Προς το περιεχόμενο

Αναρρωτική από δουλειά με χαρτί συνταγής από ΙΚΑ


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα χτες στο ΙΚΑ με φρικτούς πόνους στο αυτί. Προχτές το βράδυ δεν κοιμήθηκα. Κρυάδες , λίγο πυρετό και πόνο τρελό

 

Πήγα οπότε χτες κατά τις 11 και μου βρήκε ο γιατρός ωτίτιδα εξωτερική αλλά ξεχάστηκα και δεν ζήτησα να μου γράψει άδεια γιατί μπήκα λίγο σφήνα χωρίς ραντεβού ( περιμένα βέβαια 2 ώρες και με άφησε ένας και μπήκα γιατί πόναγα)

 

Έχω πάρει συνταγή την οποία την έχω φωτοτυπία (την κανονική την έδωσα στο φαρμακείο) η οποία λέει την διάγνωση . Επειδή δεν θέλω να ρωτήσω το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού ακόμα , ξέρετε αν θα την δεχτούν έτσι για να μου αφαιρέσουν την άδεια? Η χρειάζεται να πάω σε γιατρό να μου γράψει άδεια για χτες και να τον πληρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα χτες στο ΙΚΑ με φρικτούς πόνους στο αυτί. Προχτές το βράδυ δεν κοιμήθηκα. Κρυάδες , λίγο πυρετό και πόνο τρελό

 

Πήγα οπότε χτες κατά τις 11 και μου βρήκε ο γιατρός ωτίτιδα εξωτερική αλλά ξεχάστηκα και δεν ζήτησα να μου γράψει άδεια γιατί μπήκα λίγο σφήνα χωρίς ραντεβού ( περιμένα βέβαια 2 ώρες και με άφησε ένας και μπήκα γιατί πόναγα)

 

Έχω πάρει συνταγή την οποία την έχω φωτοτυπία (την κανονική την έδωσα στο φαρμακείο) η οποία λέει την διάγνωση . Επειδή δεν θέλω να ρωτήσω το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού ακόμα , ξέρετε αν θα την δεχτούν έτσι για να μου αφαιρέσουν την άδεια? Η χρειάζεται να πάω σε γιατρό να μου γράψει άδεια για χτες και να τον πληρώσω?

Πίσω στο ΙΚΑ, όχι σε ιδιωτικό γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να πάω να μου δώσει ένα χαρτί για άδεια φαντάζομαι. Θα κανονίσω αν είναι να πάω το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος γιατρός και να την γράψει το ιδιο ειναι, αυτο που εχει σημασία ειναι οτι θέλεις χαρτι αδείας, με την συνταγή δεν κάνεις τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος γιατρός και να την γράψει το ιδιο ειναι, αυτο που εχει σημασία ειναι οτι θέλεις χαρτι αδείας, με την συνταγή δεν κάνεις τίποτα

Θα πληρωθεί αναρρωτική αν πάει σε ιδιώτη γιατρό;

Άλλαξε το σύστημα και αν ναι από πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρωθεί αναρρωτική αν πάει σε ιδιώτη γιατρό;

Άλλαξε το σύστημα και αν ναι από πότε;

 

Οι ιδιωτες πληρωνονται, στο ικα τρως 2-3 ωρες απο την ζωη σου, αυτα ειναι γνωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιδιωτες πληρωνονται, στο ικα τρως 2-3 ωρες απο την ζωη σου, αυτα ειναι γνωστα

Εεεε?

 

Για να πληρωθείς αναρρωτική πρέπει να πας χαρτί αναρρωτικής άδειας από το ΙΚΑ.

Αν πας σε ιδιώτη γιατρό μπορεί να στο δικαιολογήσει η δουλειά από άποψη να μην έχεις πρόβλημα ότι έκανες κοπάνα, την μέρα δεν θα την πληρωθείς όμως. Εκτός και αν έχεις πέσει σε καλό και βολικό αφεντικό, και αυτό μέχρι τριήμερο, μετά τις 3 μέρες ούτε αυτός θα σε πληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε?

