Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως βρε παιδιά εκεί μέσα δεν νοιάζονται και πολύ για τους πελάτες, ψάχνεις με τις ώρες να βρεις κάποιον να εξυπηρετήσει, και κάτι που μου έκανε εντύπωση για μια ταμία. Είχε μια ουρά κάπου στα 40 άτομα  δίπλα το ίδιο  δεξιά το ίδιο, περίμενα αφού σε όλα τα ταμεία ήταν το ίδιο,  και τι γίνεται, φτάνω 3 κατά σειρά μπροστά μου είναι άλλοι 2 και λέει περάστε λίγο στο δίπλα ταμείο με τα άλλα 40 άτομα και λέω τι δεν είστε καλά περιμέναμε τόση ώρα για να περιμένουμε  άλλη τόση ώρα στο δίπλα ταμείο; Πάντως οι 2 έφυγαν ο ένας έμεινε και μου έδωσε και δίκαιο ο κόσμος,  αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε ένα τέτοιο κατάστημα πρέπει ο πελάτης να φεύγει ευχαριστημένος, και να εξυπηρετείς όσο καλύτερα μπορείς, εγώ αν δούλευα εκεί που θέλω να πάω να δουλέψω δεν θα έδινα το παραμικρό στίγμα για να με σχολιάσει πελάτης, και αν ήμουνα στο ταμείο, δεν θα έφευγα για 3 άτομα άλλο να ήταν 50 ναι θα έλεγα πάτε λίγο δίπλα κάτι μου έτυχε,  ή θα φώναζα κάποιον άλλον και θα έλεγα 1 λεπτό συνάδελφε εξυπηρέτησε ή στην χειρότερη θα τελείωνα εγώ την δουλειά για 3 άτομα, ακόμα και ανάγκη να είχα ούτε 1 λεπτό υπόθεση δεν ήταν

 

Ναι...ειδικά αυτό με τον συνάδελφο γίνεται σε όλες τις δουλειές..:P Μπορεί ούτε και καλήμερα να λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως ηθελα να ρωτησω για βιογραφικο αν υπαρχει καποιος υπευθηνος εκει, και με λεει ο ταμιας εγω παιρνω τα βιογραφικα, λεω θελω λιγο να μιλισω με τον διευθηντη, λεει εγω ειμαι γι αυτα,   τι να πεις θα το δωσω στον ταμια το βιογραφικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρε παιδιά εκεί μέσα δεν νοιάζονται και πολύ για τους πελάτες, ψάχνεις με τις ώρες να βρεις κάποιον να εξυπηρετήσει, και κάτι που μου έκανε εντύπωση για μια ταμία. Είχε μια ουρά κάπου στα 40 άτομα  δίπλα το ίδιο  δεξιά το ίδιο, περίμενα αφού σε όλα τα ταμεία ήταν το ίδιο,  και τι γίνεται, φτάνω 3 κατά σειρά μπροστά μου είναι άλλοι 2 και λέει περάστε λίγο στο δίπλα ταμείο με τα άλλα 40 άτομα και λέω τι δεν είστε καλά περιμέναμε τόση ώρα για να περιμένουμε  άλλη τόση ώρα στο δίπλα ταμείο; Πάντως οι 2 έφυγαν ο ένας έμεινε και μου έδωσε και δίκαιο ο κόσμος,  αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε ένα τέτοιο κατάστημα πρέπει ο πελάτης να φεύγει ευχαριστημένος, και να εξυπηρετείς όσο καλύτερα μπορείς, εγώ αν δούλευα εκεί που θέλω να πάω να δουλέψω δεν θα έδινα το παραμικρό στίγμα για να με σχολιάσει πελάτης, και αν ήμουνα στο ταμείο, δεν θα έφευγα για 3 άτομα άλλο να ήταν 50 ναι θα έλεγα πάτε λίγο δίπλα κάτι μου έτυχε,  ή θα φώναζα κάποιον άλλον και θα έλεγα 1 λεπτό συνάδελφε εξυπηρέτησε ή στην χειρότερη θα τελείωνα εγώ την δουλειά για 3 άτομα, ακόμα και ανάγκη να είχα ούτε 1 λεπτό υπόθεση δεν ήταν

 

Όλοι "αν δουλεύαμε" σε μια...άλλη θέση θα τα κάναμε καλύτερα ;) .

