Προς το περιεχόμενο

[Ακουστικά] Original XIAOMI In-ear Earphone (Piston Headphone Paperback Edition) - από 13$ στα 8$ ή 10$ 20/11@pandawill[ΤΕΛΟΣ] /ΝΕΑ ΤΙΜΗ 6,35 post#13


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tinydeal βλεπω ανεβηκε η τιμη παντως αρα εμεινε το meri που δεν εχει μαυρα η ασπρα

 

Sent from my U9200 using Insomnia

http://www.tinydeal.com/original-xiaomi-35mm-in-ear-hand-free-earphone-w-mic-p-139933.html?currency=USD

παιδια ολο το ιδιο γινεται, η τιμη ειναι στα 5 ευρω ακομα.

αν ακολουθησεις το link σε πεταει εκει που πρεπει...

και μαλιστα απο χτες η τιμη τους επεσε και 4 cents!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μονο απο το pc βγαζει σωστη τιμη απο το κιν δειχνει ιδια. Μεθοδο αποστολης τι απο τα 4 επιλεγουμε ρε παιδια;<br><br>

Sent from my U9200 using Insomnia

Ακυρο μονο το 1 ειναι free thanks παιδες πηρα τ μαυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν & παρήγγειλα (δεν τα πλήρωσα γιατί δεν τα έχουν έτοιμα ακόμη & δεν ξέρω αν είναι σε κουτί)

Έρχονται σε μικρό άσπρο χάρτινο κουτάκι, μαζί με επιπλέον σετ σιλικόνες. Το κουτάκι σε φίλη που πήρε ήταν ανοιχτό, αλλά τα ακουστικά και οι σιλικόνες ήταν σε ξεχωριστά σακουλάκια τα οποία ήταν θερμοκολλημένα, άρα αδύνατο να είχαν ανοιχτεί ή χρησιμοποιηθεί. Πιθανόν οι κινέζοι να άνοιξαν απλά το χάρτινο κουτάκι για να επιβεβαιώσουν το χρώμα. Έχουν κανονικά πλήκτρα απάντησης και vol +- αλλά φυσικά το πλαστικά κουμπιά, χωρίς να είναι κακά, δεν συγκρίνονται με τα μεταλλικά Pistons. Παραγγελία από Meri που την έκανα εγώ, άφιξη σε 3 εβδομάδες περίπου από ό,τι με ενημέρωσέ η παραλήπτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ "arxaggelos" :
Thanks για την ενημέρωση, αλλά απαντούσα για τα Sony Ericsson MH1 απ' το e-shop.gr, που δεν ξέρεις αν θα σου κάτσει το joker :P & θα τα πάρεις σε κουτί ή δεν θα σου κάτσει & θα τα πάρεις χύμα, όπως επίσης δεν ξέρεις αν θα είναι καινούρια ή refurbished  <_< (βλ. τι έχει γραφεί στο σχετικό θέμα).
 
Anyway, για τα χρωματιστά Xiaomi Pistons, ψάχνοντας για reviews (που μόνο απόλυτα θετικά είχα διαβάσει) είχα δει πώς είναι η συσκευασία τους. Σύμφωνα με τα όσα διάβασα εδώ (η καλύτερη περιγραφή-παρουσίαση συσκευασίας τους που είχα βρει), το χαρτόκουτο τους δεν πρέπει να είναι σφραγισμένο γύρω-γύρω, αλλά να έχει μόνο ένα διαφανές κυκλικό αυτοκόλλητο.
Μερικές photos παρουσίασης συσκευασίας & περιεχομένου (απ' το προηγούμενο link) στο spoiler:


150639dqq7u2hijnfir7g1.jpg
 
150652akl9k9s99oujfc0o.jpg
 
150708ax41vhh4618ylzl8.jpg
 
150701r22ioi47br24yn7y.jpg
 
150713pzddn6szl52sdrs2.jpg
 
150717a8co47kc8dolcnxi.jpg
 
150724uhaza2rdavrmst22.jpg

 

 

Παρουσιάσεις με unboxing από το miui.com:

  1. [Xiaomi Review Contest] Unboxing & Review of Piston Earphone Brief Version
  2. [MIUI Device Team] Mi In-Ear Headphones Green Edition Unboxing (απ' αυτή οι photos στο spoiler)
  3. Unboxing Blue Mi In-Ear Headphone (Pistons) Simplified Version
  4. Mi In-Ear Headphone (Piston) Simplified Version (White) Unboxing

