Προς το περιεχόμενο

Δέ μου αρέσει να ξενυχτάω


periergos1900

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FromDusk, επειδή βλέπω και εστιάζεις αποκλειστικά στα νέτα, μου γεννήθηκε μια απορία.

Αν δεν είχες τον βόα, θα ήσουν κάτι;

 

Δεν εστιαζω εκει,αλλα το να διασκεδαζουν ολοι και αυτος να καθεται μαγκουφης μεσα σε ενα σπιτι και να λιωνει στο pc θεωρειται φυσιολογικο?

Μιλαμε για μια ηλικια που κανονικα θα πρεπε να ειναι φουλ στην ενεργεια.

 

Για αυτο και εκανα την παρακατω ερωτηση για να βγαλουμε και μια ακρη 

 

 

Δε μας ειπες ομως.Μονος σου αραζεις σπιτι?Εισαι ολη μερα στο pc?Διασκεδαζεις σε αλλα μερη εκτος club?

Εισαι ολη μερα με ενα βιβλιο στο χερι?Παιζεις ολη μερα games?

Το να μη βγαινεις σε ενα club αλλα να κανεις αλλα πραγματα με παρεα δε λεει κατι,το να εισαι μονος σου

ενω η παρεα σου διασκεδαζει ειναι θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εστιαζω εκει,αλλα το να διασκεδαζουν ολοι και αυτος να καθεται μαγκουφης μεσα σε ενα σπιτι και να λιωνει στο pc θεωρειται φυσιολογικο?

Μιλαμε για μια ηλικια που κανονικα θα πρεπε να ειναι φουλ στην ενεργεια.

 

Για αυτο και εκανα την παρακατω ερωτηση για να βγαλουμε και μια ακρη

Μπορεί να μην τον "εμπνέει" η παρέα του και γι'αυτο να μην τρελένεται να πηγαίνει..Παίζει μεγάλο ρόλο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι, δε νομίζω πως μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξη κάποιου βάσει των ενδιαφερόντων του μια δεδομένη στιγμή.

Μιλάω από προσωπική εμπειρία και μόνο, αλλά νομίζω στα 16 σου δεν έχεις την αυτονομία ή/και την ωριμότητα να επιλέξεις συνειδητά οτιδήποτε. Μιλάμε για μια ηλικία που χαρακτηρίζεται από γονεϊκή και σχολική καταπίεση συν την αναγκαστική καθημερινότητα με άλλους 100 πιθήκους (στατιστικά). Το να πιεστεί να "περάσει καλά" με αυτό που περνάνε καλά οι υπόλοιποι 100, όχι μόνο δεν επενδύει στην ωριμότητα της επιλογής, αλλά προωθεί και την αφομοίωσή του από κάτι που θεωρείται σωστό μόνο και μόνο επειδή το κάνουν οι περισσότεροι.

 

Συμπερασματικά, ανεξαρτήτως του πως θα καλλιεργήσει αυτή του την εσωστρέφεια προς όφελός του, χίλιες φορές μόνος και καλά παρά περικυκλωμένος από σκουπίδια.

 

Στατιστικά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην τον "εμπνέει" η παρέα του και γι'αυτο να μην τρελένεται να πηγαίνει..Παίζει μεγάλο ρόλο αυτο..

  Καλα και εγω αυτο ελεγα , αλλα στην τελικη αυτο που εκανα ειναι απλα να καθομαι και να καιγομαι στο wow. :P . Γενικως ειμαι της αποψης οτι του αρεσει του καθενος, αλλα η απομονωση και το να καιγεσαι καθε βραδυ στο pc δεν μπορει να βγει σε καλο. Κατα διαστηματα αν το κανεις, νο προβλεμ, αλλα οχι να κανεις ΜΟΝΟ αυτο. 

Και πάλι, δε νομίζω πως μπορείς να προβλέψεις την εξέλιξη κάποιου βάσει των ενδιαφερόντων του μια δεδομένη στιγμή.

Μιλάω από προσωπική εμπειρία και μόνο, αλλά νομίζω στα 16 σου δεν έχεις την αυτονομία ή/και την ωριμότητα να επιλέξεις συνειδητά οτιδήποτε. Μιλάμε για μια ηλικία που χαρακτηρίζεται από γονεϊκή και σχολική καταπίεση συν την αναγκαστική καθημερινότητα με άλλους 100 πιθήκους (στατιστικά). Το να πιεστεί να "περάσει καλά" με αυτό που περνάνε καλά οι υπόλοιποι 100, όχι μόνο δεν επενδύει στην ωριμότητα της επιλογής, αλλά προωθεί και την αφομοίωσή του από κάτι που θεωρείται σωστό μόνο και μόνο επειδή το κάνουν οι περισσότεροι.

 

Συμπερασματικά, ανεξαρτήτως του πως θα καλλιεργήσει αυτή του την εσωστρέφεια προς όφελός του, χίλιες φορές μόνος και καλά παρά περικυκλωμένος από σκουπίδια.

