Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνει από gay κάποιος bi ή στρέητ ή γουατέβα.Προσωπικά δε πιστεύω σε τέτοιες παπαριές.Άλλο να καυλώσεις πάνω στη στιγμή κ άλλο οι βαθειά ριζωμένες έλξεις που έχουμε κ μπορούμε να αναγνωρίσουμε προς το ένα,το άλλο ή κ τα 2 φύλα.

 

Πχ για να το κάνω πιο λιανά.Σε οτι με αφορά όταν είχα κάνει σεξ με γυναίκα καύλωσα από τη σαρκική επαφή καθαρά,δεν έκανα φόκους στο φύλο.Είχε σχέση με τη σεξουαλική μου συμπεριφορά κ τη δεδομένη στιγμή.Αλλά πηγαία δεν καυλώνω με γυναίκες.Δε μου λένε κάτι.Υπο συνθήκες κ mood συγκεκριμένο μπορεί να μου σηκωθεί με γυναίκα ,οι γνήσιες όμως έλξεις μου αφορούν στο ανδρικό φύλο.Έ,κάπως έτσι υποθέτω θα είναι κ για σένα εαν όντως αποφασίσεις να πας με άνδρα κ να γουστάρεις πάνω στην φάση.Δεν θα αναπτύξεις ξαφνικά πηγαίες ελξείς για το ανδρικό φύλο.Τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει πως πάει με την πλειοψηφία.

 

οποτε γκει θεωρεισε μονο αν ειναι συνεχομενη η ελξη αν δηλαδη πας 3-4 φορες για να σου φυγει η καυλα η πεσεις σε καμια τρελη παρτουζα μπαι δεν σου αλλαζει την σεξουαλικη επιλογη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οποτε γκει θεωρεισε μονο αν ειναι συνεχομενη η ελξη αν δηλαδη πας 3-4 φορες για να σου φυγει η καυλα η πεσεις σε καμια τρελη παρτουζα μπαι δεν σου αλλαζει την σεξουαλικη επιλογη ?

 

 

Δε ξέρω τι ''θεωρήσαι'' ρε συ.Πάμε κ σε ζητήματα αυτοπροσδιορισμού μετά.Χάος το πως ο καθένας επιλέγει να αυτοπροσδιοριστεί κ γιατί το επιλέγει.Απλά κάνω μια διάκριση μεταξύ σεξουαλικής συμπεριφοράς (την οποία κάποιοι άνθρωποι μπορούν να μην την πολώνουν μόνο προς ένα άκρο για διάφορους λόγους) και του βαθειά ριζωμένου σεξουαλικού προσανατολισμού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι ''θεωρήσαι'' ρε συ.Πάμε κ σε ζητήματα αυτοπροσδιορισμού μετά.Χάος το πως ο καθένας επιλέγει να αυτοπροσδιοριστεί κ γιατί το επιλέγει.Απλά κάνω μια διάκριση μεταξύ σεξουαλικής συμπεριφοράς (την οποία κάποιοι άνθρωποι μπορούν να μην την πολώνουν μόνο προς ένα άκρο για διάφορους λόγους) και του βαθειά ριζωμένου σεξουαλικού προσανατολισμού.

 

ok σορρυ αν στα εκανα τσουρεκια με τις αποριες μου, αν παω καμια μερα σε κανενα ψυχολογο πολυ φοβαμαι οτι θα μου πει σκασε δεν μπορω αλλο να σε ακουω χαχα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σορρυ αν στα εκανα τσουρεκια με τις αποριες μου, αν παω καμια μερα σε κανενα ψυχολογο πολυ φοβαμαι οτι θα μου πει σκασε δεν μπορω αλλο να σε ακουω χαχα :P

 

 

Α κ αυτό που είπες για την παρενδυσία.Ναι είναι διαφορετικό από την τρανς φάση.Η παρενδυσία φαίνεται πως αφορά σε σεξουαλικό φετιχισμό κυριώς ανδρών οι οποίοι αυτοπροσδιορίζονται ως στρέητ.Στατιστικά οι άνδρες που κάνουν παρενδυσία στη συντριπτική τους πλειοψηφία αναφέρουν σεξουαλική έλξη κ συμπεριφορά (κ μάλιστα αρκετά πολωμένη) προς τις γυναίκες ενώ δεν έχουν καμία πρόθεση να αλλάξουν το φύλο τους.Αν θυμάμαι καλά τα ποσοστά ήταν συντριπτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι η λογική μου μου λέει ότι όσο και να προσπαθήσει κάποιος που έλκεται ερωτικά από γυναίκες, δε μπορεί να καταφέρει καθαρά από επιλογή όποτε θέλει να το γυρίσει και να έλκεται από άντρες. Προσοχή, μιλάμε για έλξη, έτσι; Όχι γκάβλα που είπε ο τόξο πριν.

