Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα πρόβλημα αυτό όταν μεταφράζουμε έννοιες απο το εξωτερικό, μέρος κι' αυτό της προϊούσας γλωσσικής αλλοτρίωσης.

 

Για το επιλογή: ειλικρινά μερικές φορές έχω την αίσθηση οτι πρόκειται και για μόδα, οτι κάποιοι, όχι όλοι προφανώς, προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή, να το παίξουν ιστορία, κάτι τέτοιο. Οι λεσβίες δεν με παίζουν ή δεν τις ξεχωρίζω! Δεν ξέρω, είναι μια αίσθηση που έχω -κι' έχω γνωρίσει κάμποσους ομό άντρες στην ζωή μου.

 

Νταξ,δεν αναφέρομαι σε αυτους οταν μιλαω για την συγκεκριμένη κοινότητα.

Aυτοι ειναι τοσο gay,οσο ειμαι εγω vegan επειδή τρώω σαλάτες σε περίοδο γραμμωσης. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή οι Μουσουλμάνοι είναι πιο πάνω στην λίστα της καταπίεσης από τους ομοφυλόφιλους. Αν ένας λευκός χριστιανός άντρας σκοτώσει έναν ομοφυλόφιλο να είσαι σίγουρος ότι τα πρωτοσέλιδα θα αναφέρουν με μεγάλα γράμματα τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αν το κάνει ένας μουσουλμάνος ουρλιάζοντας "αλάχου άκμπαρ" τότε φταίει το "μίσος", τα "όπλα", η καταπίεση των ομοφυλόφιλων κλπ κλπ κλπ.

 

Citation needed.

 

Θέλεις να παίξουμε το παιχνίδι των πρωτοσέλιδων να δούμε αν είναι όντως έτσι που τα λες;

 

Really? Αυτή δεν είναι η κουλτούρα του Ισλάμ; Δεν είναι η κουλτούρα τους να υποβαθμιζουν ορισμένες κοινωνικές ομάδες; Άρα για να εξαλείψεις την μη ανεκτικότητα ή θα εξαλείψεις την ίδια την ιδεολογία ή θα την περιορίσεις. Οπότε, τι σόι ανεκτικός είσαι;

 

Καταλαβαίνεις πως αυτό που λες είναι τελείως ουτοπικό; Δεν γίνεται να ζήσουν αρμονικά και ελεύθερα τόσο ασύμβατες ιδεολογίες. Είναι σαν να προσπαθείς να ανακατέψεις το λάδι με το νερό.

 

Έχεις μπερδέψει πράγματα.

 

Το Ισλάμ δεν έχει "κουλτούρα" γιατί... είναι θρησκεία. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που ο χριστιανισμός δεν έχει κουλτούρα. Χριστιανός είναι και ο βαρεμένος ευαγγελιστής στο Τέξας, χριστιανός είναι και ο φιλελεύθερος της αγγλικανικής εκκλησίας, χριστιανός είναι και ο μπάρμπας στον Ψηλορείτη. Όλοι αυτοί μεταξύ τους μοιράζονται κάποια πολύ πολύ πολύ βασικά tenets της πίστης (πιστεύω εις ένα θεό κλπ) αλλά από κει και πέρα καμία σχέση. Το χάος. Ποιά είναι η κοινή τους κουλτούρα;

 

Λοιπόν όταν λες κουλτούρα του Ισλάμ σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Στην υποβάθμιση των γυναικών (αφήνω κατα μέρος ότι είναι υποβάθμιση με τα δικά μας, κοινωνικά, κριτήρια), που συμβαίναι επίσης όταν π.χ. μερίδα χριστιανών καταπιέζει τη σεξουαλικότητα των γυναικών και τους κάνει το βίο αβίωτο σε περίπτωση ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης;

 

Δύο πράγματα θέλω να τονίσω.

