Προς το περιεχόμενο

dispatch vs speedify vs dual wan router με load balancing


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 229
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και βγαζει σχεδον καθε μηνα routeros η mikrotik, φροντιζω να εχω παντα το τελευταιο. Αν εννοεις third party, μπορω να του βαλω openWRT και να αυξησω το wifi αλλα oπως σου ειπα δε με ενδιαφερει αφου εχω λυσει το θεμα ασυρματο σε ολη τη πολυκατοικια στο σπιτι μου και ειναι τουλαχιστον ιεροσυλια μιας και αυτο το μηχανημα κανει πραγματα που ουτε cisco των 3000 ευρω δε κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου το εχεις λυσει οκ.απλα αυτη ηταν και η απορια αν με αλλο Firmware ανεβαινει.αλλα ναι δεν εχει νοημα.οποτε ανεβαινει μονο με custom firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρέλαβα το TP-Link TL-WDR3600, v1.5:

https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wdr3600

 

Το απόγευμα θα κάνω καμιά δοκιμή με το δικό του firmware (να ελέγξω μήπως είναι ελατωματικό).  Μετά θα  προσπαθήσω να εγκαταστήσω το openwrt.  Αρχικά θα το δουλέψω με μία γραμμή.  Όταν το πετύχω θα βάλω και τη δεύτερη. 

 

Έχετε λίγο το νου σας γιατί στην αρχή μάλλον θα χαθώ και θα ρωτάω χαζομάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, κατάφερα να εγκαταστήσω το OpenWRT στο TP-Link TL-WDR3600.  Καλά που βρήκα αυτόν τον οδηγό:

Διαφορετικά ακόμα θα κοιτούσα το wiki και θα αναρωτιόμουνα.

 

Το Speedport το δουλεύω ακόμα σα modem/router, μέχρι να καταλάβω πως θα σετάρω το OpenWRT.

 

Το TP-LINK (WAN port) το έχω συνδέσει στο Speedport (LAN port). 

 

Με το laptop συνδεδεμένο στο TP-LINK έχω internet.  ΑΛΛΑ δε μπορώ να κάνω ping, πχ στο google.com.  Προφανώς θέλει ρύθμιση.

 

Προσπάθησα λοιπόν να βρω κάποιον οδηγό να το σετάρω σαν απλό router, δε μπόρεσα να βρω κάτι.  Σίγουρα υπάρχει (ή είναι τόσο αυτονόητο), απλά εγώ δεν έβγαλα άκρη.  Μπορείτε να με κατευθύνετε?

 

Και μετά, ποιον οδηγό προτείνετε, ή ποιες ρυθμίσεις να αλλάξω ώστε να το κάνω DUAL WAN Router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έκανα, αλλά τώρα μέσω του tp-link δε βλέπω internet.

 

Έβαλα το speedport σε Bridge mode (χωρίς να είμαι σίγουρος ότι το πέτυχα).  Και πάλι μέσω του tp-link δεν έχω Internet.

 

Και κάτι άλλο.  Τώρα που και τα δύο για να τα σεταρω πάω στο 192.168.1.1, πως μπορώ μέσω της σύνδεσης του  tp-link να έχω πρόσβαση στο speedport και στο setup του?  Για να δω τουλάχιστον ότι το δίκτυο δουλεύει σωστά μεταξύ speedport, tp-link , laptop.

 

Ναι, ξέρω ότι η ερώτηση είναι χαζή, αλλά και πάλι δεν έχω την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τ

 

rfc, έστω και με 2ο καλώδιο.  Εγώ στο laptop, στον browser τι IP θα βάζω για να δω το modem? 

to modem θα εχει την παλια του Ip εκτος αν την εχεις αλλαξεις.απο εκει και περα αν το adsl router ειναι 192.18.1.1 και το tp link ειναι 192.168.1.100 τοτε θα μπαινεις στο καθενα με την ip του.αν τωρα εχεις δωσει στο adsl router 192.168.1.1 και το tp link μοιραζει 192.168..2.χ τοτε η μια λυση ειναι καρφωτη ip και δεν ξερω αν μπορει με αλλαγη του subnet σε 255.255.0.0 να παιξει.jkoukos τα υπολοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έγραψε ο rfc. Δηλαδή και 2ο καλώδιο δικτύου LAN-LAN.

Κατόπιν η κάρτα δικτύου του υπολογιστή πρέπει να έχει 2 διευθύνσεις. Μία για κάθε υποδίκτυο.

