Προς το περιεχόμενο

TV 40'' Samsung UE40H5000 285 ευρώ στον Κωτσόβολο [ΤΕΛΟΣ]


Lazorik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

When the first televisions were developed in the 1920s and 1930s, the limitations of vacuum-tube electronics made it difficult to run them at anything other than a multiple of the AC line frequency used to power the set.[citation needed] Thus producers had little choice but to run sets at 60 Hz in America, and 50 Hz in Europe. Using the AC power frequency for the vertical sync rate also ensured that any residual power supply ripple (which would be visible as horizontal bands) was stationary.

 

Απο Wikipedia είναι. Και συνεχίζει

These rates formed the basis for the NTSC (60 Hz) and PAL & SECAM (50 Hz) sets used today.

 

Ο περιορισμός μπορεί να μην είναι τα ηλεκτρονικά πλεον, αλλά το τηλεοπτικο σήμα, που είχε προσαρμοσθεί στη συχνότητα του ρεύματος. Μην ξεχνά με οτι τα μόνιτορ παιζουν 60hz σε όλες τις χώρες.

Και συνεχίζει

Many high-end LCD televisions now have a 120 or 240 Hz (current and former NTSC countries) or 100 or 200 Hz (PAL/SECAM countries) refresh rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά δεν περίμενα κάτι παραπάνω αν και νομίζω μια 100αρα σόνυ που έχω είναι όντως τόσα

 

βέβαια και τα 75 μια χαρά μου είναι κάτι 200αρια και 600αρια μου φαντάζουν  τελείως περιττά όταν στο gaming κυνηγάμε το 60αρι 

 

μόνο για 3d έχουν νόημα που δε με νοιάζει προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνδέεις το PC και στο control panel της AMD/Nvidia βλέπεις 100hz?

Δε θυμάμαι σίγουρα γιατί έχω να το δω καιρό, αλλά νομίζω ότι έχω δει ακριβώς 100 fps , σε παιχνίδι (βέβαια μπορεί να μην είχα vsync και να λέω μαλακίες)

 

EDIT

 

τσέκαρα και στη τηλεόραση της προσφοράς και μου λέει 1080p @ 60Ηz

 

έχει επιλογή στα 75, αλλά όταν τη βάζω μου ρίχνει την ανάλυση..

 

σόρρυ έγραψα βλακεία πιο πάνω, είναι 60 και μάλλον και η sony θα είναι 60 τα παραπάνω fps τελικά σίγουρα τα είχα δει χωρίς vsync γιατί ήταν στο ryse που το είχα σίγουρα κλειστό (στα cutscenes όχι στο κανονικό παιχνίδι βέβαια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μετα απο 3 μηνες λειτουργιας δυστυχως εχει μαζεψει μεσα απο την οθονη σε αρκετα σημεια σκονες, στιγματα.

Αφου πηρα τηλεφωνο σημερα στην ηλεκτρονικη Θεσσαλονικης στην Τσιμισκη , μου δωσανε το τηλεφωνο εξυπηρετησης Samsung 

οπου πολυ ευγενικα μια κυρια με εξυπηρετησε πηρε τα στοιχεια και περιμενω τηλεφωνο απο τον τεχνικο να ερθει να την δει και πιθανον να την παρει .

Ευτυχως ειμαστε ακομη μεσα στην εγγυηση ,αν και υποθετω οτι ακομη και αν αλλαξει το πανελ παλι θα ξαναγεμισει τετοια απο μεσα καποια στιγμη , ισως οχι τοσο γρηγορα .

θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα, για οποιον αλλο εχει καποιο προβλημα να πω οτι σε μια εργασιμη μερα ηρθε ο τεχνικος και πηρε την τηλεοραση  

και μου ειπε οτι περιπου σε 10 μερες θα εχει ερθει το πανελ και θα την εχω πισω.

τελικα  μετα απο 4 μερες δηλαδη χτες , μου την εφερε αφου ηρθε πολυ γρηγορα το πανελ.

Πρωτη φορα εχω Samsung τηλεοραση , μονο τα καλυτερα εχω να πω για την εξυπηρετηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...