 

Πρώτον, ακόμα και όσοι είναι χριστιανοί από σύμπτωση και όχι από συνειδητή επιλογή καταλαβαίνουν τουλάχιστον ότι σε κοινωνικό επίπεδο δε μπορείς να τσουβαλιάσεις το χριστιανισμό στο σύνολό του γιατί αυτό που καθορίζει τις κοινωνικές συνιστώσες είναι η ερμηνεία που δίνει στο χριστιανισμό το κάθε άτομο, η κάθε υποκουλτούρα κλπ. Πώς είναι λοιπόν δυνατόν να τσουβαλιάζουμε το Ισλάμ χωρίς να ξέρουμε τη μαύρη μας την τύφλα γι' αυτό; Μη πει κανείς ότι μαθαίνουμε για το Ισλάμ τη θρησκεία από τα ΜΜΕ, γελάνε κι οι πέτρες. Δεν καταλαβαίνουμε ότι μιλάμε για μια θρησκεία για την οποία η γνώση μας μπορεί να μαζευτεί σε 1-2 παραγράφους και αν; Δεν καταλαβαίνουμε ότι είμαστε παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και οι απόψεις μας τόσο γραφικές όσο αν ερχόταν ένας random Ινδονήσιος μουσουλμάνος να μας πει ο χριστιανισμός έτσι και γιουβέτσι;

 

Και δεύτερον, "η κουλτούρα τους" που λες -- ναι, υπάρχει. Αλλά όχι σε επίπεδο θρησκείας, σε επίπεδο κοινωνίας. Μουσουλμάνοι είναι και στο Πακιστάν, μουσουλμάνοι και στην Τουρκία, αλλά στην Τουρκία δε σκοτώνουν οι πατεράδες τις κόρες τους επειδή κλέφτηκαν με κάποιον. Μουσουλμάνοι στην Ιορδανία, μουσουλμάνοι και οι γείτονες οι Σαουδάραβες (σουνίτες και οι δυο) αλλά οι πρώτοι έχουν και gay magazine σε κυκλοφορία ενώ οι δεύτεροι στο τσακίρ κέφι σου παίρνουν το κεφάλι.

 

Είναι θέμα ανθρώπων, άρα κουλτούρας ναι, αλλά αυτό δεν ανάγεται μόνο στη θρησκεία. Εννοείται η θρησκεία μπορεί να επηρρεάσει την κουλτούρα, αλλά μη τα μπερδεύουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπω αριστερα στην σελιδα τα χρωματα απο μια σημαια που χρησιμοποιουν οι lgbt

 

υπαρχει δηλαδη και αντιστοιχη σημαια για την κοινοτητα των straight?
 

 

γιατι φανταζομαι αν υπηρχε θα την ονομαζανε "ρατσιστικη" "Σημαια μισους" θα ειχε απαγορευτει η χρηση της κλπ

 

η απολυτη υποκρισια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπω αριστερα στην σελιδα τα χρωματα απο μια σημαια που χρησιμοποιουν οι lgbt

 

υπαρχει δηλαδη και αντιστοιχη σημαια για την κοινοτητα των straight?

 

 

γιατι φανταζομαι αν υπηρχε θα την ονομαζανε "ρατσιστικη" "Σημαια μισους" θα ειχε απαγορευτει η χρηση της κλπ

 

η απολυτη υποκρισια

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/vladimir-putins-united-russia-party-unveils-straight-flag-to-rival-gay-pride-symbol-10377440.html

 

Οκ?

Δεν θα μπω στην διαδικασια να πω οτι δεν χρειαστηκε σημαια για την καταπιεσμενη straight κοινοτητα και αλλα τετοια χαζά,φυσικά.

Μπορεις να την κρεμάσεις στο μπαλκονι σου τώρα που εμαθες την υπαρξη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπω αριστερα στην σελιδα τα χρωματα απο μια σημαια που χρησιμοποιουν οι lgbt

 

υπαρχει δηλαδη και αντιστοιχη σημαια για την κοινοτητα των straight?