 

Στο Gargoyle που χρησιμοποιώ, υπάρχει δυνατότητα με ρύθμιση στον router να γίνεται μέσω αυτού. Επειδή στηρίζεται στο OpenWRT, λογικά πρέπει να παίζει και στο κανονικό OpenWRT. Αξίζει μια δοκιμή του.

 

Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον το modem/router είναι σε Bridge mode.

 

Αν παίζει κανονικά και απλά κάνουμε χρήση της δυνατότητας PPPoE Passthrough, τότε ουσιαστικά πρόκειται για 2 διαφορετικά router και δίκτυα. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται από ένας απλός κανόνας static route (σε κάθε router), που θα ορίζει πως θα επικοινωνούν μεταξύ τους.

 

Π.χ. στο OpenWRT θα γίνει ο παρακάτω κανόνας που ορίζει ότι για να συνδεθούμε στο υποδίκτυο 192.168.3.0 (του modem/router), θα γίνεται χρήση του router 192.168.2.1 (OpenWRT).

 

r2m4S.jpg

 

Αντίστοιχα στο Speedport πρέπει να δημιουργηθεί παρόμοιος κανόνας, όπου εδώ θα ορίσουμε τα ανάποδα. Δηλαδή για πρόσβαση στο δίκτυο 192.168.2.0, θα γίνεται χρήση της διεύθυνσης 192.168.3.Χ, που αντιστοιχεί στην διεύθυνση που έχει η WAN θύρα του OpenWRT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Poulinos, αυτή τη στιγμή το speedport βρίσκεται στο 192.168.1.1, ακριβώς όπως και το tp-link. Πστεύω ότι το πιο απλό είναι να βάλω το speedport σε κάτι τέτοιο: 192.168.1.x, πχ 192.168.1.200. Αυτό φαντάζομαι γίνεται μέσα από το menu → Administration του speedport?

 

Jkoukos, μιλάμε πάντα για το speedport σε bridge mode. Στα υπόλοιπα όμως με έχασες. Αφού είναι τόσο δύσκολο (για εμένα) το αφήνω και θα μπάινω ΑΝ χρειαστεί με απ'ευθείας καλώδιο speedport – laptop. Και θα αφήσω το speedport στο 192.168.1.1. Ή μήπως αυτό δημιουργεί κάποιο conflict?

 

Υπ'όψην ότι το μεγαλύτερο μου πρόβλημα τώρα είναι ότι δε βλέπω ιντερνετ (από speedport → tp-link → laptop).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι η διεύθυνση, που ούτως ή άλλως δεν μπορεί να είναι ίδια με το άλλο modem/router.

 

Το θέμα πρέπει να είναι ότι δεν έχει ρυθμιστεί το OpenWRT ώστε να δημιουργηθεί θύρα WAN με διεύθυνση στο ίδιο υποδίκτυο με το modem/router (είτε σταθερή είτε μέσω DHCP) και ταυτόχρονα να ρυθμιστεί η κλήση ΡΡΡ.

 

Κατόπιν βέβαια ή μάλλον καλύτερα πριν (από την WAN), πρέπει να ρυθμιστεί η νέα περιοχή διευθύνσεων του LAN και ο DHCP αυτού, που θα πρέπει να είναι διαφορετικό υποδίκτυο (π.χ. 192.168.2.0/24) από του modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα στο modem την IP 192.168.1.254.  Επίσης δεν έσβησα την παλιά ATM_DSL σύνδεση, απλά χρησιμοποιώ διαφορετικά LAN Ports. 

 

Internet ακόμα δε βλέπω.  Αυτό είναι το ifconfig (έχω ubuntu 14.04):

$ ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 20:89:84:c7:84:7d  
          inet addr:192.168.1.247  Bcast:192.168.1.255  Mask:255.255.255.0
          inet6 addr: fdf7:1a7c:a459:0:2cf8:90df:95ab:e8c8/64 Scope:Global
          inet6 addr: fdf7:1a7c:a459:0:2289:84ff:fec7:847d/64 Scope:Global
          inet6 addr: fe80::2289:84ff:fec7:847d/64 Scope:Link
          inet6 addr: fdf7:1a7c:a459::1ef/128 Scope:Global
          UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:680 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:927 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:93658 (93.6 KB)  TX bytes:93907 (93.9 KB)
          Interrupt:18

lo        Link encap:Local Loopback  
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:65536  Metric:1
          RX packets:431 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:431 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:39202 (39.2 KB)  TX bytes:39202 (39.2 KB)

jkoukos μάλον έχεις δίκιο.  Νόμιζα ότι η θύρα WAN ήταν έτοιμη.

 

Λέω να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...