Προς το περιεχόμενο

Υπερογκο ποσο σε κοινοχρηστα!


galimanas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περυσι αναψαμε ελαχιστες ωρες και μας ηρθε 11 ευρω/ωρα! Ειναι λογικοτατο το ποσο που σου ηρθε.

Φετος με μωρο δεν εχουμε αναψει ουτε μια φορα και την βγαζουμε με ενεργειακο τζακι, σομπα αλογονου και air-condition. Σας προτεινω το ιδιο μιας και εχετε μικρο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως μπορει να δικαιολογειται τετοια καταναλωση?ποσο καιει ενας λεβητας ημερησιως για να ζεστανει 1 διαμερισμα?αποσο ξερω με 3 ωρες το βραδυ κ δυο το μεσημερι συνολο 5 για μια πολυκατοικια 11 διαμ θελει γυρω στα 20ε ημερησιως χωρις αυτονομες κλπ.κλασσικη θερμανση.

 

ακομα κ διαρροη να χει το πετρελαιο 5,5 ευρω την ωρα δε δικαιολογειται!

ακομα κ ολη μερα να τοχε ο παιχτης αναμενο,ειναι τραγικο νουμερο.

 

θυμιζω το πετρελαιο εχει παει 0,80 πλεον απο 1,50 που ειχε φτασει.

 

μερικοι διαχειριστες εχε υποψιν οτι μασανε αβερτα,απτο να βγαζουν τα δικα τους τσαμπα κ μεριδια γνωστων,μεχρι να εχουν κ κανονικο εσοδο.

 

Εχει αυτονομη, δεν διαβάζεις τα ποστ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αυτονομη, δεν διαβάζεις τα ποστ ???

 

Ναι ρε μαν.τα διαβασα.

δε στεκει.δε ξερω τι κομπινα παιζει με τις αυτονομες,αλλα ποσες "απωλειες" ναχει το συστημα ωστε να πληρωνεις τετοια ποσα?ενα σπιτι ζεσταινει οχι χωραφι.καποια στιγμη θα κλεισει ο λεβητας.

ο αλλος λεει οτι αν αναβεις πρωτος τη τρως στο λωκο γιατι ειναι κρυος ο λεβητας κλπ.δε παιζει παιδια αυτα ειναι υπολογισμενα,αλλιως θα περιμεναν ολοι το μαλ@κα που θα αναψει πρωτος το καλοριφερ.κατι αλλο παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν ξερεις απο αυτόνομες, η αυτόνομη ειναι σχεδιασμένη για ολα τα διαμερίσματα, προ κρίσης ηταν καλύτερη απο την απλη, επι κρίσης ειναι χειρότερη γιατι στην πολυκατοικία δεν ανοίγει κανείς, αν κάνεις λοιπόν το λαθος και πατήσεις το κουμπι την έβαψες οπως ο φιλος.

 

Εχω και εγω αυτόνομη και για να αποφύγω τέτοιου ιδους πατάτες (οσο το δυνατόν) εχω βαλει ενα ασύρματο θερμόμετρο στις κεντρικές σωληνώσεις που μου λεει πότε ανάβει ο καυστήρας, αρα ξερω οτι αν ανάψω θα είναι 1 ζεστό το νερο, 2 θα εχω και ενα άλλον παρέα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πολυκατοικία μας τα δύο διαμερίσματα που τόλμησαν πέρσι και άνοιξαν καλοριφέρ, τόσο τους ήρθε ο λογαριασμός (φέτος) 5,5 ευρώ η ώρα, και μάλιστα το πιο μικρό το δυάρι είχε τα περισσότερα, 570 πλήρωσε.  Βέβαια τσοντάραμε και οι υπόλοιποι από 20 ευρώ λόγω παγίου, αλλιώς θα πλήρωναν ακκόμα περισσότερα.  Παρ'όλα αυτά ξαναβάλανε πετρέλαιο.  Λεφτά υπάρχουν λέμε, απλά δεν τα έχουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ακομη και αν εχεις φυσικο αεριο πληρωνεις συμμετοχη και στο κοινοχρηστο πετρελαιο αν το δουλευουν (20-30%)

2. αν κοιταξεις(οπως πιο πανω που γραψε για θερμομετρο κοντα στους σωληνες) ποτε αναβουν και ποτε κλεινουν(αυτο μονο απο ρολογια) οι αλλοι την θερμανση ,σιγουρα θα δεινεις λιγοτερα απ οτι το ρευμα που καις σε a/c,σομπες κτλ.