 

Στατιστικά.

 

   Ε δεν μπορει ολοι οι αλλοι να ειναι σκουπιδια οπως το εθεσες. Αμα ο ενας σου μυριζει ο αλλος σου βρομαει τοτε ισως να πρεπει να τα βρεις με τον ευατο σου και το προβλημα να εισαι εσυ. Στην τελικη χωρις συμβιβασμους δεν μπορει να υπαρξει στην ζωη, μην τρελαθουμε κιολας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και εγω αυτο ελεγα , αλλα στην τελικη αυτο που εκανα ειναι απλα να καθομαι και να καιγομαι στο wow. :P . Γενικως ειμαι της αποψης οτι του αρεσει του καθενος, αλλα η απομονωση και το να καιγεσαι καθε βραδυ στο pc δεν μπορει να βγει σε καλο. Κατα διαστηματα αν το κανεις, νο προβλεμ, αλλα οχι να κανεις ΜΟΝΟ αυτο.

Στα 16 δικαιολογείται κάπως..5 απο τις 7 μέρες είσαι με τους φίλους σου στο σχολείο και τις υπόλοιπες ώρες έχεις ιδιαίτερα η φροντιστήριο..Θες και λίγο χρόνο για τον εαυτό σου..Αμα τωρα συνεχίσει το ίδιο και στην φοιτητική ζωή που τα πράγματα ειναι αλλιώς, τοτε ναι ίσως να θεωρείται "πρόβλημα"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ε δεν μπορει ολοι οι αλλοι να ειναι σκουπιδια οπως το εθεσες. Αμα ο ενας σου μυριζει ο αλλος σου βρομαει τοτε ισως να πρεπει να τα βρεις με τον ευατο σου και το προβλημα να εισαι εσυ. Στην τελικη χωρις συμβιβασμους δεν μπορει να υπαρξει στην ζωη, μην τρελαθουμε κιολας... 

 

Είμαι της άποψης πως κάνουμε το εξής λάθος καμιά φορά: όταν ακούμε τη φράση "ο μέσος άνθρωπος" αναφορικά με κάποια ποιότητα, πχ νοημοσύνη, παιδεία, ομορφιά, γουατέβερ, το ερμηνεύουμε ως "μια μέση νοημοσύνη/παιδεία/ομορφιά". Αυτό είναι λάθος. Ο "μέσος άνθρωπος" σημαίνει "οι 50 στους 100" και δεν αποτελεί υπόσχεση ότι θα αντιμετωπίσεις μια χρυσή τομή όταν τους συναντήσεις: ο μέσος άνθρωπος λοιπόν είναι εξαιρετικά βλάκας, περήφανα αμόρφωτος και ίδιος με άλλους 49, μέσα σε σύνολο 100. Υπάρχουν άλλοι 25 που είναι κατάλληλοι μόνο για σκυλοτροφές και άλλοι 25 που είναι λίγο καλύτεροι.

 

Φαντάσου τώρα τον μέσο άνθρωπο στα 16 του.

 