 

 

γιατι φανταζομαι αν υπηρχε θα την ονομαζανε "ρατσιστικη" "Σημαια μισους" θα ειχε απαγορευτει η χρηση της κλπ

 

η απολυτη υποκρισια

 

Πέστα πέστα. Να κάνουμε κινήματα για τα δικαιώματα των αντρών και τα δικαιώματα των λευκών και τα δικαιώματα των straight που βιώνουν καθημερινά την κακομεταχείριση και τη διαφορετική αντιμετώπιση.

 

Ξέρεις πόσες φορές έχω ζητήσει μείωση του μισθού μου σε γυναικεία επίπεδα και μου αρνήθηκαν; Πόσες φορές φασώθηκα με κάποια σε δημόσιο χώρο και με χλεύαζαν γι' αυτό το λόγο; Πόσες φορές μου είπαν "γι' αυτό σ' έκανε ο θεός αράπη λευκό";

 

Ένα κίνημα για τα δικά μου δικαιώματα κανένας δεν κάνει. Υποκριτές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI

 

Αυτό που λες στατιστικά τουλάχιστον είναι ΨΕΜΑ. Μπορείς να το στηρίζξεις με λίστες μουσουλμανικών των χωρών που έχεις υπόψη σου ... άντε ως ένα βαθμό αυτό να ισχύει αρκετά στη Τουρκία ... δε μπορώ να σκεφτώ 2η όπου το "κοσμικό" κράτος να έχει ξεκάθαρη υπεροχή απέναντι στο μουσουλμανικό νόμο στα περισσοτερα θέματα ... (άντε ίσως και τον Λίβανο τουλάχιστον μέχρι πριν καποια αρκετά χρόνια).

 

Για θα έβαζες 2η ?

 

Το Ιράν, το Ιράκ, τη Μαυριτανία ή το Μπρουνέι ?

 

Στις περισσότερες μουσουλμανικές χώρες το Κοράνι έχει αυξημένη νομοθετική ισχύ σε πολούς τομείς και ο νόμος προσαρμόζεται σε αυτό.

 

 

Στο λέω εκ πείρας έχοντας ζήσει σε δύο μουσουλμανικές χώρες όπου βρίσκονται ίσως αρκετά μακριά μεταξύ τους.

 

Και δε μιλάω για Σαουδική Αραβία που το κοράνι είναι ο υπέρτατος νόμος ...

 

μη πας μακριά, εδώ και στην Ελλάδα ο νόμος προσαρμόζεται (σε περιοχες της Θράης) στο μουσουλμανικό δίκαιο.

 

 

Στο λέω εκ πείρας έχοντας ζήσει σε δύο μουσουλμανικές χώρες όπου βρίσκονται ίσως αρκετά μακριά μεταξύ τους (Πακιστάν / Τουρκία).

 

Υπαρχουν και κυβερνησεις που εφαρμοζουν επισημα ή ανεπισημα τις κορανικες πρακτικες, αφορουν ομως σε πρωτογονες χωρες οι οποιες οπως καταλαβαινεις ειναι απομονωμενες.

 

Που θες να καταλήξεις τελικα? Οι απολιτιστες αυτες χωρες πρεπει να προσχωρησουν στο πολιτισμο αν θελουν να γινουν δεκτες απ τον υπολοιπο κοσμο, διαφορετικα θα παραμεινουν απομονωμενες. Οι δε υπηκοοι τους οταν ταξιδευουν στις πολιτισμενες χωρες υποχρεωτικα συμμορφωνονται με τους τοπικους νομους, αλλιως αντιμετωπιζουν τις συνεπειες.

 

ΥΓ. Στις μουσουμανικες περιοχες της Ελλαδας ισχυουν κανονικα οι νομοι του κρατους. Το ιδιο και στο αυτονομο Αγιο Ορος.