Από θέση ταμία στο Public μέχρι βουλευτή, υπουργού ή....πλανητάρχη.

 

Τώρα βέβαια πως γίνεται να έχουμε άποψη (σωστή) για τον τρόπο λειτουργίας ΟΛΩΝ των άλλων θέσεων αλλά συνήθως όχι για τη δική μας (πιθανότατα και η εν λόγω ταμίας έχει άποψη για το ποιος είναι ο σωστός τρόπος λειτουργίας στο supermarket, στην εφορία ή στο σουβλατζίδικο) είναι απορίας άξιο

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εκανα το βιογραφικο μου ποτε περιπου θα με παρουν τωρα;  απ οτι με ειπαν κατα το πασχα λεει ή οταν θελησουν ατομα, αντε να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε μια ουρά κάπου στα 40 άτομα  δίπλα το ίδιο  δεξιά το ίδιο, περίμενα αφού σε όλα τα ταμεία ήταν το ίδιο

 

...

 

 

και λέει περάστε λίγο στο δίπλα ταμείο με τα άλλα 40 άτομα και λέω τι δεν είστε καλά περιμέναμε τόση ώρα για να περιμένουμε  άλλη τόση ώρα στο δίπλα ταμείο;

 

.....

 

στην χειρότερη θα τελείωνα εγώ την δουλειά για 3 άτομα, ακόμα και ανάγκη να είχα ούτε 1 λεπτό υπόθεση δεν ήταν

Τελικα η ουρα ηταν 40 ατομα ανα ταμειο ή 40 ατομα στα διπλανα ταμεια και 3 ατομα/1 λεπτου δουλεια στο ταμειο που ησουν εσυ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε στην τελευταια προταση πως λες οτι επρεπε να ξεπεταξει την ουρα πρωτου φυγει, καθως ηταν 1 λεπτο δουλεια;

Μηπως εννοεις , να ξεπετουσε την ουρα μεχρι και εσενα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι η ουρα ηταν 40 στο ενα καπου 30 στο αλλο γενικα ειχε παρα πολυ κοσμο σε καθε στηλη ταμειου

Και πώς γίνεται τότε δύο ταμεία που ξεκινούν με 30-40 άτομα σειρά το καθένα, στο ένα να συνεχίζουν να μαζεύονται άτομα ενώ στο άλλο να μειώνονται, φθάνοντας το δικό σου ταμείο να έχει 3 άτομα μόνο ενώ το δίπλα 30-40;

 

Είτε είχε βάλει όριο τελευταίου πελάτη το ταμείο κι εσύ μαζί με άλλους δυο μπροστά από εσένα συνεχίσατε να παραμένετε ελπίζοντας ότι θα σας περάσουν ενώ γνωρίζατε ότι έκλεινε, είτε και το δίπλα ταμείο είχε ουρά 3-4 ατόμων μόνο, είτε και πίσω από εσένα υπήρχαν άλλα 27-37 άτομα και ενώ ο υπάλληλος σχολούσε εσένα το μόνο που σε ενδιέφερε ήταν να περάσεις εσύ και χ3στηκ3ς για τους άλλους πίσω σου και για τον έξτρα απλήρωτο χρόνο που θα έπρεπε να κάτσει ο ταμίας για την πάρτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα θα επρεπε να τελειωσει την δουλεια, επισης πισω απο εμενα δεν ειχε αλλον,  και δεν ειχε τελειωσε δεν σχολουσε καπου πηγε,  ειχε αλλη ουρα στο αλλο ταμειο και στο διπλα παλι ειχε αλλη ουρα,   επισης εγω περιμενα στην μεσαια ουρα, στην οποια ειχε πολυ κοσμο και οταν φτασαμε να ειμαστε 3 ατομα λεει συγνωμη περαστε λιγο διπλα  στην μεγαλη ουρα παλι, γιατι δηλαδη δεν το εκανε οπως το σουπερ μαρκετ που κλεινει ενα ταμειο και λεει περαστε λιγο στο επομενο αλλα στο επομενο θα εχει παει ενας αλλος ταμειας δεν θα φωρτωσει τον κοσμο παλι σε αλλη ουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν τελειώσει η δουλειά δεν μπορεις να φυγεις. Και μενα μου έχει τύχει τι να κάνουμε τωρα να κλειδώσεις το ταμειο και να αφησεις τον κοσμο να περιμένει ; Μπορει να πει στον εργαζομενο να κάτσει μια ωρα παραπάνω και την άλλη μερα να πάει μια ώρα αργοτερα ή να την πληρωθεί.

