Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από πότε είναι η ομοφυλοφιλία τρόπος ζωής οεο?

 

Έλα ντε.Από τη πρώτη στιγμή που το είδα χτύπησε δόξα πατρί αυτή η παπατζοερώτηση.Πάρτε τηλ στην καπα research κ χώστε τα τους.

Θα ήθελα πάντως μιαν απάντηση στην πρώτη ερώτηση που σου έκανα...

 

Ε,τώρα κ συ.Μια βδομάδα τον έχω ρωτήσει πρώτος εγώ.Μπορεί να επέλεξε να είναι στρέητ στις 11/09/2001 λίγο πριν το χτύπημα στους πύργους.09:22 πμ και 53 δευτερόλεπτα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε,τώρα κ συ.Μια βδομάδα τον έχω ρωτήσει πρώτος εγώ.Μπορεί να επέλεξε να είναι στρέητ στις 11/09/2001 λίγο πριν το χτύπημα στους πύργους.09:22 πμ και 53 δευτερόλεπτα.

 

Ρε παιδί μου ας μου πει "Στην εφηβεία", "Κάποια στιγμή στο δημοτικό", "Όταν έγινα 32" κάτι τέτοιο. Αν είναι επιλογή το straight ή gay, κάποια στιγμή στη ζωή τους, όλοι οι άνθρωποι πρέπει να επιλέξουν τι θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος ζωής είναι και η άθληση...Πάντως εκτιμώ ότι η ερώτηση βγάζει το συμπέρασμα ότι η αποδοχή του ερωτικού προσδιορισμού είναι σαφής...Απο εκεί και πέρα δείτε πως αντιμετωπίζουν το θέμα σε άλλες χώρες όπως στην Ευρώπη....τελικά όλα μπορεί να είναι θέμα οπτικής...το κυριότερο είναι ότι αποτελεί έκφραση και φυσιολογική στάση στο σεξουαλικό προσανατολισμό λένε σε γειτονικές μας χώρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την Ιρλανδία για το δημοψήφισμα σε λίγες μέρες σχετικά με τον γάμο ομόφυλων ζευγαριών.

Φυσικά δεν χρειάζεται να υπενθυμίσω την κουλαμάρα του κονσεπτ να μπαίνουν σε popular vote ζητήματα μειονοτήτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε.Από τη πρώτη στιγμή που το είδα χτύπησε δόξα πατρί αυτή η παπατζοερώτηση.Πάρτε τηλ στην καπα research κ χώστε τα τους.

 

Ε,τώρα κ συ.Μια βδομάδα τον έχω ρωτήσει πρώτος εγώ.Μπορεί να επέλεξε να είναι στρέητ στις 11/09/2001 λίγο πριν το χτύπημα στους πύργους.09:22 πμ και 53 δευτερόλεπτα.

 

 

Βασικα τεχνικα υπαρχει χρονος για το ποτε επελεξες να εισαι γκει αυτο μπορει να ειναι ειτε ποτε ειχες την πρωτη γκει σεξουαλικ σου επαφη ειτε ποτε το ανακοινωσες επισημα στον κυκλο σου κλπ κλπ

Όσοι θα είστε Αθήνα χωθήτε.Δηλώστε εθελοντές στο pride του Ιουνίου.

 

 

Λες να παω με μια καμερα και αν πετυχω κανενα γνωστο να τον εκβιαζω χαχαχαχα  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τεχνικα υπαρχει χρονος για το ποτε επελεξες να εισαι γκει αυτο μπορει να ειναι ειτε ποτε ειχες την πρωτη γκει σεξουαλικ σου επαφη ειτε ποτε το ανακοινωσες επισημα στον κυκλο σου κλπ κλπ

 

Βασικά εσύ πότε επέλεξες να ΜΗΝ είσαι γκέι (και άρα να είσαι στρέιτ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τεχνικα υπαρχει χρονος για το ποτε επελεξες να εισαι γκει αυτο μπορει να ειναι ειτε ποτε ειχες την πρωτη γκει σεξουαλικ σου επαφη ειτε ποτε το ανακοινωσες επισημα στον κυκλο σου κλπ κλπ

Αυτό ισχύει για την Ελλάδα μόνο που ό,τι δηλώσεις, είσαι?  :P 

 

Γιατί όπως το βλέπω εγώ δεν γίνεσαι γκέι όταν κάνεις πρώτη φορά σεξ ή όταν το αποδέχεσαι ή όταν το ανακοινώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εσύ πότε επέλεξες να ΜΗΝ είσαι γκέι (και άρα να είσαι στρέιτ);

 

Το οτι δεν ειμαι γκει δεν με κανει στρειτ βασικα μπορει τελικα να μου αρεσουν αργοτερα και οι αντρες και να ειμαι μπαι.