 Το ενα λεγεται καρναβαλι, και το αλλο gay pride parade. Δεν εχουν καμια σχεση :P

 

Και τα δυο καρναβαλια ειναι.

Το nazi (και ας είναι ένα απο τα συνθετικά κάποιων λέξεων) για οποιονδήποτε που δεν είναι ακροδεξιός/νεοναζί συγγνώμη αλλά είναι άκρως προσβλητικό, εκτός και βέβαια αν δεν ξέρετε τι πράγματα κάνανε αυτοί οι άνθρωποι.

 

Βέβαια δεν περιμένω να έχετε όλοι τις ίδιες ευαισθησίες, αλλά και πάλι το ότι κάποιος μπορεί να λέει αυτή τη λέξη τόσο εύκολα δίνει άγνοια και ας έχει καθιερωθεί σε αργκό για να περιγράψει κάποιες ομάδες ατόμων.

 

Πολλοι αποκηρυσσουν μεν τον ορο "ναζι", πιστευουν ομως στη ναζιστικη ιδεολογια.

Δηλαδη ειναι υποκριτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς είναι λοιπόν δυνατόν να τσουβαλιάζουμε το Ισλάμ χωρίς να ξέρουμε τη μαύρη μας την τύφλα γι' αυτό;

Ω, μα φυσικά και μπορούμε. Αν λάβουμε υπόψη διάφορες δημοσκοπήσεις σε χώρες του μουσουλμανικού κόσμου είναι πολύ έυκολο να αντιληφθείς πως δεν μιλάμε για μειοψηφία. Μπορεί ελάχιστοι να είναι βίαιοι τρομοκράτες αλλά οι περισσότεροι έχουν υιοθετήσει ριζοσπαστικές ιδέες τελείως αντίθετες με τον δυτικό τρόπο ζωής.

 

Και φυσικά και οι διαφορές είναι σε επίπεδο θρησκείας και όχι μόνο κοινωνίας, αφού η ίδια η κοινωνία τους είναι βαριά επηρεaσμένη από την θρησκεία τους. Όσο γι' αυτό:

Μουσουλμάνοι είναι και στο Πακιστάν, μουσουλμάνοι και στην Τουρκία, αλλά στην Τουρκία δε σκοτώνουν οι πατεράδες τις κόρες τους επειδή κλέφτηκαν με κάποιον.

Μάλιστα https://en.wikipedia.org/wiki/Honor_killing#Turkey

 

A report compiled by the Council of Europe estimated that over 200 women were killed in honor killings in Turkey in 2007.[176] A June 2008 report by the Turkish Prime Ministry's Human Rights Directorate said that in Istanbul alone there was one honor killing every week, and reported over 1,000 during the previous five years.[...]

 

In 2005, A small survey in Diyarbakir in southeastern Turkey found that, when asked the appropriate punishment for a woman who has committed adultery, 37% of respondents said she should be killed, while 21% said her nose or ears should be cut off.

Εμένα η αντίρρησή μου ήταν στο "Η ΕΞΆΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΜΗ ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ" (με το να γίνεται και ο ίδιος παράλληλα μη ανεκτικός). Και όπως είπα, δεν γίνεται να ζήσουν αρμονικά τόσο ασύμβατοι πολιτισμοί.

 

Ξέρεις πόσες φορές έχω ζητήσει μείωση του μισθού μου σε γυναικεία επίπεδα και μου αρνήθηκαν;

 

Το wage gap έχει αποδειχθεί ότι είναι μύθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο το διαβαζω τοσο δαιμονίζομαι. Ο Αμβρόσιος και ο Ανθιμος είναι τελεια παραδείγματα ορθοδοξων. Μια γυναικα που ντύνεται προκλητικα είναι τελειο παράδειγμα γυναικας. Ο κάθε εθνικηστης είναι τελειο παράδειγμα πατριωτη.

