Προς το περιεχόμενο

Apple: Μεγάλη αύξηση πωλήσεων για iPhone και Mac, συνεχίζεται η πτώση των iPad


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

400 και 500 ειναι ο κατωτερος, ουτε καν ο μεσος. Υπαρχει πληθωρα, ακομη και νεων ανθρωπων που βραζουνε πολλα περισσοτερα επειδη ειναι καλοι σε αυτο που κανουνε.

Δεν στοχευσε αυτα τα εισοδηματα ποτε η apple. Ειναι σαν να λες οταν βγαινει νεo Audi, whatever εταιρια ωραιο μεν, αλλα δεν ειναι για καποιον με το κατωτατο εισοδημα.

Τι ωραία που τα λέτε μερικοί :)

Μπορεί επιτέλους ο καθένας εδώ μέσα να ασχοληθεί μόνο με τη δική του τσέπη???

Μιλάμε σε ένα θέμα σχετικά με πωλήσεις, για αγοραστική ικανότητα...

 

Μάλλον είμαστε off topic,συγγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι πωλησεις των ipad πεφτουν, επειδη πολλοι παιρνουν το 6plus, και βολευονται με τη μεγαλη του οθονη. Αν βγει ακομα μεγαλυτερο apple phablet, οι πωλησεις των ipad θα πεσουν κι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σας δώσω μια γενική εικόνα η Apple ανακοίνωσε ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ από την Google για το Q3 του 14. H Apple έχει αυξήσει τα εσοδά της για τα τελευταία 2 τρίμηνα κατά 20% (+12% τα καθαρά κέρδη… ποσοστό ρεκόρ των τελευταίων 7 οικονομικών τριμήνων) κάτι που απ΄ότι διαφαίνεται θα συνεχίσει να κάνει…. για το τρέχον τρίμηνο η Apple περιμένει αύξηση του +30%. Τα καθαρά κέρδη αναμένονται να ξεπεράσουν τα 10 δις… με λίγα λόγια το επόμενο τρίμηνο η Apple θα βάλει στο αποθεματικό της όσα θα βάλουν μαζι οι 3ις εταιρίες που είναι πιο κερδοφόρες μετά από αυτήν… Google+MS+Samsung… θα πέσει πολύ γέλιο και κλάμα μαζί. Οχι πως δεν γελάμε από το 2007 με τους καταστροφολόγους.

 
Επίσης για να επαναφέρω μερικούς στην πραγματικότητα η Samsung με τα τεράστια μερίδια αγοράς θα ανακοινώσει από κινητά/σκούπες/chip/πλυντήρια/tv etc περί τα 3 δις καθαρά κέρδη…. λιγότερα απ΄όσα έβγαζε η Google και η MS τόσο καιρό. Συνήθως περίπου το 60% από τα καθαρά κέρδη της Samsung αφορούν το τομέα κινητής. Ξεχάστε την Samsung ως την δεύτερη δύναμη που κάποτε ξέρατε… η ζημιά είναι τεράστια.
 
Οταν η Samsung ετοιμάζεται να παρουσιάσει περισσότερα λιγότερα από τα μισά καθαρά κέρδη τριμήνου, η Apple όχι μόνο καταφέρνει (για σερί τριμήνων) να διατηρεί τα εξωπραγματικά της κέρδη αλλά και να τα αυξάνει. Και όταν οι άλλοι ρίχνουν τις τιμές για να πουλήσουν, η μέση τιμή πώλησης των iPhone (26% περισσότερες μονάδες) αυξήθηκε κατά 26 δολάρια φτάνοντας τα 603$. Το εντυπωσιακό είναι ότι οι πωλήσεις των iPhone αφορούν το τέλος τριμήνου όπου και έγινε το λανσάρισμα. Τα οικονομικά αποτελέσματα που θα ανακοινώσει η Apple στο τέλος του τρέχοντα τριμήνου θα είναι πέραν κάθε φαντασίας και το πιο κερδοφόρο τρίμηνο εταιρίας που έχει καταγραφεί ποτέ. Καταλαβαίνεται ότι το Plus έχει οδηγήσει τα περιθώρια κέρδους της Apple στον θεό και είναι προφανές ότι δεν καίγονται αν οι μεγαλύτερες οθόνες κανιβαλίζουν τα iPad. Οι γελοίοι του τύπου ασχολούνται με τις λιγότερες πωλήσεις των iPad ενός προϊόντος που δεν θα γίνει ποτέ σαν το iPhone αλλά οι πωλήσεις του θα είναι κυκλικές όπως και αυτές των PC. Πλέον μπαίνουν περισσότερα χρήματα στο αποθεματικό. Τα κέρδη του App Store ήταν αυξημένα κατά 36% και οι μονάδες των Mac (τα περισσότερα τεμάχια που έχει διαθέσει η Apple ποτέ) που διατέθηκαν στο +25%.
 