 

Στα υπόλοιπα. Υπάρχουν πολλές μελέτες από τις οποίες μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Ρίξε μια ματιά εδώ, με έμφαση στα πρώτα 3, (αλλά και στο 4 καθώς όλα αυτά δεν γίνεται να είναι προϊόν επιλογής, έτσι;) και αν θέλεις ανάλυση σε κάποιο μπορείς να αναζητήσεις την παραπομπή του στο κάτω μέρος. Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να κάτσω να τις διαβάσω για να σου παραθέσω πιο συγκεκριμένα.

 

Η θεωρία του (solo) gay gene νομίζω έχει καταρριφθεί. Σε κάποιο πείραμα κάτι κορεάτες κατάφεραν να κάνουν κάποια ποντίκια γκέι αλλάζοντας ένα γονίδιο, αλλά αυτό εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Πρόσεξε, αμφιβάλλω την θεωρία του ενός και μοναδικού γονιδίου, έτσι; 

Γενικά, είμαι σίγουρος από τα λεγόμενα σου δεν υποστηρίζεις ούτε θέλεις να πεις κάτι τέτοιο, αλλά η ιδέα της επιλογής προκαλεί πολλά προβλήματα. Αυτό γιατί προϋποθέτει την ύπαρξη κάποιου «σωστού» σημείου αναφοράς, ότι ξέρω γω όλοι μας γεννιόμαστε στρέητ και κάποιοι επιλέγουν να γίνουν ομοφυλόφυλοι, με αποτέλεμα να την χρησιμοποιούν πολλοί και διάφοροι για να μειώσουν τους ομοφυλόφυλους με τα γνωστά αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα απο την εποχή του Σωκράτη Αριστοτέλη  έχουμε κάτι που ονομάζουμε "λογική" έχει να κάνει με προκείμενες προτάσεις και συμπέρασμα αν οι προκείμενες ειναι αληθείς και αναγκαίες τότε και το συμπέρασμα πρέπει να είναι αληθές. Έστι καταφέραμε να στείλουμε πυραύλους στο φεγγάρι και να γιατρέψουμε ασθένειες....

 

Απο εκει και πέρα τα posts σου (αν μπορώ να τα πω posts και όχι επιθετικό flaming εναντίων μου επιπέδου τσουκαλά) απλά επαληθεύουν αυτό που έγραψα -μεσα σε άλλα-  πιο πάνω

Ακόμη δεν είδα κοινώς αποδεκτά λινκ που να υποστηρίζουν αυτά που λες. Μονο λογια. Αν θες παραθέτεις μερικά να ενημερώσεις και την υπόλοιπη κοινότητα ΛΟΑΤ. Αν όχι να ξέρω να μην χάνω τον χρόνο μου απαντώντας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης αράξτε με τα ''τραβέλια''.Προσβλητικός κ απανθρωποποιητικός ο όρος.Tρανς γυναίκες ή τρανς άνδρες λέμε.Αν σας πέφτει δύσκολο πείτε απλά τρανς.

 

ειναι καταλοιπο, οπως και το "πουστης".

 

γιατι ακομα δεν εχουμε διαχωρησει το

"πουστης" = θελει να με εκμεταλλευτει

"μουνι" = υπουλος

"γαμαω" = κανω κακο

"μαυρος" = πιθανοτατα χαμηλομισθος και εγκληματικο στοιχειο

κτλ κτλ

 

Η πραγματικη ισοτητα θα ερθει οταν δεν χρησιμοποιουμε και πολυ  αυτες τις λεξεις, αλλα δε θα κολλαμε κιολας με τις λεξεις και θα μπορουμε κιολας να κανουμε ενα πραγματικα αθωο χιουμορ για αγνο γελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διορθώστε με αν κάνω λάθος διότι online πηγή δεν βρίσκω ακόμα τουλάχιστον.Πριν λίγο αναφέρθηκε από τη ΝΕΡΙΤ (σύμφωνα με tweet που είδα) πως έρευνα του Βήματος της Κυριακής δείχνει ότι το 51% των Ελλήνων πλέον είναι υπέρ του γάμου ομόφυλων ζευγαριών ενώ το 39% είναι κατά. 

 

Μπορεί κάποιος από Ελλάδα να επιβεβαιώσει τη δημοσκόπηση? Κάτι για θρησκεία επίσης είχε η δημοσκόπηση.Εαν ευσταθεί τότε μιλάμε για σαρωτική αλλαγή στην στάση των Ελλήνων καθώς πριν 10 χρόνια υπέρ ήταν μόλις περίπου το 15%.Ας κάνει κάποιος την καλή.