Αυτό ισχύει για την Ελλάδα μόνο που ό,τι δηλώσεις, είσαι?  :P 

 

Γιατί όπως το βλέπω εγώ δεν γίνεσαι γκέι όταν κάνεις πρώτη φορά σεξ ή όταν το αποδέχεσαι ή όταν το ανακοινώνεις.

 

πολυ το παλευουν και αργουν να αποδεχθουν οτι ειναι γκει για αυτο λεω οτι το επιλεγεις, επισης πολυ νομιζουν οτι ειναι γκει ενω ειναι μπαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε άλλο πότε επιλέγεις να είσαι σεξουαλικά ενεργός με το φύλο/φύλα από τα οποία έλκεσαι (ή ενίοτε δεν έλκεσαι) ,άλλο πότε αποφασίζεις να βγείς από την ντουλάπα (αν βγείς ποτέ από αυτή) κ άλλο ο σεξουαλικός προσανατολισμός σου.Το τελευταίο λέμε αφορά βαθιά ριζωμένες έλξεις για τις οποίες η πλειοψηφία τουλάχιστον δεν φαίνεται να έχει επιλογή κ συνήθως τις αναγνωρίζει από νωρίς .Το πότε ή εαν θα αποφασίσεις να κάνεις act out αυτές τις έλξεις ή το πότε και το εαν θα αποφασίσεις να γνωστοποιήσεις αυτές τις έλξεις δεν αφορούν κάποια συνειδητή επιλογή σου για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό.Αφορούν επιλογές συμπεριφοράς,είτε σεξουαλικής είτε κοινωνικής/διαπροσωπικής.

 

Μιλώντας για ντουλάπα πάντως ο Iceman μόλις βγήκε από την δικιά του.

 

http://edition.cnn.com/2015/04/21/entertainment/ice-man-gay-feat-xmen/

 

'X-Men' character Ice Man outed as gay

 

Επεξ/σία από Τοξοβόλος_U_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε άλλο πότε επιλέγεις να είσαι σεξουαλικά ενεργός με το φύλο/φύλα από τα οποία έλκεσαι (ή ενίοτε δεν έλκεσαι) ,άλλο πότε αποφασίζεις να βγείς από την ντουλάπα (αν βγείς ποτέ από αυτή) κ άλλο ο σεξουαλικός προσανατολισμός σου.Το τελευταίο λέμε αφορά βαθιά ριζωμένες έλξεις για τις οποίες η πλειοψηφία τουλάχιστον δεν φαίνεται να έχει επιλογή κ συνήθως τις αναγνωρίζει από νωρίς .Το πότε ή εαν θα αποφασίσεις να κάνεις act out αυτές τις έλξεις ή το πότε και το εαν θα αποφασίσεις να γνωστοποιήσεις αυτές τις έλξεις δεν αφορούν κάποια συνειδητή επιλογή σου για τον σεξουαλικό σου προσανατολισμό.Αφορούν επιλογές συμπεριφοράς,είτε σεξουαλικής είτε κοινωνικής/διαπροσωπικής.

 

Μιλώντας για ντουλάπα πάντως ο Iceman μόλις βγήκε από την δικιά του.

 

http://edition.cnn.com/2015/04/21/entertainment/ice-man-gay-feat-xmen/

 

'X-Men' character Ice Man outed as gay

 

 

Για εσενα που εισαι ψαγμενος και ψυχολογος ειναι πιο ευκολο για εμενα ειναι πιο δυσκολο να το ξεχωρισω, αν πχ ποτε παω με αντρα εσθω και μια φορα στην ζωη μου εσθω και πανω στην εξαψη θα με θεωρησω μπαι.

 

Υ.Γ 

 

Με ξενερωσες τωρα που ειπες οτι ειναι γκει ο Ice Man 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν ειμαι γκει δεν με κανει στρειτ βασικα μπορει τελικα να μου αρεσουν αργοτερα και οι αντρες και να ειμαι μπαι.

 

Θεώρησα ότι είσαι στρέιτ γι' αυτό και η ερώτηση.

Προφανώς όταν κάποιος έλκεται και από τα δύο φύλα μπορεί να επιλέξει αν θα πηγαίνει με άντρες ή με γυναίκες ή με όλους. Όταν όμως κάποιος έλκεται από το ένα φύλλο είναι είτε στρειτ είτε γκέι, δε διαλέγεις. Το μόνο που διαλέγεις σε αυτή την περίπτωση είναι πώς θα ζήσεις και τι θα δείξεις στους άλλους ότι είσαι. Το τι είσαι πραγματικά το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μιλώντας για ντουλάπα πάντως ο Iceman μόλις βγήκε από την δικιά του.