Και για όσους προτρέχουν ότι η Apple αυγατίζει τα χρηματά της αυτό το τρίμηνο έβαλε στο αποθεματικό της 9δις λιγότερα μιας και προχώρησε αρκετές επενδύσεις και εξαγορές.
 
B0a9NWoCUAEQXHi.png
 
39,3 εκ. iPhone (33,8 εκατομμύρια +16%)
12,3 εκ. iPad (14,1 εκατομμύρια -13%)
5,5 εκ. Mac (4,6 εκατομμύρια +21%)

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοχος 3gs , macbook pro και note3 .

tablet δεν εχω γιατι δεν χρειαζεται καλυπτομαι απο τα παραπανω . ομως εχω να πω οτι τα ipad για αυτο που προσφερουν ειναι πολυ καλα. μπορει στα mob να λεω οτι εχει μεινει πισω ομως στα tablet πραγματικα σου κανει αλλη αισθηση . απο τγν αλλη πλευρα μονο η sammy κατι παει να κανει στο τομεα αυτο με κανα δυο σειρες που βγαζει . πιστευω ομως οτι ειναι θεμα χρονουυ να την ξεπερασει και σε αυτο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά οτι και να ειναι ξέρω οτι ειναι άχρηστο... Ελληναράς ειμαι και τα ξέρω ολα.... Οταν οι άλλοι τρωγαν βελανίδια ΕΓΩ είχα χοληστερίνη....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ο,τι και να λες όμως παραμένεις ελληνάρας και δυστυχώς για σένα δε ζεις ούτε στην Αμερική ούτε σε καμιά άλλη ανεπτυγμένη χώρα, οπότε δεν έχει νόημα να προσπαθείς να διαχωρίσεις τη θέση σου από τους ομοίους σου.

 

Άσε που τη τσέπη σου δε χρειάζεται να είσαι ελληνάρας για να τη κοιτάς, το κάνει όλος ο πλανήτης, για αυτό όλος ο πλανήτης δεν έχει ipad

Ευτυχώς για μένα δε ζω στην Ελλαδα αλλά στη Σουηδία, οπότε βλέπω τα πραγματα με άλλο μάτι θα μπορούσα να πω, ναι όντως όλος ο πλανήτης κοιτάει την τσέπη του αυτο ομως δε του επιτρέπει να βαφτίζει άχρηστο ενα. Προϊόν το οποία δεν το εχει πιάσει καν καλά καλά στα χέρια του και να προσπαθεί να μας πείσει οτι όσοι τελικα επιλέγουν το συγκεκριμένο προϊόν ειναι θύματα... Να στο θέσω και διαφορετικα, ο βασικός μισθός ενός μετανάστη στη Σουηδία ειναι γύρω στα 1700 ευρώ.... Οπότε ναι μπορω να πάρω και ενα και 2 iPad ταυτόχρονο και για την κοπέλα μου χωρις να ιδρύσω και ιδιαίτερα... Το χειρότερο ειναι για να ικανοποιήσεις τον εγωισμό σου αλλα και την ματαιότητα σου να κατηγορείς τις επιλογές του αλλού... Εγω δεν επέκρινα κάποιον για για το αν προτιμάει το nexus εν αντίθεση με το iPad, δε μου πέφτει λόγος.... Αλλα ας μας αφήσουν εμάς τους χαζούς τελος πάντων να παίξουμε με τα υπερτιμημένα gadgetάκια μας που δεν ενοχλούμε και κανέναν στο μπάτο μπάτο... :) Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρεις παραλογο οτι μεσα σε 2χρονια καποιος με 500ευρω μισθο(χωρις οικογενια) να βαζει στην παντα 600ευρω?

Γιατι δεν μιλησα για αλλαγη gadget καθε μηνα!

