Προς το περιεχόμενο

TV 40'' Samsung UE40H5000 285 ευρώ στον Κωτσόβολο [ΤΕΛΟΣ]


Lazorik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εδώ και καιρό το έχω γυρίσει σε ασύρματο γιατί τα καλώδια γενικά μου τη βαράνε στα νεύρα.

 

Η τηλεόραση που έχω στο σαλόνι και πήγαινα συχνά πυκνά το κουτί να παίξω είναι μια 46αρα Sony του 500αρικου (τότε) των 100 hz , ανάλογης κλάσης με αυτή που πήρα τώρα. Δε νομίζω ότι έχουν καμία φοβερή διάφορα, απλά θέλω να έχω και τηλεόραση στο γραφείο.

 

Πάντως σε σχέση με το monitor μου που υποτίθεται ότι είναι γρήγορο δεν είχα παρατηρήσει καμιά φοβερή διάφορα όταν έπαιζα σε τηλεόραση, το μόνο lag που σε κάποιες περιπτώσεις προκύπτει συμβαίνει μόνο λόγω του Xbox controller, το οποίο φαινόμενο δεν είναι τόσο (ή καθόλου) υπαρκτό με την ενσύρματη έκδοση ούτε φυσικά με ποντίκι/πληκτρολόγιο.

 

Αλλά για χαλαρό single player gaming δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αυτό το Θέμα..

 

Εκεί που θέλω να καταληξω είναι οτι το παρατηρήσιμο lag του controller έτσι κι αλλιώς θα φανεί περισσότερο από οποιαδήποτε input lag λόγω της οθόνης, οπότε η οθόνη δε παίζει ιδιαίτερο ρόλο imho. Ας μην είμαστε ψυχοπαθείς ειδικά για single player ή έστω κάνα local multi που θα παίξουμε σε μια τέτοια οθόνη (και τα πράγματα θα είναι για όλους τα ίδια )

 

Η τιμή πάντως για μένα είναι πολύ καλη πάντως συνεπώς είμαι διατεθημένος να παραβλεψω πολλά πράγματα.

Λίγο nova HD που της έβαλα πάντως και μερικές ταινίες σε 1080 μου φάνηκε αξιοπρεπέστατη.

Για gaming θα πρέπει να μπει στο τοίχο πρώτα και να παίξω κάποια ωρα για να κρίνω.

Γενικά τα βλέπω καλά τα πράγματα

 

Ωραία ανάλυση. Βέβαια στην τηλεόραση που είχα στο πατρικό μου ήταν εμφανέστατο το input lag ακόμη και όταν δεν ήξερα καν τι είναι αυτό. Την είχα ψάξει στο internet και όλοι λέγανε 50-70ms, που είναι υπερβολικά πολύ ακόμη και με gaming mode. Για του θέματος διάβασα για την EH τουλάχιστον 20-25, οπότε φαντάζομαι και αυτή κάπου εκεί θα κυμαίνεται.

 

Και εγώ για την ίδια ακριβώς φάση με σένα την θέλω. Καλορίζικη λοιπόν! Περιμένω τότε εντυπώσεις από gaming όταν με το καλό την βάλεις (για το δικό μας καλό ελπίζω πριν τελειώσει η προσφορά  :-D ).

 

 

Την πηρα κι εγω σημερα το απογευμα με παραλαβη απο κωτσοβολο και πηρα το κουπουνι 10 ευρω εκπτωσης σε μελλοντικη αγορα.ειμαι σε αναζητηση βασης τωρα.Παρεπιπτοντως να αναφερω πως οταν πηρα να την παρω αναμεσα στα κουτια με τις samsung της προσφορας ειχαν μια 

UE40H5500 SMART TV

 στις ιδιες ιντσες μαλλον απο λαθος και λεω στον πωλητη αυτην θελω και μου λεει κανενα προβλημα και την περνει για να μου την φερει στο αμαξι. Εννοειται οτι δεν τον πιστολιασα και του ανεφερα πως ειναι διαφορετικο μοντελο απο αυτο που δινει η προσφορα και ειλικρινα ο τυπακος μονο που δεν εβαλε τα κλαματα απο την κινηση μου απεναντι του.