 

Για να πληρωθείς αναρρωτική πρέπει να πας χαρτί αναρρωτικής άδειας από το ΙΚΑ.

Αν πας σε ιδιώτη γιατρό μπορεί να στο δικαιολογήσει η δουλειά από άποψη να μην έχεις πρόβλημα ότι έκανες κοπάνα, την μέρα δεν θα την πληρωθείς όμως. Εκτός και αν έχεις πέσει σε καλό και βολικό αφεντικό, και αυτό μέχρι τριήμερο, μετά τις 3 μέρες ούτε αυτός θα σε πληρώσει.

Τι λες τωρα δεν ισχυουν αυτα, αν δεν την πληρωθεί το λογιστήριο παρανομεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες τωρα δεν ισχυουν αυτα, αν δεν την πληρωθεί το λογιστήριο παρανομεί

Καλό το τρολάρισμα, αλλά όχι όταν μιλάμε σοβαρά, θα πάρεις κανέναν άνθρωπο στο λαιμό σου.

 

Έχει ξανασυζητηθεί εδώ και υπάρχουν χιλιάδες σάιτς που αναφέρουν το ίδιο και την νομοθεσία

http://www.insomnia.gr/topic/509164-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85/

Για να μπορέσει ένας εργαζόμενος να υπόκειται στις διατάξεις περί ασθενείας, θα πρέπει οπωσδήποτε να τηρούνται δύο βασικές προϋποθέσεις:

 

Ι) Ο εργαζόμενος να απασχολείται στην επιχείρηση πάνω από 10 ημέρες.

ΙΙ) Να έχει εξεταστεί και να του έχει χορηγηθεί αποδεικτικό ασθενείας από γιατρό του αρμόδιου ασφαλιστικού φορέα. Στην περίπτωση που ο εργαζόμενος ασφαλίζεται για πρώτη φορά και δεν έχει τις προϋποθέσεις για ασφαλιστική κάλυψη, τότε προς απόδειξη της ασθένειάς του αρκεί η βεβαίωση από ιδιώτη γιατρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το τρολάρισμα, αλλά όχι όταν μιλάμε σοβαρά, θα πάρεις κανέναν άνθρωπο στο λαιμό σου.

 

Έχει ξανασυζητηθεί εδώ και υπάρχουν χιλιάδες σάιτς που αναφέρουν το ίδιο και την νομοθεσία

http://www.insomnia.gr/topic/509164-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85/

Για να μπορέσει ένας εργαζόμενος να υπόκειται στις διατάξεις περί ασθενείας, θα πρέπει οπωσδήποτε να τηρούνται δύο βασικές προϋποθέσεις:

 

Ι) Ο εργαζόμενος να απασχολείται στην επιχείρηση πάνω από 10 ημέρες.

ΙΙ) Να έχει εξεταστεί και να του έχει χορηγηθεί αποδεικτικό ασθενείας από γιατρό του αρμόδιου ασφαλιστικού φορέα. Στην περίπτωση που ο εργαζόμενος ασφαλίζεται για πρώτη φορά και δεν έχει τις προϋποθέσεις για ασφαλιστική κάλυψη, τότε προς απόδειξη της ασθένειάς του αρκεί η βεβαίωση από ιδιώτη γιατρό.

 

Αρμόδιος ασφαλιστικός φορέας φιλε μου ειναι και ο ιδιώτης γιατρός που εξετάζει και χορηγεί φάρμακα ή άδειες για λογαριασμό ασφαλισμένων του ικα ή του εοππυ, δεν είναι μόνο τα ιατρεία του ικα και τα νοσοκομεία.

 

Εισαι νεος στην εργασία και δεν τα ξέρεις καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρμόδιος ασφαλιστικός φορέας φιλε μου ειναι και ο ιδιώτης γιατρός που εξετάζει και χορηγεί φάρμακα ή άδειες για λογαριασμό ασφαλισμένων του ικα ή του εοππυ, δεν είναι μόνο τα ιατρεία του ικα και τα νοσοκομεία.

