Προς το περιεχόμενο

Άσκηση C


xmouts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια βιβλιοθήκη για GUI. Μία από τις πιο γνωστές είναι η GTK.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου κατεβασα το gtk+ dev 3_6_4_1 αυτο δεν χρειαζομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά το GTK dev προτείνεται με το Glade. Δεν έχω αναπτύξει ποτέ

μου gui με C και γενικότερα με το GTK, οπότε δεν το γνωρίζω συγκε-

κριμένα. Θα σου φανεί όμως πολύ χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα αν αυτος που το καλει (exe, shell, user) τον ενδιαφερει να παρει καποιo feedback.

 

Οπως εχουμε void συναρτήσεις που απλα κανουν τη δουλεια τους και δεν επιστρεφουν κατι, μπορουμε και exe. 

Σωστά.

Όμως δεν ξέρεις από πριν αν θα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος το πρόγραμμα σου και θα θέλει feedback, άρα πάντα πρέπει να επιστρέφεις τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το GTK dev προτείνεται με το Glade. Δεν έχω αναπτύξει ποτέ

μου gui με C και γενικότερα με το GTK, οπότε δεν το γνωρίζω συγκε-

κριμένα. Θα σου φανεί όμως πολύ χρήσιμο 

 

Γενικά το GTK dev προτείνεται με το Glade. Δεν έχω αναπτύξει ποτέ

μου gui με C και γενικότερα με το GTK, οπότε δεν το γνωρίζω συγκε-

κριμένα. Θα σου φανεί όμως πολύ χρήσιμο 

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για την απαντηση σου κατεβασα το gtk+ dev 3_6_4_1 αυτο δεν χρειαζομαι?

 

Προηγείται να μάθεις C πρώτα. Το GUI έπεται. Αν δεν ξέρεις την γλώσσα σε επίπεδο άνω του μετρίου, θα τα βρεις σκούρα με οποιοδήποτε GUI.

Tο GTK+ είναι object oriented a-la C οπότε αν για παράδειγμα δεν είσαι άνετος με pointers, με callbacks (και προφανώς όχι μόνο) θα τα βρεις σκούρα.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως, το Glade που ήδη προτάθηκε είναι πολύ βοηθητικό (visual editor είναι για να σχεδιάζεις το γραφικό περιβάλλον της εφαρμογής σου). Κώδικα όμως θα χρειαστεί να γράψεις έτσι κι αλλιώς (και μάλιστα μπόλικο αν θες να βγει κάτι της προκοπής, όπως ας πούμε για να αλλάζεις τα widgets δυναμικά με κώδικα, ανάλογα με τις εντολές του χρήστη, άσχετα με την αρχική κατάσταση που έχουν όταν ξεκινάει το πρόγραμμα).

 

 

 

Αν σε ενδιαφέρει πάντως, σε αυτό το νήμα συζητάμε για μια παραλλαγή του 2048 που είχα φτιάξει, και κατόπιν του έκανα κι ένα GUI μονάχα για τα replays με GTK+2 και Glade. O κώδικας του GUI Replayer είναι ανεβασμένος στο Github (ομοίως και ο κώδικας του πλήρους console game). Αυτός ο λογαριασμός στο Github δεν είναι δικός μου (είναι του geomagas).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

float main()

ΠΟΤΕ κάτι διαφορετικό από int main (με ή χωρίς args).

Γιατί ποτέ ? Ο κόσμος προοδεύει και εμείς θα μείνουμε στο παρελθόν ? Το 2015 με οκταπύρηνους υπολογιστές και GB μνήμης και ακόμη θα βάζουμε int ? Εγώ χαιρετίζω την προσπάθεια της ελένης. Πρέπει να καθιερωθεί το "long double main()"

 

Συγγνώμη :)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας έκατσα και διάβασα αρκετά και βρήκα λύση στο πρόβλημα μου....όσο για σχόλια που είδα υπό υποχρεώσεις γνώσεις πάνω στην γλώσσα c έχω κάνει μόνο ένα μάθημα και ειχα κολλήσει και επειδή πάω Δ.Ι.Ε.Κ. καταλαβαινετε λίγο το ζόρι...ο καθένας ότι κάνει μόνος του ειδικά όταν ο καθηγητής δεν παραδίδει ωραία μάθημα....και πάλι ευχαριστώ ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

migf1 ξέρω αρκετά καλά C

 

Τότε μπορείς να δοκιμάσεις το GTK+. Είναι με διαφορά το δημοφιλέστερο και πλέον σύγχρονο GUI για C, αλλά ταυτόχρονα έχει και τεράστιο εύρος χαρακτηριστικών, με πολλά dependencies σε άλλα libraries (Cairo, Atk, Geo, κλπ).

 

Αυτό σημαίνει πως είναι πολύ εύκολο να χάσεις την μπάλα αν επιχειρήσεις να κάνεις advanced πράγματα από την αρχή, χωρίς πρώτα να εξοικειωθείς με τα βασικά.

 

Αφού πρώτα αποφασίσεις αν θα χρησιμοποιήσεις GTK+2 ή GTK+3 (δεν είναι συμβατά), σου προτείνω να ακολουθήσεις tutorials που ξεκινάνε από μηδενική βάση. Φτιάξε κάτι πολύ απλό με κώδικα, χωρίς να χρησιμοποιήσεις το Glade.

