Προς το περιεχόμενο

Άσκηση C


xmouts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Βέβαια υποχρεούται να μάθει με το ζόρι. That's the fucking point. Από τη στιγμή που μπαίνεις σε μία σχολή είσαι υποχρεωμένος όταν βγεις να έχεις ένα ελάχιστο επίπεδο. Άμα δε σου αρέσουν τα μαθήματα τότε επέλεξες λάθος σχολή. Προφανώς είναι πολύ δύσκολο και σπάνιο να σου αρέσουν όλα τα μαθήματα, αλλά ακόμα και αυτά που δε σ' αρέσουν πρέπει να τα μάθεις. Δεν υπάρχουν στο πρόγραμμα γιατί έτσι τους τη βίδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 μπορει να εχεις δικιο σ αυτα που λες αλλα δεν υποχρεωουτε κανεις να μαθει με το ζορι...απο εκει και περα ο καθενας να κανει οτι νομιζει....

τοτε ζητω συγνωμη λογο της εικονας υπεθεσα..

 

Και βέβαια δεν υποχρεούται να μάθει με το ζόρι. Αυτό πιστεύω κι εγώ.

Αλλά αν δεν κάτσει να μάθει; Τί μένει; Το όνειρο, η φαντασίωση των

περισσότερων ελλήνων μαθητών. "Η φοιτητική ζωάρα".

 

Οπότε δε χρειάζεται καν να μπει στη σχολή (γενικά μιλάμε πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια δεν υποχρεούται να μάθει με το ζόρι. Αυτό πιστεύω κι εγώ.

Αλλά αν δεν κάτσει να μάθει; Τί μένει; Το όνειρο, η φαντασίωση των

περισσότερων ελλήνων μαθητών. "Η φοιτητική ζωάρα".

 

Οπότε δε χρειάζεται καν να μπει στη σχολή (γενικά μιλάμε πάντα).

 ο καθενας κανει τις επιλογες του ειτε καλως ειτε κακως δεν θελω να πω τιποτα περισσοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Newman, μάλλον είσαι νέος και δεν έχεις δει το έργο σε επανάληψη, γι αυτό νομίζεις ότι βοηθάς. Δεν σε κατηγορώ, αφού όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο, αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι αυτό το φαινόμενο δεν είναι καινούργιο. Η τακτική που ακολουθείς θα σε κάνει όλο και συχνότερα προσωπικό debugger αυτών των χρηστών, που, στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα επανέρχονται με νέες ερωτήσεις τύπου "έγραψα ένα πρόγραμμα και μου βγάζει error, τί να κάνω;", όπου θα πρέπει να βγάζεις πληροφορίες με το τσιγγέλι. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, θα εξαφανίζονται, αφού πάρουν το πολυπόθητο πενταράκι, για να επανέλθουν δριμύτεροι το επόμενο εξάμηνο με νέα ποστ του στυλ "Γράψτε μου ένα πρόγραμμα για ένα επιστημονικό κομπιουτεράκι σε Java/C/C++/Prolog κλπ".

 

Γι αυτό στην πέφτουν όλοι εδώ μέσα υποστηρίζοντας ότι δεν βοηθάς. Δεν χρειάζονται ειρωνίες προς καμία κατεύθυνση. Αν θες να βοηθήσεις, δώσε τον αλγόριθμο της λύσης και ένα λινκ για το documentation ή κάποιο resource για να βρει το συντακτικό της γλώσσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Newman, μάλλον είσαι νέος και δεν έχεις δει το έργο σε επανάληψη, γι αυτό νομίζεις ότι βοηθάς. Δεν σε κατηγορώ, αφού όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο, αλλά σιγά σιγά θα δεις ότι αυτό το φαινόμενο δεν είναι καινούργιο. Η τακτική που ακολουθείς θα σε κάνει όλο και συχνότερα προσωπικό debugger αυτών των χρηστών, που, στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα επανέρχονται με νέες ερωτήσεις τύπου "έγραψα ένα πρόγραμμα και μου βγάζει error, τί να κάνω;", όπου θα πρέπει να βγάζεις πληροφορίες με το τσιγγέλι. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, θα εξαφανίζονται, αφού πάρουν το πολυπόθητο πενταράκι, για να επανέλθουν δριμύτεροι το επόμενο εξάμηνο με νέα ποστ του στυλ "Γράψτε μου ένα πρόγραμμα για ένα επιστημονικό κομπιουτεράκι σε Java/C/C++/Prolog κλπ".

 

Γι αυτό στην πέφτουν όλοι εδώ μέσα υποστηρίζοντας ότι δεν βοηθάς. Δεν χρειάζονται ειρωνίες προς καμία κατεύθυνση. Αν θες να βοηθήσεις, δώσε τον αλγόριθμο της λύσης και ένα λινκ για το documentation ή κάποιο resource για να βρει το συντακτικό της γλώσσας.

 δικαιωμα σου ειναι να λες την αποψη σου αλλα μαλλον εχεις δει τα μισα εδωσα τον κωδικα στην κοπελα αλα ασχετος αν εκανα καλα η οχι διπλα απο τον κωδικα της εξηγησα γραμμη προς γραμμη την κανει καθε εντολη ακομα και τις μεταβλιτες γιατι τις ορισαμε...ξερω ειναι δυσκολο το μαθημα και εχω περασει ωρες στον υπολογιστη για να καταλαβω της εδωσα καποιες συμβουλες και πως να κινηθει σε αυτο το μαθημα.. νεος ειμαι στο forum αλλα οχι στην ηλικια... ;) εχω εργαστει σαν προγραμματιστης σε part time για λιγο χρονικο διαστημα αλλα παραλληλα εχω και την σχολη μου και δεν προλαβαινα να διαβασω αφησα την δουλεια δυστυχως και συνεχιζω την σχολη μου...ειμαι τυπος σου δινω τον κωδικα διαβασε τον και πυραματισου πανω σ αυτον..τωρα αν δεν θελει ο αλλος να μαθει τι θα κανουμε δηλαδη θα τον αποκεφαλησουμε?..κριμα δεν ειναι οταν κατι που ξερεις να μην το λες?..και κατα δευτερον αν η κοπελα εχει ελλειψεις σε αυτο το μαθημα? ειναι δυσκολα να τα καληψεις τα κενα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

float main()

ΠΟΤΕ κάτι διαφορετικό από int main (με ή χωρίς args).