3.αν η πολ.κια εχει πολλα διαμερισματα και αναβουν μονο 2-3 παλι οφελος τους θα ειναι γιατι οι περισσοτεροι θα πληρωσουν παγια.

4.κατα 90% μαλλον δεν θα πληρωνουν οι αλλοι το 20-30% ή θα το μαγειρευουν γιατι και συ δεν ελεγξες ποτε το πετρελαιο που ειχε πριν μπεις και ποσο  εκαψε τελικα απο τοτε που μπηκες...

5.μπορεις να ζητησεις να βαλετε μετρηση με ασυρματους θερμιδομετρητες https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CE%B5+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=scHFVKqkK4qxaYargYgC#q=%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%B1+%CE%BC%CE%B5+%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7&tbm=vid

 

υ.γ. αυτα τα χρονια αρκετοι σε αυτονομα συστηματα κεντρικης θερμανσης χαλανε την ηλεκτροβανα οποτε εχουν τσαμπα θερμανση.οχι πως εχει σημασια στην περιπτωση σου. και οχι πως ειναι και τοσο κακο αφου ο κεντρικος λεβητας παντα καιει σαν να δεινει σε ολα τα διαμερισματα ακομη και αν το αναψε ενας μονο...

το απολυτο κλεψιμο ειναι σε αυτονομο λεβητα να τον πειραζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πλήρώνεις τα λεφτά και για του χρόνου ή πας σε air condition + σομπα ή πάνε σε άλλο διαμερισμα όπου φυσικά έχεις μελετήση αναλυτικά το τι κόστος έχει η θέρμανση στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας λέβητας για πολυκατοικία με διαμερίσματα συνολικής επιφάνειας 600m2 - 900m2 καίει περίπου 10 ευρώ την ώρα.

 

Αν κάποιος έχει το θερμοστάτη στου 30 βαθμούς, τότε θα ζητάει απο τον καυστήρα να καίει συνέχεια για αυτόν.

 

Γενικά αν ο θερμοστάτης δείχνει σωστή θερμοκρασία, τότε η μέση καλή ρύθμιση είναι 17-18 κελσίου. Φυσικά παίζει ρόλο και πόσο καλά φτιαγμένη και νεα πολυκατοικία είναι / μόνωση.

 

Επίσης η τιμή 5,5€ / ώρα είναι δείγμα του ότι ο θερμοστάτης ήταν ρυθμισμένος ψηλά,  στην πολυκατοικία άλλοι δεν χρησιμοποιούν τη θέρμανση και παράλληλα ήταν ανοιχτό αρκετές ώρες την ημέρα. Και στη δικιά μας τόσο βγαίνει η ώρα. Αν ο θεμροστάτης ήταν χαμηλά όμως, μια ώρα θέρμανσης θα σε χρέωνε 10 λεπτά της ώρας. Αν είναι ψηλά, δουλευει συνέχεια να πιάσει τη θερμοκρασία και δεν την πιάνει ποτέ. Γενικά αν την δουλευεις οπως το κλιματιστικό που το βάζουμε 30 βαθμούς χωρίς να μας απασχολεί, την έκατσες

 

Στη δικιά μου πολυκατοικία έχουμε βάλει στην αυτόνομη θέρμανση διάταξη ώστε να είναι διαθέσιμη 3 ώρες την ημέρα και μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι <13,5 κελσίου. Είναι ότι πιο καλό και οικονομικό για όλους.

 

Διάβασε και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το ποσο ειναι εξωφρενικο για τις ωρες που το εκαψα!600 ευρω για 110 ωρες....φοβαμαι οτι ο διαχειριστης με τα παντρεμενα παιδια που ζει στα διαμερισματα και καποια αλλα που νοικιαζει παει να με κλεψει θανατηφορα..

  Εγω τι πρεπει να κανω τωρα?

