Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι συνήθης τακτική του συγκεκριμένου ομίλου να καθυστερεί την πρόσληψη, μην ψάχνεις το γιατί. Μπορεί και να περιμένεις ένα μήνα ακόμα αλλά θα τιμήσουν το λόγο τους

580 μικτά το μήνα

#135 ειχες παρομοια εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

#136 ναι πριν πολλά πολλά χρόνια, πλήρωνε όμως καλά τότε. Ήταν να ξεκινήσω αρχές απρίλη και το τράβηξαν μέσα Μαίου

αρα λες να περιμενω και οχι να παρω τηλ στα κεντρικα ε? μηπως τους κακοφανει κιολας φοβαμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

580 μικτα, δηλαδη καμια 500 καθαρα ε? αλλα για ποσες ωρες και τι μερες?

 

εγω περνω περιπου  300 καθαρα, αλλα για 4ωρο 4 φορες την εβδομαδα, σε παρομοια μεγαλη εταιρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

580 μικτα, δηλαδη καμια 500 καθαρα ε? αλλα για ποσες ωρες και τι μερες?

 

εγω περνω περιπου  300 καθαρα, αλλα για 4ωρο 4 φορες την εβδομαδα, σε παρομοια μεγαλη εταιρια...

λιγότερα από 500 καθαρά το μήνα, 5ημερο 8ωρο. Τις υπερωρίες συνήθως τις δίνουν σε ρεπό. Το μόνο καλό σε αυτές τις δουλειές είναι οτι δεν είσαι καθιστός, κινείσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα λες να περιμενω και οχι να παρω τηλ στα κεντρικα ε? μηπως τους κακοφανει κιολας φοβαμαι 

580 μικτά και αντί να σου λένε και ευχαριστώ, θα τους κακοφανεί κιόλας που τους ρωτάς πότε θα δουλέψεις. Κατά τα άλλα δεν έχουμε καταντήσει ακόμα Βουλγαρία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγότερα από 500 καθαρά το μήνα, 5ημερο 8ωρο. Τις υπερωρίες συνήθως τις δίνουν σε ρεπό. Το μόνο καλό σε αυτές τις δουλειές είναι οτι δεν είσαι καθιστός, κινείσαι

αρα αναλογικα πληρωνεσαι "λιγοτερα" απο εμενα... εγω τις υπερωριες τις πληρωνομαι κανονικοτατα, ακομα και το μισαωρο που δουλευω.. και δεν δουλευω λεπτο παραπανω με το ζορι... οτι γραφει στο προγραμμα.. για την ιστορια ειμαι στον ομιλο Inditex...

ειναι κυριοι με Κ κεφαλαιο και τους τιμαει, εστω και σε αυτα τα λιγα που δινουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή προς τους νεότερους. Όταν βλέπετε εταιρία να έχει επική φόρμα συμπλήρωσης για αίτηση πρόσληψης, 9 στις 10 περιπτώσεις χάνετε τον χρόνο σας. Προσπαθήστε να βρείτε κάποια άλλη που δέχεται βιογραφικά με e-mail ή τουλάχιστον από κάποιο site ανεύρεσης εργασίας ή το Linkedin.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή προς τους νεότερους. Όταν βλέπετε εταιρία να έχει επική φόρμα συμπλήρωσης για αίτηση πρόσληψης, 9 στις 10 περιπτώσεις χάνετε τον χρόνο σας. Προσπαθήστε να βρείτε κάποια άλλη που δέχεται βιογραφικά με e-mail ή τουλάχιστον από κάποιο site ανεύρεσης εργασίας ή το Linkedin.

Ακριβώς. Εταιρείες που πληρώνουν πενταροδεκάρες και το μόνο που δεν σου ζητάνε είναι οι σεξουαλικές φαντασιώσεις σου. Ρίξτε μια ματιά στην πλατφόρμα για αίτηση πρόσληψης τύπου Public, Teleperformance, Media Markt και τα συναφή. Πιό εύκολα κάνεις αίτηση στο δημόσιο.

 

ειναι κυριοι με Κ κεφαλαιο και τους τιμαει, εστω και σε αυτα τα λιγα που δινουν..

αν δίνουν λίγα δεν είναι κύριοι ούτε με κ μικρό. 