 

 

Tζάμπα χάρηκα.Τελικά το ποσοστό ήταν αντίστροφο καθώς η ΝΕΡΙΤ τα μπερδεψε.Πάλι όμως μεγάλη άνοδο για όσους υποστηρίζουν το γάμο για ομόφυλα ζευγάρια.Λογικά σε καμιά 3-4 χρόνια θα υπερυσχίσουν όπως το κόβω δεδομένου πως η τελευταία του 2007 έδινε μόλις 15% υπέρ.

 

Σημαντικό είναι κ το ποσοστό εκείνων που συμφωνούν με την κοινωνική αποδοχή της ομοφυλοφιλίας με 66% περίπου ενώ 28% διαφωνούν με την κοινωνική αποδοχή της ομοφυλοφιλίας.Υπενθυμίζω το 2013 σύμφωνα με την Αμερικάνικη Pew research  τα ποσοστά ήταν 53% υπέρ 40% κατά.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος_U_K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tζάμπα χάρηκα.Τελικά το ποσοστό ήταν αντίστροφο καθώς η ΝΕΡΙΤ τα μπερδεψε.Πάλι όμως μεγάλη άνοδο για όσους υποστηρίζουν το γάμο για ομόφυλα ζευγάρια.Λογικά σε καμιά 3-4 χρόνια θα υπερυσχίσουν όπως το κόβω δεδομένου πως η τελευταία του 2007 έδινε μόλις 15% υπέρ.

 

Σημαντικό είναι κ το ποσοστό εκείνων που συμφωνούν με την κοινωνική αποδοχή της ομοφυλοφιλίας με 66% περίπου ενώ 28% διαφωνούν με την κοινωνική αποδοχή της ομοφυλοφιλίας.Υπενθυμίζω το 2013 σύμφωνα με την Αμερικάνικη Pew research  τα ποσοστά ήταν 53% υπέρ 40% κατά.

 

 

https://vid.me/c1Dr

 

περιμενες και εσυ προκοπη απο την νεριτ :P

3-4 αν πανε καλα τα οικονομικα της χωρας αλλιως φοβαμαι οτι θα ερθει ξανα μεσαιωνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΌΝΙΑ πολλά επομένως και Ανάσταση εσωτερική σημαίνει ότι πρέπει να αποδεχτούμε όπως γεννιόμαστε. Τα τελευταία σχόλια έχουν σαφή θέματα για συζήτηση αλλά επειδή αναφέρθηκε από τον Ανώνυμο φίλο μας, πιστεύω ότι σχετικά με το θέμα της έλξης έχω την εντύπωση ότι τελικά στη χώρα μας σε λίγο σημαντικό ποσοστό θα δείτε ότι δηλώνει bisexual. Πάντως ο αυτοπροσδιορισμός είναι μια μεγάλη κουβέντα και παίρνω τα λόγια από μια πρόσφατη ταινία, το clapham Junction που περιέχει σπονδυλωτές ιστορίες που κατά περίεργο τρόπο ενώνονται, όλη η ταινία είναι εδώ 

και μπορείτε να βρείτε εύκολα αγγλικούς υπότιτλους. Εκεί κάποια στιγμή όταν ένας ήρωας έρχεται αντιμέτωπος με το νεαρό που ήθελε να εκφράσει το τι είναι αναφέρει "οι άνθρωποι φοβούνται το διαφορετικό, αν αποδεχθείς αυτό που είσαι αλλάζεις τον εαυτό σου και αποκτάς ζωή, αν ο αγώνας είναι επίμονος μπορείς να ζήσεις ευτυχισμένος, σημασία έχει ότι είμαστε αυτό που μας ενώνει και μας καθρίζει..." λέει κι άλλα και η σκηνή αναφέρει πολλά άλλα. Θυμίζω οτι η Αμερικανική Ψυχιατρική ένωση έχει καθορίσει ότι στο λεξιλόγιο της δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη για τους G. εκτιμώντας ότι είναι συνήθης ερωτική συμπεριφορά. Επίσης μήπως πρέπει να καθορίσουμε τον ερωτικό με τον σεξουαλικό ορισμό; Αν το πρώτο αφορά την έλξη και την στάση ζωής και το δεύτερο καθαρά τις προτιμήσεις και τον τρόπο στην σεξουαλική επαφή. 

Νομίζω ότι το λάθος που γίνεται στη χώρα μας που λείπει η Παιδεία-και όχι η μόρφωση- είναι ότι ταυτίζουμε την σεξουαλική πράξη με την ερωτική συμπεριφορά. Το σέξ διαρκεί κάποια ώρα, ο έρωτας και το πως αισθάνεσαι είναι το όλον...και όχι το μέρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενες και εσυ προκοπη απο την νεριτ :P

3-4 αν πανε καλα τα οικονομικα της χωρας αλλιως φοβαμαι οτι θα ερθει ξανα μεσαιωνας....

