Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επιστημονικά να το πάρεις, δεν θεωρείται ανωμαλία η ομοφυλοφιλία. Ως πρόβλημα το βλέπεις εσύ και σεβαστό.

 

επιστημονικα κ κυριως ψυχραιμα,εμενα μου φαινεται ως μια προτιμηση κ μεχρι εκει.

 

 

 Γιατί "σε αφορά με το ζόρι"; Επειδή κάποιοι ντύνονται ή είναι θυληπρεπής; Το ντύσιμο είναι θέμα γούστου δε σημαίνει απαραίτητα πως θέλουν να προκαλέσουν, καμαρώνουν τον εαυτό τους με μια ροζ τσάντα όπως εσύ το καινούριο σου πουκάμισο που σου "πάει". Η θυληπρέπεια από την άλλη είναι μέσα τους και δεν αλλάζει.

 

οχι οτι με αφορα ευθευως αλλα νιωθω σαν καποιος να μπαινει μπρος στο οπτικο μου πεδιο κ να λεει "κοιτα με εδω ειμαι".για ποιο λογο;τι το ιδιαιτερο κανει που πρεπει να τραβηξει τη προσοχη.σαν να βγει αυριο ενας κ να πει α εγω γουσταρω να τη παιζω με το αριστερο κ αναποδα κ απαιτω σεβασμο κ να χαρακτηριστω αριστεροπαιχτης κλπ.τι μας νοιαζει τι κανεις ρε μεγαλε.με δυο λογια,ειναι προσωπικο γουστο κ τερμα.

 

Τέλος πάντων, εκεί που θέλω να καταλήξω και πάλι είναι πως δε χρειάζεται να δίνουμε σημασία σε άτομα που βρίσκουμε "αντιαισθητικά" για οποιοδήποτε λόγο, ακόμα καλύτερα μην είμαστε προκατειλημμένοι μέχρι να τους γνωρίσουμε. Οτιδήποτε άλλο είναι bullying και ανώριμο από μέρους μας, όχι από δικό τους.

 

κοιτα οπως εγραψα κ παραπανω,οταν υιοθετειται μια συμπεριφορα 2 σε 1 ειναι καπως περιεργο.κ παλι υπαρχει ποσος κοσμος που τη κουμπωνει την οπισθεν αλλα μια χαρα ειναι στην καθημερινοτητα του χωρις να πηγαινει βαρκα γυαλο κ να φοραει τακουνια ροζ τσαντες κλπ.

 

Η παντρειά στους gay εκτός από τη χαρά της επισημοποίησης τους δίνει και άλλα οφέλη όπως οικονομικά με κληρονομιές κτλ.

 

οσο για τις κληρονομιες που λεγεται,μπορει να υπογραφεται ενα χαρτι σα διαθηκη που να λεει αμα ψοφησω να τα παρει ο ταδε.ειναι πολυ απλο το θεμα.τπτ παραπανω δεν επειγει διορθωσης.ο γαμος σαν εννοια υπαρχει μονο για να φτιαχνει μια στεγη να γεννηθουν κ να αναπτυχθουν τα παιδια,κ να υπαρχει μια γαληνη.

απο κει κ επειτα δυο ανθρωποι υπευθυνοι μπορουν ναχουν τη σχεση τους-ειτε γκει ειτε στρειτ- χωρις επισημοποιησεις.

οτιδηποτε αλλο ειναι καρικατουρα κ ανευ σοβαροτητας.η αν θες προσεγγιζεται με λαθος/υπερβολικη οπτικη για να δημιουργει αναταραχη κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συντηρητικό κυβερνών κόμμα της Ινδίας BJP μόλις ανακοίνωνησε επίσημα πως σκοπεύει να νομιμοποιήσει το γκέι σεξ.Υπενθυμίζω πως το 2009  και για 4 χρόνια το Ανώτατο Δικαστήριο της Ινδίας είχε καταργήσει τον Βρετανικό  νόμο κατάλοιπο που απαγόρευε το σεξ μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου, το 2013 όμως σε επανεξέταση του ζητήματος το Ανώτατο Δικαστήριο επανέφερε το μπαν (ουσιαστικά πέταξε το μπαλάκι στη Κυβέρνηση).Να προσθέσω πως ο νόμος ακόμα κ πριν το 2009 όταν ήταν ενεργός δεν είχε εφαρμοστεί ποτέ επίσημα στην Ινδία (είχαν καταγραφεί όμως κάποιες περιπτώσεις εκβιασμού γκέι αντρών από την αστυνομία οι οποίες συχνά κατάληγαν σε λάδωμα προκειμένου να μην γίνουν συλλήψεις κτλ).Να πω επίσης ότι κάποιες έρευνες έχουν δείξει πως στην Ινδία παρατηρήται η πιο συχνή σεξουαλική επαφή μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου στο κόσμο.Θυμάμαι είχα δει μια η οποία έδινε μέχρι κ το 50% του σεξουαλικά ενεργού  αντρικού πληθυσμού να είχε έστω κ μια σεξουαλική επαφή με το ίδιο φύλο κατά τη διάρκεια της ζωής του.

