Προς το περιεχόμενο

dispatch vs speedify vs dual wan router με load balancing


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

>>>

συνηθως ο dhcp που λες παει και δινει την wan ip απευθειας στο pc σου .δεν παιρνεις δηλαδη 192.168.1.χ αλλα απευθειας public ip.αν θες να μπεις μεσα τοτε μονο παιζεις με 192.168.χ.χ.

<<<

Ναι, και ο τεχνικός της HCN έτσι μου είπε.

 

>>>

για το tp link δεν ξερω.μηπως κατι με το balancing?δοκιμασες να ειναι μονο του και το balancing να ειναι κλειστο.να παιξει δηλαδη σαν ενα ρουτερ απλα.

<<<

Θα δω αν μπορώ να το τεστάρω αυτό.  Πως κλείνει το wan3, Μη το χαλάσω.

 

Πάντως η σύνδεση του ΟΤΕ, και από το tp-link και από σκέτο το speedport, μου δει πάρα πολύ καλό ping, στα 6-9 ms.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

>>>

συνηθως ο dhcp που λες παει και δινει την wan ip απευθειας στο pc σου .δεν παιρνεις δηλαδη 192.168.1.χ αλλα απευθειας public ip.αν θες να μπεις μεσα τοτε μονο παιζεις με 192.168.χ.χ.

<<<

Ναι, και ο τεχνικός της HCN έτσι μου είπε.

 

>>>

για το tp link δεν ξερω.μηπως κατι με το balancing?δοκιμασες να ειναι μονο του και το balancing να ειναι κλειστο.να παιξει δηλαδη σαν ενα ρουτερ απλα.

<<<

Θα δω αν μπορώ να το τεστάρω αυτό.  Πως κλείνει το wan3, Μη το χαλάσω.

 

Πάντως η σύνδεση του ΟΤΕ, και από το tp-link και από σκέτο το speedport, μου δει πάρα πολύ καλό ping, στα 6-9 ms.

μπορεις να παρεις και backup τις ρυθμισεις και να το κανεις hard reset μετα να το σεταρεις σαν ρουτερ να δεις ποσο σου δινει και μετα ανα πασα στιγμη ξανακανεις restore για να δεις τι φταιει αν σκετο σαν ρουτερ εχει κανονικο Ping.αν ειναι το ιδιο in all cases τοτε θεμα router????(λογω αλλου Hardware)?/?αν και μικρη διαφορα 6 Ms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos

 

αφού μπορώ να βάλω το motorola σε άμεση σύνδεση με το λαπτοπ και δουλεύει, γιατί να το κάνω ρεσέτ?   Όταν το motorola δουλεύει χωρίς το tp-link, είτε μόνο του, είτε με το netgear, δίνει 5-6 ms λιγότερο ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos

 

αφού μπορώ να βάλω το motorola σε άμεση σύνδεση με το λαπτοπ και δουλεύει, γιατί να το κάνω ρεσέτ?   Όταν το motorola δουλεύει χωρίς το tp-link, είτε μόνο του, είτε με το netgear, δίνει 5-6 ms λιγότερο ping.

οχι reset το motorola.reset το tp link αφου παρεις το backup ωστε να το δοκιμασεις μονο του πανω στην wan να δεις αν εχεις το ιδιο θεμα.μηπως εχει γινει κατι με το tp link με το config του.και μετα να δουμε,.αν κανει το ιδιο τοτε ξερουμε οτι το κανει το tp link.αν δεν το κανει τοτε κατι με το config που μου φαινεται παραξενο να φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos

 

backup πως θα πάρω?  Αντιγράφοντας με ftp τα περιεχόμενα των configuration files, που μάλον είναι στο /etc/config ?

 

Χθες που ξαναδοκίμασα από το desktop, μια χαρά ping (στα 22 ms) έβγαζε το Motorola, οπότε προς το παρών δε το πειράζω.  Το φοβάμαι το reset.

 

Έχω όμως δύο άλλα προβληματάκια:

1) 2-3 φορές όταν πήγα να ανοίξω σελίδες, δεν τις εμφάνισε.  Σα να είχα disconnection.  Αμέσως ξαναπροσπάθησα (πχ πατώντας F5) και η σείδα ήρθε κανονικά.

2) Έκανα speedtest.  Αρκετές φορές στο upload αρχικά έδειχνε περίπου 1.5 mbps (φυσιολογικό άθροισμα των δύο γραμμών).  Πριν όμως τελειώσει πέφτει στο 0.8 Mbps περίπου (φυσιολογικό για μία μόνο γραμμή).

 

Αυτά δε πρέπει να είναι φυσιολογικά.  Εδώ τι να ελέγξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Load balancing κάνεις και όχι Bonding. Δεν έχεις την συνολική ταχύτητα του διαθέσιμου bandwidth, αλλά μοιράζεις τον φόρτο του δικτύου στις 2 συνδέσεις.

 

Μόνο οι εφαρμογές που σηκώνουν πολλαπλά sockets επωφελούνται. Με απλά λόγια όταν θέλεις να κατεβάσεις κάτι μέσω του browser αναγκαστικά γίνεται χρήση μιας σύνδεσης (διότι έτσι δουλεύει ο browser), αλλά αν το κατεβάσεις μέσω κάποιου download ή torrent manager, τότε γίνεται χρήση και των 2 συνδέσεων αφού οι εφαρμογές σηκώνουν πολλαπλά sockets.