 

 

Οχι ακριβως, μια γυναικα που ντυνεται προκλητικα ειναι πουτ@ν@ :) Παντου στο κοσμο.

Οι εθνικιστες ειναι ακροδεξιοι, αν αυτοι ειναι πατριωτες οι υπολοιποι που δεν ειναι εθνικιστες/ακροδεξιοι τι ειναι? απατριδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πολλοι αποκηρυσσουν μεν τον ορο "ναζι", πιστευουν ομως στη ναζιστικη ιδεολογια.

Δηλαδη ειναι υποκριτες.

Που κολλάει με αυτό που είπα εγώ;

Το wage gap έχει αποδειχθεί ότι είναι μύθος.

Στη Σουηδία όχι εδώ. Τυχαίνει να παίρνω διαφορά από την Γ.Γ.Ι.Φ και στην Ελλάδα το wage gap είναι πάρα πολύ μεγάλο.

Μην λέτε ότι θέλετε χωρίς να το γνωρίζετε.

 

Στην Ελλάδα μάλιστα κάνουμε κάθε χρόνο μια συγκέντρωση να το πω απλά την ημέρα του equal pay day.

 

Στην Ε.Ε μάλιστα είναι περίπου 17% το gap.

 

Τέλος τα offtopic από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Σουηδία όχι εδώ. Τυχαίνει να παίρνω διαφορά από την Γ.Γ.Ι.Φ και στην Ελλάδα το wage gap είναι πάρα πολύ μεγάλο.

Μην λέτε ότι θέλετε χωρίς να το γνωρίζετε.

Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν πως δεν υπάρχει wage gap αλλά productivity gap. Το οποίο είναι και ο λόγος για το πρώτο. Οι άνδρες είναι πιο παραγωγικοί. Επιπλέον οι άνδρες είναι πολύ πιο πιθανό να διαπραγματευθούν τον μισθό τους, ενώ δουλεύουν πιο πολλές υπερωρίες, και σε περίπτωση οικογένειας οι γυναίκες παίρνουν περισσότερες άδειες κλπ. Το wage gap υπάρχει, αλλά υπάρχει λόγο των επιλογών των γυναικών.

 

Και τέλος, αν οι γυναίκες πληρώνονται λιγότερο για την ίδια δουλειά, γιατί ο εργοδότης να μην προσλάβει μόνο γυναίκες;

 

Το off-topic τέλος και από εμένα. Αν θέλετε μπορούμε να συζητήσουμε αλλού. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπου διαβασα οτι το pride το πληρωσε ο δημος αθηναιων αν ισχυει το θεωρω μεγαλο φαουλ

 

Αφου ο δημος Αθηναιων διοργανωσε αυτη τη παρελαση ποιος ηθελες να πληρωσει, ο δημος Καρπενησιου?

 

Που κολλάει με αυτό που είπα εγώ;

 

 

Δεν αρκει να λες οτι δεν εισαι ναζι οταν πιστευεις στις πρακτικες των ναζι. Διευκρινηση, απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω, μα φυσικά και μπορούμε. Αν λάβουμε υπόψη διάφορες δημοσκοπήσεις σε χώρες του μουσουλμανικού κόσμου είναι πολύ έυκολο να αντιληφθείς πως δεν μιλάμε για μειοψηφία. Μπορεί ελάχιστοι να είναι βίαιοι τρομοκράτες αλλά οι περισσότεροι έχουν υιοθετήσει ριζοσπαστικές ιδέες τελείως αντίθετες με τον δυτικό τρόπο ζωής.

Δεν κατονομάζεις τις ιδέες στις οποίες αναφέρεσαι (υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο gay intolerance και στο λιθοβολισμό της άπιστης) αλλά το point μου είναι πως αυτά τα πράγματα είναι driven από την κοινωνία (που αλλάζει), όχι από τη θρησκεία (που ας πούμε ότι δεν αλλάζει).

