Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Το Apple Watch θα χρειάζεται καθημερινή φόρτιση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δεν βγάζουν εναν υβριδικό μηχανισμό κινετικ και σολαρ ώστε να φορτίζει αυτόματα το ρολοι?

Να βελτιωσουν την καταναλωση και με αυτους τους μηχανισμούς να παρατηνεται η αυτονομια ώστε να μην χρειάζεται κάθε μέρα φορτισμα

 

Γιατί αυτά μπορούν να δώσουν μόνο μερικά mWatt και όχι 0.5-1W που λογικά θα καίει το smartwatch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.seikowatches.com/world/technology/kinetic/perpetual.html:P

 

The caliber also incorporates Seiko's unique Kinetic Auto-Relay technology. It is powered by the movement of your body with Kinetic Perpetual quartz accuracy and reliability. With Auto-Relay, the watch will, when not worn, operate normally for 6 months on a full charge, after which it goes into "sleep" mode for up to four years. The accuracy remains and the calendar continues to show the correct date, month and year, but the hands stop, conserving energy, until, once the watch is put on again, the hands automatically reset to the correct time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά εκτιμώ πως δεν θα έχουμε σύντομα μπαταρίες με τεράστια αυτονομία αλλά με ταχύτατη φόρτιση (να φορτίζουν πλήρως ας πούμε σε ελάχιστα λεπτά)!

Αυτό ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχει κάτι τέτοιο ήδη. Αλλά απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει, οπότε πολύ κρίμα για το προϊόν της apple. Εν αναμονή νέων τεχνολογιών.

 

(υγ: τα ηλεκτρονικά τσιγάρα φορτίζουν πολύ γρήγορα. Όχι φουλ, αλλά φορτίζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερωτηθείς σχετικά, ο Cook δήλωσε ότι αν και δεν υπάρχουν ακόμα δεδομένα για το πως οι χρήστες θα χρησιμοποιούν το Watch, περιμένει με βάση την προσωπική του εμπειρία ότι η πλειονότητα των χρηστών θα το φορτίζουν καθημερινά, όπως άλλωστε κάνει και ο ίδιος.

Δεν φταίει η μπαταρία, αλλά οι χρήστες και συγεκριμένα ο τρόπος που το χρησιμοποιούν... :-D :-D :-D

 

Πάντως ήμουν πολύ περίεργος να δω με ποιον τρόπο θα δικαιολογούσε η apple την μπαταρία και μπορώ να πω ότι απογοητεύτικα ελαφρώς... Περίμενα κάποια έξυπνη δικαιολογία που να "εξηγεί" την διαφορετικότητα και την "ανωτερότητα" του προϊόντος έναντι του ανταγωνισμού από την εταιρεία που παραδίδει μαθήματα "marketing" στο παγκοσμιο βιομηχανικό στερέωμα...

Παρόλα αυτά μου άρεσε η διατύπωση της απάντησης, ειδικά το "...όπως άλλωστε κάνει και ο ίδιος...". Αφού το κάνει ο Tim Cook (CEO της apple = Θεός στα μάτια των οπαδών της εταιρείας), δεν πειράζει να το κάνω κι εγώ... Αρκετά έξυπνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει η μπαταρία, αλλά οι χρήστες και συγεκριμένα ο τρόπος που το χρησιμοποιούν... :-D :-D :-D

 

Πάντως ήμουν πολύ περίεργος να δω με ποιον τρόπο θα δικαιολογούσε η apple την μπαταρία και μπορώ να πω ότι απογοητεύτικα ελαφρώς... Περίμενα κάποια έξυπνη δικαιολογία που να "εξηγεί" την διαφορετικότητα και την "ανωτερότητα" του προϊόντος έναντι του ανταγωνισμού από την εταιρεία που παραδίδει μαθήματα "marketing" στο παγκοσμιο βιομηχανικό στερέωμα...

Παρόλα αυτά μου άρεσε η διατύπωση της απάντησης, ειδικά το "...όπως άλλωστε κάνει και ο ίδιος...". Αφού το κάνει ο Tim Cook (CEO της apple = Θεός στα μάτια των οπαδών της εταιρείας), δεν πειράζει να το κάνω κι εγώ... Αρκετά έξυπνο...