 

Εισαι νεος στην εργασία και δεν τα ξέρεις καλά.

41 χρονών είμαι, έχεις πολλά χρόνια να φτάσεις τις αναρρωτικές μου.

Είπαμε, καλό το τρολάρισμα, φτάνει να μην παίρνουμε άλλους στο λαιμό μας.

Οι ιδιώτες γιατροί δεν χορηγούν αναρρωτικές. Πρέπει να "δουλεύουν" για τον ασφαλιστικό φορέα.

Πχ γιατρός του ΙΚΑ να έχει και δικό του ιατρείο που το δουλεύει απόγευμα, και (κανονικά παράνομα) να χορηγεί συνταγογραφήσεις σφραγίζοντας βιβλιάριο του ΙΚΑ, ακόμα και αναρρωτικές άδειες. Αλλά έχει τα χαρτιά και τις σφραγίδες μαζί του. Ή γιατρός ιδιώτης που παλιά πχ δεχόταν και ασθενείς του ΤΕΒΕ στο ιατρείο του χωρίς πληρωμή αλλά τον πλήρωνε το ταμείο για κάθε ασθενή ασφαλισμένο του ΤΕΒΕ που πήγαινε για εξέταση.

 

Οποιοσδήποτε ιδιώτης γιατρός που δεν δουλεύει/συνεργάζεται με ασφαλιστικό φορέα, μπορεί να σου δώσει χαρτί επίσκεψης και ότι συνιστά να μείνεις σπίτι, δεν μπορεί να χορηγήσει αναρρωτική άδεια που θα πληρωθεί από τη δουλειά και το ασφαλιστικό ταμείο.

 

Την επόμενη φορά που θα γράψεις επιμένοντας, να προσθέσεις και το λινκ της νομοθεσίας να δούμε πότε άλλαξε και από πότε επιτρέπεται στην Ελλάδα ο οποιοσδήποτε ιατρός να χορηγεί έγκυρα για κάθε ασφαλιστικό φορέα χαρτιά αναρωτικών και συνταγογραφήσεις να πληρώνει ασθενής μόνο τη συμμετοχή στα φάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοθει αδεια θα ειναι απο την ημερα επισκεψης και εφοσον την ζητησεις,ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατον να γραψει αδεια απο προηγουμενη ημερα.

 

Εφοσον πηγες οτι ΙΚΑ επρεπε να ζητησεις αδεια και για την ημερα αυτη για να εισαι δικαιολογημενος στην δουλεια.

 

Τα χαρτια της αδειας τα δινεις στην δουλεια σου.

 

Απ'οτι θυμαμαι δεν συμφερει να παρεις αδεια λιγοτερο απο 3 ημερες.Μεχρι 3 ημερες πληρωνεσαι μονο απο το ΙΚΑ η μονο απο τον εργοδοτη,δεν θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τρώγεστε.

 

Τα δεδομένα στην ασφάλιση ως γνωστόν έχουν αλλάξει τον τελευταίο χρόνο.

 

 

Ι.Κ.Α. αριθ. πρωτ.: Π06/22/10.3.2014
Παροχή οδηγιών για θέματα που απαιτούν υγειονομική κρίση

 

.....

2. Βεβαιώσεις ανικανότητας για εργασία (Αναρρωτικές άδειες)

Επειδή με το άρθρο 20 του Ν.4238/2014 η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας ανατίθεται:

- στα κατά τόπους αρμόδια Κέντρα Υγείας,
- στους συμβεβλημένους γιατρούς του ΕΟΠΥΥ και
- επικουρικά στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων του ΕΣΥ θα γίνονται δεκτές ιατρικές γνωματεύσεις που θα χορηγούνται από τα ανωτέρω όργανα εφόσον θα αναφέρουν τα πλήρη στοιχεία του υγειονομικού οργάνου (ειδικότητα, Α.Μ. ΤΣΑΥ, ονοματεπώνυμο κ.λ.π.),

Για την χορήγηση βεβαιώσεων ανικανότητας από τους παραπάνω γιατρούς, μέχρι 15 ημέρες, δεν απαιτείται θεώρηση ελεγκτή γιατρού, ενώ για ανικανότητα που υπερβαίνει τις 15 ημέρες, τα περιστατικά θα παραπέμπονται στις ΑΥΕ.