 

Είπα με φυσιολογικά τρέχοντα έξοδα που προφανώς δεν υπονοεί ότι κάποιος άλλος πληρώνει το ενοίκιο και ότι άλλο συνιστά βασικές ανάγκες ενός ανθρώπου χωρίς οικονομική στήριξη από πουθενά και όχι δεν έχει την πολυτέλεια να αποταμιεύσει κάτι εκτός αν ζει σε τσαντήρι σε δημόσιο χώρο. Σπαταλήσαμε 2 σελίδες ΟΤ για κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είπα με φυσιολογικά τρέχοντα έξοδα που προφανώς δεν υπονοεί ότι κάποιος άλλος πληρώνει το ενοίκιο και ότι άλλο συνιστά βασικές ανάγκες ενός ανθρώπου χωρίς οικονομική στήριξη από πουθενά και όχι δεν έχει την πολυτέλεια να αποταμιεύσει κάτι εκτός αν ζει σε τσαντήρι σε δημόσιο χώρο. Σπαταλήσαμε 2 σελίδες ΟΤ για κάτι που θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.

Αν εσυ δεν μπορεις να το κανεις,καποιος αλλος μπορει!

Το τι ζωη κανει ο καθενας και τι θυσιες ειναι διαθετιμενος να κανει για να αποκτησει κατι εξαρτατε απο τον καθενα!

Απλα μην εισαι απολυτος οτι δεν μπορει να το κανει καποιος,ακομη και με 500ευρω εισοδημα!Ακομη και σε ακριβες χωρες οπως ειναι Ελλαδα και Κυπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκάνδαλο είναι ότι ασχολούνται ακόμα οι άνθρωποι με αυτή την εταιρία. Όσοι θέλετε ταμπλέτα τι κοιτάτε αυτά που σας πλασάρουν και δεν αγοράζετε κατευθείαν από Κίνα; Ίδια ή παρόμοια χαρακτιρηστικά με 100 - 150 ευρώ τα δίνουν...
Άσε που βρήκα σύστημα ίδιο με τον imac περίπου στα 500 ευρώ, από 1100 που τα δίνει η apple!
Τόσο σημασία έχει ένα σήμα και ένα αργό λειτουργικό για να δώσει κανείς πολαπλάσια χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσυ δεν μπορεις να το κανεις,καποιος αλλος μπορει!

Το τι ζωη κανει ο καθενας και τι θυσιες ειναι διαθετιμενος να κανει για να αποκτησει κατι εξαρτατε απο τον καθενα!

Απλα μην εισαι απολυτος οτι δεν μπορει να το κανει καποιος,ακομη και με 500ευρω εισοδημα!Ακομη και σε ακριβες χωρες οπως ειναι Ελλαδα και Κυπρος.

 

Συνήθως ο κόσμος όταν συζητάει τέτοια θέματα παίρνει σαν γνώμονα τον μέσο όρο και όχι οποιαδήποτε εξαίρεση. Μια στοιχειώδη ποιότητα διαβίωσης δεν αγοράζεται εύκολα με 500 ευρώ και ούτε είναι ένα tablet είδος πρώτης ανάγκης. Με το που βάζεις σε μια πρόταση την λέξη "θυσίες" σημαίνει ότι στερείσαι είδη πρώτης ανάγκης. Μπορούμε να επιστρέψουμε τώρα στο θέμα ή πρέπει να σπαταλήσουμε κι άλλο εύρος για το θέατρο του παραλόγου;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συνήθως ο κόσμος όταν συζητάει τέτοια θέματα παίρνει σαν γνώμονα τον μέσο όρο και όχι οποιαδήποτε εξαίρεση. Μια στοιχειώδη ποιότητα διαβίωσης δεν αγοράζεται εύκολα με 500 ευρώ και ούτε είναι ένα tablet είδος πρώτης ανάγκης. Με το που βάζεις σε μια πρόταση την λέξη "θυσίες" σημαίνει ότι στερείσαι είδη πρώτης ανάγκης. Μπορούμε να επιστρέψουμε τώρα στο θέμα ή πρέπει να σπαταλήσουμε κι άλλο εύρος για το θέατρο του παραλόγου;

Δεν υπαρχει συνηθως,δυστυχως για το ανθρωπινο ειδως και κυριως οσο αφορα τα παθη του!