 

Υ.Γ 1 οχι δεν ειμαι καλος σαμαρειτης απλα τυχαινει στο συγκεκριμενο καταστημα να  κανω συχνες αγορες οποτε οι περισσοτεροι με γνωριζαν ηδη.

 

Υ.Γ 2 Με 10 μετρα καλωδιο HDMI λετε να χανει σε ποιοτητα,εχεται να προτεινεται κατι συγκεκριμενο?

 

Ευχαριστω

 

Αν και έχω τους λόγους μου να μισώ τον Κωτσόβολο, μπράβο για την κίνηση σου. Και στην τελική γλίτωσες και από τυχόν μπλεξίματα με την εγγύηση όπως είπε ο qsis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως στο public της Γλυφάδας το απόγευμα είχε δύο κομμάτια (και ενα σε λειτουργία εκθεσιακό) εκ των οποίων το ένα ηταν κρατημένο,οπότε μάλλον πήρα το τελευταίο που είχαν ετοιμοπαραδοτο στο κατάστημα, ο πωλητής μάλιστα φάνηκε να καταλαβαίνει τι ήθελε ο πελάτης πριν καν το ζητήσει όταν είδε το ψάξιμο στο κινητό :lol:

 

Πρέπει να όρμηξαν πολλοί σήμερα, από οτι φάνηκε από τη συζήτηση μεταξύ υπαλλήλων σχετικά με τη διαθεσιμότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο περιορισμένη διαθεσιμότητα; θα κοιτάξω και εγώ να παραγγείλω αύριο μην μείνουμε με την ελπίδα μόνο :P. Ευτυχώς έκαναν price match πολλά καταστήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύο φίλοι μου που έχουν αυτή τη σειρά σε άλλες ιντσες (32 και 46 αντίστοιχα) και οι δύο μου έχουν πει ότι ως media players είναι λίγο "αργοί" με εξ/κούς σκληρούς δίσκους (αργεί να δείξει περιεχόμενα, να πάει από την μία ταινία στην άλλη, να κάνει πάει σε κάποιο σημείο την ταινία και τέτοια). Μάλιστα με usb3 δίσκο ο ένας με την 46άρα είχε απηυδήσει (τον πούλησε και αγόρασε usb2). Με φλασάκια δεν έχει θέμα μου είπαν. Επίσης δεν έχει VGA θύρα αν κάποιον τον ενδιαφέρει. Από εικόνα είναι ευχαριστημένοι (καλούτσικο μαύρο). 

 

Αν κάποιος που έχει ακριβώς αυτό το μοντέλο 40'' μπορεί να μας δώσει πληροφορίες για την συμπεριφορά του με ΔΙΣΚΟΥΣ εξωτερικούς (χωρητικότητα, σύνδεση usb2/3 και πως πάει) θα το εκτιμούσα. 

 

Δεν νομίζω ότι είναι σοβαρά μειονεκτήματα πάντως (αν ισχύουν και σε αυτό το μοντέλο) αλλα ας τα έχουμε υπόψιν.

Εχω την Samsung UE32H5000 και ισχυει αυτο που λες.

Με εξωτερικο δισκο παει τα ζωα μου αργα. Πατας pause και ανταποκρινεται μετα απο 3 δευτερα περιπου.