Γιατί ποτέ ? Ο κόσμος προοδεύει και εμείς θα μείνουμε στο παρελθόν ? Το 2015 με οκταπύρηνους υπολογιστές και GB μνήμης και ακόμη θα βάζουμε int ? Εγώ χαιρετίζω την προσπάθεια της ελένης. Πρέπει να καθιερωθεί το "long double main()"

 

Συγγνώμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί ποτέ ? Ο κόσμος προοδεύει και εμείς θα μείνουμε στο παρελθόν ? Το 2015 με οκταπύρηνους υπολογιστές και GB μνήμης και ακόμη θα βάζουμε int ? Εγώ χαιρετίζω την προσπάθεια της ελένης. Πρέπει να καθιερωθεί το "long double main()"

 

Συγγνώμη :)

 

Κατ' αρχάς, όπως ξέρεις κι εσύ, γιατί έτσι λέει το standard (ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο). Για το αν το "μόνο int" είναι παρωχημένο και πρέπει ν' αλλάξει δεν ξέρω, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό λέει. Αν εσύ (ή κάποιος άλλος που ξέρει τη γλώσσα και ξέρει τι κάνει) έχεις κάποιο λόγο να αλλάξεις το int σε void ή σε κάτι άλλο (πχ σε ένα embedded) τότε καταλαβαίνεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στο πρόγραμμά σου ή στο περιβάλλον που το τρέχει. Κάποιος που ξεκινάει τώρα δεν έχει αυτές τις γνώσεις ή την εμπειρία για τέτοιους πειραματισμούς.

 

Και το δεύτερο και κυριότερο, έχω την υποψία ότι η elenh995 δε γνωρίζει συναρτήσεις και θεωρεί ότι ένα πρόγραμμα σε C κάνει ένα πράγμα (στην περίπτωσή μας βρίσκει ένα μέσο όρο) και επιστρέφει το αποτέλεσμα. Δηλαδή το float το έβαλε με τη λογική ότι "ο μέσος όρος είναι float, άρα float επιστρέφει η main μου". Άμα ήθελε να κάνει κάτι με structs η main θα επέστρεφε struct κοκ.

 

Βέβαια όλα αυτά πιστεύω είναι για πιο πολύ μεταξύ μας, μιας και δεν έχω δει καμιά απάντηση μετά τα 2 πρώτα posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, όπως ξέρεις κι εσύ, γιατί έτσι λέει το standard (ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο). Για το αν το "μόνο int" είναι παρωχημένο και πρέπει ν' αλλάξει δεν ξέρω, αλλά αυτή τη στιγμή αυτό λέει. Αν εσύ (ή κάποιος άλλος που ξέρει τη γλώσσα και ξέρει τι κάνει) έχεις κάποιο λόγο να αλλάξεις το int σε void ή σε κάτι άλλο (πχ σε ένα embedded) τότε καταλαβαίνεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό στο πρόγραμμά σου ή στο περιβάλλον που το τρέχει. Κάποιος που ξεκινάει τώρα δεν έχει αυτές τις γνώσεις ή την εμπειρία για τέτοιους πειραματισμούς.

 

Και το δεύτερο και κυριότερο, έχω την υποψία ότι η elenh995 δε γνωρίζει συναρτήσεις και θεωρεί ότι ένα πρόγραμμα σε C κάνει ένα πράγμα (στην περίπτωσή μας βρίσκει ένα μέσο όρο) και επιστρέφει το αποτέλεσμα. Δηλαδή το float το έβαλε με τη λογική ότι "ο μέσος όρος είναι float, άρα float επιστρέφει η main μου". Άμα ήθελε να κάνει κάτι με structs η main θα επέστρεφε struct κοκ.

 

Βέβαια όλα αυτά πιστεύω είναι για πιο πολύ μεταξύ μας, μιας και δεν έχω δει καμιά απάντηση μετά τα 2 πρώτα posts.

Δεν είναι θέμα αν ξέρεις τι κάνεις ή όχι οπότε αν είσαι γνώστης μπορείς να βάλεις float main. Το περιβάλλον περιμένει int οπότε αυτό θα βάλεις. Έπρεπε να βάλω κάτι σαν το παρακάτω αλλά υπέθεσα ότι με το συγγνώμη και το smiley που έγραφα στο τέλος θα γινόταν κατανοητό ότι έλεγα χαζομάρες :)

 

Classic_S3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιστροφή της main ενδιαφερει μόνο αν το exe σου καλειται απο αλλο exe.

 

Γιατί; Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ενδιαφέρει αν ένα πρόγραμμα εκτελέστηκε as expected σε ένα shell script πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ενδιαφέρει αν ένα πρόγραμμα εκτελέστηκε as expected σε ένα shell script πχ;

Βασικα αν αυτος που το καλει (exe, shell, user) τον ενδιαφερει να παρει καποιo feedback.

 

Οπως εχουμε void συναρτήσεις που απλα κανουν τη δουλεια τους και δεν επιστρεφουν κατι, μπορουμε και exe. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...