Προς το περιεχόμενο

Η Google δείχνει σε video το Spiral One, ένα λειτουργικό πρωτότυπο του Project Ara


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΕΣ ΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΟ!!!

Ρε φίλε είδες καθόλου τι είναι??? Διάβασες καθόλου??? Σχολιάζουμε έχουντας επίγνωση του θέματος και ψάχνουμε για λεπτομέριες, αν δεν ισχύει το πρώτο τότε πρέπει να έχουμε τουλάχιστον επίγνωση των σχολίων που θα ακολουθήσουν...

Δεν το λέω προσβλητικά, απλά είναι κρίμα να καταστρέφομαι έτσι πρωι πρωί...

χαχαχαχαχ, φιλικά Αργύρης (και πριν σχολιάσεις με αρνητισμό, θυμήσου, έχω γιορτή σήμερα).

Μας πέθανε ο nikosgalis κυριολεκτικά ............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απατο θα παει.

Γιατί; Δεν σου αρέσει η ιδέα να μπορείς να αλλάζεις ότι είναι "παλιό"; Πρέπει να αλλάζουμε κινητό κάθε φορά για ένα και μόνο χαρακτηριστικό; Βλέπε S4 S4 mini. Το μικρό έχει ράδιο ενώ η ναυαρχίδα όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι όμως νομίζω ότι ο nikosgalis κατάλαβε μια χαρά

τι συγκεκριμένο θα ήθελε ο καταναλωτής που θα του ερχόταν πιο οικονομικό και πιο πρακτικό με μια συσκευή τέτοιου τύπου από μια έτοιμη συσκευή;

εγώ νομίζω πως θα ήταν ασύμφορο για μια τέτοια συσκευή που οι καταναλωτές αλλάζουν σχετικά συχνά

δεν μιλάμε ούτε για αυτοκίνητα ούτε για υπολογιστές που υπάρχουν θέματα μηχανικά, εργονομικά, η διάρκεια χρήσης είναι άλλη και τα κόστη είναι άλλα

αυτή τη στιγμή υπάρχουν εκατοντάδες συσκευές που καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα functional and aesthetic preferences που λέει το project ara και προσωπικά το μεγαλύτερο preference που έχω είναι οι διαστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο μεν, αλλά δεν μπορω ν καταλάβω την πρακτική χρησιμότητά του.

Αν θες να αλλάξεις εμφανιση, βάζεις μια θήκη...

Που μπορεί να χρησιμεύσει; Κάτι μου λείπει.

hardware upgradability.

 

να μπορεις να αλλαζεις καθρ\ε κομματι του κινητου αν ειναι πλεον παλιο.

(καμερα, αισθητηρες, μπαταρια, επεξεργαστη, ραμ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει ότι ασφαλίζονται τα κομμάτια με 2 βιδούλες στο κάτω μέρος (δείχνει να κουμπώνει και ένα μακρόστενο κομμάτι). Ακόμα και έτσι ακριβώς να μη γίνει, είναι δυνατόν να μη το σκεφτούν;

 

Πάντως εγώ περίμενα πως και πως να ακούσω το: open platform!!! Θα γίνει τις κινεζιάς να ούμε στο ebay από blocks. :confused:  Κάθε μέρα θα βγαίνω από το σπίτι με διαφορετικό κινητό  :o  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κινητό λαγκάρει απίστευτα... Θα χρειαστεί τρελό optimization για να δουλεύει ικανοποιητικά με όλα αυτά τα modules που θα προκύψουν.

 

Πιστεύω ότι σε κάποια φάση θα έρθει η MS από την εξωτερική και θα τα σαρώσει όλα.. Κινητά με upgradable hardware και windows? Αυτό θα ήταν σούπερ ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το κινητό λαγκάρει απίστευτα... Θα χρειαστεί τρελό optimization για να δουλεύει ικανοποιητικά με όλα αυτά τα modules που θα προκύψουν. Πιστεύω ότι σε κάποια φάση θα έρθει η MS από την εξωτερική και θα τα σαρώσει όλα.. Κινητά με upgradable hardware και windows? Αυτό θα ήταν σούπερ ενδιαφέρον

ακομα δεν βγηκε, ακομα ειναι σε prototype φαση και λαγκαρει. λογικό μηπος; μήπως το software ειναι το τελευταίο που θα φτιαξουν;

ξερεις τι επεξεργαστη/ραμ ειχε αυτο που κραταγε; ουτε και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartphones δεν ειναι desktop υπολογιστές. Το project ara δεν εχει καμία πρακτική χρησιμότητα. Η Google αγόρασε χρήσιμες πατέντες για αλλα projects και άφησε 7 developers να ασχολούνται με ενα project αδιέξοδο, αλλα δημοφιλές (αρθρωτά τηλεφωνα, ουάου κτλ.) για να ενισχύσει σχετικά φθηνά το προφίλ καινοτομίας που καλλιεργεί. Παμε παρακάτω.

 

Καινοτομία στα smartphones ειναι οι αναδιπλούμενες οθόνες που μας υπόσχεται η Samsung εδω και χρόνια. Άντε ρε Samsung!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επόμενο nexus phone. θαυμάσια ιδέα που θα κάνει τα απλά συμβατικά fix τηλέφωνα παρωχημένα.