 

Επίσης αναφορικά με το άλλο κουλό από την Goa, όπου κάποιοι τοπικοί αξιωματούχοι είχαν πει πως σκέφτονται να κάνουν ''κλινικές'' για να ''θεραπεύσουν'' τους LGBT , χθές ο Κυβερνήτης του Ινδικού κρατίδιου τους γείωσε όλους κ διέψευσε επίσημα τα άρθρα.

 

Τέλος το Ανώτατο Δικαστήριο της Αυστρίας έδωσε χθές το πράσινο φως για υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια.

 

 

http://www.gaystarnews.com/article/indias-ruling-party-supports-lifting-gay-sex-ban150115

 

 

http://www.gaystarnews.com/article/austria-lifts-ban-gay-adoption150115

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Γιατί "σε αφορά με το ζόρι"; Επειδή κάποιοι ντύνονται ή είναι θυληπρεπής; Το ντύσιμο είναι θέμα γούστου δε σημαίνει απαραίτητα πως θέλουν να προκαλέσουν, καμαρώνουν τον εαυτό τους με μια ροζ τσάντα όπως εσύ το καινούριο σου πουκάμισο που σου "πάει". Η θυληπρέπεια από την άλλη είναι μέσα τους και δεν αλλάζει.

 

οχι οτι με αφορα ευθευως αλλα νιωθω σαν καποιος να μπαινει μπρος στο οπτικο μου πεδιο κ να λεει "κοιτα με εδω ειμαι".για ποιο λογο;τι το ιδιαιτερο κανει που πρεπει να τραβηξει τη προσοχη.σαν να βγει αυριο ενας κ να πει α εγω γουσταρω να τη παιζω με το αριστερο κ αναποδα κ απαιτω σεβασμο κ να χαρακτηριστω αριστεροπαιχτης κλπ.τι μας νοιαζει τι κανεις ρε μεγαλε.με δυο λογια,ειναι προσωπικο γουστο κ τερμα.

 

 

 

Πιστεύω τα μπερδεύεις λίγο. Θα ήταν σωστή η θεωρία σου αν ήταν π.χ. για μένα που γουστάρω γυναικεία πόδια και με βλεπες στο δρόμο μπουκωμένο με καμία πατούσα ή να κυκλοφορώ με κανένα γυναικείο παπούτσι στο χέρι.

 

Αυτοί όμως δεν έχουν απλώς ενα σεξουαλικό βίτσιο, έχουν στο μυαλό τους "άντρας + άντρας" οπότε λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης γενικότερα. Αν ο παθητικός αισθάνεται σαν γκόμενα, λογικό να έχει θυληπρέπεια και ανάλογο ντύσιμο. Δεν το κάνει για να στο δείξει, ούτε τον νοιάζει (συνήθως).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρετανία: Στα... σκαριά το πρώτο σχολείο για ομοφυλόφιλους μαθητές

 

Θα αφορά σε μαθητές άνω των 13 ετών - Η ιδέα βρίσκει αρκετούς επικριτές που αρνούνται έναν πιθανό διαχωρισμό των μαθητών

 

Μια ομάδα νέων έχει σχεδιάσει ένα -μάλλον αμφιλεγόμενο- σχέδιο το οποίο προβλέπει τη δημιουργία ενός σχολείου για ομοφυλόφιλους, αμφιφυλόφιλους και τρανσέξουαλ μαθητές στη Βρετανία.

 

 

Η συγκεκριμένη κοινότητα ΛΟΑΤ ευελπιστεί το εν λόγω σχολείο να έχει τη μέριμνα για μαθητές άνω των 13 ετών, οι οποίοι έχουν υποστεί στο παρελθόν εκφοβισμό για τις προτιμήσεις τους, ενώ ελπίζουν η συγκεκριμένη ιδέα να αποτελέσει πρότυπο και για άλλα σχολεία στο μέλλον.

 

Οι διοργανωτές αρνήθηκαν κάθε κατηγορία ότι το σχολείο θα γίνει «γκέτο» για γκέι παιδιά, ενώ υποστήριξαν πως τα κανονικά σχολεία μπορούν να είναι «προπύργια της ομοφοβίας».