Μια φίλη μου πήγε για συνέντευξη σε κατάστημα αυτού του ομίλου και την απέρριψαν με το αιτιολογικό οτι είδαν από την κάμερα ασφαλείας οτι την συνόδεψε το αγόρι της και περίμενε έξω από το μαγαζί μέχρι να τελειώσει. 

Βρήκε αλλού δουλειά και σε σύντομο διάστημα έγινε διευθύντρια καταστήματος. IQ ραδικιού απλά το HR τους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλή προς τους νεότερους. Όταν βλέπετε εταιρία να έχει επική φόρμα συμπλήρωσης για αίτηση πρόσληψης, 9 στις 10 περιπτώσεις χάνετε τον χρόνο σας. Προσπαθήστε να βρείτε κάποια άλλη που δέχεται βιογραφικά με e-mail ή τουλάχιστον από κάποιο site ανεύρεσης εργασίας ή το Linkedin.

 

ωραια συμβουλη, φανταζομαι η μπηχτη παει στο public που οντως ειναι φανταχτερη η φορμα, αλλα μπορεις να το αιτιολογησεις λιγο? ευχαριστω :)

Ακριβώς. Εταιρείες που πληρώνουν πενταροδεκάρες και το μόνο που δεν σου ζητάνε είναι οι σεξουαλικές φαντασιώσεις σου. Ρίξτε μια ματιά στην πλατφόρμα για αίτηση πρόσληψης τύπου Public, Teleperformance, Media Markt και τα συναφή. Πιό εύκολα κάνεις αίτηση στο δημόσιο.

αν δίνουν λίγα δεν είναι κύριοι ούτε με κ μικρό. 

Μια φίλη μου πήγε για συνέντευξη σε κατάστημα αυτού του ομίλου και την απέρριψαν με το αιτιολογικό οτι είδαν από την κάμερα ασφαλείας οτι την συνόδεψε το αγόρι της και περίμενε έξω από το μαγαζί μέχρι να τελειώσει. 

Βρήκε αλλού δουλειά και σε σύντομο διάστημα έγινε διευθύντρια καταστήματος. IQ ραδικιού απλά το HR τους.

συμφωνω , αλλα το θεμα ειναι το εξης, με τοση ανεργια θα βρουν τον οποιονδηποτε και με τον βασικο , οποτε γιατι να δωσουν παραπανω? εγω πληρωνομαι κανενα 50ρι παραπανω απο τον βασικο, και στην ωρα μου, με ολες τις αδειες και τα επιδοματα κομπλε.. που σε αλλες περιπτωσεις δεν ισχυουν αυτα δυστυχως, κρινοντας απο γνωστους και φιλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι να ξέρεις φιλε οτι στην Ελλάδα φτάσαμε σε αυτά τα χάλια επειδη μονιμως αυτο γινεται ... ο γνωστος του γνωστου και το βύσμα του βύσματος. Οποιος δεν θέλει να πάει σπιτι του. Δεν μπορει να υπάρχει και να πληρώνεται παρασιτικά εις βάρος των άλλων. Αυτα ειναι που δεν έχουμε ξεκαθαρισει στην Ελλάδα.

 

Να ξερες ποσα τέτοια υπάρχουν και σε άλλα ποστα που μου τα έχουν πει φιλοι μου ....  Έχει κάτι παλιους κατι τεμπεληδες μέχρι αηδιας που δεν κάνουν τιποτα. Πάνε για καφέ. Αυτους αμα δεν υπηρχε γραφειοκρατια θα μπορουσε οπως σε άλλα κράτη ο προϊσταμενος να τους βγάλει αναφορά για να φυγουν απο τη δουλειά... οχι να πάνε σε άλλη θεση καλυτερη χωρις ευθυνες για να κάθονται.

 

Βγάλτον μια 3 μηνη αργια σε πρώτη φάση να δεις πως αλλάζει μυαλά και γινεται παραγωγικος. μεγάλε αν δεν αλλάξεις ροτα την επομενη έφυγες. Δεν ειναι άσυλο εδω.

 

Μετα βγαινουν για καφέ και κοροϊδευουν το συστημα "Τι θα μου κανει??? στο δημοσιο ειμαι δεν με διώχνει κανεις."