Και μια "συγκριτική" παρουσίαση των Basic Pistons με τα υπερδιπλάσιας τιμής Golden Pistons:

 

Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, δεν πρέπει να υπάρχει πιο vfm επιλογή σε οικονομικά in-ear ακουστικά. Διευκρινίζω ότι δεν το έχω διαπιστώσει, κι ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό σε θέματα εκτίμησης της ακουστικής. Απλά ενημερώνω για το προσωπικό συμπέρασμα που έβγαλα με τα μέχρι στιγμής δεδομένα που έχω. Τα δε credits για την εύρεση της χαμηλότερης μέχρι στιγμή τιμής (~5 € απ' το tinydeal) πάνε στον "kostass__" που τη βρήκε & την postαρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5 €, τι 'ναι ο κάβουρας τι 'ναι το ζουμί του! :P 

Πάρε & το χρώμα που θες & χάρισε τα μαύρα σε κάποιον άλλο.

Με 5 € δωράκι, το κέρασμα ενός καφέ, θα δώσεις χαρά & σ' αυτόν & σ' εσένα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα, δεν παρέλαβα κανένα για να κάνω σύγκριση.

Στα mh1 μου τη δίνει η ιστορία με το κουμπί που πρέπει να πατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει τουλαχιστον 10 φορες την τελευταια εβδομαδα στη σελιδα των χρωματιστων ΧΙΑΟΜΙ και τελικα δεν πατησα το κουμπι για την αγορα τους. Ο λογος; Το "κανονικο" καλωδιο, που σιγουρα θα μπερδευτεται οταν μπαινει σε τσεπες μπουφαν ή το μαζευει κανεις βιαστικα. Το μεγαλο προσον των ΜΗ1 ειναι αυτο.

 

Τα πεντε ευρω σε συγκριση με εναν καφε δεν ειναι τπτ, αλλα τα πεντε ευρω σε συγκριση με ενα... πενταευρο σιγουρα σημαινουν κατι, οποτε ρωταω (αν ξερει κανεις): υπαρχει σοβαρος λογος (ηχος-ποιοτητα-ο,τιδηποτε) να αγορασει κανεις αυτα αντι των ΜΗ1; Α, και δεν εχω θεμα με το κουμπι των ΜΗ1, δουλευει κανονικα στο δικο μου κινητο.

 

Προσπαθω να αποφευγω τον υπερκαταναλωτισμο, ακομα και αυτες τις μερες που εχουν φτιαχτει ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτον τον λογο. Καλημερα σε ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει τουλαχιστον 10 φορες την τελευταια εβδομαδα στη σελιδα των χρωματιστων ΧΙΑΟΜΙ και τελικα δεν πατησα το κουμπι για την αγορα τους. Ο λογος; Το "κανονικο" καλωδιο, που σιγουρα θα μπερδευτεται οταν μπαινει σε τσεπες μπουφαν ή το μαζευει κανεις βιαστικα. Το μεγαλο προσον των ΜΗ1 ειναι αυτο.

 

Τα πεντε ευρω σε συγκριση με εναν καφε δεν ειναι τπτ, αλλα τα πεντε ευρω σε συγκριση με ενα... πενταευρο σιγουρα σημαινουν κατι, οποτε ρωταω (αν ξερει κανεις): υπαρχει σοβαρος λογος (ηχος-ποιοτητα-ο,τιδηποτε) να αγορασει κανεις αυτα αντι των ΜΗ1; Α, και δεν εχω θεμα με το κουμπι των ΜΗ1, δουλευει κανονικα στο δικο μου κινητο.

 

Προσπαθω να αποφευγω τον υπερκαταναλωτισμο, ακομα και αυτες τις μερες που εχουν φτιαχτει ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτον τον λογο. Καλημερα σε ολους.

αυριο θα παω να παρω τα mh1 ,για δω τι αξιζουν με τα μεταλικα πιστονια τα οποια ειναι εξαιρετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει τουλαχιστον 10 φορες την τελευταια εβδομαδα στη σελιδα των χρωματιστων ΧΙΑΟΜΙ και τελικα δεν πατησα το κουμπι για την αγορα τους. Ο λογος; Το "κανονικο" καλωδιο, που σιγουρα θα μπερδευτεται οταν μπαινει σε τσεπες μπουφαν ή το μαζευει κανεις βιαστικα. Το μεγαλο προσον των ΜΗ1 ειναι αυτο.