 

Ωστόσο, ήδη η ιδέα βρίσκει αρκετούς επικριτές που ισχυρίζονται ότι η συγκεκριμένη κίνηση θα ισοδυναμούσε με διαχωρισμό των παιδιών και θα βλάψει τις προσπάθειες για βελτίωση της αποδοχής των ομοφυλόφιλων.

 

Ο βουλευτής των Συντηρητικών και πρώην υπουργός Παιδείας, Tim Loughton, δήλωσε πως: «Ο τρόπος για να επιτευχθεί αποτελεσματικότερα η αποδοχή και η κατανόηση δεν είναι διαχωρίζοντας τα μέλη μιας ομάδας, όπως είναι οι μαθητές. Αυτό μου φαίνεται πως είναι ένα βήμα προς τα πίσω από την επίτευξη του στόχου μας». Ο ίδιος πρόσθεσε: «Δεν μπορώ να σκεφτώ πώς αν διαχωρίσουμε μια ομάδα νέων ανθρώπων, που προσδιορίζονται από τη σεξουαλικότητά τους, αυτό θα βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση των ομοφυλόφιλων».

 

Αξίζει να σημειωθεί πως η εν λόγω κοινότητα εξασφάλισε κρατική επιχορήγηση ύψους 63.000 δολαρίων για να μπορέσει να αγοράσει το κτήριο όπου εδρεύει, στο κέντρο του Μάντσεστερ, ενώ μέρος της χρηματοδότησης θα χρησιμοποιηθεί για τη μελέτη της δημιουργίας του συγκεκριμένου σχολείου.

 

http://www.protothema.gr/world/article/442864/vretania-sta-skaria-to-proto-sholeio-gia-omofulofilous-mathites/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε με το καλο να κανουνε και σχολεια με μαυρους, σχολεια με μεταναστατες, σχολεια με παχυσαρκους κτλ.

Ο διαχωρισμος φερνει ψηφους και χρηματα στο κατω κατω. Ζητω ο διαχωρισμος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι μωρή Αμέρικα!

 

Το Ανώτατο Δικαστήριο των ΗΠΑ μόλις αποφάσισε (αφού μας έβγαλε την ψυχή) να προχωρήσει σε εκδίκαση τον Απρίλιο για το θέμα του γάμου ομόφυλων ζευγαριών.Τέλη Ιουνίου αναμένουμε απόφαση η οποία είναι σχεδόν σίγουρο πως θα δώσει επιτέλους την ισότητα στον γάμο σε όλες τις ΗΠΑ.

 

Ένας αγώνας γύρω από τον γάμο που υπενθυμίζω έχει αρχίσει στο Αμέρικα από το 1972 όταν ένας εκ των τότε 9 Supremes του Αν.Δικαστηρίου είχε γυρίσει επιδεικτικά την καρέκλα του ανάποδα προκειμένου να μην κοιτάει καν το πρώτο ζευγάρι ανδρών που αξίωνε γάμο.

 

Από την εμπειρία μου στον γκέι ακτιβισμό αν τελικά το Αν.Δικαστήριο αποφασίσει υπέρ μας (που αυτό θα γίνει)  θεωρώ πως θα μιλάμε αδιαμφισβήτα για την μεγαλύτερη νίκη του γκέι κινήματος παγκοσμίως.

 

Έλα μωρή Αμέρικα πέσε επιτέλους.

 

Supreme Court agrees to rule on gay marriage

 


The Supreme Court agreed Friday to resolve the national debate over same-sex marriage once and for all.

 

http://www.usatoday.com/story/news/nation/2015/01/16/supreme-court-gay-marriage/21867355/

Επεξ/σία από Τοξοβόλος_U_K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

in other news   :devil:

 

 

Οι τζιχαντιστές πετάνε ομοφυλόφιλους από ψηλά κτίρια  

 

 

http://www.protothema.gr/world/article/443179/ktinodia-oi-tzihadistes-petane-omofulofilous-apo-psila-ktiria/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω τα μπερδεύεις λίγο. Θα ήταν σωστή η θεωρία σου αν ήταν π.χ. για μένα που γουστάρω γυναικεία πόδια και με βλεπες στο δρόμο μπουκωμένο με καμία πατούσα ή να κυκλοφορώ με κανένα γυναικείο παπούτσι στο χέρι.

 

Αυτοί όμως δεν έχουν απλώς ενα σεξουαλικό βίτσιο, έχουν στο μυαλό τους "άντρας + άντρας" οπότε λειτουργούν με εντελώς διαφορετικό τρόπο σκέψης γενικότερα. Αν ο παθητικός αισθάνεται σαν γκόμενα, λογικό να έχει θυληπρέπεια και ανάλογο ντύσιμο. Δεν το κάνει για να στο δείξει, ούτε τον νοιάζει (συνήθως).