 

Σκεφτομαι να ζητησω που ειχε σταματησει το ρολοι του πετρελαιου του διαμερισματος  απο τον προηγουμενο  ενοικιαστη(μου αρνηθηκε με δικαιολογιες να μου το δειξει στην αρχη),να δω εαν πληρωνουν οι αλλοι το 30% ασχετως εαν αναβουν οι οχι,δεν εχει αναρτησει καταλογο,  και θα βρεθει η ακρη σιγουρα..και αν ειναι ετσι το ποσο να το πληρωσω δεν εχω αντιρρηση ουτε τσαμπτζης ειμαι...

 

   Τι αλλο προτεινετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δεις τις μετρήσεις που έχουν κάνει (τωρινή και προηγούμενη), πόσα λίτρα καταναλώθηκαν, και στο περίπου τα χιλιοστά επιβάρυνσης / διαμέρισμα.

 

Έχε στα υπόψη πως όταν σας βάζουν πετρέλαιο σας κλέβουν. ¨Οταν δεν είναι μέγας τσάκαλος ο διαχειριστής, πάντα γίνεται.  Αυτό αυτομάτως σημαίνει πως το κλεμμένο πετρέλαιο, αυτομάτως επιμερίζεται στην επόμενη μέτρηση της κατανάλωσης και σε αυτούς που χρησιμοποίησαν τη θέρμανση.

 

Παράδειγμα ακραίο: 2 διαμερίσματα με αυτόνομη. Πετρέλαιο στους 20 πόντους με μέτρηση ωρομετρητών και στάθμης πετρελαίου την 1η του μήνα. 

 

5 του μήνα μπαίνουν θεωρητικά 20 πόντοι, (στην πραγματικότητα όμως 18 γιατί τον έκλεψαν). Κάθε πόντος είναι 20 λίτρα.

 

10 του μήνα γίνεται μέτρηση και το ένα διαμέρισμα έχει γραψει 2 ώρες, το άλλο τίποτα. Με τη μέτρηση στο πετρέλαιο, αυτό το Διαμέρισμα έχει κάψει 2 πόντους *20λιτρα που έκλεψαν, + τα λίτρα του, άλλα 20 (αφού είπαμε 10 ευρω η ώρα)

 

Αυτός λοιπόν θα πληρώσει χονδρικά για 2 ώρες, 60 ευρώ.

 

Στην κεντρική θέρμανση η κλοπή θα επιμεριζόταν σε όλη την πολυκατοικία. Στην αυτόνομη κυρίως σε αυτούς που καίνε αρκετά.

 

και άλλοι πολλοί τρόποι υπάρχουν που κάποιος μπορεί να ζεσταίνεται τσάμπα, αρκεί να έχει πρόσβαση στους μετρητες και να τους πειράξει κλπ Πάμε μακριά όμως.

 

Εμείς στη δικιά μας πολυκατοικία για να αποφύγουμε τέτοια προβλήματα, ότι έχει σχέση με μετρητές / πετρέλαια κλπ το κάνουμε 3 Διαμερίσματα πάντα μαζί

 

Τέλος ξαναλέω. 6 ευρώ η ώρα δεν είναι παράλογο αν το καις μονο εσύ όλη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το ποσο ειναι εξωφρενικο για τις ωρες που το εκαψα!600 ευρω για 110 ωρες....φοβαμαι οτι ο διαχειριστης με τα παντρεμενα παιδια που ζει στα διαμερισματα και καποια αλλα που νοικιαζει παει να με κλεψει θανατηφορα..

  Εγω τι πρεπει να κανω τωρα?

 

Σκεφτομαι να ζητησω που ειχε σταματησει το ρολοι του πετρελαιου του διαμερισματος  απο τον προηγουμενο  ενοικιαστη(μου αρνηθηκε με δικαιολογιες να μου το δειξει στην αρχη),να δω εαν πληρωνουν οι αλλοι το 30% ασχετως εαν αναβουν οι οχι,δεν εχει αναρτησει καταλογο,  και θα βρεθει η ακρη σιγουρα..και αν ειναι ετσι το ποσο να το πληρωσω δεν εχω αντιρρηση ουτε τσαμπτζης ειμαι...

 

   Τι αλλο προτεινετε ?