Μετα τον φωνάζει ο πολιτης που τον χρειάζεται και του λεει σου κανω και χάρη αν έρθω. Εδω δεν μπορουν να με κάνουν καλα οι προϊσταμενοι μου εσυ θα με διώξεις?

 

Οσο υπάρχει ατιμωρησια αυτα θα γινονται. Παντου και στον ιδιωτικο τομέα και στον δημοσιο σε ολους υπαλλήλους ή και εργοδοτες. Δικαιοσυνη παντού. Αλλα έχουμε πολλους κοκκορους να λαλάνε στη βουλη και οταν λαλάνε δεν λένε και τιποτα μονο για εφέ ειναι.

 

Από τι μια έχεις υπαλλήλους @@ που κάνουν στον ιδιωτικό ότι κάνουν και στο δημόσιο. Η διαφορά είναι ότι στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να κάνουν ότι γουστάρουν, ιδιώτης τους πληρώνει μπορεί κ να τους απολύσει... Τα ρεμάλια τους μονιμάδες όμως; Που δε παίρνουν και βασικό ΚΑΝΕΝΑΣ τους. Την 700ρου 800ρου+ καθαρά την έχουν εξασφαλισμένη. Απλά τα πράγματα, όταν αρχίσει να πηγάινει κόσμος σπίτι του όπως και στον ιδιωτικό τομέα, θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Μέχρι τότε συμπλήρωνε βιογραφικά για μια αιωνιότητα και έλπιζε στο καλύτερο. Κάντε ότι μπορείτε να πιάσετε δουλειά τώρα, γιατί σε μερικούς μήνες ο βασικός θα κατέβει κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

συμφωνω , αλλα το θεμα ειναι το εξης, με τοση ανεργια θα βρουν τον οποιονδηποτε και με τον βασικο , οποτε γιατι να δωσουν παραπανω? εγω πληρωνομαι κανενα 50ρι παραπανω απο τον βασικο, και στην ωρα μου, με ολες τις αδειες και τα επιδοματα κομπλε.. που σε αλλες περιπτωσεις δεν ισχυουν αυτα δυστυχως, κρινοντας απο γνωστους και φιλους..

αν δεν το ξέρεις, ο όμιλος που εργάζεσαι έχει πολλά καταστήματα και στην Ελβετία όπου πουλάει τα προιόντα στις ίδιες τιμές όπως στην Ελλάδα, αλλά πληρώνει τον εργαζόμενο με 3000 ευρώ βασικό. Επειδή υπάρχουν κορόιδα σαν και σένα -με συγχωρείς που στο λέω- που αρκούνται να δουλεύουν (από το δουλεία, όχι να εργάζονται) για ένα πενηνταράκι παραπάνω το οποίο το παίρνουν και στην ώρα τους, και με τα κέρδη που βγάζουν από αυτά που εσύ πουλάς, πληρώνουν τον ελβετό συνάδελφό σου. Το ίδιο ισχύει και πχ για τα Media Markt ή τα Lidl (έχει και από αυτά στην Ελβετία). 

Ελπίζω να σου έδωσα το έναυσμα να καταλάβεις  οτι οι κύριοι με κάπα κεφαλαίο, σε βλέπουν σαν το παιδάκι από το Πακιστάν που φτιάχνει τις μπάλες ποδοσφαίρου για ένα δολάριο τη μέρα ή σαν τη ράφτρα από την Αίγυπτο (δεν μετάνοιωσα που δεν αγόρασα πέρισυ εκείνο το καταπληκτικό μαύρο παλτό  Armani αξίας 480 ευρώ από το Attica επειδή ήταν Made in Egypt)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700-800 παιρνει ο παλιος! 900-1000 ο παλιος στο δημοσιο . 400-700 ο νεος παντου. Παιδια εχετε δει γιατι ποσα μιλαμε και γιατι ποσα μαλωνουμε. Καλα εγραψε ο insomnia888 μαγκας ειναι ο ελβετος που παιρνει 5 φορες επανω μισθο στην ιδια αλυσιδα; Και πλεον ας σταματησουμε να μιλαμε για το γεγονος οτι εχουν ακριβοτερη ζωη και μπλα μπλα μπλα! Η θεσσαλονικη στην οποια μενω μια χαρα ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ πολη ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...