 

Δεν μπορει να βγάλει πχ η επιχειρηση ένα σχέδιο που αμα κάποιος κάθεται παραπάνω να παιρνει έξτρα 5-7 ευρώ την ώρα στην μισθοδοσια ; και αν είναι μετά τις 10 κανονικα είναι το διπλάσιο -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι απλα θα επρεπε να τελειωσει την δουλεια, επισης πισω απο εμενα δεν ειχε αλλον, και δεν ειχε τελειωσε δεν σχολουσε καπου πηγε, ειχε αλλη ουρα στο αλλο ταμειο και στο διπλα παλι ειχε αλλη ουρα, επισης εγω περιμενα στην μεσαια ουρα, στην οποια ειχε πολυ κοσμο και οταν φτασαμε να ειμαστε 3 ατομα λεει συγνωμη περαστε λιγο διπλα στην μεγαλη ουρα παλι, γιατι δηλαδη δεν το εκανε οπως το σουπερ μαρκετ που κλεινει ενα ταμειο και λεει περαστε λιγο στο επομενο αλλα στο επομενο θα εχει παει ενας αλλος ταμειας δεν θα φωρτωσει τον κοσμο παλι σε αλλη ουρα

Σορρυ αλλά αυτό που ισχυρίζεσαι δεν γίνεται.

 

Περίμενες στην μεσαία ουρά που είχε πολύ κόσμο. Επίσης πολύ κόσμο είχε και η δεξιά ουρά και η αριστερή.

Αλλά ενώ στη μεσαία ουρά ο κόσμος μειωνόταν, στην δεξιά και αριστερή συνέχιζε να είναι ο ίδιος, 30-40 άτομα έκαστη.

Κάποια στιγμή με τα λεγόμενά σου έφτασε η δεξιά ουρά να έχει 30-40 άτομα, η μεσαία να έχει 5, και η αριστερή άλλους 30-40.

 

Αυτοί που ήταν δεξιά/αριστερά γιατί δεν έρχονταν στο μεσαίο ταμείο που λιγόστευε ο κόσμος παρά προτιμούσαν να παραμείνουν σε ταμεία με ουρές υπερφοτωμένες;

 

Δεν υπάρχει ούτε μία στο άπειρο να υπάρχουν τρία ταμεία, το δεξιά και το αριστερό να έχουν από 30-40 ενώ το μεσαίο 3.

 

Άσε τα κάλπικα και πες ότι και τα δίπλα ταμεία είχαν από 3-4 άτομα ουρά έκαστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ουρά κολλησες εσυ τώρα ; :cry:

 

εδώ μιλάμε για εργασιακές συνθήκες.

Εσύ μιλάς για εργασιακές συνθήκες.

Αυτός παραπονιέται ότι περίμενε σε σειρά 40 ανθρώπων, και μόλις η σειρά έγινε 3 άτομα, αυτός ο 3ος, του είπαν να πάει στο δίπλα ταμείο και να πάρει την 40στή θέση ξανά.

 

Κι εγώ απλά δείχνω πως δεν υπάρχει ούτε μία στο άπειρο πιθανότητα ο κόσμος να στέκεται σε ουρά 40 ατόμων ενώ δίπλα το ταμείο έχει φτάσει τα 5-6 άτομα. Η ουρά του από δίπλα θα γίνει 20 ατόμων και το ταμείο με 5-6 άτομα θα γίνει ουρά των 20-25.

 

Οπότε δεν μας τα λέει καλά.

Είτε έκλεινε το ταμείο και παρόλ'αυτά πήγε περιμένοντας να εξυπηρετηθεί αλλά έφαγε πολύ σωστά πόρτα,

είτε και το μεσαίο ταμείο είχε 40 άτομα ουρά και σχολούσε ο υπάλληλος και ο Πάνος απλά ενδιαφερόταν για την πάρτη του,

είτε και τα δίπλα ταμεία είχαν από 3-4 άτομα ουρά, και σύμφωνα με τα όσα ισχυρίζεται (1 λεπτό ο πελάτης) η μετακόμισή του σε δίπλα ταμείο ήταν μόνο 3-4 λεπτά υπόθεση να περιμένει παραπάνω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...