 

Φιλαράκο ζω σε πολυκατοικία με αυτόνομη και είμαι ο διαχειριστής (άρα δεν παίζει να με κλέβει αυτός εκτός αν έχω διχασμένη προσωπικότητα!!!). Του τελευταίους μήνες που δεν το άναψα καθόλου ενώ οι άλλοι το άναβαν (εγώ δούλευα τζάκι και σόμπα) μου ήρθε 40 ευρώ το πάγιο (το μήνα). Προσοχή χωρίς να το ανάψω ούτε 10λεπτο. Γείτονας, μια που έχω τα κοινόχρηστα μπροστά μου, που το άναψε κάνα 30άρι ώρες του ήρθε (μόνο το πετρέλαιο) κοντά στο 150άρι. Όπως ειπώθηκε γύρω στα 5 ευρώ/ώρα. Εσύ με 4 φορές πάνω τις αντίστοιχες ώρες νομίζω σου βγαίνει κανονικά.

Το να σε κλέβει δεν το απορρίπτω (δεν τον ξέρω) αλλά σίγουρα όχι στην έκταση που φαντάζεσαι (δηλαδή τα 700 ευρώ να είναι 200).

Και όπως ειπώθηκε εμείς (κι εσείς μάλλον) καίμε ακόμα το περσινό (ακριβότερο) πετρέλαιο. Στο φθηνότερο θα μπούμε αυτό το μήνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοέμβριο - Δεκέμβριου του 2011 είχα κάψει 120 ώρες πετρέλαιο για 2 μήνες (αυτόνομη θέρμανση) .

Την ίδια χρονική περίοδο ο 5ος-6ος (μεζονέτα) είχε κάψει και αυτός περίπου 130 ώρες

 

Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2012 έκαψα πάλι γύρω στις 130 ώρες. Τότε μου είχαν έρθει τα κοινόχρηστα 540 ευρώ για 2 μήνες

Όταν κοίταξα τα αναλυτικά κοινόχρηστα στην είσοδο της πολυκατοικίας διαπίστωσα ότι ο 5ος-6ος δεν είχε κάψει καθόλου πετρέλαιο (0 ώρες)

 

Όταν ρώτησα τον διαχειριστή γιατί ο κος με την μεζονέτα δεν έκαψε καθόλου πετρέλαιο και το επωμίστηκα όλο εγώ μου απάντησε αυθόρμητα ότι αυτούς τους 2 μήνες ζεσταινόταν με το τζάκι... Δηλαδή ζέσταινε όλη την μεζονέτα με ένα τζάκι ....

 

Δεν το έψαξα αλλά βρώμαγε κάτι στην υπόθεση. Μετά από 2-3 μήνες έφυγα από κει.

 

Για φώναξε κανέναν δικό σου θερμουδραυλικό να τσεκάρει την εγκατάσταση και τι παίζει με τις ώρες...Και φυσικά χτυπάς στον διαχειριστή και τον καλείς να σου ανοίξει το μέρος που είναι ο λέβητας.Δεν του το λες πιο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοέμβριο - Δεκέμβριου του 2011 είχα κάψει 120 ώρες πετρέλαιο για 2 μήνες (αυτόνομη θέρμανση) .

Την ίδια χρονική περίοδο ο 5ος-6ος (μεζονέτα) είχε κάψει και αυτός περίπου 130 ώρες

 

Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2012 έκαψα πάλι γύρω στις 130 ώρες. Τότε μου είχαν έρθει τα κοινόχρηστα 540 ευρώ για 2 μήνες

Όταν κοίταξα τα αναλυτικά κοινόχρηστα στην είσοδο της πολυκατοικίας διαπίστωσα ότι ο 5ος-6ος δεν είχε κάψει καθόλου πετρέλαιο (0 ώρες)

 

Όταν ρώτησα τον διαχειριστή γιατί ο κος με την μεζονέτα δεν έκαψε καθόλου πετρέλαιο και το επωμίστηκα όλο εγώ μου απάντησε αυθόρμητα ότι αυτούς τους 2 μήνες ζεσταινόταν με το τζάκι... Δηλαδή ζέσταινε όλη την μεζονέτα με ένα τζάκι ....