σωστο αυτο που λες αλλα μερικοι νοιωθεις οτι τους οριζει αυτο το πραμα δηλαδη η ομοφυλοφιλια τους ειναι ενα βασικο θεμα που προβαλουν συνεχεια ενω τα αλλα 2 φυλα απλα δεν το κανουν θεμα. δεν μεν νοιαζει αν τον παιρνεις η τον δινεις μην το εκθετεις αυτο και πολυ παραπανω μην το προβαλεις μαζικα σε μεσα οπως η τηλεοραση. 

το θεμα της προβολης παιζει ρολο συμφωνω ως ενα σημειο ειναι καλο εξοικιωνεσαι αλλα το πολυ κανει κακο 

αυτο το λεω γιατι ειμαι της αποψης οτι σε θεματα τετοια σημαντικο ρολο παιζουν τα προτυπα και οι παρεες δεν το  βλεπω σαν ιατρικο προβλημα,αποψη μου παντα, ετσι το καταλαβαινω εγω

 

το θεμα σηκωνει πολυ κουβεντα αλλα εγω θα ανεβασω να ακουσετε ενα κοματι του πανουση, το οποιο εχει ωραιο στιχο καυστικο δεν ξερω ριξτε μια ακροαση διαβαστε και λιγο το στιχο 

 

 

Όχι δε φταίει η μαμά μου

ούτε όπως λενε οι γιατροι

και όπως θέλει να πιστεύει ο μπαμπάς μου

μια ορμονική διαταραχή

 

Όχι δε φταίει η ομορφιά μου

κι οι τρόποι μου οι κουνιστοί

ούτε κι ο παιδικός μου φίλος ο Γιωργάκης

που χαϊδευόμαστε μικροί

 

Μοναχογιός μικρoμεσαίων

με καθωσπρέπει ανατροφή

όμως με δείχναν και γέλαγαν στο σχολείο

και με φωνάζαν αδερφή

 

Γιατί δεν πήρα το ρολάκι

που μου πασάραν οι πολλοί

να παίζω το γαλάζιο αγοράκι

με την βαρβάτη την ψωλή

 

Έχω ένα τσίρκο στην καρδιά μου

με πήρε μπάλα η αλλαγή

έβαλα σιλικόνη στα βυζιά μου

κι έφτιαξα ψεύτικο μουνί

 

Καταναλώνομαι τις νύχτες

με την δικιά τους συνταγή

εγώ πουλάω τα όνειρά μου στους ξενύχτες

κι αυτοί γαμάνε μια πληγή

 

Ξενοδοχείο η αγκαλιά μου

για καμικάζι εραστές

κι έχει φρικάρει η σπιτονοικοκυρά μου

μ’ εμένα και τους εμπρηστές

 

Έχω ένα πόνο στην κοιλιά μου

τη νιώθω να εγκυμονεί

θ’ απλώσω στην ταράτσα τ’ άντερά μου

με μανταλάκια χιαστί

και θα κρεμάσω τα ερμαφρόδιτα μωρά μου

η πρώτη μάνα τραβεστί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

in other news   :devil:

 

 

Οι τζιχαντιστές πετάνε ομοφυλόφιλους από ψηλά κτίρια  

 

 

http://www.protothema.gr/world/article/443179/ktinodia-oi-tzihadistes-petane-omofulofilous-apo-psila-ktiria/

 

Τα comments είναι για λύπηση πάντως, κατάντια μιας πουριτανής Σοβιετίας. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν άρχιζε να εφαρομόζεται και εδώ αυτό το sport.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα comments είναι για λύπηση πάντως, κατάντια μιας πουριτανής Σοβιετίας. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν άρχιζε να εφαρομόζεται και εδώ αυτό το sport.

Δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ότι ισλαμισμός και φανατισμός δεν είναι το ίδιο. Στο μυαλό τους ό,τι είναι διαφορετικό είναι άξιο επίθεσης με την πρόφαση ότι είναι κακό. Όπως υπάρχουν και ακραίοι Χριστιανοί έτσι είναι και εδώ. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα γαμάτο βιντεάκι που έχει γίνει viral αυτές τις μέρες.O συγκινητικός τρόπος με τον οποίο δυο δίδυμα γκέι αδέρφια από τις ΗΠΑ έκαναν coming out στον πατέρα τους.

 

Απείρως γνήσιοι κ αυθεντικοί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...