Όλες οι βεβαιώσεις ανικανότητας από ιδιώτες γιατρούς και ιδιωτικές κλινικές, ανεξαρτήτως αριθμού ημερών, θα παραπέμπονται στην Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

Για ασφαλισμένους που νοσηλεύτηκαν σε Δημόσιο Νοσοκομείο, η βεβαίωση ανικανότητας για εργασία πέραν της νοσηλείας και μέχρι 30 ημέρες συνολικά μπορεί να χορηγείται από τον, κατά τον Οργανισμό του Νοσοκομείου, υπεύθυνο του οικείου Τμήματος και δεν παραπέμπεται σε Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

Για ασφαλισμένους που νοσηλεύτηκαν σε συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ θεραπευτήρια, γίνονται δεκτές βεβαιώσεις ανικανότητας μέχρι 15 ημέρες, με υπογραφή του θεράποντα γιατρού και του Διευθυντή της κλινικής, εφόσον δεν έχει οριστεί ελεγκτής γιατρός του ΕΟΠΥΥ.

Τα Τμήματα Παροχών των Υποκαταστημάτων μας θα συνεχίσουν να παραλαμβάνουν αιτήματα ασφαλισμένων με τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά (πχ. Γνωμάτευση θεράποντα γιατρού για χορήγηση αναρρωτικής άδειας), τα οποία θα διαβιβάζουν στις αρμόδιες επιτροπές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης (ΠΕ.ΔΙ) σύμφωνα με τον επισυναπτόμενο πίνακα.

Υπενθυμίζεται ότι οι γνωματεύσεις των υγειονομικών οργάνων (θεράπων γιατρός, ΑΥΕ ή ΒΥΕ) πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρουν το χρονικό διάστημα ανικανότητας, την πάθηση, οι δε πρωτότυπες γνωματεύσεις των Υγειονομικών Επιτροπών θα διαβιβάζονται με ευθύνη των Περιφερειακών Διευθύνσεων του ΕΟΠΥΥ στα αρμόδια Υποκαταστήματα του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για διεκπεραίωση.

 

....

 

 

 

Επίσης, εγχειρίδιο ΕΟΠΠΥ:

8. ΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ; 
 
Όλοι οι γιατροί (γιατροί νοσοκομείων, κέντρων υγείας, ιδιωτικών κλινικών και ιδιώτες ιατροί συμβεβλημένοι ή μη με τον ΕΟΠΥΥ) δύνανται να γράφουν αναρρωτικές άδειες.
Για όλες τις χορηγούμενες άδειες, ανεξαρτήτως ημερών, απαιτείται παραπομπή σε Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.
Κατ εξαίρεση, άδειες που έχουν χορηγηθεί μετά από νοσηλεία σε Δημόσιο Νοσοκομείο και μέχρι 15 ημέρες, στο εξιτήριο απαιτείται μόνον σφραγίδα ελεγκτή γιατρού και όχι παραπομπή σε Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.
 
 
 
 
Άρα: Από όποιο γιατρό και αν εξεταστείς εκτός από νοσηλεία σε νοσοκομείο, απαιτείται παραπομπή σε πρωτοβάθμια ΥΕ. Άλλωστε πρέπει σε κάθε περίπτωση να προσκομίσεις και το "κίτρινο χαρτί του ΙΚΑ" στον εργοδότη σου για να υπολογίσει τυχόν επιδότηση ασθένειας.
 
#πουπαςρεκαραμήτρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...