ανετα οποιο tablet θελει και ας πιανει μισθο 500ευρω τον μηνα!

 

Μην υπερβάλλουμε κιόλας. Με φυσιολογικά τρέχοντα έξοδα και 500 ευρώ μισθό ή που δεν θα έχεις βρακί να βάλεις στον πώλο σου ή θα είναι όλα υπερχρεωμένα. Ούτε λόγος για συχνές αλλαγές σε gadgets.

 

Προσωπικά το κάπνισμα το έκοψα στις 27/02/13 και ήθελα τα τριπλάσια από σένα ανά μήνα σε κοπανιστό αέρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε μήνα πλέον αλλάζω κινητό, αλλά σε γενικές γραμμές (μέσα σε λογικά πλαίσια) έχεις δίκιο. Δεν συντρέχει φυσικά λόγος να αλλάζει κανείς tablet κάθε χρόνο. Αντέχουν και πολύ περισσότερο εάν φέρεται κανείς με ανάλογο σεβασμό στην συσκευή. Κάποια στιγμή προσπερνάει το λογισμικό το hardware και μοιραία πας σε αναβάθμιση, πράγμα όμως πολύ κοινότυπο και στην αγορά των laptops για παράδειγμα και όχι το laptop που αγόρασα με winXP δεν ενδείκνυται για win7 ή παραπάνω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησε κανείς στην φωτογραφία ότι ο Cook μιμείται ακόμα και τις κινήσεις του Jobs;

 

Το χω παρατηρησει και εγω, αλλα ο κουκ μοιαζει πιο πολυ με εναν καλο πωλητη που εκστασιαζεται με οτι προιον λανσαρει και κανει σαν τρελος περα δωθε, απλα το πουλαει.

 

Ο μακαριτης ειχε την σπιθα και φαινοταν σαν να αγαπουσε πραγματικα οτι προιον εφτιαχνε η εταιρια του. 

 

Μπορει να χω δικιο, η μπορει ο τζομπς να ταν καλυτερος ψευτης ποιος ξερει. Παντως αυτο το περα δωθε του κουκ κουραζει απιστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υπερβάλλουμε κιόλας. Με φυσιολογικά τρέχοντα έξοδα και 500 ευρώ μισθό ή που δεν θα έχεις βρακί να βάλεις στον πώλο σου ή θα είναι όλα υπερχρεωμένα. Ούτε λόγος για συχνές αλλαγές σε gadgets.

 

Προσωπικά το κάπνισμα το έκοψα στις 27/02/13 και ήθελα τα τριπλάσια από σένα ανά μήνα σε κοπανιστό αέρα. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάθε μήνα πλέον αλλάζω κινητό, αλλά σε γενικές γραμμές (μέσα σε λογικά πλαίσια) έχεις δίκιο. Δεν συντρέχει φυσικά λόγος να αλλάζει κανείς tablet κάθε χρόνο. Αντέχουν και πολύ περισσότερο εάν φέρεται κανείς με ανάλογο σεβασμό στην συσκευή. Κάποια στιγμή προσπερνάει το λογισμικό το hardware και μοιραία πας σε αναβάθμιση, πράγμα όμως πολύ κοινότυπο και στην αγορά των laptops για παράδειγμα και όχι το laptop που αγόρασα με winXP δεν ενδείκνυται για win7 ή παραπάνω....

Θεωρεις παραλογο οτι μεσα σε 2χρονια καποιος με 500ευρω μισθο(χωρις οικογενια) να βαζει στην παντα 600ευρω?

Γιατι δεν μιλησα για αλλαγη gadget καθε μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρεις παραλογο οτι μεσα σε 2χρονια καποιος με 500ευρω μισθο(χωρις οικογενια) να βαζει στην παντα 600ευρω?

Γιατι δεν μιλησα για αλλαγη gadget καθε μηνα!

 

fixed

Θεωρεις παραλογο οτι μεσα σε 2χρονια καποιος με 500ευρω μισθο(χωρις οικογενια) που ζει με τους γονείς του να βαζει στην παντα 600ευρω?

Γιατι δεν μιλησα για αλλαγη gadget καθε μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...