Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο το διαβαζω τοσο δαιμονίζομαι. Ο Αμβρόσιος και ο Ανθιμος είναι τελεια παραδείγματα ορθοδοξων. Μια γυναικα που ντύνεται προκλητικα είναι τελειο παράδειγμα γυναικας. Ο κάθε εθνικηστης είναι τελειο παράδειγμα πατριωτη.
Δεν είναι μικρο ποσοστο των κουλων αδερφων και είναι τελειο δειγμα της lgbt. Οσοι θεωρουν ότι οι "κανονικοι" "διακριτικοι" γκει είναι ανωτεροι από τις κουλες, πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε μίλησα για ανωτερότητα, μίλησα για προβολή (και εκμετάλλευση από μεν και δε) στερεοτύπων, αν τυχόν δεν με κατάλαβες. 

Ποσώς με ενδιαφέρει το τι κάνουν και το πως ντύνονται, το θέμα μου είναι πως κάποιοι δηλώνουν πως ενοχλούνται (και κατά συνέπεια τσουβαλιάζουν) μόνο από αυτό, αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Όχι, δεν αναφέρομαι (ακόμα) σε κάποιο μέλος του φόρουμ, ο προβληματισμός μου είναι πιο γενικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρόβλημα είναι οι παρενοχλήσεις που δεχονται ανθρωποι. Δε σκοπευω να αλλαξω το ποιος είμαι και το πως ντύνομαι επειδή οι τριτοι θεωρουν ότι τους δινει πατημα για οτιδήποτε αυτό. Οποτε μαλλον, η ταση στην κοινωνια είναι να προσπαθουμε να προστατεύουμε ολοένα και περισσοτερα δικαιώματα και να γινονται οι νομοθεσίες πιο inclusive.

Δε βλεπω πως εξισώνεται η ενοχληση σου από τη σταδιοδρομια συμφοιτητών σου με επιθετικες η/και υποτιμητικες συμπεριφορες απέναντι σε μειωνοτητες.

Εάν κατι από οσα εχω πει σε προσεβαλε παντως, μπορεις να με ενημερώσεις γι αυτό και θα προσπαθήσω να το εχω υπ οψιν για να μην επαναληφθεί.

 

Η κοινωνία θα εξελιχθεί με τον καιρό. Μπορεί σε 20 χρόνια να μπορεί να ντύνεται ο καθένας όπως θέλει και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ή μπορεί τα πράγματα να είναι ακόμα χειρότερα και οι επιλογές που έχεις στην ένδυσή σου να είναι πιο περιορισμένες (αν και θα μου έκανε τεράστια εντύπωση αν γίνει κάτι τέτοιο, αλλά λέμε...). Το να ντύνεσαι πιο προκλητικά (ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς εννοώ το "προκλητικά") απ' όσο ντύνεσαι συνήθως μόνο και μόνο για να προκαλέσεις δε νομίζω ότι βοηθάει πολύ αυτό που θες να πετύχεις.

Πριν 50-60 χρόνια οι γυναίκες δε φορούσαν παντελόνια. Πριν 40 χρόνια δε μπορούσες να φορέσεις τζιν. Πριν 15-20 χρόνια σε κοιτούσαν περίεργα αν ήσουν άντρας και είχες μακρύ μαλλί και σκουλαρίκι. Τώρα αυτά ακούγονται αστεία.

Όσο για το αν είπες κάτι που με προσέβαλε, δεν προσβάλλομαι από συζητήσεις στο Internet. Αυτό που έγραψα ήταν απάντηση στο post της basketballfan και δεν αναφερόμουν σ' εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν εγώ θέλω να ντύνομαι fairy kei, επειδή στην Ελλάδα δεν είναι δημοφιλές και κάποιος μπορεί να το θεωρεί γελοίο, εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ντυθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ θέλω να ντύνομαι fairy kei, επειδή στην Ελλάδα δεν είναι δημοφιλές και κάποιος μπορεί να το θεωρεί γελοίο, εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ντυθώ;

Αν αναφέρεσαι σε εμένα δες το edit μου πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αναφέρομαι σε εσένα akpe, συνηθίζω να μην κάνω quote το ακριβώς από πάνω μήνυμα, εκτός και αν αναφέρομαι σε πάνω από 1 άτομο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ειναι και με τους ρατσιστές ολων των ειδών,επειδή πολλοι απο αυτους απλα μεγαλωσαν σε περιβαλλον που λόγω αγνοιας και χαμηλής εκπαιδευσης βλεπουν κατι διαφορετικό και χέζονται.

Φυσικά υπάρχουν και τα εκ πεποιθήσεως φασιστοειδή,που ούτε η ελληνική έχει αρκετα επίθετα για να τους χαρακτηρίσεις.