 

Δεν το έψαξα αλλά βρώμαγε κάτι στην υπόθεση. Μετά από 2-3 μήνες έφυγα από κει.

 

Για φώναξε κανέναν δικό σου θερμουδραυλικό να τσεκάρει την εγκατάσταση και τι παίζει με τις ώρες...Και φυσικά χτυπάς στον διαχειριστή και τον καλείς να σου ανοίξει το μέρος που είναι ο λέβητας.Δεν του το λες πιο πριν

 

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, μπορεί να μην "ζέσταινε τη μεζονέτα με ένα τζάκι" αλλά να ζέσταινε το κοκκαλάκι του γύρω από το τζάκι κρατώντας το υπόλοιπο σπίτι κρύο για ευνόητους ($$$) λόγους.

Το λέω γιατί στην περίπτωσή μου που ανέφερα παραπάνω (ότι χρησιμοποιώ τζάκι και σόμπα) με δεδομένο ότι το σπίτι είναι πάνω από 100μ2 μην φανταστείς ότι χουχουλιάζουμε. Απλά, αφού δεν βγαίνει αλλιώς, χρησιμοποιώ το τζάκι (ή τη σόμπα) στο καθιστικό/κουζίνα που είμαστε τον περισσότερο χρόνο και το βραδάκι, παίρνουμε μια βαθιά ανάσα και τρέχουμε να σκεπαστούμε στο απείρως πιο κρύο υπνοδωμάτιο. Και βέβαια κάποιος γείτονας μπορεί να σκεφτεί όπως σκέφτηκες κι εσύ. (φυσικά και η απατεωνιά παίζει σε κάποιους αλλά μην βγάζουμε αβίαστα τέτοια συμπεράσματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λαθος σου ηταν που δεν κινηθικες τον πρωτο μηνα,να ψαξεις τα χρωστουμενα σου,οποταν και ολο το σκηνικό θα το μαθαινες νωριτερα.τι περιμενες ;οτι δεν θα τα πληρωνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κι εγώ τη γνώμη μου, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις, καθαρά ως κάτοικος διαμερίσματος με αυτόνομη θέρμανση.

 

Στο σπίτι μου έχουμε αυτόνομη θέρμανση, και πλήρωνα τρελά ποσά για πετρέλαιο, με αποτέλεσμα να καλέσω ειδικό να μου πει τι συμβαίνει, γιατί ξαφνικά το σπίτι μας είχε σταματήσει να ζεσταίνεται αρκετά. Το πρώτο που με ρώτησε ήταν αν έχουν προστεθεί σώματα σε κάποιο από τα υπόλοιπα διαμερίσματα, και διαπιστώσαμε ότι αυτό ακριβώς είχε γίνει, χωρίς να μας το πουν. Αποτέλεσμα; Δεν ήταν επαρκής ο καυστήρας για τις απαιτούμενες θερμίδες. Το δεύτερο που μου πρότεινε (και σωθήκαμε) ήταν η αλλαγή καυστήρα με νέου τύπου. Συμφωνήσαμε και τον αλλάξαμε, αφού κάναμε μελέτη και πλέον η θέρμανση μας κοστίζει κάτι παραπάνω από τα μισά σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές, ως προς τα λίτρα που καταναλώνουμε. Εγώ τα καλοριφέρ τα έχω ανοιχτά σε σταθερή θερμοκρασία μόνιμα, όλο το χειμώνα και έτσι γλιτώνω χρήματα, γιατί έτσι έχω χαμηλότερα κοινόχρηστα και ζεστό νερό, αλλά και επειδή έχω παιδιά στο σπίτι.

 

Να σημειώσω ότι υπάρχουν διαμερίσματα στην πολυκατοικία που δεν ανάβουν καθόλου καλοριφέρ, κάποια που είναι κλειστά (ξενοίκιαστα), αλλά ποσοστό πληρώνουν κανονικά στα κοινόχρηστα, παρά την αυτονομία, βάσει κατασταστικού.

 

Η φτηνότερη θέρμανση (δοκιμασμένα), κατά τη γνώμη μου είναι το πετρέλαιο, αρκεί να είναι σωστή η εγκατάσταση και η μελέτη, αλλά και η μόνωση του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...