Στα iPhone είδες να δίνει κάνεις εξηγήσεις για τη κακή αυτονομία και τις μικρές μπαταρίες; απλά έτσι είναι και σε όποιον αρέσει
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλα τα smartwatch αυτό το πρόβλημα έχουν. Το iwatch έχει και ένα επιπλέον. Οτι είναι πανάσχημο...

 

Δείξε μας ένα όμορφο για να καταλάβουμε τα γούστα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος που θα δημιουργησει το πρωτο μεγαλο breakthrough στην αυτονομια των φορητων συσκευων, θα γινει δισεκατομμυριουχος μεσα σε μια μερα.

ειμαι περιεργος να δω τι θα ειναι αυτη η καινοτομια και ποτε θα ερθει.

αυτος που θα κανει το μεγαλο breakthrough στην αυτονομια θα πουλησει με τον εναν η με τον αλλον τροπο την ανακαλυψη του στις εταιρειες ενεργειας και δεν θα φτασει ποτε στα χερια σου.Δεν σου εχει κανει εντυπωση ποτε το οτι εχουνε γινει τοσα τεχνολογικα αλματα τα τελευταια 15 χρονια σε ολους τους τομεις αλλα οι μπαταριες παραμενουν σχεδον στα ιδια επιπεδα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα iPhone είδες να δίνει κάνεις εξηγήσεις για τη κακή αυτονομία και τις μικρές μπαταρίες; απλά έτσι είναι και σε όποιον αρέσει

Στα κινητά μας "πέρασαν" την ιδέα ότι θα είμαστε με ένα φορτιστή στο χέρι εδώ και αρκετό καιρό. Τα smartwatches είναι "καινούριο φρούτο" και περίμενα η εμπειρία του παρελθόντος να δημιουργούσε καλύτερες δικαιολογίες...

Όχι ότι έχεις άδικο φυσικά... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείξε μας ένα όμορφο για να καταλάβουμε τα γούστα σου. 

Προφανώς είσαι λίγο πίσω. Για ρίξε μια ματιά στο Moto 36O. Βέβαια δεν έχει το μηλαράκι πάνω οπότε είναι πολύ πιθανό να μη σου αρέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς είσαι λίγο πίσω. Για ρίξε μια ματιά στο Moto 36O. Βέβαια δεν έχει το μηλαράκι πάνω οπότε είναι πολύ πιθανό να μη σου αρέσει...

 

Μην τα φέρνεις όλα στα μέτρα σου! Το γούστο είναι σχετικό. Το moto δεν μου αρέσει και επιπλέον δεν πήρε και τις καλύτερες κριτικές. Επίσης στην πραγματικότητα η συσκευή δεν έχει καμία σχέση με τα καλογυαλισμένα και περιποιημένα 3D models που βλέπεις στο web... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα με χαλάει αρκετά ο μπρασελές του apple watch, είναι λίγο πανάσχημος

 

το σώμα του ρολογιού είναι οκ, όχι κάτι τρελό αλλά τουλάχιστον έχει πρακτικό σχήμα για τη δουλειά που προορίζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εμένα με χαλάει αρκετά ο μπρασελές του apple watch, είναι λίγο πανάσχημος

 

το σώμα του ρολογιού είναι οκ, όχι κάτι τρελό αλλά τουλάχιστον έχει πρακτικό σχήμα για τη δουλειά που προορίζεται 

 

Μα θα έχει άπειρες επιλογές στο θέμα του μπρασελέ όπως βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα insomnia english αυτό "We think people are going to use it so much you will end up charging it daily" μεταφράζεται απλά ως "Το Apple Watch θα χρεάζεται καθημερινή φόρτιση".

 

Στα αγγλικά πάντως μεταφράζεται ως "Νομίζουμε πως ο κόσμος θα το χρησιμοποιεί τόσο πολύ που θα αναγκάζεται να το φορτίζει καθημερινά".

 

Το ένα με το άλλο δεν έχει καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...