 

 

Εδώ τα σωστά ,κάτω δεξιά τα σχετικά με την ομοφυλοφιλία.

 

%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%A0_%CE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να ισχύει αυτό μιας και εγώ δεν πιστεύω ότι γεννιέσαι γκει... πιστεύω γενικά (όχι μόνο για τον σεξουαλικό προσανατολισμό μας αλλά για το κάθε τι που μας χαρακτηρίζει ως προσωπικότητες απο το τι τρόμε τι πιστεύουμε τον τρόπο που μιλάμε,ντυνόμαστε τους ανθρώπους που θέλουμε δίπλα μας κτλ)  πως είμαστε απλά η συνισταμένη των βιωμάτων μας.

 

Άρα γκέι γίνεσαι απο επιλογή και αν δεν το πιστεύεις αυτό αλλά είσαι γκει απλά δεν έχεις ωριμάσει νοητικά (όπως πχ κάποιος που πιστεύει ότι γεννήθηκε μαθηματικός ή πολυγαμικός ή μονογαμικός ή ετεροφυλόφιλος ή χριστιανός κτλ )

 

Και συνήθως αν όχι πάντα οι άνθρωποι που κάνουν μια σεξουαλική επανάσταση τέτοιου βεληνεκούς το κάνουν επειδή το ένστικτο της σεξουαλικής έκφρασης ειναι πολύ ισχυρό μέσα τους (no pun intended :P )  κάτι τέτοιο έχει ως συνέπεια την επιθυμία διαφόρων σεξουαλικών εμπειριών άρα για να συμβεί κάτι τέτοιο το άτομο αυτό θα πρέπει να κάνει είτε εφήμερες επαφές είτε βραχυχρόνιες σχέσεις είτε ελεύθερες σχέσεις.

 

Τα άτομα που μπορούνε να είναι πιστά σε ένα μόνο άτομο  (δηλαδή έχουν τα βιώματα -παιδεία,αγωγή,πρώτυπα, παλιότερες εμπειρίες κτλ- που τους κάνουν να σεβοντε/ζητούν κάτι τέτοιο )και ας έχει φύγει ο ερωτικός πόθος αφήνοντας μόνο την αγάπη στην σχέση είναι αυτά που δεν έχουν τον σεξ στην όποια του μορφή ως προτεραιότητα. και κατα συνέπεια τίνουν να είναι ετεροφυλόφιλα.

 

 

Νομίζω πως η κουβέντα σταματάει στο "πότε ακριβώς επέλεξες εσύ να είσαι str8;".

Επίσης φαντάσου πόσο στόκοι είναι μερικοί, που ενώ στη χώρα τους το να είσαι gay είναι παράνομο, "επιλέγουν" να είναι gay με αποτέλεσμα να τους φυλακίζουν, να τους καίνε ή να τους πετάνε από μπαλκόνια.

 

Όσο για την "παιδεία - αγωγή - πρότυπα" και το πόσο σταθερές και μόνιμες σχέσεις έχουν τα str8 ζευγάρια, μόνο ως τρολάρισμα μπορώ να το δεχτώ. Και δε μιλάω για την Αμερική ούτε για τη σεξουαλική απελευθέρωση και τα (στην πλειοψηφία τους str8) "παιδιά των λουλουδιών", μιλάω για το πιο μακρινό χωριό της Ελλάδας και όσα γίνονταν (και γίνονται) πίσω από κλειστές πόρτες.

 

Μην μπερδεύετε τον σεξουαλικό "προσανατολισμό" με τη σεξουαλική συμπεριφορά. Εγώ μπορεί να είμαι παντρεμένος str8 και να πηδάω άλλες 3 παντρεμένες παράλληλα ή μπορεί να είμαι gay και πιστός στη σχέση μου εδώ και χρόνια.

 

Θα ήθελα πάντως μιαν απάντηση στην πρώτη ερώτηση που σου έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πάντως μιαν απάντηση στην πρώτη ερώτηση που σου έκανα...

Μάλλον θα περιμένεις πολύ. Ακόμη ενημερώνει την κοινότητα με επικυρωμένο υλικό που επαληθεύει τα λεγόμενα του.  :-)

 

 

 

 

Εδώ τα σωστά ,κάτω δεξιά τα σχετικά με την ομοφυλοφιλία.

 

%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%A0_%CE

 

 

Από πότε είναι η ομοφυλοφιλία τρόπος ζωής οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...