Ο συμβιβασμός είναι πως 75 κόπανοι δε θα στειρωθούν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσα να παραδεχτώ πως δε με εμπνέει και τόσο πολυ η παρέα που έχω γιατι μπορεί την μια να γελαμε χωρις να κοροιδευόμαστε μεταξύ και να κάνουμε πραγματα που μας αρέσουν αλλα απο την αλλη τις αλλες 10 φορες συνήθως με εκμεταλλεύονται κυρίως την ανεκτικότητα και την υπομονή μου και ετσι γινομαι κατι σαν σακος του μποξ θα το πεις κατι σαν αποδιοπομπαιος τράγος πάντως περιμενω να έρθει η φοιτιτικη ζωή να αλλάξω παραστάσεις και να κάνω νέους φίλους γιατι πιστεύω πως σε εκείνη την ηλικία και ωριμος είσαι και ετοιμος να κανεις πραγματικούς φίλους κατι σαν restart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ηλικία σου χαρακτηρίζεται από ενέργεια την οποία κάπου πρέπει να διοχετεύσεις. Άλλοι επιλέγουν το clubbing εγώ στην ηλικία σου επέλεξα ηλεκτρική κιθάρα, ροκαδικα και μπύρες. Δεν μου άρεσε ποτέ η Βαβούρα και ο συνωστισμός στα clubs και τα μπουζούκια και γιαυτό δεν παταγα από επιλογή όπως κάνω ακόμα. Ειδικά εγώ μπορώ να πω πως ήμουν το μαύρο πρόβατο στο σχολείο, οι καταστάσεις με έκαναν σοβαρό και δεν αντεχα να κάνω παρέα με τους ανωριμους,κατά συντριπτική πλειοψηφία, συμμαθητές μου οπότε βρήκα κοριτσοπαρεα στην οποία ενταχθηκα μέσω την κοπέλας μου και είχα έναν μόνο άντρα φίλο με τον οποίο μεγαλώσαμε και μαζί. Βρίσκω λογικό όλο αυτό που σου συμβαίνει και να ξέρεις ότι δεν συμβαίνει μόνο σε εσένα. Πολλα ατομα νιώθουν το ίδιο αλλά δεν το δείχνουν και πάνε με τη μάζα. Όλα στη ζωή είναι, εσύ επιλέγεις σε τι θα δώσεις σημασία. Γκόμενες υπάρχουν και έξω από τα μαγαζιά και οι περισσότερες είναι καλύτερες από τα ποζεροκοριτσα της ηλικίας σου. Απλά να είσαι ο εαυτός σου και να μην ντρέπεσαι γιαυτό, και για την ιστορία οι γυναίκες δεν θα δώσουν σημασία ούτε σε αυτόν που τα σπάει ούτε στον ψευτομαγκα/κλαρινο αλλά σε αυτόν που θα τους μιλάει σαν άνθρωπος και θα φέρεται ωραία και όχι σαν άνθρωπος των σπηλαίων, χιούμορ και κομπλιμέντα είναι απαραίτητα με μέτρο όμως και βέβαια αν ξέρεις τι θες και τους εκπεμπεις ένα κύμα δυναμισμού και σιγουριάς και όχι ανασφάλειας θα τα πας καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μερικές απαντήσεις που διάβασα εδώ κατάλαβα πως μερικοί νομίζουν ότι επειδή κάποιοι δεν βγαίνουν σε καφετέριες ή κλαμπ, το μόνο που κάνουν είναι να κάθονται στον υπολογιστή και να σερφάρουν ή να παίζουν παιχνίδια όλη μέρα. Ε λοιπόν όχι, υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εκτός σπιτιού και να περάσεις καλά, χωρίς να χρειάζεται να πας σε καφετέριες ή κλαμπ. Μερικά παραδείγματα, τρέξιμο, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, ποδήλατο, πεζοπορία, γυμναστήριο. Επιπλέον εγώ προσωπικά από το να βγαίνω κάθε μέρα και να χαλάω 2-3 ευρώ σε ποτό, προτιμώ να βγαίνω μια φορά την εβδομάδα και να πηγαίνουμε σε μια ταβερνούλα και να τρώμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μερικές απαντήσεις που διάβασα εδώ κατάλαβα πως μερικοί νομίζουν ότι επειδή κάποιοι δεν βγαίνουν σε καφετέριες ή κλαμπ, το μόνο που κάνουν είναι να κάθονται στον υπολογιστή και να σερφάρουν ή να παίζουν παιχνίδια όλη μέρα. Ε λοιπόν όχι, υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις εκτός σπιτιού και να περάσεις καλά, χωρίς να χρειάζεται να πας σε καφετέριες ή κλαμπ. Μερικά παραδείγματα, τρέξιμο, μπάσκετ, ποδόσφαιρο, ποδήλατο, πεζοπορία, γυμναστήριο. Επιπλέον εγώ προσωπικά από το να βγαίνω κάθε μέρα και να χαλάω 2-3 ευρώ σε ποτό, προτιμώ να βγαίνω μια φορά την εβδομάδα και να πηγαίνουμε σε μια ταβερνούλα και να τρώμε.

ΠΟΥ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσα να παραδεχτώ πως δε με εμπνέει και τόσο πολυ η παρέα που έχω γιατι μπορεί την μια να γελαμε χωρις να κοροιδευόμαστε μεταξύ και να κάνουμε πραγματα που μας αρέσουν αλλα απο την αλλη τις αλλες 10 φορες συνήθως με εκμεταλλεύονται κυρίως την ανεκτικότητα και την υπομονή μου και ετσι γινομαι κατι σαν σακος του μποξ θα το πεις κατι σαν αποδιοπομπαιος τράγος πάντως περιμενω να έρθει η φοιτιτικη ζωή να αλλάξω παραστάσεις και να κάνω νέους φίλους γιατι πιστεύω πως σε εκείνη την ηλικία και ωριμος είσαι και ετοιμος να κανεις πραγματικούς φίλους κατι σαν restart

 

Και συ τι περιμενεις στα 16 να σου αναγνωρισουν τις αρετες τις ανεκτικοτητας και της υπομονης?Αμα δε πουλησεις τρελα στα 16 θα στοκαρεις θα και χαζεψεις,δεν νομιζω οτι το φοιτητηλικι το χαρακτηριζει η ωριμοτητα!Καλη τυχη!

ΠΟΥ; 

τσιπουρο πινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδια,2-3€ εχουν το ποτο.Απλα πρεπει να πας σε καποιο απο τα ξεχασμενα χωρια της Ελλαδας.

4 ευρώ το ουίσκι και 4 η βότκα στο ελληνικό Γορτυνίας που είναι και tourist attraction. For the record ποτό μπορούμε να αποκαλούμε και το νερό ή τον καφέ, δεν ξέρω πως το συνδυάζετε με το αλκοόλ κατευθείαν
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...