 

Όσον αφορά το Load balancing και γιατί δεν έχεις πάντα την ίδια συνολική ταχύτητα, χοντρικά φαντάσου ότι θέλεις να κατεβάσεις ένα αρχείο 100MB. Αυτό μοιράζεται σε μικρότερα πακέτα, ας πούμε 10 πακέτα των 10MΒ το καθένα και αρχίζουν να κατεβαίνουν από τις 2 συνδέσεις. Μία όμως είναι γρηγορότερη από την άλλη, οπότε κάποια στιγμή θα τελειώσει νωρίτερα και λογικά η ταχύτητα μεταφοράς θα ισούται με αυτή που ακόμη δεν την έχει ολοκληρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποιο WAN προσπάθησε να βγει; Μήπως είχε θέμα ο DNS της συγκεκριμένης σύνδεσης και μετά βγήκε από την άλλη;

Δεν ξέρω.  Από που να το δω αυτό?

 

Πάντως πάλι μου το έκανε.  Ανοίγω το pc, δείχνει ότι εχει σύνδεση, και για μερικά δευτερόλεπτα και 2-3 προσπάθειες δείχνει να είναι offline ο browser.  Μετά όμως οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω καθώς δεν χρησιμοποιώ multiwan.

Δοκίμασε εναλλάξ με ένα μόνο ενεργό WAN, να δεις αν κολλάει κάποια σύνδεση, διαφορετικά είναι θέμα στο OpenWRT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα που μοιαζει με disconnection οφειλεται στους dns, οταν κανεις balancing μεταξυ διφορετικων isp πρεπει να χρησημοποιεις dns που να ειναι ταυτοχρονα προσβασιμοι απο ολους τους isp σου. το γραφει καπου και στις οδηγιες του mwan3.

πας στο network interfaces και τους βαζεις εκει που λεει  Use custom DNS servers.

εγω χρησημοποιω τους dns του grnet καθως αυτοι μου δινουν τα χαμηλοτερα ping.

 

το mwan3 το κλεινεις απο την κατελα diagnostics στις ρυθμισεις του, ή απο ssh δίνοντας mwan3 stop. (μετα mwan3 start για να το ανοιξεις)

 

επίσης προτείνω να αλλαξεις και τις tracking ip του mwan3 με καποιες με χαμηλοτερα ping οπως και τον αριθμο των ping απαιτουνται για να θεωρησει online την καθε wan, εγω τα εχω κατεβασει απο τα 8 στο 1.

 

backup περνεις απο το system> backup / flash firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dionisis

 

Εννοείς ότι και τα δύο WANs πρέπει να ρυθμιστούνε να έχουν τους ΙΔΙΟΥΣ dns servers?

 

>>>

πας στο network interfaces και τους βαζεις εκει που λεει  Use custom DNS servers

<<<

Συγνώμη, δεν το βρήκα.  Βρήκα μόνο αυτό που λέει:

"Use DNS servers advertised by peer [] If unchecked, the advertised DNS server addresses are ignored"
 
>>>
εγω χρησημοποιω τους dns του grnet καθως αυτοι μου δινουν τα χαμηλοτερα ping.
<<<
καλά, θα κάνω μία έρευνα από εδώ, φαίνεται καλός οδηγός:
 
Μπορείς να μου στείλεις ένα dump το configuration?  Ή κάποιο screenshot?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και τα 2 wans πρεπει να εχουν τους ιδιους dns servers και αφου ειναι απο διαφορετικες εταιριες πρεπει να ειναι καποιοι που να ειναι προσβασιμοι και απο τις 2 εταιρίες.

 

τωρα δεν γνωριζω πως ακριβως θα στο εχει, καθως εγω δεν συνδεομαι με pppoe.

το "Use DNS servers advertised by peer [] If unchecked, the advertised DNS server addresses are ignored" το ξετικαρεις.

οταν το ξετικαρεις σου βγαζει καποια κελια να γραψεις τους δικου σου dns? αν ναι βαλε αυτους που θελεις και να ειναι ιδιοι στα wan και wan2.

 

χωρις να ειμαι σιγουρος καθως δεν το εχω δοκιμασει μπορει να δουλεψει και με το παρακατω,

πας στο network> interfaces και κανεις edit το lan και βαζεις στο Use custom DNS servers τους dns που θες. ετσι πιθανον θα προσπερναει τους dns των wan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και τα 2 wans πρεπει να εχουν τους ιδιους dns servers και αφου ειναι απο διαφορετικες εταιριες πρεπει να ειναι καποιοι που να ειναι προσβασιμοι και απο τις 2 εταιρίες.

Να ρωτήσω κάτι χαζό?  Αν μπω αποκλειστικά από το wan του ενός ISP και κάνω ping στο dns server που θέλω, και το βλέπει (το ping).  Αυτό σημαίνει ότι είναι προσβάσιμος και μπορώ να τον χρησιμοποιήσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...