 

Κάποτε στις εκκλησίες άντρες και γυναίκες πήγαιναν σε διαφορετική μεριά, σήμερα όχι. Κάποτε δε σε πάντρευαν αν φορούσες μίνι, σήμερα σε παντρεύουν. Κάποτε δε σε κοινωνούσαν αν είχες πράσινο μαλλί, σήμερα σε κοινωνούν. Όλα αυτά έχουν να κάνουν καθόλου με τη χριστιανική θρησκεία ή με την ερμηνεία αυτής ανά τα έτη;

 

Και φυσικά και οι διαφορές είναι σε επίπεδο θρησκείας και όχι μόνο κοινωνίας, αφού η ίδια η κοινωνία τους είναι βαριά επηρεaσμένη από την θρησκεία τους.

"Τους"; Σε μας δε συμβαίνει αυτό; Και αν συμβαίνει σε μας και παρόλα αυτά έχουμε καταφέρει (λέμε τώρα) να γίνουμε από πατριαρχικοί σεξιστές μισογύνηδες μοντέρνοι ανοιχτόμυαλοι ευρωπαίοι σε λιγότερο από 100 χρόνια, γιατί λέμε ότι το Ισλάμ με τη δύση είναι λάδι και νερό; Οι άλλες θρησκείες εκτός από τη δική μας δεν ερμηνεύονται επίσης από ανθρώπους κατά τα δικά τους ανθρώπινα πιστεύω; Τα οποία αλλάζουν με τον καιρό;

 

Θέλεις να πεις ότι δε βλέπεις κάποια διαφορά ανάμεσα στην πρακτική του Ισλάμ και το effect που έχει στην κοινωνία ανάμεσα σε Τουρκία και Πακιστάν; Γιατί νομίζω δεν έχει νόημα να πιαστούμε από ένα παράδειγμα και θα το ξεφτιλίσουμε χάνοντας την ουσία.

 

Προφανώς κάπου κάπως στην Τουρκία κάποιος κάποτε θα κάνει καφρίλες. Το ίδιο το reference που δίνεις λέει ότι τα κρούσματα έχουν αυξηθεί πάρα πολύ στις μεγάλες πόλεις λόγω της μετανάστευσης από υποβαθμισμένες απόμακρες περιοχές. Συνειδητοποιείς πως αυτό ενισχύει το δικό μου επιχείρημα; Μουσουλμάνοι είναι όλοι τους, αν αυτό ήταν το κριτήριο δε θα υπήρχε διαφορά λόγω μετανάστευσης. Η διαφορά υπάρχει επειδή είναι η κοινωνική συνιστώσα που αποφασίζει αν θα λιθοβολήσουμε (αγράμματοι βοσκοί στο χωριό κλπ), όχι η θρησκευτική.

 

Εμένα η αντίρρησή μου ήταν στο "Η ΕΞΆΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΜΗ ΑΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ" (με το να γίνεται και ο ίδιος παράλληλα μη ανεκτικός). Και όπως είπα, δεν γίνεται να ζήσουν αρμονικά τόσο ασύμβατες ιδεολογίες.

Αυτό μου ακούγεται λίγο σαν "δε μπορείς να λες ότι υπερασπίζεσαι το δικαίωμα στην ελευθερία και να βάζεις κακοποιούς στη φυλακή", aka σοφιστείες. Μη ανεκτικός γίνεσαι όταν δέρνεις τους φίλαθλους της αντίπαλης ομάδας, όχι όταν λες όποιος σηκώσει χέρι lifetime ban από το γήπεδο. Είναι κάτι που η πλειοψηφία των ανθρώπων καταλαβαίνει άμεσα, δε νομίζω πως είναι πέρα από τις δικές σου δυνατότητες.

 

Το wage gap έχει αποδειχθεί ότι είναι μύθος.

