Προς το περιεχόμενο

Η Google δείχνει σε video το Spiral One, ένα λειτουργικό πρωτότυπο του Project Ara


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αντιλέγω ότι είναι κάτι διαφορετικό και ενδιαφέρον, αλλά για μένα το κινητό είναι παν' απ' όλα trend item και όχι ένα συναρμολογούμενο σύνολο όπως το PC...

Τι πιο trend από αυτό; Κινητό που αναβαθμίζεται - αλλάζει ανάλογα με την διάθεσή σου (και την τσέπη σου) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερό! Θα το αγόραζα!

Να δείτε που άμα πετύχει , μπορεί να βρει και άλλες εφαρμογές , π.χ στα tablets ή στα laptops ή ακόμα και στις παιχνιδομηχανές. Σαν ιδέα σκίζει πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα ara προέρχεται απο τα Ελληνικά. Ολόκληρο ειναι: project pap(ara).. Καλά τοσο σοβαρες εταιρείες και πιστευουν οτι εχει ελπίδα αυτο το πρότζεκτ.. Το κινητο δεν ειναι pc. Εδω όλοι κανουν τα αδυνατα δυνατά να εξοικονόμησουν λιγο χωρο για παραπάνω μπαταρία κλπ. Εδω θα εχανες πολύ χωρο, και τελικά δε θα κερδιζες τιποτε γιατί το κόστος θα ήταν μεγαλυτερο. Σε ενα update θα αλλαζες: soc, αναγκαστικά και μπαταρία μιας και θα ειχε πεσει λογω παλαιοτητας (παρεπιμπτοντως θα έπρεπε να βαλεις πιθανοτατα μεγαλύτερη η οποια ΔΕΝ θα χωραει), κλπ. Ακομα και το πλαίσιο θα ειχε γρατσουνιες ή θα το ειχες βαρεθει και θα ήθελες αλλο design..

Και το ιδιο το λειτουργικό δεν θα ηταν βελτιστοποιημενο σε τετοιες αλλαγες.. Ενω θα υπηρχε θεμα και στα update..

Μη το συνεχισω γιατι θα γραψω σελίδες με τα μειον..

Αντε να αντιμετωπίσεις ετσι τους κινεζους που θα σου βγαζουν ολοκληρο, καλύτερο κινητό με νεο σασι, στη μιση τιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τα smartphones δεν ειναι desktop υπολογιστές. Το project ara δεν εχει καμία πρακτική χρησιμότητα. Η Google αγόρασε χρήσιμες πατέντες για αλλα projects και άφησε 7 developers να ασχολούνται με ενα project αδιέξοδο, αλλα δημοφιλές (αρθρωτά τηλεφωνα, ουάου κτλ.) για να ενισχύσει σχετικά φθηνά το προφίλ καινοτομίας που καλλιεργεί. Παμε παρακάτω.

 

Καινοτομία στα smartphones ειναι οι αναδιπλούμενες οθόνες που μας υπόσχεται η Samsung εδω και χρόνια. Άντε ρε Samsung!

1ο φάουλ. Τα καινούργια κινητά έχουν ως στόχο, οι ναυαρχίδες μεγάλων εταιριών τουλάχιστον, να φτάσουν ή να ξεπεράσουν τους desktop και τα laptops. Αυτό το επιτυγχάνουν με το να σου δίδουν, εκτός την άνεση του μεγέθους και της φορητότητας, το κόστος και τις επιδόσεις, και τη διαχρονικότητα ενός υπολογιστή. Τις αναβαθμίσεις

και του να έχεις ένα σασί 10ετίας και να πατάει σε σπεκς την τότε ναυαρχίδα, με σχετικά μικρό κόστος (όχι και τσάμπα βέβαια).

Σε όσα χρόνια κυκλοφορήσει, που μάλλον θα αργήσει, δες το σαν επένδυση ζωής.