το θέμα είναι τί σόϊ modules και από ποιούς θα βγούν. εκεί πιστεύω θα παιχτεί το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απατο θα παει.

Γιατί; Δεν σου αρέσει η ιδέα να μπορείς να αλλάζεις ότι είναι "παλιό"; Πρέπει να αλλάζουμε κινητό κάθε φορά για ένα και μόνο χαρακτηριστικό; Βλέπε S4 S4 mini. Το μικρό έχει ράδιο ενώ η ναυαρχίδα όχι;

 

Εισαι νεος ,δεν ξερεις!!! :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι δεν έχει ελπίδα. Ο λόγος απλός. Θα είναι αναγκαστικά ακριβότερο (πολύ μάλιστα) στα ίδια χαρακτηριστικά με ένα "fix" συμβατικό τηλέφωνο. Θα είναι επίσης αναγκαστικά μεγαλύτερο (πάχος, βάρος).

 

Επίσης νομίζω η αναβάθμιση γρήγορα θα είναι προβληματική όπως συμβαίνει με PC/laptop. Την ώρα που θα την χρειάζεσαι (θα έχουν περάσει 2-3 χρόνια από την αρχική αγορά) δεν θα μπορείς να αναβαθμίσεις παρά ελάχιστα καθώς το πιθανότερο θα είναι να έχουν αλλάξει τα sockets όπως γίνεται για εμπορικούς και τεχνολογικούς λόγους σήμερα με τα PC/laptops (sdram/ddr1/ddr2/ddr3/cpusockets-chaos). To ίδιο το πλαίσιο θα θέλει αναβάθμιση σε μερικά χρόνια και θα θέλει δλδ όλο το κινητό πέταμα (καθώς πχ και η παλιά μνήμη θα είναι αργή για το νέο cpu κτλ κτλ) άσε που οι ιντσες ανεβαίνουν κάθε χρόνο και εκεί πάλι πας για "νέο μεγαλύτερο πλαίσιο"...

 

Πήγαν να το κάνουν και με φωτογραφικές (πχ μια ricoh που θα άλλαζε modules φακού αισθητήρα) και δεν δούλεψε με επιτυχία (λόγω κυρίως κόστους)..

 

Ισως πάλι βγεί ως "παιχνίδι" για "ψαγμένους" αλλά στην μάζα δεν θα έχει καμία επιτυχία νομίζω. Με κυριότερο παράγοντα το κόστος και μέγεθος βλέπω να πάει άπατο στην πράξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ ότι δεν έχει ελπίδα. Ο λόγος απλός. Θα είναι αναγκαστικά ακριβότερο (πολύ μάλιστα) στα ίδια χαρακτηριστικά με ένα "fix" συμβατικό τηλέφωνο. Θα είναι επίσης αναγκαστικά μεγαλύτερο (πάχος, βάρος).

 

Επίσης νομίζω η αναβάθμιση γρήγορα θα είναι προβληματική όπως συμβαίνει με PC/laptop. Την ώρα που θα την χρειάζεσαι (θα έχουν περάσει 2-3 χρόνια από την αρχική αγορά) δεν θα μπορείς να αναβαθμίσεις παρά ελάχιστα καθώς το πιθανότερο θα είναι να έχουν αλλάξει τα sockets όπως γίνεται για εμπορικούς και τεχνολογικούς λόγους σήμερα με τα PC/laptops (sdram/ddr1/ddr2/ddr3/cpusockets-chaos). To ίδιο το πλαίσιο θα θέλει αναβάθμιση σε μερικά χρόνια και θα θέλει δλδ όλο το κινητό πέταμα (καθώς πχ και η παλιά μνήμη θα είναι αργή για το νέο cpu κτλ κτλ) άσε που οι ιντσες ανεβαίνουν κάθε χρόνο και εκεί πάλι πας για "νέο μεγαλύτερο πλαίσιο"...

 

Πήγαν να το κάνουν και με φωτογραφικές (πχ μια ricoh που θα άλλαζε modules φακού αισθητήρα) και δεν δούλεψε με επιτυχία (λόγω κυρίως κόστους)..

 

Ισως πάλι βγεί ως "παιχνίδι" για "ψαγμένους" αλλά στην μάζα δεν θα έχει καμία επιτυχία νομίζω. Με κυριότερο παράγοντα το κόστος και μέγεθος βλέπω να πάει άπατο στην πράξη. 

Ξεχασες και το σημαντικο κομματι.Τους drivers και την υποστηριξη/συμβατοτητα τους!

Γενικα ειναι αρκετα μπελαλιτικο project και χριαζεται μεγαλη προσπαθεια και υποδομη απο τους συνεργατες/κατασκευαστες!

 

Δε πιστευω οτι θα αποτυχει,απλα δε θα εχει την επιτυχια που ολοι  φανταζομαστε και περιμενουμε!Αλλα αξιζει 100% η ολη προσπαθεια και οπου βγει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι είναι κάτι διαφορετικό και ενδιαφέρον, αλλά για μένα το κινητό είναι παν' απ' όλα trend item και όχι ένα συναρμολογούμενο σύνολο όπως το PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...