Citation needed. Επίσης, έχεις συζητήσει ποτέ σχετικά με κάποια highly qualified γυναίκα στο επαγγελματικό σου περιβάλλον επί του θέματος; Γιατί εμένα δε μου λένε πως είναι μύθος.

Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν πως δεν υπάρχει wage gap αλλά productivity gap. Το οποίο είναι και ο λόγος για το πρώτο. Οι άνδρες είναι πιο παραγωγικοί. Επιπλέον οι άνδρες είναι πολύ πιο πιθανό να διαπραγματευθούν τον μισθό τους, ενώ δουλεύουν πιο πολλές υπερωρίες, και σε περίπτωση οικογένειας οι γυναίκες παίρνουν περισσότερες άδειες κλπ. Το wage gap υπάρχει, αλλά υπάρχει λόγο των επιλογών των γυναικών.

 

Και τέλος, αν οι γυναίκες πληρώνονται λιγότερο για την ίδια δουλειά, γιατί ο εργοδότης να μην προσλάβει μόνο γυναίκες;

 

Το off-topic τέλος και από εμένα. Αν θέλετε μπορούμε να συζητήσουμε αλλού. ;)

Εκτός από τις έρευνες που διάβασες οι οποίες κάνουν apply κάπου κάπως κάποτε (και καλή φάση δώσε links να έχουμε κοινό σημείο αναφοράς), ξαναλέω, από την πραγματικότητα έχεις καθόλου δεδομένα;

 

Αυτό το "productivity gap" ιδιαίτερα είναι, μετά συγχωρήσεως, σεξιστική βλακεία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπω αριστερα στην σελιδα τα χρωματα απο μια σημαια που χρησιμοποιουν οι lgbt

 

υπαρχει δηλαδη και αντιστοιχη σημαια για την κοινοτητα των straight?

 

 

γιατι φανταζομαι αν υπηρχε θα την ονομαζανε "ρατσιστικη" "Σημαια μισους" θα ειχε απαγορευτει η χρηση της κλπ

 

η απολυτη υποκρισια

 

Εμείς δεν χρειάζεται να  ανεμίζουμε σημαίες γιατί εχουμε πλήρη δικαιώματα και ίση αντιμετώπιση παντού. Επίσης δεν έχει νόημα να μιλάμε για "κοινότητα των straight" όταν το ~95% του πλανήτη είναι straight.

 

 

Παρ'όλα αυτά θεωρείται ότι η σημαία των straight είναι σαν των gay, αλλά ασπρόμαυρη. Αν και δεν έχει νόημα να υπάρχει κάτι τέτοιο, μπορείς να βρείς "hetero flags" με μια απλή αναζήτηση, που παίρνει μόλις 2 δευτερόλεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλάει με αυτό που είπα εγώ;

Στη Σουηδία όχι εδώ. Τυχαίνει να παίρνω διαφορά από την Γ.Γ.Ι.Φ και στην Ελλάδα το wage gap είναι πάρα πολύ μεγάλο.

Μην λέτε ότι θέλετε χωρίς να το γνωρίζετε.

 

Στην Ελλάδα μάλιστα κάνουμε κάθε χρόνο μια συγκέντρωση να το πω απλά την ημέρα του equal pay day.

 

Στην Ε.Ε μάλιστα είναι περίπου 17% το gap.

 

Τέλος τα offtopic από εμένα.

Για την ιδια/παρομοια θεση μιλαμε η ετσι γενικα? Αν ειναι γενικα makes sense γιατι ο αντρας ειναι πιθανοτερο να διεκδικησει περισσοτερα χρηματα, να αλλαξει ευκολοτερα δουλεια για καλυτερα λεφτα, να παρει ρισκα και γενικα να κοιταξει την καριέρα του περισσοτερο απο τη γυναικα η οποια πχ θα κανει και παιδι θα χασει καποιο χρονο εκει κτλπ.

 

Στερεοτυπα το ξερω αλλα ετσι λειτουργει η κοινωνια τι να γινει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...