 

Όταν καταλάβεις τη γενικότερη φιλοσοφία του GTK (έχεις φτιάξει δηλαδή 2-3 απλά gui με κώδικα) τότε πιάσε και το Glade. To GTK+, αν κατεβάσεις το all-in-one-bundle, περιέχει και πολλά παραδείγματα, τα οποία μπορείς να τα βλέπεις και στην πράξη μέσω του προγράμματος gtk-demo (συμπεριλαμβάνεται στο GTK+ bundle).

 

Καλή συνέχεια.

 

ΥΓ. Για αρχή, μην ασχοληθείς με τον κώδικα που σου είπα στο προηγούμενο ποστ (τον 2048cc GTK2 Replayer). Μάλλον θα σε μπερδέψει αντί να σε βοηθήσει, γιατί φτιάχνει ένα primitive abstraction layer για το GUI, χρησιμοποιώντας όμως το GTK+2 ως υλοποίηση. Είναι καλύτερα στην αρχή να ασχοληθείς με GTK κώδικα που είναι straight-forward (χωρίς δηλαδή ενδιάμεσα layers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gon1332..ξέρω αρκετά καλά τι δεν κατάλαβες από αυτα

Απλά φαντάζομαι πως αν γνώριζες τί εστί C, δε θα

έλεγες τόσο ξερά ότι ξέρεις αρκετά καλά. Φιλικά

πάντα καθώς ήμουν κι εγώ στη φάση που έλεγα ό-

τι ξέρω αρκετά καλά C. :P Όσο προχωράς τόσο

πιο πολύ χάνεσαι και νιώθεις μικρός.

 

 

 

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς, απλά σε προϊδεάζω. Τα πρώτα χρόνια θα νιώθεις άνετος. Μετά θα σε πιάσουν οι ανασφάλειες. :P

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στο λέω από θέμα κόντρας έχω δουλέψει πάρα πάρα....πολλές ώρες πάνω στην C απλά είμαι σε ένα επίπεδο που πιστεύω ότι μπορώ να προχωρήσω λιγάκι παραπάνω στην C και να πάρω κάποια πείρα πάνω σ αυτό και να μάθω

Θέλω να ασχοληθώ πάνω στον προγραμματισμο και συγκεκριμένα για ios developer application Για iPhones iPad και mac os

άμα μάθεις καλά C Την objective c θα την μάθεις στο πικεφη η μόνη διαφορά είναι ότι έχει κλάσεις αλλά άμα έχεις μάθει καλά δομές structure και κλάσεις από C++ τουλάχιστον σε κάποιο επίπεδο μπορείς εύκολα να μαθεις objective c σε σχέσει να μην ξέρεις τίποτα από τα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στο λέω από θέμα κόντρας έχω δουλέψει πάρα πάρα....πολλές ώρες πάνω στην C απλά είμαι σε ένα επίπεδο που πιστεύω ότι μπορώ να προχωρήσω λιγάκι παραπάνω στην C και να πάρω κάποια πείρα πάνω σ αυτό και να μάθω

Αν το παλέψεις με το GTK, και προσπαθήσεις να μάθεις τί και πώς,

όχι ξερό copy-paste των συναρτήσεων, θα κερδίσεις πάρα πολλά

(βασιζόμενος σε αυτά που ανέφερε ο migf1 - OO, pointers, callbacks...).

 

Και βέβαια δεν τα παίρνω σαν κόντρα. Ούτε κι εγώ κοντράρω. Το

αντίθετο θα έλεγα.

 

BTW, έχεις διαβάσει κάποιο βιβλίο για C;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στο λέω από θέμα κόντρας έχω δουλέψει πάρα πάρα....πολλές ώρες πάνω στην C απλά είμαι σε ένα επίπεδο που πιστεύω ότι μπορώ να προχωρήσω λιγάκι παραπάνω στην C και να πάρω κάποια πείρα πάνω σ αυτό και να μάθω

Θέλω να ασχοληθώ πάνω στον προγραμματισμο και συγκεκριμένα για ios developer application Για iPhones iPad και mac os

άμα μάθεις καλά C Την objective c θα την μάθεις στο πικεφη η μόνη διαφορά είναι ότι έχει κλάσεις αλλά άμα έχεις μάθει καλά δομές structure και κλάσεις από C++ τουλάχιστον σε κάποιο επίπεδο μπορείς εύκολα να μαθεις objective c σε σχέσει να μην ξέρεις τίποτα από τα παραπάνω

 

Το (οποιοδήποτε) GUI είναι μια καλή ευκαιρία για να "μετρήσεις" τις δυνάμεις σου στη γλώσσα που σε ενδιαφέρει. Ειδικά για C το GTK+ είναι ιδανικό για αυτό τον σκοπό.

 

Αν όμως όντως ξέρεις αρκετά καλή C αλλά τελικά  ενδιαφέρεσαι για iOS, ίσως είναι καλύτερα να μην σπαταλήσεις χρόνο με το GTK+. Πήγαινε απευθείας σε Cocοa Touch (ή σε Cocoa) με Objective C και Xcode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gon1332 Από βιβλίο C έχω διαβάσει όλο το C σε σε βάθος του Νίκου χατζηγιαννακη

 

migf1 έχω ένα θέμα με την οbjective c έχω λειτουργικό Windows και δεν ξερω πως ακόμα στο ψάξιμο είμαι πως να βάλω mac στο λάπτοπ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...