 

Σε ενα teen version του χαρακτήρα σε alternate timeline όπως βλέπω, ο κανονικός iceman παραμένει straight. Υποστηρίζω τα δικαιώματα των gay και των μειονοτήτων αλλα θέλω να μείνουν μακριά απο τα comics και τις ταινίες μου, εκτός αν ο χαρακτήρας δημιουργήθηκε ετσι(πχ northstar), αυτο που δεν μπορώ είναι να αλλάζουν με το ετσι θελω established χαρακτήρες..

 

Άλλο παράδειγμα ο μαύρος human torch για καθαρά PC λόγους, όπως δεν θελω και αντίστοιχα ο black panther/Luke cage να γίνουν ξαφνικά λευκοί για κάποιο λόγο ετσι με χαλάει και ο HT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσενα που εισαι ψαγμενος και ψυχολογος ειναι πιο ευκολο για εμενα ειναι πιο δυσκολο να το ξεχωρισω, αν πχ ποτε παω με αντρα εσθω και μια φορα στην ζωη μου εσθω και πανω στην εξαψη θα με θεωρησω μπαι.

 

 

Aυτό πάει στο πως θα επιλέξεις να αυτοπροσδιοριστείς.Άβυσσος εκεί.Οτι κ να πούμε σε αυτό το κομμάτι το πως κ γιατί αυτοπροσδιορίζεται κάποιος ως κάτι είναι αυστηρά προσωπικό θέμα.

Σε ενα teen version του χαρακτήρα σε alternate timeline όπως βλέπω, ο κανονικός iceman παραμένει straight. Υποστηρίζω τα δικαιώματα των gay και των μειονοτήτων αλλα θέλω να μείνουν μακριά απο τα comics και τις ταινίες μου, εκτός αν ο χαρακτήρας δημιουργήθηκε ετσι(πχ northstar), αυτο που δεν μπορώ είναι να αλλάζουν με το ετσι θελω established χαρακτήρες..

 

Άλλο παράδειγμα ο μαύρος human torch για καθαρά PC λόγους, όπως δεν θελω και αντίστοιχα ο black panther/Luke cage να γίνουν ξαφνικά λευκοί για κάποιο λόγο ετσι με χαλάει και ο HT.

 

 

Δεν είναι alternate timeline.Είναι past version του ίδιου universe.Ο δημιουργός όπως είδα ρίχνει hint πως σε επόμενα τεύχη ο ενήλικος Iceman θα βγεί κ αυτός από την ντουλάπα.Από τα ψιλά που  είδα θα το εξηγούν φάση για κοινωνικούς λόγους ή λόγους στίγματος κρυβόταν ως μια προσπάθεια να περάσουν το μήνυμα σε μιλούνια που είναι στο κρύψιμο να βγουν επιτέλους από την ντουλάπα τους.

 

Σε κάθε περίπτωση κ μένα δε με ψήνει καλά established χαρακτήρες να τους αλλάζουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό.Από την άλλη πριν δεκαετίες που βγήκαν πολλά από αυτά τα comics η ομοφυλοφιλία ήταν no go κ δεν ήταν θέμα που συζητιόταν ευρέως.Τώρα η εποχή ευνοεί οπότε κ καλά δίνεται το άλλοθι (για μερικούς) πως τόσο καιρό κρύβονταν για κοινωνικούς λόγους ή γουατέβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και αλλιως το ολο concept των xmen ειναι περι coming out και equal rights(μερικοι λενε οτι ειναι συμβολισμος για lgbt ετσι και αλλιως) οποτε νομιζω κατι τετοιο ηταν αστοχο για το συγκεκριμενο χαρακτηρα ο οποιος εχει παρουσιαστει ως straight και alpha male καποιες φορες στα uncanny xmen. Τωρα ευνοει η εποχη για αυτο εχουμε και northstar, wiccan ως gay superheroes, εαν ηθελαν μπορουσαν να δημιουργησουν καποιον αλλο, retcon για τετοιους λογους δεν χρειάζεται imo.

 

w/e οντως δεν ειναι και κανα σοβαρο θεμα, ετσι και αλλιως αναλογα τον δημιουργό της εκάστοτε ιστορίας ειναι το ολο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όντως ψιλό αλληγορία για την LGBT ισότητα φαίνεται η όλη φάση των Xmen αλλά πέρα από την αλληγορία θέλει κ ανοιχτά γκέι χαρακτήρες.Έτσι μπορούν πιο εύκολα LGBT έφηβοι να κάνουν relate με κάποιον χαρακτήρα.Χρειάζεται αρκετά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...