 

 

Τελος.Συνεχιζουμε στο θεμα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα εχω το ipad2 απο την πρωτη ημερα της κυκλοφοριας του και με καλυπτει αριστα, οποτε δεν υπαρχει λογος να το αλαλξω. Ειναι το τεχνολογικο προιον που εχω ευχαριστηθει περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο εχω αγορασει. Στο σπιτι το pc εχει πιασει αραχνες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το σκάνδαλο είναι ότι ασχολούνται ακόμα οι άνθρωποι με αυτή την εταιρία. Όσοι θέλετε ταμπλέτα τι κοιτάτε αυτά που σας πλασάρουν και δεν αγοράζετε κατευθείαν από Κίνα; Ίδια ή παρόμοια χαρακτιρηστικά με 100 - 150 ευρώ τα δίνουν...<br> Άσε που βρήκα σύστημα ίδιο με τον imac περίπου στα 500 ευρώ, από 1100 που τα δίνει η apple!<br> Τόσο σημασία έχει ένα σήμα και ένα αργό λειτουργικό για να δώσει κανείς πολαπλάσια χρήματα;</p>

 

Το σκάνδαλο ειναι οτι υπάρχουν ακομα άνθρωποι στον 21 αιώνα που μεσα σε ενα τεχνολογικό φόρουμ δε μπορούν να καταλάβουν οτι τα "χαρακτηριστικά" δεν ειναι αυτά που κάνουν ενα προϊόν μοναδικό.... Να σου δώσω εσένα ενα μοτέρ απο Apache 15.000 αλόγων και σου πω παρτο και φτιάξε ενα αμάξι δε σημαίνει οτι το αμάξι που θα φτιάξεις "αν το φτιάξεις" θα ειναι καλυτερο απο τον ορισμό της τελειότητας που σου δίνει ας πούμε μια Aston Martin DB9,

 

Θέλω να μου στείλεις link με το "σύστημα" που βρηκες που ειναι "ίδιο"με τον iMac...

 

Δε σου λέω οτι η ταμπλέτα που βρηκες με 100 150€ ειναι άχρηστη αλλα προς θεού μη λες οτι ειναι ίδια ή παρόμοια γιατι το "στοίχημα" θα το χάσεις, αυτη τη στιγμη το iPad Air με το optimization hardware- software που μόνο η apple μπορει να το κανει τόσο καλά ειναι μακράν το ισχυρότερο μηχάνημα σε tablet, βρες μου ενα οποιοδήποτε tablet ακομα και x86 με Intel atom που να τρέχει 60 FPS unreal engine 4... :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Και για όσους προτρέχουν ότι η Apple αυγατίζει τα χρηματά της αυτό το τρίμηνο έβαλε στο αποθεματικό της 9δις λιγότερα μιας και προχώρησε αρκετές επενδύσεις και εξαγορές.

 

 

Αμα βγαλεις τα χρεη το αποθεματικο ειναι στα 120 δισ επιπεδα του 2012

 

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2014/10/AAPL%20Net%20Cash_0.jpg

 

 

Επισης τα margins τα ποσοστα κερδους δηλαδη δεν αλλαξαν

 

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2014/10/Q3%20margin%20AAPL_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες μου ενα οποιοδήποτε tablet ακομα και x86 με Intel atom που να τρέχει 60 FPS unreal engine 4... :)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Σε τι ανάλυση τα κάνει όλα αυτά και με τι εφέ/φίλτρα; Για δώσε καμιά λεπτομέρεια γιατί ακούγεται ενδιαφέρον
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πιθανή εξήγηση για την πτώση των ipad:

 

Δεν έχουν θύρα USB. (Και επιπλέον δεν έχουν δυνατότητα επέκτασης μνήμης).

 

Τουλάχιστον για το πρώτο, νομίζω η apple είναι αδικαιολόγητη.

 

Εϊμαι κάτοχος ipad2 (32άρι) και όταν το πήρα ήταν ασυναγώνιστο.

 

Ακόμα το χρησιμοποιώ κι είναι μια χαρά. Αν το καινούργιο μοντέλο είχε και θύρα USB μάλλον θα το άλλαζα.

 

Όμως τώρα που έχουν βγει ένα κάρο μοντέλα, στη μισή τιμή, με HD οθόνες, και εξαιρετική ποιότητα και USB και SD κάρτες κλπ. γιατί να πάρεις ipad;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...