 

Τα πεντε ευρω σε συγκριση με εναν καφε δεν ειναι τπτ, αλλα τα πεντε ευρω σε συγκριση με ενα... πενταευρο σιγουρα σημαινουν κατι, οποτε ρωταω (αν ξερει κανεις): υπαρχει σοβαρος λογος (ηχος-ποιοτητα-ο,τιδηποτε) να αγορασει κανεις αυτα αντι των ΜΗ1; Α, και δεν εχω θεμα με το κουμπι των ΜΗ1, δουλευει κανονικα στο δικο μου κινητο.

 

Προσπαθω να αποφευγω τον υπερκαταναλωτισμο, ακομα και αυτες τις μερες που εχουν φτιαχτει ΑΚΡΙΒΩΣ γι' αυτον τον λογο. Καλημερα σε ολους.

 

Για το καλώδιο λογικά έχεις δίκιο, τα πλακέ είναι πολύ πιο δύσκολο να μπερδευτούν απ' τα κυλινδρικά. Βλέποντας πάντως τις φωτογραφίες των unboxing παρουσιάσεων που postαρα πιο πάνω, έχω την αίσθηση ότι είναι ποιοτικό το πλαστικό τους (σιλικονούχο) & δεν θα μπερδεύονται όσο άλλα κυλινδρικά καλώδια.

Όσον αφορά την ποιότητα τους, οι κριτικές λένε ότι είναι αντίστοιχη των "ακριβών" piston V.2, οπότε αυτό από μόνο του κάτι λέει.

Μια κριτική στο spoiler:

 

 

And now the sound quality. Surprisingly that doesn't feels cheap. On the contruary, I think that they sound the same! Great bass/middle/highs! Maybe theres a little diference but I didn't eaven toticed it! This is quite a surprise for the much cheaper earphones, 50 yuan (around 10 euro at reselers)

Now the coice is only up to you! Brief edition for the 10 euro or the Updated edition for double the money, 20 euro. If you want overall quality go with Updated, but if you want GREAT sound quality on cheap, Brief version is for you! I'm currently using Brief version and I LOVE THEM!!!

And just to mention, they don't fall out of my ears like Updated version does. I guess thats because they are lighter!

 

 

 Επαναλαμβάνω όμως ότι -τουλάχιστον για την ώρα- δεν μπορώ να μιλήσω συγκριτικά (& μάλλον ούτε θα μπορέσω, διότι μ' αυτά που διαβάζω για τα mh1 δεν με βλέπω να τα παίρνω, τουλάχιστον αν δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα είναι σε κλειστό κουτί).

Για τον υπερκαταναλωτισμό κι εγώ μαζί σου, τα παίρνω όμως για μικροδωράκια που έτσι κι αλλιώς θα ξόδευα περισσότερα από 5€. ;)

 

αυριο θα παω να παρω τα mh1 ,για δω τι αξιζουν με τα μεταλικα πιστονια τα οποια ειναι εξαιρετικα

 

Αναμένουμε συγκριτικό!

 

Τα άσπρα που παίζουν σε καλή τιμή αυτόν τον καιρό;

 

Αν ρωτάς για τα Basic (αυτού του θέματος) σε λευκό, στο tinydeal στα 6,35 $ (~5 €).

 

Αν ρωτάς για τα "ακριβά" μεταλλικά, είσαι σε λάθος θέμα! Αν βαριέσαι να ψάχνεις στο θέμα τους, νομίζω πως η καλύτερη τιμή είναι στο pandawill στα 17$ (21,99 μείον 5 με κουπόνι PANDA2014 που δεν ισχύει για τα καφέ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλαστικα δεν ειναι τα v2?

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Υπάρχουν τα πλαστικά "Basics" σε 6 χρώματα που είναι τα πιο οικονομικά (από 6,35$ - εικόνες στο 1ο post του θέματος), υπάρχουν & τα ακριβότερα μεταλλικά (από 17$ αν δεν κάνω λάθος η οικονομικότερη προσφορά για λευκά - σε δικό τους θέμα με 50+ σελίδες). Τα πλαστικά "Basics" που συζητάμε εδώ δεν διάβασα να έχουν V1-V2-...-Vn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...