 

 

Γι'αυτό υπάρχει αυτή η ανησυχία.Ποιος ο λόγος τότε να φέρνεις καθημερινά κατά χιλιάδες άτομα που είναι εκ πεποιθήσεως και κουλτούρας φασιστοειδή?Αυτό δεν είπα και στην αρχή για τα tweets του Αλέξη?

Aντί να τα λένε αυτά όμως οι γυναίκες και οι gays που στη λίστα του Ισλάμ είναι πιο κάτω από τα ζώα,καθόμαστε εμείς και τα λέμε....

Aλήθεια,στην Γαλλία,τη Γερμανία,τη Σουηδία και την Αγγλία του Διαφωτισμού και των ανωτέρων παιδειών γιατί έχουμε 100 φορές χειρότερες καταστάσεις από την Ελλάδα?

 

Εντάξει όσο για τους LGBT,την σεξουαλική προτίμηση την έχουν κάνει πολιτική ιδεολογία.

Στην αρχή λέγανε,αποδεχθείτε μας για αυτό που είμαστε,μετά έγινε δοξάστε μας και γιορτάστε γι'αυτό που είμαστε και τώρα φθάσαμε στο σημείο να λένε,ξέρεις εσύ μεγάλε/η δεν είσαι άνδρας ή γυναίκα όπως νόμιζες.Θα σου πούμε εμείς τι από τα 58 διαφορετικά genders είσαι.

Πλήρης παράνοια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό υπάρχει αυτή η ανησυχία.Ποιος ο λόγος τότε να φέρνεις καθημερινά κατά χιλιάδες άτομα που είναι εκ πεποιθήσεως και κουλτούρας φασιστοειδή?Αυτό δεν είπα και στην αρχή για τα tweets του Αλέξη?

Aντί να τα λένε αυτά όμως οι γυναίκες και οι gays που στη λίστα του Ισλάμ είναι πιο κάτω από τα ζώα,καθόμαστε εμείς και τα λέμε....

Aλήθεια,στην Γαλλία,τη Γερμανία,τη Σουηδία και την Αγγλία του Διαφωτισμού και των ανωτέρων παιδειών γιατί έχουμε 100 φορές χειρότερες καταστάσεις από την Ελλάδα?

 

 

 

Επειδή οι Μουσουλμάνοι είναι πιο πάνω στην λίστα της καταπίεσης από τους ομοφυλόφιλους. Αν ένας λευκός χριστιανός άντρας σκοτώσει έναν ομοφυλόφιλο να είσαι σίγουρος ότι τα πρωτοσέλιδα θα αναφέρουν με μεγάλα γράμματα τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αν το κάνει ένας μουσουλμάνος ουρλιάζοντας "αλάχου άκμπαρ" τότε φταίει το "μίσος", τα "όπλα", η καταπίεση των ομοφυλόφιλων κλπ κλπ κλπ. 

 

Πλέον δεν κρίνεσαι από τις πράξεις σου αλλά από την ταυτότητα σου με βάση το πόσο σε καταπιέζει ο δυτικός, λευκός, πατριαρχικός πολιτισμός... :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί λοιπόν κάποιοι εξακολουθούν να κρίνουν το σύνολο με βάση ένα μικρό δείγμα;

 

Αν όμως εγώ, στην απέναντι πλευρά, χρησιμοποιήσω π.χ. ως δείγμα ορθόδοξου τον Αμβρόσιο και τον Άνθιμο θα μου την πέσουν ως αντίχριστο, και δεν είναι όλοι έτσι, και μην κρίνεις από αυτούς.

 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος λοιπόν πως, για κάποιους τουλάχιστον, παίζει τόσο μεγάλο ρόλο μόνο η «πρόκληση». 

 

Θα σού θέσω την προσωπική μου άποψη, καθώς, ούτε την αρμοδιότητα έχω, ούτε και την ικανότητα να εξηγήσω τη στάση των «κάποιων».

 

Εγώ λοιπόν, δεν κρίνω το σύνολο - σίγουρα, όχι λόγω τής gay «ταυτότητάς» του - επειδή ένα τμήμα του είναι προκλητικό και μάλιστα σε βαθμό αισχρότητας. Κρίνω όσους από το εν λόγω σύνολο και ειδικά τους διοργανωτές τού λεγόμενου pride, δε διαχωρίζουν τη θέση τους σαφώς και επίσημα από τους αισχρά προκλητικούς.