2ο φάουλ. Τι σχέση έχει το κόστος του πρότζεκτ; Και ο Edison με ελάχιστο κόστος, χρόνο, κόπο και τεχνολογία έφτιαξε ένα πυρακτωμένο σύρμα τυληγμένο μέσα σε μια γυάλα με μεταλλικό κεφάλι,

τον προκάτοχο του προκατόχου του προκατόχου της χρωματιστής σου οθόνης.

3ο φάουλ. Τι καινοτομία και πρακτική χρησιμότητα έχει μια οθόνη που λυγίζει (χμμ τι μου θυμίζει).

 

Όταν όμως αγοράζεις κινητό (φτιάχνεις μάλλον) στο μισό κόστος επειδή δε θες τα αντικειμενικά άχρηστα 40 mpxl κάμερα και δεν πετάς το κινητό στα 2 χρόνια λόγω παλαιότητας αλλά στα 10 λόγω βαρεμάρας βγες να κράξεις, Mr Sammy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο φάουλ. Τα καινούργια κινητά έχουν ως στόχο, οι ναυαρχίδες μεγάλων εταιριών τουλάχιστον, να φτάσουν ή να ξεπεράσουν τους desktop και τα laptops. Αυτό το επιτυγχάνουν με το να σου δίδουν, εκτός την άνεση του μεγέθους και της φορητότητας, το κόστος και τις επιδόσεις, και τη διαχρονικότητα ενός υπολογιστή. Τις αναβαθμίσεις

και του να έχεις ένα σασί 10ετίας και να πατάει σε σπεκς την τότε ναυαρχίδα, με σχετικά μικρό κόστος (όχι και τσάμπα βέβαια).

Σε όσα χρόνια κυκλοφορήσει, που μάλλον θα αργήσει, δες το σαν επένδυση ζωής.

2ο φάουλ. Τι σχέση έχει το κόστος του πρότζεκτ; Και ο Edison με ελάχιστο κόστος, χρόνο, κόπο και τεχνολογία έφτιαξε ένα πυρακτωμένο σύρμα τυληγμένο μέσα σε μια γυάλα με μεταλλικό κεφάλι,

τον προκάτοχο του προκατόχου του προκατόχου της χρωματιστής σου οθόνης.

3ο φάουλ. Τι καινοτομία και πρακτική χρησιμότητα έχει μια οθόνη που λυγίζει (χμμ τι μου θυμίζει).

 

Όταν όμως αγοράζεις κινητό (φτιάχνεις μάλλον) στο μισό κόστος επειδή δε θες τα αντικειμενικά άχρηστα 40 mpxl κάμερα και δεν πετάς το κινητό στα 2 χρόνια λόγω παλαιότητας αλλά στα 10 λόγω βαρεμάρας βγες να κράξεις, Mr Sammy.

 

Τα έχω γράψει αναλυτικά παλιότερα. Δες εδώ:

Δεν υπάρχει λόγος να πω κάτι άλλο για το θέμα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω γράψει αναλυτικά παλιότερα. Δες εδώ:

Δεν υπάρχει λόγος να πω κάτι άλλο για το θέμα. :-)

Εσύ αναφέρεσαι (σωστά και τεκμηριωμένα βέβαια) στην εμπορική επιτυχία. Εγώ αναφέρομαι στη χρησιμότητά του για μένα ή οποιονδήποτε που ξέρει και θα κατσει να ασχοληθεί.Το "mainstream κοινό" δε πα να... εξ άλλου, μέχρι να υλοποιηθεί ή ιδέα και να βγουν τα της αναβάθμισης σε ποικιλια, ο κόσμος θα έχει αποκτήσει περισσότερη ευελιξία σε θέματα τεχνολογίας..

Κατά τα αλλα κάθε επιχειρηματολογημενη άποψη σεβαστή.

Γνώμη μου και γνώμη σου, να σαι καλά αδερφέ μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...