Με τον 32αρι στικακι δεν εχει τετοιο θεμα. Ρολαει κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πάντως για το gaming και για γρήγορες σκηνές γενικά εμφανίζει motion blur η συγκεκριμένη... Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι για να επιβεβαιώσει? Γενικώς πάντως πέρα από αυτό διαβάζω πολύ καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το eh διάβαζα για blur, επίσης ενδεχομένως μπορεί να χρειαστεί να παίξεις και λίγο με τις ρυθμίσεις 

 

λογικά το απόγευμα θα έχω μια εικόνα 

 

Από όσο διαβάζω πάνω κάτω σε όλες τις TV έτσι είναι. Δεν νομίζω να έχει κάποιο σοβαρό θέμα, δεν θα παίξουμε και ανταγωνιστικό fps σε αυτήν. Το μεσημεράκι κατεβαίνω και εγώ για αγορά.  :-)

 

Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει και μια βάση τοίχου, είδα αυτό σαν επιλογή από τα media markt και μου φαίνεται αρκετά "τίμια" για τα λεφτά της.

 

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/ISY-500321-IWH-6000,99452,531569,992773.html?langId=-18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν κάποιος τη θέλει και δεν την βρίσκει είναι μέχρι και σήμερα κρατημενη μια στο κατάστημα του mall στο όνομα μου. Εγώ τελικά δεν θα την πάρω οπότε οποιος θέλει σίγουρα μου στέλνει ένα pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι παιδια. 

Αν συνδεσουμε με hdmi την τηλεοραση με τον υπολογιστη βλεπουμε κανονικα στην τηλεοραση οτι υπαρχει στον υπολογιστη? Μπορουμε π.χ. να δουμε live streaming στην τηλεοραση? (αυτο με ενδιαφερει βασικα)

 

Ουσιαστικα εχεις μια smart tv με αυτον τον τροπο.

 

Αν ισχυει αυτο να προτιμησω να παω σε μια πιο φθηνη λυση απο το να σκασω διπλασια για smart tv.

 

ΥΓ. Με τον ηχο παιζει κανενα προβλημα? Θα εχω ηχο απο τα ηχεια της τηλεορασης ή μονο απο τον υπολογιστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και γίνονται ΟΛΑ τα απραπάνω. αλλά το νόημα της smart ήταν να ΜΗΝ εχεις υπολογιστή δεσμευμένο για τις παραπάνω χρήσεις. με τον ήχο δεν εχεις κανένα πρόβλαμα, πρερνάει μέσα στο hdmi. Αν θέλεις, δε, τον κόβεις από το hdmi και τον περνάς στο βύσμα των ακουστικών (πχ για ήχο από ηχεία). ειναι απλές ρυθμίσεις αλλά αν δεν ξέρεις μπορεί να μπερδευτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επειδή έχω 5.1 στο pc λέω να στέλνω μόνο εικόνα με το hdmi, αλλά κανονικά μπορείς να στέλνεις και ήχο 

 

αν έχεις υπολογιστή κοντά και smart tv θα ήταν καλύτερα να συνδέεις το pc, οι smart tv δεν είναι για πολλά πολλά

 

εμένα οι γονείς μου πήραν smart, αλλά ποτέ δε με ενθουσίασαν στη χρήση ( και στο κόστος) , το μόνο ενδιαφέρον αν θέλω να δω κάτι σε αυτή και να το βλέπουν όλοι είναι να στέλνω με το κινητό εικόνα μέσω miracast  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια. Μολις αποκλειστηκε η ιδεα αγορας smart tv. Μια στο τοσο που θα θελησω να δω κανενα αγωνα σε live streaming στην τηλεοραση θα βαλω το laptop διπλα και τελος.

Και δεν νομιζω να μπορει να συγκριθει η αποδοση ενος laptop με μιας smart tv...

Για μενα προσωπικα θα ηταν πεταμενα χρηματα να παω σε smart tv, οπως το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια. Μολις αποκλειστηκε η ιδεα αγορας smart tv. Μια στο τοσο που θα θελησω να δω κανενα αγωνα σε live streaming στην τηλεοραση θα βαλω το laptop διπλα και τελος.

Και δεν νομιζω να μπορει να συγκριθει η αποδοση ενος laptop με μιας smart tv...

Για μενα προσωπικα θα ηταν πεταμενα χρηματα να παω σε smart tv, οπως το βλεπω...

Παιδιά με ενα chromecast 40€ θα έχεις στήν τηλεόραση σάς smart tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...