 

Το έχω αναφέρει και παλαιότερα: Διεκδικούν αποδοχή από το σύνολο τής κοινωνίας, αποδεχόμενοι ως μέλη σ' αυτή την προσπάθεια, κάποιους οι οποίοι, αυτή την ίδια κοινωνία την προσβάλουν. Δεν είναι ζήτημα διαφορετικής αισθητικής. Είναι ζήτημα αξιοπρέπειας και στοιχειώδους σεβασμού προς τους συνανθρώπους σου. Άλλο είναι το να φας κατακραυγή διότι έχεις κάνει piercing ( = διαφορετικό αισθητικό κριτήριο = απαράδεκτο το να υφίστασαι κατακραυγή) και άλλο είναι να το παθαίνεις διότι βγάζεις τον τριχωτό σου - ή και ...άτριχο - κώλο, φόρα παρτίδα ( = είσαι γελοίος και το κράξιμο είναι το λιγότερο που σού αξίζει, η ηπιότερη αντίδραση που θα ήταν λογικό να περιμένεις και ευχαριστημένος να είσαι, διότι οι επόμενες ...πονάνε).

 

Έτσι, επαναλαμβάνω, σκέπτομαι εγώ προσωπικά και, για όσους - είτε πολλοί είναι, είτε λίγοι - σκέπτονται με τον ίδιο ή παρεμφερή τρόπο, στοιχηματίζω ό,τι μπορεί να σκεφτεί κανείς, υπέρ τού ότι δεν πρόκειται να δουν τις κινήσεις αυτές με συμπάθεια, όσο δεν απομονώνουν εκείνα τα μέλη τους, που διακατέχονται από το υπέρμετρο θράσος, όχι μόνο να επιθυμούν, αλλά και να ...απαιτούν αποδοχή, προσβάλλοντας τους αποδέκτες. Ακριβώς όπως δεν πρόκειται να τις δω ούτε κι εγώ.

 

Όσο για τους αμβροσιάνθιμους, αν τους χρησιμοποιήσεις ως χαρακτηριστικά δείγματα ορθόδοξων πιστών, δεν πρόκειται να σού την πέσω ως ...αντίχριστο. Απλώς θα σού επισημάνω ότι ...κάνεις λάθος: Δεν πρόκειται για απλούς πιστούς, αλλά για επίσημους εκπροσώπους τής εκκλησίας, την οποία επίσης κατακρίνω και καταδικάζω και διότι - μεταξύ άλλων - δεν τους στέλνει στον αγύριστο και δε διαχωρίζει τη θέση της από τις εμετικές θέσεις αυτών. Όπως κάνω και με το ...pride!   

 

Αν εγώ θέλω να ντύνομαι fairy kei, επειδή στην Ελλάδα δεν είναι δημοφιλές και κάποιος μπορεί να το θεωρεί γελοίο, εγώ σημαίνει ότι δεν πρέπει να ντυθώ;

 

Όχι φυσικά! Φαντάζομαι όμως ότι δε θεωρείς πως αξίζει την ίδια αντιμετώπιση το να ντύνεσαι με μια «ιδιόρρυθμη» φορεσιά, με το να περιφέρεσαι δημόσια ξεβράκωτος, χουφτώνοντας τα καλαμπαλίκια τού επίσης ξεβράκωτου κολλητού σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καληνύχτα.

Επειδή δεν καταλαβες τιποτα προφανώς,να στο εξηγησω ξανα για να μην νομιζεις οτι εβγαλες και κανα μαργαριτάρι.

Η εξαλειψη της μη ανεκτικοτητας στην διαφορετικότητα συνεπάγεται αρμονική συμβίωση μεταξύ τους.

 

Φιλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

την οποία επίσης κατακρίνω και καταδικάζω και διότι - μεταξύ άλλων - δεν τους στέλνει στον αγύριστο και δε διαχωρίζει τη θέση της από τις εμετικές θέσεις αυτών.

 

Είσαι σοβαρός; Αυτοί (και αυτή) είναι η Εκκλησία. Ποιοι θα τους καταδικάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν καταλαβες τιποτα προφανώς,να στο εξηγησω ξανα για να μην νομιζεις οτι εβγαλες και κανα μαργαριτάρι.

Η εξαλειψη της μη ανεκτικοτητας στην διαφορετικότητα συνεπάγεται αρμονική συμβίωση μεταξύ τους.

 

Φιλάκια.

Seriously? Με αυτή τη λογική ούτε εσύ είσαι ανέκτικος στη διαφορετικότητα γιατί προσπαθείς να εξαλείψεις κάποιον διαφορετικό (με διαφορετικές ιδέες) από εσένα.

 

post-398383-0-65859300-1466021517_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σοβαρός; Αυτοί (και αυτή) είναι η Εκκλησία. Ποιοι θα τους καταδικάσουν;

 

Εφόσον η επίσημη εκκλησία - υποτίθεται ότι - εκπροσωπεί τους πιστούς, σαφώς και θα έπρεπε να τους καταδικάσει. Δεν το θεωρούσα ποτέ πιθανό προφανώς, αλλά όφειλα να το πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...